qazi

Rolnictwo zrównoważone

Polecane posty

piotr301976    1

Kolego z tego co wiem to grup jest około 6 jak będę dokładnie wiedział jakie to napiszę , a co do grochu to nie spotkałem się z takim co nie ma wąsów ale sieje go dopiero od 6 lat więc nie mam doświadczenia


Dziękuje wszystkim za życzenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hiltonik    0

Jestem po rozmowie z doradcą.

Wchodzę w rolnictwo zrównoważone od tego roku.

Powiedział że, od tego roku kukurydza na ziarno jest zaliczana do III grupy.

Raczej konkretny facet bo troche się znał na rzeczy, wiedział że od poniedziałku zmieniły się formularze do składania wniosku (sprawdziłem, miał racje).

Jeśli ta kukurydza się potwierdzi to bedzię super.

Pozdrowienia dla wszystkich forumowiczów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

może ktoś wymienić wszystkie grupy roślin w rolnictwie zrównoważonym, nie wiem czy nie jest tak, proszę o poprawki

I oleiste - rzepak, rzepik, len itd

II okopowe - buraki, ziemniaki

III zbożowe - jęczmień, pszenica, kukurydza na ziarno

IV strączkowe - mieszanka zbóż ze strączkowymi, łubiny, peluszka, groch

V pastewne - kuku, żyto na zielono, mieszanki na zielono

 

gdzie zakwalifikować rośliny takie jak

mak, ostropest, gorczyca w plonie głównym, gryka

jak jest z wieloletnimi np z lucerną w takim płodozmianie:

kuku na zielonkę> kuku na zielonkę i następne 3 lata lucerna, czy do lucerny jest normalna dopłata rolnośrodowiskowa czy nic nie ma oprócz bezpośrednich? czy taki płodozmian jest ok?

proszę o odpowiedzi


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PrzemoO    29

lucernę można zaliczyć do motylkowych tak mi się wydaje,jeśli było by tak to musiałbyś mieć np 2x kuku 2x lucerna 1x zboże i wtedy masz 3 grupy wciągu 5 lat. No ale nie jestem pewien jak jest z tą lucerną dokładnie,w poniedziałek mam spotkanie to będę wiedział dokładniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sydney    32

tylko z tego co wiem to do gorczycy nie ma dopłaty uzupełniającej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr301976    1
może ktoś wymienić wszystkie grupy roślin w rolnictwie zrównoważonym, nie wiem czy nie jest tak, proszę o poprawki

I oleiste - rzepak, rzepik, len itd

II okopowe - buraki, ziemniaki

III zbożowe - jęczmień, pszenica, kukurydza na ziarno

IV strączkowe - mieszanka zbóż ze strączkowymi, łubiny, peluszka, groch

V pastewne - kuku, żyto na zielono, mieszanki na zielono

 

gdzie zakwalifikować rośliny takie jak

mak, ostropest, gorczyca w plonie głównym, gryka

jak jest z wieloletnimi np z lucerną w takim płodozmianie:

kuku na zielonkę> kuku na zielonkę i następne 3 lata lucerna, czy do lucerny jest normalna dopłata rolnośrodowiskowa czy nic nie ma oprócz bezpośrednich? czy taki płodozmian jest ok?

proszę o odpowiedzi

 

Z tego co słyszałem to mieszanki zbóż ze strączkowymi zalicza się do grupy" inne " będę się widział z kimś z doradztwa we czwartek to się spytam dokładnie i wrzuce na forum :blink: pozdr


Dziękuje wszystkim za życzenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PrzemoO    29

Po dzisiejszej wizycie w ODR

grupy

-Motylkowe drobnonasienne:koniczyna,lucerna..

-Strączkowe:łubin,groch,bobik,wyka,seradela,soja...

-Okopowe:ziemniaki,buraki,cykoria...

-Zbożowe:pszenica,sorgo,proso,żyto,żyto na kiszonkę..

-Oleiste:rzepak,rzepik,gorczyca...

-Warzywa polowe:korzeniowe,kapustowate itp.

Inne-mieszanki,gryka,facelia,mak,kukurydza..

 

Ja już złożyłem wniosek dzisiaj,jakieś 15 tysiaków mi wyszło a za przygotowanie wniosku ponad 1.000zł plus obszarówki ponad 120zł.

Teraz przesunęli termin płatności na czerwca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

Kolego @PrzemoO czy to oznacza że mogę zrobić sobie następujący płodozmian:

pszenica, kuku na ziarno, pszenica, rzepak, pszenica ???????????????????

Z góry dzięki za odpowiedz.


Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PrzemoO    29

Zgodnie z ich podziałem będziesz miał:

zbożowe,inne,zbożowe,oleiste,zbożowe-3 grupy roślin występują

W wykazie nie ma podziału na kukurydze paszową i na ziarno ale warto było by się upewnić na 100%

W razie problemu dajesz wsiewkę do pszenicy rośliny która nie będzie przeszkadzać w trakcie zbioru pszenicy a potem podorujesz to i po problemie.

U mnie był problem z żytem na kiszonkę bo zalicza się ono do zboża a nie do innych ale problem został rozwiązany po przez dodanie wsiewki.

Prawdopodobnie będzie nowelizacja to podziału grup,bo już się śmieją że ten układali w Warszawie po pijaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

Wsiewkę w pszenicę...... hmm....... To powiedz jeszcze co takiego mozna wsiać w pszenice żeby nie przeszkadzało i było na przyoranie po zbiorze pszenicy (dodajmy że pszenicy ozimej).


Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PrzemoO    29

A na przykład seradela,wysiewasz ją na wiosnę.

Myślę że była by dobra bo groch to pnie się do góry,a może jeszcze koniczyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

PrzemO gdzie znajdę wykaz tych grup? po prostu razi mnie strasznie te żyto na kiszonkę, u mnie doradca wszystko wykombinował zupełnie inaczej...i kurcze jestem lekko zaskoczony... a najdziwniejsze jest to ze znany mi jest inny podział grup kurczaki chyba będzie zmiana


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PrzemoO    29

Wykaz miał doradca i go widziałem. Co do żyta to nie było go wyszczególnionego ale dzwonił przy mnie dowiedzieć się jak to z nim jest. Szczerze mówiąc to żyto na kiszonkę też mi nie pasuje. Trzeba może w innym ODR-e się poinformować może będą mieć inną wizje na żyto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PrzemoO    29

Tak jak napisałem wcześniej,w INNE,kukurydza nie była rozbita na kiszonkę i na ziarno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

Nie wierzyłem..... ale dzisiaj dzwoniłem do ODR i powiedziano mi to samo ;)

Kuku należy do grupy : INNE!!!! (niezależnie czy jest uprawiana na kiszonke czy na ziarno) ;)


Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skorpion    2

mam pytanie. bardzo późno w tym roku przyorałem poplon i szybko posiałem zboże bo tak było trzeba czy można to teraz uwałować? od siewy nie minęla doba. ziemie to 4 klasa teren nie podmokły. co o tym myśłicie? praktykował to ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PrzemoO    29

No przecież wciągu doby nie zacznie Ci kiełkować. A po za tym trochę nie w temacie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skorpion    2
No przecież wciągu doby nie zacznie Ci kiełkować. A po za tym trochę nie w temacie!!!

 

Sory że nie w tym temacie ale wczześniej tu pytałem o trzy grupy i poplony więc już zeby szybciej było. a jak deszcz popada czy coś takieg to nie zaszkodzi mi na wschodzi ziaren?

 

A jeśli chodzi o te trzy grupy to M Rolnictwa wprowadziło jakieś rozporządzenie i w ODR rze znajoma mi mówila zeby to olać i sie tym nie przejmować. bo ARiMR jak juz przyjadą na kontrolę to nie będą sprawdzać czy były jak kształtowały siię historycznie zasiewy w gosp. oni wezmą plan działalności rolnośrodowiskowej (a taki trzeba mieć) i sprawdzą czy wykonaliśmy go w danym roku i tyle. nie wierzyłem w to wiec porozmawiałem z ARiMR i to samo powiedzieli oczywiście nie oficjalnie. szczerze to każdemu polecam te rolnictwo zrównoważone jak nie macie za dużo zwierzątek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibik1    0

Czym pryskacie mieszankę str-zbożową?Ja opryskałem po siewie panidą 3 litry na ha.Dobrze zrobiłem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziemas    0

Mam takie pytanie. Wszedłem w program rolnośrodowiskowy w zeszłym roku - rolnictwo zrównoważone. Z tego co wyczytałem w rozporządzeniu co roku trzeba robić plan nawożenia. Czy taki plan mogę zrobić sobie sam czy musi to robić doradca rolnośrodowiskowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

musi Ci zrobić doradca i ładnie Cię przy tym skasuje ;)

 

dzwoniłem też do doradcy i oto co mi powiedział:

rzepak - przemysłowa

zboża - zbożowe

kuku na kiszonkę - pastewna

kuku na ziarno - zbożowe

łubin - strączkowe

koniczyna/lucerna- wieloletnie ale nie więcej niż 3 lata

gryka - inne

gorczyca - przemysłowe

żyto na gps - pastewne

 

PrzemoO jak widzisz co doradca to inna interpretacja tylko wydaje mi się że twój doradca ma rację bo to samo powtórzyli koledzy w poprzednich postach z tą kukurydzą, ale na zdrowy rozum to mój ma rację...mo ładnie jestem w takiej samej kropce jak byłem wcześniej...

a co do zrównoważonego powtórzył prawdę ogólną- 3 rośliny mogą się powtórzyć w dowolnej kolejności 2 pozostałe muszą pochodzić z różnych grup, na przestrzeni 5 lat.

We wnioski wpisujesz to co będzie plonem głównym lub to co będzie na polu najdłużej, kontrole zaczynają się w czerwcu.


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PrzemoO    29

Więc jeśli dobrze kombinując,jeśli kontrole są od czerwca to nie są wstanie sprawdzić np. czy miałeś zasiane żyto z wsiewką które zostało zebrane w maju na kiszonkę czy było tylko samo żyto dobrze myślę??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

dokładnie! a nawet więcej bo kontrole teoretycznie zaczynają się w czerwcu realnie w lipcu, właśnie rozważam moje żyto skasować czy zebrać...jest dorodne ale jeszcze pasowałoby poczekać ale opóźnię siew kuku...jak nie urok to...

podzwonię jeszcze i postaram się rozwikłać kwestię ostatecznie


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj