Skocz do zawartości
MECHANIZATOR

Czy warto kupowac nasiona w centrali?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Nasiona
NAMOOR    5
jak mogą naklejać papierek jaki chcą, jak etykieta to urzędowy druk z niepowtarzalnym numerem serii i numerem producenta (po podania nr producenta z etykiety w inspekcji ochrony roslin i nasiennictwa maja wam obowiązek podac dokładną nazwe i adres producenta tego zboża), takie pierdoły mozna pisać nie znając wogóle realiów, lub kupując zboże bez etykiety urzędowej czyli kupując byle co na własne życzenie.

1) A ile razy porównywałeś nr na etykietach? ;) Poczytaj prasę i sprawdź jak często są zamieszczane przeprosiny za szwindle. Np. sprawa pana Ł. z pomorza i pewnej popularnej odmiany rzepaku.

2) Sprawdzałeś kiedyś tożsamość odmianową? Ja nie potrafię poznać na oko jaka odmiana jest w worku.

3) Nie każdy hodowca sprzedaje bezpośrednio do rolnika. W Polsce to rzadkość, rola hodowcy ma się ograniczać do "wynajdywania" nowych odmian, a sprzedażą zajmuje się sieć dystrybucji.

Piszę bo wiem jak jest.

Znam przypadki gdzie gość skupował od ludzi zboże, normalnie prowadził skup, a przy okazji był szefem CN. To co skupił czyścił, zaprawiał, pakował i sprzedawał ludziom ich własne zboże.

Nie twierdzę, że wszyscy tak robią bo znam też centrale gdzie wszystko jest OK, ale nie jest to odosobniony przypadek. Po prostu trzeba być ostrożnym.

deer    176

Tam nie było etykiet urzędowych tylko kartki etykietopodobne jeśli chodzi o pana Ł. i cena rzepaku była dziwnie niska. Także trza sobie przyswoić jak wygląda etykieta urzędowa, raz się dałem naciąć na taką kartkę etykietopodobną i od tego czasu zwracam na to baczną uwagę ;).

Co do tożsamości odmianowej to sie z tobą zgodzę, mogą zamienić jedną odmianę z drugą.

Ale na urzędową etykietę nie ma mozliwości wpisania odmiany jakiej się chce. Żeby wydrukować urzędową etykietę to trzeba mieć zgodę włascicela odmiany na konkretną ilość na konkretny rok, taką jaką zadeklarował licencjobjorca na dany rok. A ta ilośc też z nieba nie jest wzięta tylko z ha jakie miał podane do inspekcji polowej, no i nasiona kupione ood właściciel odmiany.

Chyba że przyszywają stare niewykorzystane etykiety z poprzednich lat - ale data sie ewidentnie nie zgadza - no to wtedy mogą mieszać nazwami odmian.

No ale faktem jest że jak będzie chciał kombinować właścicel takiej ,,centrali" to pokombinuje :).

Także jak w każdym biznesie zaufanie najwżniejsze, ale materiał siewny wymieniać napewno sie opłaca :P.

NAMOOR    5

Hodowcy działający na terenie Polski powołali Agencję Nasienną, jest to instytucja mająca za zadanie pilnować takich jak Pan Ł., pilnuje też, aby ten kto sieje drugi raz odprowadzał hodowcy opłatę licencyjną. Nie są to wielkie pieniądze. Stawka zależy od odmiany i maksymalnie wynosi chyba 200 PLN / t.

Najczęściej jednak docierają do większych firm, w tych małych bywa różnie. Po prostu lepiej uważać.

Chociaż muszę przyznać, że przez ostatnie kilka lat sytuacja w Polsce znacznie się poprawiła. Niestety jeżeli chodzi o stopień odnowień materiału siewnego jesteśmy na szarym końcu Europy. W zależności od źródeł wymiana waha się od 8-11%. Gorzej to jest chyba w Rumunii.

A co do ilości to mam np. 10ha nasiennika. Zebrałem około 60t nasion, a podam, że 50 + odpad 15% i już masz na handelek kilka ton. Nikt tego nie sprawdzi.

Innym razem zbierzesz mniej, a odmiana popularna i ludziska chcą brać. No to pozamiatasz magazyny i siup do worka.

Smutne.

Wiadomość z agroFakt.pl

Gość marcin12145   
Gość marcin12145
ja nie biore nasion z centrali bo mam tańsze od tego faceta który oddaje je właśnie do centrali ;) czyli mam ziarno eleganckie i naprawde np. pszenice którą od niego kupowałem w zeszłym roku super wypaliła

a ziarno do siania kupuje czy dostaje z tej centrali?? jeśli dostaje to wątpię żeby sprzedawał ci potem takie ziarno po wymłóceniu. Sam wiem bo siejemy 40 ha pszenicy jarej dla Małopolskiej Hodowli Roślin HBP w Krakowie i dostajemy ściśle wyliczoną dawkę do siewu, oraz wyliczają nam jaki będziemy mieć z tego plon Np. z 40 ha będzie 220 ton a w rzeczywistości wychodzi te 3 tony więcej lub mniej zależy jaki był rok. w tym roku było tyle ludzi u nas po pszenice jarą że drzwi się nie zamykały w domu a jakież ich było zdziwienie jak ojciec mówił że nie może sprzedać bo wszystko idzie do HBP i tam mogą kupić. Cena jaką dostaliśmy przedwczoraj w HBP za tonę tejże pszenicy wyniosła 660 zł + VAT. Poza tym w naszym przypadku takie sianie dla HBP jest zabezpieczone umową

Gość marcin12145   
Gość marcin12145

o żadnym doczyszczaniu niema mowy, pszenica jedzie z pod kombajnu prosto tirami do punktu odbioru położonego jakieś 20 kilometrów od pola i tam jest czyszczona, poza tym mamy możliwość dostarczenia jej kiedy nam pasuje ale nie później jak do końca stycznia . Aha kombajn który kosi u nas tą pszenice jest w miarę nowoczesny i jest nim Claas Medion

lukasz27    2

ja też wymieniam material siewny co 3-4 lata. ale trzeba uważac co sie kupuje bo raz kupilem owies i byla taka nędza że szkoda gadać.

farmermf    78

przy cenie teraz za jare 125 brutto, zaprawa kinto duo nieopłaca sie swego czyścic i zaprawiać ale warunek trzeba kupywać od większych i sprawdzonych firm.Sam kupiłem jęczmień w centrali z Bonusem w postaci owsa głuchego a taki chudy że szok.Z drugiej strony kupiłem na lewo 10 kilo zaprawy ato znaczy że pare ton poszło z zaniżoną ilością zaprawy a póżniej chłopaki wynosili materiał kwalkifikat workami na lewo.Naszczęscie zbankrutowali

Jędruś23    0

Widze tu sporo słów krytycznych wobec Central i Firm nasiennych, może i Macie koledzy racje a może nie, zawsze można coś namieszać, wszystko zależy od uczciwośći ludzi ,prestiżu firmy i dbałośći o klijenta.

Sam mam gospodarstwo nasienne ,produkuję kwalifikaty i wiem że cały proces produkcji od wysiewu nasion ''bazowych''aż po sprzedaż produktu w C1 nie jest łatwa.

Pozdrawiam i zapraszam

Oferuję-owies Breton, pszenica Bombona,pszenżyto jare Dublet,jęczmień Stratus,Antek ;)

lukasz27    2

a po ile sobie życzysz za jęczmień?możesz wogóle tak sam sprzedawać kwalifikat?

Jędruś23    0

Tak mogę bo mam zezwolenie na obrót materiałem siewnym.

Jęczmień zaprawiony Vincit bądź Vitawex 130zł brutto, hurt 120zł brutto.

Wszystkie inne zboża to samo.

miszka31    29

mi na jesieni traiło sie żyto z groszkiem i to ze znanej polskiej firmy,pozdrawiam

według mnie warto,jest dopłata do materjału,nowe odmiany,czystość odmianowa

kamil14    1

Ja też w tym roku kupiłem wszystko z centrali a mój wujek rok temu kupił żyto a w domu jak otworzył worek to sie okazało że to jest jęczmień :)

KamilF1    1

heh nieźle :) ja z centrali nie kupuję, swoje mam, a jeśli coś to kupuję od kogoś bądź się z nim wymieniam :)

Pawel330    0

Jeśli zaczynasz siać nową roślinę lub sadzić to lepiej brać z cenrali , ponieważ jest ona dorodna i widać że da dobry plon.Lecz też takie dorodne zboże jak w centrali może mieć znajomy lub sąsiad i od niego można kupić :lol:

bialy2005    193

ja kupuje od goscia który ma gospodarstwo nasienne ;) I towar w dobrej cenie i jakosc tez oki. nie kombinuje przynajmnij. Czyste zaprawione jak należy. Widziłem jak czyscił i zaprawiał przy mni inna partie. A dopłata mnie skusiła i na jesieni pszenżyto mam wszystko swieże:)

lukasz20    0

W tym roku planuję zakupić nasiona w centrali a mianowicie pszenicę i pszenżyto. Jakie polecacie odmiany?? ;)

farmermf    78

przy cenie za materiał siewny tak do 140-150zł za 100kg i tym poziomie dopłat to niema sensu siać własnym materiałem ,ztym że jak już kupować to tylko w duży centralach .

@farmermf - wiesz co sie stało z Centrala w Biaystoku? Przeniosła się tylko czy to inna firma już? Brałem od nich pszenicę to nie powiem że brzydka . Równo wzeszla i czysta bez żadnych innych bonusow typu inny gatunek zboża. Co prawda zaprawianie to jakieś takie marne było.

Pewnie tak jak większość forumowiczów robi, biorę na 0,5 hektara materiał na rozmnożenie. Bo kupując na większe areały to koszt dość duży. Co roku tak robię i na centralę nie narzekam. Nigdy nie trafiła mi się żadna pomyłka.

darek16    3

@paktofonikas1987 centrala nasienna chyba została przeniesiona, w jakiej miejscowość to nie wiem ale jak sie jedzie z Białegostoku do Zabudowia to jest ona po prawej stronie.

Maciula    0

dokładnie kwalifikat jest 100% lepszy bez porównania- czyste , dobrze zaprawione , mniejszy wysiew a ile większe plony jedyny minus to cena- ale istnieje możliwość zwrotu pewnych kosztów. Lub brać na zapomogę na mniejsze areały

Tak ten zwrot kosztów to dobra sprawa. Chociaż jakaś część się wróci i można za nią kupić pozostałe środki do produkcji np. opryski, paliwo. Lepsze to niż nic.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się