qazi

Rolnictwo zrównoważone

Polecane posty

kris82    77

-buraki lub ziemniaki

-mieszanka zbożowo-strączkowa

-kukurydza

-strączkowe np groch łubin

-trawy+motylkowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Sieje zboża, rzepak o., ziemniaki i bobik. Fajny program, tylko szkoda, że nie można dokładać działek w poprzednich latach.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78
Napisano (edytowany)

O jakim dokładaniu w poprzednich latach mówisz? a co byście polecili na mieszankę strączkową z pszenżytem jarym?

Edytowano przez farmervip

:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati171892    12

no właśnie szkoda że nie można zaktualizować dobranych działek bo program na nich trzeba prowadzic a kasy z tego nie ma. także z jednej strony dobre i nie dobre:( Ja co powiem że ja jako jare to dawałem 5 kg peluszki do hektara i wszystko jest ok byłe jak najmniej a przeszło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris82    77

@mati171892 a jaki środkiem zwalczasz chwasty w mieszankach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati171892    12

kropie zaraz po siewie do 3 dni i wtedy do żniw spokój bo inaczej nie pokropisz bo spalisz ten groszek. chociaż czasem do żniw lubi oset wyrastać ale co zrobić:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slomek    186

Otrzymał ktoś z Was już tą dopłatę w tym roku? Ja też jestem w tym programie, lecz wyczytałem w gazecie, że osoby które sieją jęczmień z grochem od tego roku nie dostną tej dopłaty, ponieważ weszła modulacja i musi być np sama roślina strączkowa lub jeśli mieszanka to tylko z trawą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

@farmervip

Jeśli korzystasz z rolnictwa zrównoważonego to dostajesz tylko kasę za działki które podajesz w pierwszym roku, i w następnych latach jeśli byś dołożył działki to jedynie dostaniesz z nich obszarówkę...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Witam. Zastanawiam sie czy wejśc w rolnictwo zrównoważone i poplony. Posiadając 9ha ornych i 1ha tuz.

Opracowanie planu nawozowego troszke kosztuje, papierków też troche bedzie. Więc czy jest sens wchodzic w oba pakiety czy wybrac tylko jeden? Wcześniej nie korzystałem z żadnych dopłat środowiskowych, wiedzę mam tylko teoretyczna a jak to wychodzi w praktyce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Możesz skorzystać z tzw. płatnych usług doradczych i zapłacisz dosłownie grosze. Ale nie wiem jak długo będzie trwał ten nabór - prawdopodobnie do wyczerpania funduszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zastanawiam sie czy wejśc w rolnictwo zrównoważone i poplony. Posiadając 9ha ornych i 1ha tuz.

Opracowanie planu nawozowego troszke kosztuje, papierków też troche bedzie. Więc czy jest sens wchodzic w oba pakiety czy wybrac tylko jeden? Wcześniej nie korzystałem z żadnych dopłat środowiskowych, wiedzę mam tylko teoretyczna a jak to wychodzi w praktyce?

pewnie że się opłaci wejść w dopłaty rolnośrodowiskowe jak jeszcze można , papierów to trochę jest no ale tego nie przeskoczysz , no i trzeba trochę kasy wydać , do zrównoważony musisz pobrać próbki gleby i zawieść do stacji chemicznej żeby ci ję zbadali nas to kosztowało 12,5 zł za próbkę a że było trochę tych próbek to sam typ przyjechał po nie za darmo, zrównoważone to 360 zł do 1ha , poplony to od 690 zł ale tylko wtedy jeśli masz grunty zagrożone erozją jak nie to tylko połowę chyba , więc trochę by tej kasy naleciało więcej na łące możesz sobie zrobić siedlisko ptaków dodatkowo jak dobrze pamiętam to 1000zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qomar    0

jeszcze nie zostały opublikowane wymogi i konkretne opisy programów na 2014 - konsultacje publiczne do 7 marca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mosull    0

W 2014 roku najprawdopodobniej nie będzie naboru w programie rolnośrodowiskowym (jeśli chodzi o prow 2007-2013).Już w roku 2013 w Agencji była informacja, że naboru na nowe wnioski RŚ w 2014 r nie będzie. Zasady nowego PROW napewno nie wejdą w tym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz13    0

Mam pytanko. Czy ktoś wie jak to będzie z tym zrównoważonym rolnictwem w 2014 r.? Czy będzie mozna zrezygnowac bez konsekwencji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARAKAM    64

Jest projekt i wnim jest napisane że od tego roku degresywność czyli ograniczenia powierzchni, brak naboru na ptaszki, w ekologi trzeba wykazać sprzedaż ..., nabór ma byc oczywiście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz13    0

Tak, rozumiem, jest projekt, że ma być ograniczenie powierzchni itd. Ale moje pytanie brzmi: Czy jeżeli 2 lata kontynuuję zrównowazone rolnictwo i musze mieć 3 grupy rośłin itd., to czy w nowym prow będzie tak, że bez konsekwencji, tj. bez oddawania kasy bede mógl zrezygnowac i dalej nie ciągnac tego zrównoważonego rolnictwa przez nastepne 3 lata? |Zastanawiam się co zasiać, bo zostało mi 3 lata i muszę styrączkowe lub mieszanki zbozowo strączkowe zasiać.Tak coś tam mowili. I drugie pytanie, a jak siejecie mieszanki zbozowo straczkowe to czy jest jakiś ustalony procent tych strączkowych, czy może byc "tak od oka", żeby się wyłgać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

zalozmy ze mam rolnictwo zrownowazone, czy siejac zyto zimowe na kiszonke przed kukurydza na 5ha moge sie starac o doplaty miedzyplon ozimy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0
Napisano (edytowany)

k

Edytowano przez edi25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

Jak to jest z badaniem gleby,miałem robione w 2010 roku czyli cztery lata temu,pozostał mi jeszcze rok rolnośrodowiskowych + zrównoważone i mam pytanie czy jeszcze raz muszę badać glebę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Jest tu jeszcze ktoś kto korzysta z rolnictwa zrównoważonego? Rozumiem że trzeba w ciągu pięciu lat wysiać trzy grupy roślin, ale wyczytałem w internecie, że dana grupa roślin (dajmy na to zboża) nie może pojawić się na danym polu więcej niż przez dwa lata w ciągu zoobowiązania, ma ktoś jakieś informacje w tym temacie?

 

albo inaczej, czy komuś przechodzi taki płodozmian łubin - pszenżyto - jęczmień -mieszanka zbożowo strączkowa - pszenżyto?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

jak 3 grupy to czy moglo by byc cos takiego jak np rzepak pszenica kukurydza i np jeczmien jary i znowu pszenica i na 5 lat jest ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

W ciągu 5 lat ma być wysiane 3 grupy roślin na każdej działce oprócz TUZ.Np.okopowe,zboża,strączkowe lub proso zboże i strączkowe . Wykaz przynależności poszczególnych roślin do grup jest w posiadaniu ODR i agencji restrukturyzacji.Co do pytania moderatora to np.pszenica po pszenicy może być tylko 2 lata , ta zasada obowiązuje dla 4-ech podstawowych zbóż tj.pszenica jęczmień,żyto i pszenżyto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DoradcaKT    20

a gdzie to jest napisane, że pszenica po pszenicy może być tylko 2 lata pod rząd? normalnie może być 3 lata pod rząd, chyba że coś się zmieniło.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj