Skocz do zawartości
MECHANIZATOR

Czy warto kupowac nasiona w centrali?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Nasiona
farmermf    78

rozumiem o'co ci chodziło ale nawet nie świadomie jak sie ma 200-300ton jednej odmiany na pryzmie to niema gwarancji że całość będzie odpowiadała wynikom z laboratorium. Najbardziej to mnie zdenerwowało jak kupiłem raz jęczmień jary i nie dość że taki nędzny to jeszcze od groma dzikiego owsu. ^^

Deer a zauważyłeś jak wygląda ziarno zaprawione w domu taką samą zaprawą jak kwalifikant ?Po mojemu to pół dawki dają a wiem że tak jest bo pózniej po sezonie to ja te reszte dawki od pracowników odkupuje :P

Z kolei jak rolnik sam zaprawia kwalifikant to też kombinuje by jeszcze zostało na swoje gospodarstwo.

No niestety tak jest i będzie ale trzeba po prostu szukać solidnej firmy.

deer    176

Z tego co ja wiem to jedna partia nasion z której pobierana jest próba nie może przekraczać 30T. I na pryźmie nie może leżeć ^^. Bo jak ją zaplombujesz ??

jarki    1

dwa lata temu kupiłem pszenice kris a że jest to bardzo niska odmiana to po wykłoszeniu zdziwienie 5-10% jakiejś wyższej odmiany,

podobna sytuacja z kolegi fideljem

Wiadomość z agroFakt.pl

farmermf    78

Z tego co ja wiem to jedna partia nasion z której pobierana jest próba nie może przekraczać 30T. I na pryźmie nie może leżeć :D. Bo jak ją zaplombujesz ??

Kolego niewiem czy plombują partie materiału ale powiedz jak pobrać wiarygodną próbe z silosu 30t. Pytam sie bo niemam takowych silosów i niewiem. Ja w magazynie płaskim to sterta max 3-3,5m wchodze z tyczką ok 2 m i pobieram.Dodam że przy ścianach to góra mam 2m także wmiare uczciwą próbe można pobrać jak sie chce ^^

deer    176

Zdecydowana większość firm stosuje magazynowanie nasion w big-bagach po czyszczeniu (bo 30T nie może przekraczać partia po czyszczeniu, i wtedy pobiera się próby).

farmermf    78

A to chyba że tak , tzn że ja nie tak wcale wtyle jestem bo je też materiał siewny w tonowych woreczkach przechowuje ^^ Ale sie podpytam znajomego co sie tym zajmuje o szczegóły.

adamnow31    0

Powiem wam tak "deer" bardzo dobrze to nazwał wiadomo ze jeśli ktoś chce coś oszukać to sprzeda byle co tylko jeśli zależny mu na sprzedaży przez długie lata to prędzej czy później nikt do niego nie zawita bo będzie wiedział co to warte. My działamy od ponad 15lat i jakoś nikt nigdy nie narzeka a wszystko to dzięki staranności i poświeceniu wszystkie plantacje przechodzą selekcje czyli jak jest jakaś obca to się ją wyrywa i wynosi może nie wszyscy to robią ale jak komuś zależy to niestety nachodzić si trzeba a potem zborze sypiemy w wymienione wcześniej big bagi co jest bardzo wygodne do czyszczenia i próba nie jest pobierana przez żadne laborantki tylko inspektora. u mnie nie ma ilość 300 ton tylko około 50-60 rocznie wiec wiadomo ze próby są rzetelne. Kryteria niestety są konkretne bo brana jest czystość pod względem: innych nasion i zanieczyszczeń i kiełkowanie oraz wilgotność. jedna sztuka ponad normę i dziękujemy cała partia do poprawki.

deer    176

@adamnow31 tak kryteria są konkretne, ale poprzeczka tych kryteriów jest postawiona tak nisko że trzeba się postarać żeby jej nie przeskoczyć :D.

Dla zbóż min. siła kiełkowania 85%, minimalna czystość próby 98%, dopuszczalne 7 nasion obcych gatunków w próbie 500g.

adamnow31    0

w próbie 1000g. Kryteria są ale jak kupujesz to patrzysz na świadectwo i widzisz jak są one spełnione ale głównie chodzi oto by po jakimś czasie zmienić gatunek bo jednak po kliku tatach zborze się wyplenia a przecież nikt nie mówi ze trzeba co roku kupować cały materiał do siewu.

poosa21    53

jeżeli bedą w dalszym ciągu dopłaty do materiału siewnego co roku bede wymieniał ponad 90% a to dlatego że umie liczyć. dajmy na to ze wysiewamy 150kg na 1ha pszenicy

- materiał siewnykwalifikowany kosztuje 150zł za 100kg, co na 1 ha daje 225zł minus 100zł zwrotu czyli na 1ha wydamy 125zł.

- materiał własny 50zł za 100kg + 30zł do 100kg zboża zaprawa nasienna to nam daje 120zł jeżeli doliczyłbym jeszcze robocizne i czyszczenie to wyjdzie napweno wiecej.

Do tego jeszcze jak dolicze zwyzke plonów to nie ma o czym mówic.

jarki    1

Kolego nikt nie twierdzi że nie warto

tylko ta BYLEJAKOŚĆ :D

poosa21    53

Kolego nikt nie twierdzi że nie warto

tylko ta BYLEJAKOŚĆ :D

to zależy gdzie kupujesz materiał siewny ja narazie jestem zadowolony z tego co kupuje.

adamnow31    0

Dopłaty to bardzo fajne rozwiązanie bo jednak skąd ma rolnik wziąć co roku na cały materiał tak jest na pewno łatwiej kupić i nam sprzedać:)miejmy nadzieje ze nie zniosą tego a coś jeszcze dołożą chociaż tu trzeba być raczej sceptycznym niestety. Mowa jest nie tylko o zbożu bo do ziemniaków również obowiązuje dopłata.

SDOO    0

Jak najbardziej wato kupować materiał kwalifikowany, zwłaszcza , że są do niego odpłaty z UE i w rezultacie jest on tańszy niż kupiony na targu. Polecam SDOO Masłowice tel. (43)842 82 08 lub www.sdoomaslowice.pl Tam można kupić kwalifikowany materiał siewny zbóż i ziemniaków.

Tommy30    0

witam wszystkich. Piszecie o pszenicy rzepaku a ja mam pytanie jaka kukurydze na kiszonke siejecie. Kupujecie z centrali czy moze wlasna i jak tu kalkulacje zrobic. Kukurydze sieje juz od paru lat i zawsze kupuje w centrali bo wole dmuchac na zimne niz pozniej zalowac, ale chce poznac wasze opinie na ten temat.pozdrawiam ;)

kamil14    1

Rok temu miałem zasiane żyto z centrali (był nawet mój post wtedy) i moge powiedzieć ,że plon był lepszy w porównaniu do lat poprzednich przy takim samym nawożeniu.

rino    1

witam wszystkich. Piszecie o pszenicy rzepaku a ja mam pytanie jaka kukurydze na kiszonke siejecie. Kupujecie z centrali czy moze wlasna i jak tu kalkulacje zrobic. Kukurydze sieje juz od paru lat i zawsze kupuje w centrali bo wole dmuchac na zimne niz pozniej zalowac, ale chce poznac wasze opinie na ten temat.pozdrawiam :)

Kolego kukurydze to tylko z centrali, juz mniej wazne jest to vzy bedzie to polska czy zagraniczna ale tylko kwalifikat bo z wlasnego siarna to guzik nie kukurydza urośnie.Siejemy kuku prawie 20 lat i tylko raz ojciec zasiał kawalek(ok 1ha) wlasnym materialem i juz wiecej tego nie zrobi, bo plon nawet o grubo ponad połowe nizszy był.

turtojs    39

koledzy mam problem jutro jade po nowy jeczmien i bede kupował za jednym razem sasiadowi tez ( potrzebuje 150 kg ale na ok.80 arow ). i takie pytanie bo bede składał wniosek o dopłate do materiału siewnego i czy moge złozyc razem wniosek na moje pola i jego tez ? faktura bedzie na mnie. czy musi on sam sobie złozyc wniosek poniewaz on składał na dopłaty bezposrednie. nie bedzie z tego powodu jakichs problemow gdy dołacze jego pole do mojego wniosku ? o to chodzie ze gdyby sam sobie składał to chyba by nie dostał bo nie ma 1 ha obsiane a razem to bysmy mieli ponad 5 ha i nie były by problemow.

mozna tak zrobic ?

prosze o szybką odpowiedz :blink:

pandanger    2

Jeżeli sąsiad złożył wniosek na dopłaty bezpośrednie to ty nie możesz podać jego działki do dopłat do materiału siewnego. W razie kontroli możecie mieć problem, bo we wniosku konkretnie podajesz numery ew. działek i ich położenie. No chyba, że masz na tyle swojego pola, aby ująć materiał siewny kupiony dla sąsiada na swoich działkach.

bialy2005    193

ale kombinujesz!!!!!! składa ten na kogo jest faktura i zimia.najlepiej jak masz inna dziłke z jeczminiem to napisz ze on tez jest obsiana tym materiałem siewnym i po problemie :blink:. JA w zeszłym roku kupiłem na całosc zasiewu pszernzyto a ze dopłat na niektóre dziłki nie brałem to wpisałem dziłke z pszenica :huh:

turtojs    39

ok rozumiem dzieki za odpowiedzi. chyba jest juz po problemie bo ja dzierzawie od niego kawałek pola 0.75 ha i tez tam bede siał ten nowy jeczmien i on po prostu złoży za mnie wniosek bo on pisał na te pole o dopłate tez. czyli juz bedzie ponad 1.5 ha obsiane na jego polu czyli moze złozyc wniosek. tylko fakture niech mi wystawia w sklepie na niego i problem z głowy.

jeszcze jedno czy trzeba pisać jakie odmiany sie wysewa na danej działce ( np. justina 0.3 ha i mercada 0.4 ha łacznie 0.7 ha jednej działki ) czy to ich nie interesuje jaki tam jest jeczmien ?

zależy na jaki towar się trafi, np ojciec kupił pszenicę na jesieni, a teraz to małe urosło a na dodatek dużo żyta się trafia. Ale mieszanki są dobrej jakości :)

Famer21    6

Przekonam się w tym roku w jęczmieniu Jarym. Od 3 lat mieliśmy Nasze, teraz kupione i zobaczymy jaki efekt będzie. W tamtym roku nie wiem czy tylko u Nas, ale słabiutko było z słabo sypał.

hermes    0

zależy na jaki towar się trafi, np ojciec kupił pszenicę na jesieni, a teraz to małe urosło a na dodatek dużo żyta się trafia. Ale mieszanki są dobrej jakości :)

W centrali w której od czasu do czasu kupuje nasiona wydaje mi się ,że robią przekręty .Pytając o żyto powiedzieli że brakło ale jak chce to za godzinkę będzie .Powiedziałem ,że przyjadę za tę godz. ,pokręciłem się trochę po obok sklepach i idę zajrzeć do centrali a tam co widzę :jakiś ich znajomy rolnik przywiózł kibitką parę kwintali żyta ,a oni to na czyszczarkę i do wora z kartką stacji hodowli roślin z drugiego końca polski.To ja dziękuję za taki materiał kwalifikowany.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się