deer

Czy warto kupowac nasiona w centrali?

Polecane posty

deer    180

Kwalifikatem nazywamy nasiona, które przeszły kwalifikację polową i labolaatoryjną.

Półkwalifikat - muszę to zapamiętać :rolleyes: .

Sa różne stopnie kwalifikacji.

Patrząc od najniższego stopnia kwalifikacj wg. obowiązującej nomenklatury:

C2 najniższy stopień kwalifikacji z czerwona etykietą

C1 najpowszechniej spotykany stopień w handlu z niebieską etykietą , tym stopniem oznacza się również mieszańce f1 np: qqrydzy

B stopień bazowy z białą etykietą, by nabyć w tym stopniu kwalifikacji nasiona trzeba mieć podpisaną umowę licencyjną z właścicielem odmiany

PB materiał przedbazowy tym stopniem zazwyczaj operują właściciele odmian lub mający prawo na wyłąnczność.

 

@funkmaster

Na jakiej podstawie śmiało możesz powiedzieć że twoja najgorsza pszenica jest lepsza od pszenicy kwlifikowanej.

Napisz jakąś argumentację do konkretnych cech.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arni    1

U mnie tak to wszystkie były dobrej jakości. Tylko w tamtym roku pszenica była drobna, ale jak sie zasiało to i tak ładnie urosło :rolleyes:


17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

o półkwalifikacie nie słyszałem jeszcze - a siedze w nasiennictwie ósmy rok

 

a to w jakim "odsiewie" (stopniu kwalifikacji) jest to co teraz masz zamiar siać to zależy od tego w jakim odsiewie kupiłeś nasiona w zeszłym roku

 

do wyczerpującej wypowiedzi @deer-a moge tylko dodać że etykieta dla PB jest biała z fioletowym przekreśleniem po przekątnej

 

@Balzak - jeśli "redute"kupowałeś to była to moja robota :rolleyes:

 

pozdrawiam


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja rok temu kupiłem z Poznańskiej Hodowli Roślin pszenżyto, nie pamiętam już jaka to była odmiana, ale mogła by się nazywać Porażka Jeszcze na jesieni zjadł ją grzyb, 4 ha na wiosnę przesiewaliśmy, u szwagra i znajomego ta sama sytuacja prawdopodobnie z tą samą odm. Poza tym ,to żadnych większych wpadek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja w tym roku kupiłem jęczmein anetak i poldek po 100 kg z Małopolskiej hodowli roślin HBP oddział MIkulice koło Przeworska własnie z nieieska etykieta wyglada ładnei zobaczymy co dalej


\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarek5036    1

witam chcialbym sie dowiedziec czy warto kupowac nasiona w centrali? czy to sie oplaca i jakie sa roznice w plonach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor    4

jak bierzesz ziarno do siewu to masz dobrej jakości,sprawdzone ;)


Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
morowa91    6

Ja brałem w tym roku kukurydze do siewu z centrali i ma już ponad 2,5 metra, gdzie obok mojego pola koleś zasiał kuku od znajomego i niema nic, a przecież pole jest zaraz obok mojego ;):o

W tym roku napewno przynajmniej 50 % zboża siewnego będe kupował w centrali, może jest droższe, ale już się przekonałem że jest o wiele lepszy plon.

A słyszał ktoś o dopłatach do zboża siewnego z środków UE?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30

to my z kukurydzą tak zrobiliśmy w tym roku, sa trzy działki przy sobie (nasza po środku) no i tak wyszło ze na tej po środku jest poligon ;)


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

ja nie biore nasion z centrali bo mam tańsze od tego faceta który oddaje je właśnie do centrali ;) czyli mam ziarno eleganckie i naprawde np. pszenice którą od niego kupowałem w zeszłym roku super wypaliła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samo    3

w tym roku kupiłem z czentrali i widze że plon będzie 100 razy lepszy niż w zeszłym roku. wszystko dookoła pokoszone trylko moje jeszcze stoi ponieważ są grube i długie kłosy i jeszcze nie dojrzało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk25    79

u mnie też zboże z centrali jeszcze stoi za wyjątkiem żyta które na V sypnęło ok 5 ton, mam jednak zastrzeżenia do tej swojej centrali bo jak siałem żyto to zasypując drugi siewnik zauważyłem że ziarno jest porośnięte tak ok. 10%, no i niedawno widziałem owies który pójdzie do centrali jako materiał siewny, a w tym owsie rósł owies głuchy no a za taki kwalifikat to bym gościowi gębe obił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitekk    61

no pewnie że warto brać...pomimo że ziarno jest dobrej jakości to jeszcze dobrze zaprawione...jednak miałem małe zastrzeżenia co do zaprawionych ziaren owsu gdyż trafiały się gruziołki zaprawy i mi sie siewnik dwa razy zapchnął


"Każdy istniejący porządek ma to do siebie, że trzeba go bez przerwy robić."

@Pitekk All right reserved.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

No akurat zaprawianie nie jest najmocniejszą stroną żadnej firmy. Wiem jak wygląda zboże zaprawione pełną dawką np: maxim, vitavax, baytan, raxil. To po wyglądzie tego z central jestem pewien że nie ma tam więcej jak 50 % dawki.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitekk    61

Zgadzam się z Tobą w 100%...heh wypadałoby wtedy takie zboże jeszcze raz zaprawić...ale komu się chce ;)...


"Każdy istniejący porządek ma to do siebie, że trzeba go bez przerwy robić."

@Pitekk All right reserved.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Koledzy może nie powinienem, ale kiedyś siałem zboże na materiał siewny do centrali, i byli tacy co nazwę zboża to ustalali między sobą przed wjazdem na wagę. I jak się temu przyjrzałem to doszłem do takiego wniosku że nasiona nie mogą zawierać innych gatunków nasion i już są dobre. Na plon w dużym stopniu wpływa jakość zaprawienia i zaprawy oraz zabiegi agrotechniczne. I nie jest to tak że plon 100 razy lepszy bo nasiona z centrali. Tylko kilka czynników na to wpływa.

Miałem przypadek że w pszenicy było dużo żyta i gość w centrali mi powiedział że było na polu, ale jak mu powiedziałem że na połowie pola mam zasianą swoją pszenicą i żyta brak to powiedział że miał taką partię że troszkę się trafiało (2/3 nasiona na m2 to było troszke !!!!!!!)

 

Takie jest moje zdanie.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

kwalifikowany materiał siewny biorę tylko gdy wprowadzam nową odmianę i tylko z hr smolice lub dańko. Po prostu rachunek ekonomiczny zmusza do siana własnym materiałem ( petkus gigant + agata= ;) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Zgadza się jak się wprowadza nową odmianę to tak ale to musi być pewne źródło.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GSX    0

Niweim czy tutaj ten komętarz pasuje ale jak ja brałem ziemniaki (sadzeniaki) to nie życzę nikomu takich pyr połowa pognita teraz w polu to stara 5letnia bryza lepiej się prezentuje od tego szitu


"...W życiu piękne są tylko chwile..." Dżem
"...Nie ma miejsca jak Dom..." PiH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arni    1

Ja myślę że warto my kupujemy zawsze jakieś nasiona i plony są ładne i rośliny ładnie wyrośnięte.


17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz16    9

Ja z centrali kupuje mało nasion. Staram się wychodować swoje zboże żeby było dobre i ładne. Często biorę zborze do siewu od pewnego gościa który właśnie specjalizuję się w uprawie zboża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek123    0
Ja brałem w tym roku kukurydze do siewu z centrali i ma już ponad 2,5 metra, gdzie obok mojego pola koleś zasiał kuku od znajomego i niema nic, a przecież pole jest zaraz obok mojego ;):)

W tym roku napewno przynajmniej 50 % zboża siewnego będe kupował w centrali, może jest droższe, ale już się przekonałem że jest o wiele lepszy plon.

A słyszał ktoś o dopłatach do zboża siewnego z środków UE?????

SA TAKIE DOPLATY DO KWALIFIKOWANEGO MATERIALU SIEWNWGO -100ZL DO1HA ZAWSZE COS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj