Skocz do zawartości
MECHANIZATOR

Czy warto kupowac nasiona w centrali?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Nasiona

Wiadomość z agroFakt.pl

tomek73    186

Ja kupiłem na 30% areału, resztę wyczyściłem na Petkusie i sieje, a mam odmiany z tamtego roku.

Tomek90    191

Na rozmnożenie to można brać jakie drogie, teraz się opłaca brać kwalifikat, chyba że pełna ochrona, nawożenie, potem przeczyszczone powiedzmy na petkusie i sprawdzona siła kiełkowania.

Poznaniak    3

Przy 60ha stały schemat od lat 60ha *150kg do którego zwraca ARR wyjdzie 9t kwalifikatu- a ze sieje najczęściej na hektar 160-170 kg to brakuje mi około 1 tony i to wysiewam swojego.

Nie widze sensu siania swojego - oszczedność rzedu 20-30 zł na hektar to żadna oszczędność.

Rolnik1973    1247

Co 3 lata można kupić 50kg na rozmnożenie, a tak to nie widzę sensu 3krotnie przepłacać. W czym ono inne że zaprawione i droższe bo nawozowane by ładniejsze było.

Jeśli mam płacić po 1800/t pszenżyta zaprawianego jakąś Tarczą czy innym Vitavaxem, które wygląda jak poślad i kiełkuje jak Bóg da (Centrala Nasienna Białystok) to warto się zastanowić nad czyszczeniem i zaprawianiem na własną rękę.

Sadek    446

Przy 60ha stały schemat od lat 60ha *150kg do którego zwraca ARR wyjdzie 9t kwalifikatu- a ze sieje najczęściej na hektar 160-170 kg to brakuje mi około 1 tony i to wysiewam swojego.

Nie widze sensu siania swojego - oszczedność rzedu 20-30 zł na hektar to żadna oszczędność.

My też od kilku lat 100% wykorzystania zwrotu ARR (pomijając 7 ar ziemniaków)..

krychu    43

Powiedzcie mi panowie skąd oni biorą to C1, to jest jakaś zwiększona ochrona? Ziemniaki to wiem ale zboże nigdy jeszcze mnie w tym nie uswiadomił. Tak samo skąd biorą nasiona żyta hybrydowego, coś wstrzykuja każdemu ziarenku?

milanreal1    290

Hybrydy uzyskuje się poprzez skrzyżowanie z sobą dwóch odległych linii. A ziarno 1 rozmnożenia C1 pochodzi od rozmnożenia materiału kategorii elitarny, bazowy o ile dobrze pamiętam.

MarcinC360    6

Policzyłem, jaka różnica jest medzy swoim materiałem a gotowym z centrali. Pare lat temu skąd brałem materiał tylko na rozmnożenie, towar był rozmaity- zdolnośc kiełkowaia miała byc 98% a było 60 więc lipa. W ostatnich latach przeprowadzili modernizacje no i nie powiem jakośc o stokroć lepsza. Brałem jęczmień i pszenice w rzeczywistości było tak jak na etykiecie siła kiełkowania=98% co roku. U siebie nigdy nie przekroczyłem 88% z moich zbiorów, a najczęśćiej było ~72%. Materiał przyzwoitym środkiem zaprawiony, już nie pamiętam jakim. Nawet rozmawiałem z gościem który tam pracuje to powiedział, że już nie da się zakombinować ani na ziarnie ani na zaprawie- nowoczesna linia sterowana komputerowo. Teraz jest to warte swojej ceny. Wracając do sedna. Ja wyłącznie sprzedaje zboże więc to co oczyściłem i zasiałem już nie sprzedam. Więc np jęczmień po 800zł/t siany 180kg/ha =144zł. Te pieniądze już nie wpadły do portwela czyli tyle mnie to kosztowało, prąd do czyszczenia i zaprawiania i robota powiedzmy 20zł, zaprawa 40zł/ha czyli wychodzi już 204zł/ha-koszt własnego materiału siewnego. Taką ilośc materiału siewnego zakładam przy dość przyzwoitej sile kiełkowania, jesli siła kiełkowania mniejsza trzeba więcej ziarna więc koszt jeszcze więskzy bo trzeba np 200kg. Materiał siewny z centrali jak już kilka razy mi się trafiło miał 98%, niech ma 90% siły kiełkowania i wyjdzie go przyładowo (przy tej samej zakładanej obsadzie szt/m2) 170kg/ha x 185zł zaprawiony (taka cena mignęła mi na jakiejś stronce)=315zł-100zł zwrotu=215zł więc różnica między swoim a z centrali wynosi 11zł/ha. Moim zdaniem nie warto się kurzyć i męczyć tylko kupić z centrali. Tak zapewne zrobie. Dodam, że każdy liczy inaczej i inne wnioski wyciąga :)

• Like 1

rafalwwe42    1

Jak by nie liczyć to ze zwrotem opłaca się kupować materiał siewny z centrali jeżeli jest dobrej jakości.

mammut1    20

Ja liczyłem na pszenżyto to wyszło mi zysku 38zł na 1ha więc też się nie bawiłem z młynkowaniem tylko wszystko z centrali kupiłem

Szymi40    370

Jak ktoś ma swój dobry mat. siewny to pół bidy ale jak kupi na targu [ aby zmienić , a bo to ładne ziarno widzi a tańsze niż w centrali ] to żadna oszczędność ! Niewiesz nic o odmianie itd. co jest b.ważne [ sąsiad kupił pszenice zimową i posiał jako jarą ...i zaoszczędził ...] :(

kris352    2

Znacie już jakieś ceny ozimin? Ja też w tym roku planuje obsiac wszystko nowym z centrali.

Raptus902    30

Jeczmień ozimy JUP 175 zł za 100 kg

Pszenica cena od 180 zł za 100 kg: Ostroga, Arkadia, Fidelius, Bohemia

F3dor    0

Ja dziś usłyszałem cena za pszenżyto 1600zł/t i jak powiedziałem ojcu to sie przeraził hehe pamieta ktos po ile było w tamtym roku mniej więcej średnio pszenżyto?

milanreal1    290

Cena była porównywalna. 2 lata temu ceny były rekordowe bo nawet żyto kosztowało ponad 2000zł.

F3dor    0

Aha dzieki ;) Może w tym roku spróbuje coś zadziałać z tymi dopłatami do kwalifikowanego

Raptus902    30

Pszenżyto Maeztozo 1500 zł za tone

Zamówiliśmy jeszcze Bogatkę ale tata zapomniał ceny ale też niewiele drożej :P

Będziemy brać jeszcze Twingo ale narazie ceny nie znam ;)

Edytowano przez Raptus902

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a jakie firmy najlepsze

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się