deer

Czy warto kupowac nasiona w centrali?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
krychu    153

Powiedzcie mi panowie skąd oni biorą to C1, to jest jakaś zwiększona ochrona? Ziemniaki to wiem ale zboże nigdy jeszcze mnie w tym nie uswiadomił. Tak samo skąd biorą nasiona żyta hybrydowego, coś wstrzykuja każdemu ziarenku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Hybrydy uzyskuje się poprzez skrzyżowanie z sobą dwóch odległych linii. A ziarno 1 rozmnożenia C1 pochodzi od rozmnożenia materiału kategorii elitarny, bazowy o ile dobrze pamiętam.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    32

Policzyłem, jaka różnica jest medzy swoim materiałem a gotowym z centrali. Pare lat temu skąd brałem materiał tylko na rozmnożenie, towar był rozmaity- zdolnośc kiełkowaia miała byc 98% a było 60 więc lipa. W ostatnich latach przeprowadzili modernizacje no i nie powiem jakośc o stokroć lepsza. Brałem jęczmień i pszenice w rzeczywistości było tak jak na etykiecie siła kiełkowania=98% co roku. U siebie nigdy nie przekroczyłem 88% z moich zbiorów, a najczęśćiej było ~72%. Materiał przyzwoitym środkiem zaprawiony, już nie pamiętam jakim. Nawet rozmawiałem z gościem który tam pracuje to powiedział, że już nie da się zakombinować ani na ziarnie ani na zaprawie- nowoczesna linia sterowana komputerowo. Teraz jest to warte swojej ceny. Wracając do sedna. Ja wyłącznie sprzedaje zboże więc to co oczyściłem i zasiałem już nie sprzedam. Więc np jęczmień po 800zł/t siany 180kg/ha =144zł. Te pieniądze już nie wpadły do portwela czyli tyle mnie to kosztowało, prąd do czyszczenia i zaprawiania i robota powiedzmy 20zł, zaprawa 40zł/ha czyli wychodzi już 204zł/ha-koszt własnego materiału siewnego. Taką ilośc materiału siewnego zakładam przy dość przyzwoitej sile kiełkowania, jesli siła kiełkowania mniejsza trzeba więcej ziarna więc koszt jeszcze więskzy bo trzeba np 200kg. Materiał siewny z centrali jak już kilka razy mi się trafiło miał 98%, niech ma 90% siły kiełkowania i wyjdzie go przyładowo (przy tej samej zakładanej obsadzie szt/m2) 170kg/ha x 185zł zaprawiony (taka cena mignęła mi na jakiejś stronce)=315zł-100zł zwrotu=215zł więc różnica między swoim a z centrali wynosi 11zł/ha. Moim zdaniem nie warto się kurzyć i męczyć tylko kupić z centrali. Tak zapewne zrobie. Dodam, że każdy liczy inaczej i inne wnioski wyciąga :)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalwwe42    1

Jak by nie liczyć to ze zwrotem opłaca się kupować materiał siewny z centrali jeżeli jest dobrej jakości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Ja liczyłem na pszenżyto to wyszło mi zysku 38zł na 1ha więc też się nie bawiłem z młynkowaniem tylko wszystko z centrali kupiłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Jak ktoś ma swój dobry mat. siewny to pół bidy ale jak kupi na targu [ aby zmienić , a bo to ładne ziarno widzi a tańsze niż w centrali ] to żadna oszczędność ! Niewiesz nic o odmianie itd. co jest b.ważne [ sąsiad kupił pszenice zimową i posiał jako jarą ...i zaoszczędził ...] :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris352    2

Znacie już jakieś ceny ozimin? Ja też w tym roku planuje obsiac wszystko nowym z centrali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    128

Jeczmień ozimy JUP 175 zł za 100 kg

Pszenica cena od 180 zł za 100 kg: Ostroga, Arkadia, Fidelius, Bohemia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
F3dor    3

Ja dziś usłyszałem cena za pszenżyto 1600zł/t i jak powiedziałem ojcu to sie przeraził hehe pamieta ktos po ile było w tamtym roku mniej więcej średnio pszenżyto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Cena była porównywalna. 2 lata temu ceny były rekordowe bo nawet żyto kosztowało ponad 2000zł.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
F3dor    3

Aha dzieki ;) Może w tym roku spróbuje coś zadziałać z tymi dopłatami do kwalifikowanego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    128

Pszenżyto Maeztozo 1500 zł za tone

Zamówiliśmy jeszcze Bogatkę ale tata zapomniał ceny ale też niewiele drożej :P

Będziemy brać jeszcze Twingo ale narazie ceny nie znam ;)

Edytowano przez Raptus902

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a jakie firmy najlepsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TEVEZ    3

-Wiadomo że rośnie w gospodarstwach nasiennych ale z czego on powstaje ten pierwszy raz?

-Czy takie gospodarstwo jakość szczepi nasiona?

-Czym się różni materiał kwalifikowany od nie kwalifikowanego sprzedawany w tych samych gospodarstwach.

-Czego brakuje w nasionach sianych po raz kolejny?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vademecum    25

czyste odmiany to są kwalifikaty, mogą być mieszańce F1 czyli skrzyżowane w sprawdzonych odmianach nieraz trwa to wiele lat.
Jeśli na jakiejś powierzchni powiedzmy kilku wsi uprawia się różne odmiany np. pszenicy to poprostu przekrzyżowują się i tracą swoje właściwości na gorsze. Dlatego potrzeba jest wymiany. Jeśli posiejesz nasiona po mieszańcu F 1 to tracisz większość pozytywnych cech.
Czyste odmiany pozyskuje się mieszając inne, nie żadko segregując ręcznie. Praktyki miałem przy produkcji nasion warzyw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

przy dopłacie 80 zł do ha ja zaprawiam i sieję swym ziarnem bo mi się nie opłaca kupować po 150-200 zł kwalifikat przy obecnych cenach zbóż

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Więc jak kupisz po 160 zł wysiejesz 180 kg to koszt 290 zł minus dopłata 210 zł.

Swoje nasiona można sprzedać po 70 zł wysiewasz z  220 kg minimum 15 % odpadu po wyczyszczeniu minimum, zaprawa 20 zł za  100 kg, no to wychodzi jakieś 180 zł ha, i zostaje poślad.

Więc trza się poważnie zastanowić czy jest sens bawić sie za 30 zł  na 1 ha.

Sam trochę czyszczę i wysiewam swój materiał ale zastanawiam się czy to ma sens, wyczyszczoną pszenicę sprzedaję po 90 zł po petkusie czyszcze z 6 ton dziennie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

no tak jak się ma kasę a jak nie to trzeba liczyć każdą złotówkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o tych odmianach zbóż?

OWIES:

1.Gniady / 2.Nagus 

Zyto:

1.Turf F1

Jęczmień:

1.Kucyk 

Sialiście je? jak plonują?

 

Edytowano przez MateuszDybowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek7245    9

Widzę że wszystkie odmiany z hodowli Danko. Osobiście uprawiam jęczmień odmiana Iron (Danko) z ręką na sercu mogę polecić, bardzo dobrze i wiernie plonuje. Jeśli chodzi o owies to tylko i wyłącznie Bingo ( HR Strzelce) wysokie plonowanie i piękne dorodne ziarno. Żyta z Danko nie znam aczkolwiek uprawiałem pszenżyto Fredro, odmiana na słabe gleby i również mogę ją polecić. Mam nadzieję że moja odpowiedzieć będzie pomocna.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Jak w temacie od czego zaczac w poszukiwaniach bo jakos w google nie natrafilem na nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj