qazi

Rolnictwo zrównoważone

Polecane posty

andrejus    158

Co takiego ma sie zmienić?


Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

A to nie wiecie jak się robi?? Orzesz na jesieni pole i na skibę rzucasz gorczycę (termin jest do 30 września). Jedziesz po razie bronami i tak pole zostaje do wiosny. Gorczyca zdąży wzejść i urosnąć na kilka cm. W zimę mróz wszytko wymrozi i na wiosnę masz gołe pole tak jak bez poplonu. Sam myślałem z to wejść ale trzeba na 5 lat do przodu ustalić co się będzie siało i gdzie. Gdyby gdyby nie to to bym w to wszedł bo i tak sieje poplon tylko na kiszonkę.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrejus    158

Wszystko niby ok ale co gdy zabiora mi dzierżawę?

Pisał ktoś podanie do kierownika ANR z prośbą o pisemne potwierdzenie że termin końca dzierżawy ziem nie upłynie przed tym który jest zawarty w umowie?


Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Ja to miałem przez 5 lat rolnictwo zrównoważone +ochrona wód i gleb+ łąki ekstensywne można to jakoś ogarnąć.

 

Zależy jeszcze kto ma jakie podejście do rolnictwa 1. czy chcemy jak najwięcej dostać w formie dopłat. plon na drugim planie 2. zależy nam na intensywnej uprawie i wysokich plonach bo mamy np: hodowle krów mlecznych.

 

W pierwszym przypadku napewno warto przemyśleć w drugim przypadku to bym sie nie pisał. Za mała kasa .

 

Teraz realizuje od roku już drugi program na kolejne 5 lat rolnictwo ekologiczne + ochrona siedlisk ptaków (na najsłabszych łąkach takich zalewowych) pieniądze przyzwoite. Na ornych posiałem trochę koniczyny i jakoś mi się to sprawdza bo mam ok.20 szt bydła . Na nawozach sie trochę zaoszczedzi.

 

 

Ogólnie uważam , że jak ktoś ma trochę chęci do papierków i jakiegoś sensownego doradce rolnośrodowiskowego to warto przemyśleć temat.

Edytowano przez Pawel156

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Pierwszy rok rolnośrodowiskowych dopłat był ciekawy, przynajmniej na moim terenie. Na wielu działkach posiano gorczycę w sierpniu, urosła olbrzymia, śniegu w to napadało i ludzie weszli w pole dopiero pod koniec kwietnia, potem pociągnęła susza i po plonie... Teraz się zmądrzyli i sieją późno na zaorane, nawet nie bronują...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

A to nie wiecie jak się robi?? Orzesz na jesieni pole i na skibę rzucasz gorczycę (termin jest do 30 września). Jedziesz po razie bronami i tak pole zostaje do wiosny. Gorczyca zdąży wzejść i urosnąć na kilka cm. W zimę mróz wszytko wymrozi i na wiosnę masz gołe pole tak jak bez poplonu. Sam myślałem z to wejść ale trzeba na 5 lat do przodu ustalić co się będzie siało i gdzie. Gdyby gdyby nie to to bym w to wszedł bo i tak sieje poplon tylko na kiszonkę.

czy ty wiesz o czym piszesz?!mylisz programy ochrona gleb i wód z rolnictwem zrównowazonym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Ten program długo się nie utrzyma <_< Ojciec dostał list że od 2014 będzie zmiana zasad :huh: lub dobrowolna rezygnacja bez żadnych konsekwencji.

Zmienią tak zasady że nie będzie można ich spełniać ;[ .

 

 

Kolego w 2014 wchodzi nowy PROW 2014-2020 i chodzi w tym oto aby po 2014 wszyscy w programie mieli jednakową płatność i warunki do spełnienia a nie jak w 2007 każdy miał np. za poplon. różną płatność i różne wnioski do złożenia za to samo w zależności kiedy rozpoczął program.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrejus    158

W moim przypadku nie ma łąk są tylko pola uprawne, a gleby do najlepszych nie należą.


Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DoradcaKT    20

Programy rolnośrodowiskowe to systemy dopłat i dotacji dla rolników za stosowanie korzystnych dla przyrody, tradycyjnych metod gosodarowania.

W każdy program rolnośrodowiskowy wchodzimy na okres 5 lat i nie można się z niego wycofać bo nie osiągnie się założonego efektu środowiskowego ( osoby które się wycofają muszą oddać kasę za poprzednie lata). Wyjątkiem są osoby którym 5 letnie zobowiązanie kończy się po 2014r. One bedą mogły zrezygnować ze swojego zobowiązania bez konsekwencji lub przejść na nowe zasady jakie ustalą w PROW 2014-2020 i dokończyć swoje zobowiązanie. Jest to spowodowane tym, że osoby które weszłyby np w tym roku, otrzymywały by kasę z PROW 2014-2020 i "zabierała" je nowym rolnikom, którzy by chcieli wejść w nowe programy r-ś ( po prostu ARiMR powinna tak wyliczyć kasę, żeby dla każdego rolnika wystarczyło na płatności przez 5 lat z PROWu w którym wchodzi w te zobowiązania- a nie "zabierał" z nowego)

Osoby przystępujące do programu r-ś muszą przy współpracy z doradcą rolnośrodowiskowym stworzyć plan rolnośrodowiskowy. Rolnik musi się do tego planu stosować. Jeżeli w planie jest napisane co innego a w polu zasiane co innego to rolnik ma problem i sankcje. Jeżeli coś nam się w gospdarstwie zmieniło to możemy zmienić plan r-ś- doradca robi nam zmianę do planu i siejemy wg tej zmiany.

 

Kilka słow o pakietach:

 

Z założenia każdy z pakietów ma za zadanie spowodować jakiś cel środowiskowy.

 

1. Rolnictwo zrównowarzone- zasady pakietu obowiązują na terenie całego gospodarstwa

- na każdej z działek muszą być min 3 gatunki roślin w ciągu 5 lat.

- musimy mieć plan nawożenia na każdy rok -max 150kg N/ha na GO, i max 120kg N/ha na TUZ- co za tym idzie badanie gleby( ważne 4 lata czyli 2 badania w okresie zobowiązania)

- deklarujemy zmianowanie na 5 lat (ale możemy je zmieniać !! nikt nie wie co będzie za 5 lat- idziemy do doradcy i robimy zmianę do planu- ważne żeby wszystko było na papierze w planie)

- ktoś kto ma TUZ nie może zmniejszyć ich powierzchni w gospodarstwie ( mino że do TUZ płatność z pakietu 1 nie przysługuje)

- prowadzenie rejestru działalnośći agrotechnicznych

 

2. Rolnictwo ekologiczne

Tutaj jest sporo wymogów ale i sporo odstępst.... Wszystkie wymogi są w Rozporządzeniu Rady 834/2007- a jest ich bardzo sporo.

Napiszę co najważniesze

- musimy się zgłosić do jednostki certyfikującej przez którą będziemy kontrolowania co roku. Za kontrole płacimy ale mozemy się ubiegać o zwrot kosztów- pod warunkiem że mamy zgłoszone produkty do konsumcji przez ludzi.

- zakaz stosowania ŚOR i nawozów które nie są dozwolone w prod ekologicznej

-jeżeli przystępujemy do pakietu 2 rozpoczynamy okres konwersji ( przestawiania) który dotyczy działek. Standardowo okres przestawiania to 2 lata (plantacje wieloletnie 3 lata)

- zwierzęta też mają okres przestawiania (chyba że kupimy od razu zwierząta ekologiczne)-

- po okresie konwersji otrzymujemy certyfikat i możemy sprzedawać swoje produkty jako ekologiczne czyli po wyższej cenie.

- prowadzenie rejestru działalnośći agrotechnicznych

 

- płatności- w okresie przestawiania są wyższe stawiki, jak mamy już certyfikat stawki są niższe (bo otrzymymy wyższe stawki za nasze produkty)

 

3. Ekstentywne twrwałe użytki zielone

 

- nastąpiła zmiana i w pakiet 3 mogą "wejśc" łąki które mamy na Naturze 2000

 

- 5-10% łąki ( co roku w innym miejscu) musi pozostać nie skoszone

- kosimy od środka do zewnątrz

- prowadzenie rejestru działalnośći agrotechnicznych

 

4. Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych poza obszarami N2000

5. Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych na obszarach N2000

 

- potrzebna jest ekspertyza botanika (roślinki) lub ornitologa (ptaszki) któy stwierdzi czy coś się nadaje do ochrony

- w zależnosci co będzie chronione są inne wykogi dotyczące terminów koszenia i obszarów pozostawionych bez koszenia

- prowadzenie rejestru działalnośći agrotechnicznych

 

6. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycnych roślin w rolnictwie

- dopłaty są do produkcji starych odmian roślin uprawnych (towarowa i nasienna)-

- pszenica paskurka, pszenica samopsza, proso, krzyca, lniczyk siewny, komonica błotka, nostrzyk biały, brukiew jadalna, sałata łodygowa, lędźwian siewny, soczewica jadalna, pasternak

- min uprawa to 0,3 ha dla upraw rolniczych i 0,15 ha dla sadów.

- uprawa na zlecenia banku genów - max uprawa 0,3 ha dla upraw nasiennych

- sady tradycyjne - sad min 15 letni, min 4 gatunku lub odmiany, min 90 drzew na ha

- lista odmian jest spora

- utrzymanie ogólnego porządku w sadzie- przecinki, sprzątanie gałęci, bielenie pni, koszenie lub spasanie trawy

- prowadzenie rejestru działalnośći agrotechnicznych

 

7. ochrona zasobó genetycznych zwierząt gospodarskich- dopłaty do samic

- obowiązek wpisu zwierzą do właściwej księgi zwierzą hodowlanych danej rasy

- prowadzenie dokumentacji hodowlanej stada

- bydło ( polskie czerwone, białogrzbiete, polskie czarno białe, polskie czerwono białe)- min 4 samice w stadzie.

- konie (koniki polskie, huculskie, małopolskie, śląskie, sokólskie, wielkopolskie, sztumskie)- min 2 klacze

- owce ( wrzosówka, świniarka, olkuska, górska odmiany barwnej, merynos barwny, uhruskie, wielkopolskie żeleźnieńskie, kordiel, kamienickie, pomorskie, cakiel podhalański, merynos polski w starym typie

- świnie ( puławskie- min 10szt, złotnickie białe- min 8 szt, złotnickie pstre- min 8 szt)

 

8.Ochrona wód i gleb - tzn poplony- jak ktoś ma zrównowarzone go najlepiej dodać 8 bo i tak w 1 zalecane są poplony

- wsiewki poplonowe-

* wsiewanie roślin jako wsiewki poplnowe w rośliny ozime lub razem z siewem roślin jarych i utrzymanie ich przez okres zimy,

* nie wolno wznawiać zabiegów przed 1 marca

- międzyplon ozimy

* po zbiorze plonu głównego siew roślin ozimych jako międzyplonu do 30 września

* nie wolno stosować pod międzyplon nawozów innych niż naturalne

* nie wolno wznawiać zabiegów przed 1 marca

* nie wolno spasać międzyplonu poza okresem wiosny

* zakaz uprawy w plonie głównym rośliny, któa była w międzyplonie ozimem lub formy jarej takiej rośliny

- międzyplon ścierniskowy

* wykonanie po zbiorze plonu głównego siewu upraw jarych do 30 września

* niestosowanie pod międzyplon ścierniskowy nawozów innych niż naturalne

* możliwość spasania biomasy międzyplonu ścierniskowego w okresie jesieni

* nie wolno wznawiać zabiegów przed 1 marca

* zakaz uprawy w plonie głównym rośliny, któa była w międzyplonie ścierniskowym

 

oczwiście prowadzenie rejestru działalnosći agrotechniczny

 

9. Strefy buforowe

- utrzymanie 2 metrowych lub 5m stref bufoworch

- utrzymanie 2 metrowych lub 5m miedz śródpolnych

* tu i tu trzeba wykaszać co roku lub co 2 lata, nie później niż do 30 września przy zachowaniu istniejących drzew i krzewów

 

 

Dodatkowo należy wiedzieć, że rolnicy którzy korzystają z programów rolnośrodowiskowych są losowani do kontroli.

 

Najpopularniejsze programy to chyba polony, ekstensywne łąki i zrównowarzone.

 

Wypisałem główne wymogi, ale nie wszystkie. Mam nadzieję że coś się rozjaśniło :)

 

Pozdrawiam

Edytowano przez DoradcaKT
  • Like 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrejus    158

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. Sporo spraw wyjaśniłeś.

Interesują mnie jeszcze sankcję jakie grożą za niespełnienie jednego z warunków np. zmniejszy mi sie gospodarstwo o dzierżawy lub za inne błędy i trudności których obecnie nie potrafię wymienić ale pewnie w trakcie by sie pojawiły?

Czy dofinansowanie z wszystkich poprzednich lat do zwrotu? Jakieś odsetki?

Jeśli po 4 latach coś by wyszło nie tak i musiałbym oddać dofinansowanie z wszystkich lat łącznie z odsetkami to mogliby mnie spisać na straty.


Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DoradcaKT    20

W zależności od pakietu są inne sankcje. Odsetki nie są naliczane. Są to sankie procentowe za różne uchybienia. Jeżeli po kontroli te same błędy się powtarzają można stracić dopłaty rolnośrodowiskowe na kolejne lata "z góry" i trzeba oddawać do tyłu. Jak ktoś np sprzeda działkę, skończy się dzierżawa to może przekazać zobowiązanie nowemu nabywcy i kolejne dopłaty będzie brał nowy właściciel lub jak ktoś nie będzie chciał przejąć zobowiązań to oddaje się kasę za te działki które oddaliśmy( bo na nich nie osiągnięto założonego efektu środowiskowego). Jak ktoś ma dzierżawę to może podpisać umowę że jak właściciel będzie chciał "odzyskać" ziemię to zobowiązuje się do kontynułowania programu. Jak on podpisze a potem się wycofa to on ma problemy i musi oddawać kasę ( mimo że dzierżawca brał kasę do tej pory).

 

Jak rolnik otrzyma swój plan rolnośrodowiskowy to będzie miał w nim napisane:

- wymogi planu

- kasa jaką dostanie przez poszczególne lata

- jakie sankcje mu grożą za uchybienia

 

 

A no i są jeszcze zdarzenia losowe na które rolnik nie ma wpływu- np. wywłaszczenia, ciężka choroba, klęski itp. co powoduje np zmiejszenie się gospodarstwa (np wywłaszczenie pod budowę drogi ) za które nie dostaje się kar.

Edytowano przez DoradcaKT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

Czyli teraz na przykład można wejsc do programu rolnictwo zrownowazone i nie realizowac go do konca? czytaj nie pchac sie w 3 grupe roslin? oprocz rzepaku i zbóż ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

Kto wejdzie do programu w tym roku nie będzie go realizował przez 5 lat ,a tylko przez 2.Tak więc nie będzie musiał mieć na razie zmianowania w 3 grupach roslin.A co będzie po 2013 roku tego nikt nie wie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogerr33    0

Witam

Korzystałem z MR w 2011 i w tym roku zostało mi przepisane gospodarsto i w sumie mam tam plan jak i ile czego mam siać i teraz chciałbym przejść bo pierwszy raz składam o dopłaty na poplony i gospodarstwo zrównoważone mam na notarialnie 15ha ale mam też dzierżawy ale takie ustne czy je też mogę objąć tylko martwię się że jeśli im się coś zmieni i zabiorą mi ziemie to jak to będzie jedni mówią ze to na 5lat ale za 2 ma być juz nieważne wiec nie mam pojęcia powiedzcie coś więcej w takiej sytuacji??

A jeszcze jedno pytanko bo jak to jest z próbkami ziemi bo ja działek mam ze 40 a a 4 kawałki pola więc czy koszty nie będą za duże?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogerr33    0

Witam

Mam pytanie proszę o pomoc chcę w tym roku przejść na programy rolnośrodowiskowe poplony i zrównoważone.I nie wiem od czego zacząć teraz z tego co wiem to zawieść próbki na jakie składniki i na pewno pH jak to wygląda z doradcą który ma mi prowadzić mam sie spotkać dopiero w poniedziałek i jak to rozwiązać?? Pomocy może jakieś GG osób które są w temacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

rogerr33 ziemię daj do analizy wyniki do planu są potrzebne ,a do agencji idzie sam wniosek o płatność jpo upo zrównoważone ,poplony ,a doradca nie mówił co i jak zrobić ,plan na pięć lat , trzeba rozpisać te 3 gatunki roślin które chce się uprawiać taka tabela, plan nawozowy ,zwierzęta ale to doradca musi ten plan rolnośrodowiskowy zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogerr33    0

A na azot też potrzebne próbki są bo to dużo zabawy o wiele wiecej czy nie sa konieczne?? A nic sie nie stanie jak wyniki odbiorę ok5czerwca i dopiero wtedy sie plan ułoży a teraz wniosek??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

ziemię do analizy trzeba oddać z każdej działki ,do planu nawozowego jest to potrzebne ,na sam azot to badań chyba się nie robi ,

chodzi o to żeby nie przekraczać 150 kg n ha niby w planie jak masz zwierzęta to też wyliczają ,a plan z doradcą musisz ustalić na kiedy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzycho9711    0

Mam pytanie czy przystępując do zrównoważonego i do poplonów ścierniskowych to muszę wszystkie działki wchodzące w skład gospodarstwa podawać tj własne i dzierżawy czy mogę tylko grunty własne? bo wiadomo dzierżawa może z różnych przyczyn się skończyć przed czasem.dodam że wszystkie grunty to są grunty orne. może ktoś miał podobną sytuacje . proszę o odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thomek    50

do rolnictwa zrównoważonego muszą być wszystkie działki rolne podane te co do płatności bezpośrednich składasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzycho9711    0

A kiedy robiliście próbki gleby przed przystąpieniem do zrównoważonego ? bo mi w odr powiedzieli że próbki trzeba zrobić kilka miesięcy przed przystąpieniem do programu i w tym roku już nie ma szans, bo wniosek to jeszcze dziś można zrobić i złożyć a plan za pare dni zrobić i zarejstrować tylko problem z tymi próbkami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Jak wyglada sytuacja z tymi próbkami bo mam pole o pow. 3,5ha a ono sie skada z czterech działek geodezyjnych, czy dla kazdej z działek bede musiał robić osoobną próbke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris82    77

maksymalnie próbka może być z 4 ha liczy się obszar a nie z ilu działek składa się pole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Jakie rośliny z tych trzech grup uprawiacie? mam już zboże rzepak i nie wiem co bedzie najlepsze na to trzecie


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj