deer

Czy warto kupowac nasiona w centrali?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
milanreal1    319

Kupiłem dziś pszenżyto Leontino 145zł za dt. Wszystko wydawało się ok, w centrali w 1 worku było wszystko ok, ziarno czyste całe bez oznak zniszczenia grzybami itp. W domu otworzyłem pozostałe worki i tu niespodzianka 5-10% jest porośnięte. Co zrobić szybko posiać(kiełki są świeże) czy reklamować materiał siewny?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

moje wąłsne borwo tez jest porosniete choc wykosiłem wczesnie było chroinione przed chorobami takze w tym roku to chyba normalka i bedzie to czesto spotykane. ciekawy jestem czy te pokiłkowane skiełkuja drugi raz ?? :blink: bede sprawdzał siłe kiełkowania przed siewem tak czy siak.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Kiełki dopiero co wyszły z nasienia więc myślę że chyba powinno wyrosnąć z tego. Dziadek stwierdził że jeszcze wyrośnie, zobaczę jutro chyba wyjadę z siewnikiem mimo ze jeszcze dość wcześnie na siew pszenżyta.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

Koledzy podpowiedzcie mi jaką odmiane pzenzyta wybrać? Leontino czy grenado??????? 4 kl ziemi po pszenzycie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
navaho13    1

grenado ma mniejsze wymagania, więc większa szansa na zadowalający plon (4-5 ton). Leontino może dać więcej, ale więcej wymaga(nawożenie, ochrona, itd.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

@navaho jest dokładnie odwrotnie :P. Nawet podatnośc na wyleganie krótkosłome grenado ma tylko 0,4 punktu mniejszą od długosłomego leontino. Zdrowotnośc bez porównania, leontino kładzie grenado na łopatki. No i przy okresowej posusze i dużej zawartości jonów AL w glebie leontino poradzi sobie dużo lepiej. Jeśli to ma być na cele paszowe to grenado nawet bym nie dotykał - zawartośc białka w skali 9 stopniowej grenado chyba 2 jak pamiętam a leontino 5.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

W tamtym roku kupiłem nowe odmiany, ale 100% kupuję nowe z centrali. Nie opłaca się siać swojego.Lepiej sprzedać ia kupić nowe i czekać na dopłatę.

zamówiłem Muszelkę ale miałem problem bo ledwo przeszła próby ale się załapała.I Bomera.Jak mi braknie to wyczyszczę Premio i posieje bo kupiłem w tamtym roku w orginele to teraz jest w C1.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonski    1

Wczoraj przyjechał Brillant 38 MTN i 85 % zdolność kiełkowania - lipa i to za 189 zł - firma Osadkowski się nie stara. Miała być jeszcze Jenga ale może dojechać dopiero w przyszłym tygodniu (zamawiana miesiąc temu). Do d... z takim handlem kiedy głównym wyznacznikiem jest pogoda, ja płacę gruba kasę za materiał siewny a później muszę czekać na "łaskawców" aż dowiozą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ARQ    0

Witam. Pierwszy raz będę kupował materiał siewny z centrali i pytanie w związku z tym. Czy można jakoś sprawdzić materiał przed kupnem? Chodzi mi np. o możliwość otworzenia worka i sprawdzenie wizualnie chociaż czy nie jest porośnięte, czy nie ma zanieczyszczeń. Czy można żądać okazania jakichś certyfikatów? Słyszał ktoś o odmianie pszenicy Kohelia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

P.LONSKI czy może Pan coś powiedzieć o Jendze więcej niz ponadto co piszą na stronie Topfarmsu? Pierwszy raz będę siać te odmianę i zastanawiam się czy to dobry wybór.Oprócz tej odmiany czekam też na Format Czy ktoS moze coś bliższego powiedzieć o tej pszenicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Jenga - krzewienie super, obsada przy ustalaniu do 320 (opóźniony termin).

Wygląd taka trawa, zdrowotność dobra, choroby septorioza, pasiastość, fuzarioza kłosów, naprawdę niska (skracanie zalecam bez CCC). Lubi sporo azotu, trzy dawki obowiązek, ziarno średniej grubości (parametry trzyma doskonale).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonski    1

Kolego Torez rzuć coś na temat Brillanta.

Do JPH2 - to P. to chyba oznaczało "Przyjacielu". :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BlackMamba    1

Czy bawił sie ktos z was w materiał siewny Dalgety? Dlaczego wszystko,co oferują przyjeżdża w symbolem C2 (różowe etykiety), bez względu na gatunek i odmianę?? Mało tego w trakcie zakupu człowiek nie jest informowany o tym, ze kupuje cos "innego" niz zamawia. Czy to nie pachnie "delikatnym" oszustwem,ze wzgledu na to ze kupuje sie cos gorszego w cenie czegos lepszego (2000 zł/t)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja kupuję od nich co roku prawie 100% do siewu i nie narzekam.Raz przywieźli mi rzepak inny co zamówiłem ale przywieźli mi droższy i tak zostało.W tamtym roku przywozili mi część w C1.

Nie narzekam na odmiany od nich.

Parę lat temu też myślałem że mają drogo i nie brałem od nich ale teraz doszedłem do wniosku że jednak warto.Konkurencja nie raz mówiła mi że chciała by mieć te odmiany ale niestety nie mają.Teściu też się przekonał do nich a naprawdę ciężko było z nim.Jak go namówiłem na rzepak od nich [1 jednostkę po 3 latach namowy]to teraz tylko od nich bierze i zborze też część.

Jak czytałem to zborze do 5 lat nie zmienia swoich parametrów

Ja kupuję nowe bo po przeliczeniu to mi się nie opłaca czyścić i zaprawiać samemu, bo może zostanie na ha z 50 zł na swoim materiale a jak bym siał wg. [czyli do 180 kg]zaleceń to dokładam z 50 zł do ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bombay    0

jak to jest z ta doplata do materiału siewnego? slyszalem ze 100 zl do hektara. ale jak to sie ma do tego ze rozne zboza sieje sie rozna ilosc kg na hektar. to jest jakos ogolnie przyjete?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BlackMamba    1

Kolego @tomek73 ja sie z tobą w zupełnosci zgadzam, ale nie to mi chodzi... Jesli mowa o efektach siania tego materialu, to w moim przypadku odmiany pszenicy kupione od Dalgety plonowały znaaaacznie lepiej od naszych krajowych C1. Chodzi mi o to, ze od kogo by sie nie kupilo to bedzie C1, a oni daja C2, a skoro C2 Dalgety bije na łeb odmiany C1 innych firm to dlaczego nie żądać C1 by było jeszcze lepiej?? Dalgety opowiada bajeczkę ze ich towar odpowiada parametrom C1 i ze kieruja sie troche innymi standardami. Jednak plantacje nasienne weryfikowane sa w jednakowy sposob, tak samo jest z materialem siewnym, wiec WTF?? Ja tam znawca w tej dziedzinie nie jestem, ale pewien mądry człowiek zwiazany z nasiennictwem oswiecil mnie ze nasiona z rozowa etykieta dopuszczane sa w specjalnych okolicznosciach, np. w przypadku totalnej kleski urodzaju w wyniku ktorej brakowaloby materialu pierwszej klasy. Może poniosla go wyobraznia, bo dalgety co roku sprzedaje rozowe i czy aby nie jest to lekkie nagiecie dołączając do tego fakt ze na te naprawdę niezłe odmiany ma wyłączność?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Co do dopłaty to masz wysiać min 150 kg/ha.Dokumenty [fakturę i wniosek] składasz na wiosnę do agencji i czekasz chyba do końca maja na pieniądze.

Co do tych etykiet to nie wiedziałem że tak się sprawa przedstawia.Będe się musiał znajomego spytać który oceniał kiedyś plantacje nasienne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slevyn    35

U mnie w inowrocławskim można kupić pszenżyto ozime C1 w hurcie po 1.35zl/kg a za pszenice ozimą C1 za 1.45zl/kg. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro40    0

Z Dalgety w sierpniu 2009 kupiłem pszenicę ościstą w której jak się później okazało była domieszka zwykłej pszenicy(co było powodem szkód ze strony zwierzyny). Próbowałem to reklamować przez przedstawiciela, jednak użyli swojej starej taktyki najpierw przedstawiciel odwlekał przyjazd, później że jakoś się dogadamy w końcu skosiłem zboże i temat się urwał, bo nie było dowodu dodam iż kupiłem ok. 5 ton nasion. Nauczony taką sytuacją następnym razem sprawę zgłaszam do inspekcji nasiennej w jaki sposób na taki towar wydano świadectwo kwalifikacji i nie rozmawiam z firmą Dalgety. Moim zdaniem nasiona Dalgety są przereklamowane.Dodam iż firma bardzo silinie pilnuje swjego interesu(jeżeli jakikolwiek parametr towaru ze strony producenta nie jest spełniony stosują bardzo duże potrącenia, a umowy są tak konstruowane, że całe ryzyko jest po stronie rolnika)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Power    1

Powiedzcie, czy po kodzie kresowym od nasion kukurydzy można dośc kto jest producentem ?? I wogóle czy można wyczytać coś z kodu kreskowego..? Pytam się , bo znajomy niechce zdadzić skąd bierze .. a jak wiadomo zarabia na tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Na kartce z informacjami jest nr gospodarstwa chyba z ktorego pochodzi materiał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Power    1

wporządku jeżeli będzie się znajdował numer gospdarstwa , to gdzie można zidentyfikować ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid727    153

Niedawno sialiśmy żyto kupione w jednej z central nasiennych to trafiały się ziarna kukurydzy :lol:

 

co o tym myśleć ?

 

a i kilku rolników musi przesiewać swe uprawy bo dali im ziarno kwalifikowane które nie kiełkuje :D

 

dobrze, że chociaż dali im rekompensatę no i nowy siew.

 

ale ogólnie rzecz biorąc to i tak jestem za tym by kupować " świeży siew"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rikisam    3

Myślę, że dobrze by było zbierać informacje o niesolidnych firmach nasiennych, które sprzedają nasiona kiepskiej jakości.

Stworzyć taką "czarną listę" na której wymienione byłyby takie firmy.

Wiadomo że czasami każdemu zdarzy się wpadka ale jeśli taka niesolidność powtarzałaby się to firma powinna trafić na taką listę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj