qazi

Rolnictwo zrównoważone

Polecane posty

majranjd    8

hmmm... no ale ogólnie te 360 zł jest warte tego czasu na kontrole nie? Ja też sie zastanawiam, mamy juz rolnosie miedzyplony scierniskowe, ale niewymarzające, z tym to jest troche do kitu bo żyto trzeba siać... no i własnie jest drugi rok i jak sie nam skonczy ta tura za rok, to chemy wejsc w wymarzające medzyplony i własnie to zrównoważone...

W sumie zadnych melioracji juz niebedzie, rowy tez sa polikwidowane, a co do azoto to spoko...

Tylko co z tym zmianowaniem... Międzyplony tez sie liczą do zmianowania tak czy nie? No jakbym zasiał łubin miedzy zobżami?

Są jakies specjalne wnioski czy te same co na rolnosie, co są na stronie ARiMR?

 

 

A i jeszcze jedno...

Rolnikami sie zwiecie?

A nie wiecie ze kuku należy do wiechlinowatych? Dawniej to sie zwało trawy? nooo szacun...


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiatru    3

A co z dzierżawami jeżeli bede brał za nie dopłaty to tez na nich musze wchodzic z zrównoważonym?? bo w sumie ja tylko obszarówke wypełniam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dadam    4
łąki kosi sie dwa razy pierwszy raz po 1 czerwca trzy grupy roślin musiałbym uprawiać lubin groch lub inne coś tam po co mi to no i kontrole napewno będą częściej jak brać zrównoważone to razem wypada także wpaść w poplony a to mi także sie nie podoba

nie można łaczyc pakietów poplony i rolnictwo zrównoważone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie można łączyć rolnictwa ekologicznego i ochrony gleb i wód (poplony) rolnictwo zrównoważone można łączyć z tym pakietem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ja mam zrobione:

laki ekstensywne, zrownowazone i poplony.

A ze zrownowazonym jest dobrz nie musisz siac wcale gryki i lubinu, mozesz posiac miszanki zbozowo straczkowe, o mnie owies i peluszka, pszenica i peluszka bedzie.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboR6    5
A co z dzierżawami jeżeli bede brał za nie dopłaty to tez na nich musze wchodzic z zrównoważonym?? bo w sumie ja tylko obszarówke wypełniam ;)

Tak musi być cała ziemia do zmianowania nie możesz sobie ten kawałek tak a ten nie i musisz być pewien że tej ziemi ci nie ubędzie. A z dzierżawami wiesz jak jest, czy w ciągu 5 lat komuś nie odbije i ci nie odbierze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboR6    5
A co z dzierżawami jeżeli bede brał za nie dopłaty to tez na nich musze wchodzic z zrównoważonym?? bo w sumie ja tylko obszarówke wypełniam ;)

Tak musi być cała ziemia do zmianowania nie możesz sobie ten kawałek tak a ten nie i musisz być pewien że tej ziemi ci nie ubędzie. A z dzierżawami wiesz jak jest, czy w ciągu 5 lat komuś nie odbije i ci nie odbierze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Czy ktoś się orientuje jakie są stawki za badania gleby pod kątem przygotowania do planu nawozowego do pakietu "Rolnictwo zrównoważone"

 

I czy trzeba je wykonywać co roku czy raz na kilka lat?

 

Dopłata jest do powierzchni gr. ornych a plan nawozowy dotyczy gr. ornych czy również TUZ?

 

Pytam ponieważ liczę koszty jakie trzeba ponieść w związku z uczestnictwem w programie rolno środowiskowym i zastanawiam się czy warto. Gospodarstwo 18 ha.

 

Myślę, żeby połączyc 3 pakiety "rolnictwo zrównoważone " , "łąki ekstensywne " i "poplony"

 

A może jest na forum jakiś doradca Rolno środowiskowy z Mazowieckiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

Za badanie gleby zapłacisz około 15 zł za próbkę ( jedna na 4-5 ha) Plan rolnośrodowiskowy w tym nawożenia zrobi ci doradca rolnośrodowiskowy. ( musi złożyć swój podpis taki wymóg) koszt okolo 300-500 zł. Jak nie prowadzisz intensywnego nawożenia powyżej 170 kg N i prowadzisz zmianowanie to program jak najbardziej opłacalny, możesz połączyć z poplonami i łąkami ekstensywnymi. Koszt wejścia w program nie jest wiec wysoki. Dojdzie do tego dbanie o ogólny stan gospodarstwa, atesty na opryskiwacz i zaświadczeni o ukończeniu kursu uprawwniajacego do stosowania środków chemicznych i prowadzenie karty zabiegów na polach. Ale to i tak wymusi cross compliance.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboR6    5

Próby gleby musisz zrobić co 4 lata więc starczy ci 2 razy. Wniosek zrobi ci doradca i on bierze procent od kasy jeką dostaniesz w ciągu 5lat ale ile procent to nie pamiętam. Ja znalazłem doradce prywatnego i zrobił mi znacznie taniej jak z ODR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Też bym wolał się dogadać się z jakimś doradcą prywatnie. Bo jak ma za to kasę dla siebie to chętniej pracuję. A tak w ODR to trochę łaskę robią. Najchętniej to by zniechęcili człowieka do tego programu żeby im głowy nie zawracać. Tak przynajmniej jest w moim ODR. Ciekawe czy Ci doradcy z ODR mogą te plany rolno środowiskowe prywatnie sporządzać? Bo doradców prywatnych to w mojej okolicy chyba nie ma bo by niewiele zarobili, gospodarstw które korzystają z doradztwa rolniczego to ze świecą szukać . Mało jest młodych rolników a Ci starsi to nie mają zdrowia "żeby się z ARIMR użerać" i rezultat taki ze prawie nikt nie korzysta z PROW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboR6    5

No mi robiła babka z sąsiedniego ODR tylko prywatnie w domu, kasy połowe zapłaciłem co przez ośrodek. Masz racje jak byłem u nas w ODR to facet tak mi na gadał że miałem dosyć już tych pieniędzy i ogólnie zniechęcał. A prywatnie to już inna bajka, momęt i zrobione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dominator82    0

Witam

 

Czy wymogiem koniecznym jest to że max 66% mają stanowić zboże z upraw. Ja poza zbaożem mam ziemniaki ale ziemniaki stanowią mniej niż 37% więc chyba lipa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli siejesz jęczmień jary na paszę, to możesz do niego dodać grochu i masz mieszankę zbożowo strączkową i możesz zgarnąć trochę kaski. Byłem w piątek na szkoleniu z ODR i gościu mówił, że teraz do rolnictwa zrównoważonego jest 450zł do hektara. <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8
Jeśli siejesz jęczmień jary na paszę, to możesz do niego dodać grochu i masz mieszankę zbożowo strączkową i możesz zgarnąć trochę kaski. Byłem w piątek na szkoleniu z ODR i gościu mówił, że teraz do rolnictwa zrównoważonego jest 450zł do hektara. :)

 

Co to za szkolenie jak wprowadzaja ludzi w błąd bo do rolnictwa zrównoważonego jest w tym roku 360 zł na ha, a w PROW zapisano 92,2 €/ha poniżej link do programu. Może jak w przyszym roku przeliczą euro po 4,9 to bedzie 450 zł tylko nie wiem czy nie jest to czasami stała kwota na cały okres obowiazywania PROW 2007-2013. - strona 249 tabela ze stawkami

 

http://www.arimr.gov.pl/pliki/66/0/0/PROW_...3_final_RDC.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem, ze gościu sie pomylił, dlatego się dopytałem i doradca rolnośrodowiskowy, który był na tym szkoleniu też tak mówi, ze 450.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareksuchy    0

Ale to stawka dla tych co wtym roku pierwszy raz składaja wniosek?

Weszłem w ten program w zeszłym roku i wydaje mi sie że stawka się nie zmienia i wynosi 360 przez cały okres.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skorpion    2

mam pytanie. w zeszłym roku wszedłem w dwa pakiety. rolnictwo zrównoważone i poplony ścierniskowe. mam 15 ha ornych i tylko ornych. sieję same zboże bo nic innego mi nie potrzebne. jaki mogę waszym zdaniem wybrać płodozmian. bo w tym roku myśle całość puścić w poplon. żeby tylko jarówki siać. co wy na to? tylko te trzy grupy problem. bo myślałem żeby zrobić tak.

1. rok 1/2 gruntów mieszanka zbożowa a druga połowa przenżyto jare

2. rok 1/2 gruntów miesznka zbożówo strączkowa (jakaś peluszka) i druga połowa przenżyto jare oczywiście półówki odwrotnie.

3 rok 1/2 gruntów soja a druga połowa przenżyto lub mieszanka a w 4 roku na odwrót.

 

tylko jeden mały minus słabe mam zienie ( IV klasa) no i lipa troszke. a może wy mi coś wymyślicie? Prosze o sugestie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz37    4

Ja mam pytanie jak siejecie jakąś mieszankę jako 3grupe upraw to zbieracie w rzeczywistości mieszankę czy np samą pszenicę? Chodzi mi o to czy macie jakiś sprytny sposób żeby w papierach była mieszanka i na polu niby też ale żeby np zebrać tylko pszenicę i przy okazji stosując środki na ochronę pszenicy nie spalić drugiej rośliny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skorpion    2

ja kolego co sieje to i tak zbieram. w moim przypadku mieszanka z peluszką jest wykorzystana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibik1    0
ja kolego co sieje to i tak zbieram. w moim przypadku mieszanka z peluszką jest wykorzystana
Czym pryskasz na chwasty te mieszanke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Sieje mieszankę zbóż z groszkiem ,do tej pory pryskałem basagranem ale teraz go wycofali i niema środka do stosowania powschodowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skorpion    2

a mam pytanie o poplony. czy prawdą jest że plony są dużo niższe niz przy klasycznych uprawach? może ktoś ma jakieś rady na styl orania czy moze jakieś wałowanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj