Sebastian

Prawo jazdy

Polecane posty

Avendrion    40

Tu się zgodzę z @kissmy... te 3,5t dotyczy tylko i wyłącznie samochodu. Bynajmniej tak nam tłumaczył instruktor.


Za tym co mówię! Zawsze stanę
Za tym co myślę! Zawsze stanę
Za tym w co wierzę! Zawsze stanę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ufosi    0

Na kategorii B można jeździć ciągnikiem rolniczym z maszynami rolniczymi lub przyczepą jednoosiową (tzw. dwukołówka). A z kategorią T można już jeździć z dwoma przyczepami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rushlee    0

kat B+E umożliwia jazdę ciągnikiem z jedną przyczepą dwuosiową, na dwie przyczepy wymagana jest kat T !

Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Koledze się chyba pomyliło z C+E. W tej kategorii chyba można jeździć tylko z 1 przyczepą.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pronar82a    179
kat B+E umożliwia jazdę ciągnikiem z jedną przyczepą dwuosiową, na dwie przyczepy wymagana jest kat T !

Pozdro

B+E uprawnia nas do ciągnięcia ciągnikiem 2 przyczep o całkowitej masie zestawu nie przekraczającej 42 ton!

Tak jest napisane w kodeksie ruchu drogowego i tak mnie instruktor uczył. A jeżeli chodzi o T to nie ma jakichś tam ograniczeń DCM


Chłop ze wsi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

skad te 42 tony? z mojej interpretacji wynika, iz ciagnik rolniczy moze wazyc 14t, przyczepa 2 osiowa 18t natomiast trzyosiowa 24t zatem zestaw zlozony z ciagnika i dwoch przyczep (3 osiowych) moze zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia wazyc nawet 62t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
talek48    1

no to ja sie pochwale ze od 28 lipca mam kat T a od 21 sierpnia kat B xDD

takze teraz tylko samochodzik....

ps: a co do 42 ton to pierwszo slysze zeby bylo jakies ograniczenie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pronar82a    179

42 tony to jest: ciągnik, przyczepy wraz z ładunkiem, czyli ciągnik z przyczepami załadowanymi nie może ważyć więcej niż 42 tony.


Chłop ze wsi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Avendrion    40

Też pierwszy raz o takim czymś słyszę... a żeby większy ładunek wieść to jaką kategorie trzeba mieć?


Za tym co mówię! Zawsze stanę
Za tym co myślę! Zawsze stanę
Za tym w co wierzę! Zawsze stanę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pronar82a    179

A żeby większy ładunek mieć to trzeba mieć kategorię T. Bo ja pisałem o kategorii B+E


Chłop ze wsi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ROLNIK7    17

W kodeksie ruchu drogowego nie ma o takim ograniczeniu słowa. Masa dopuszczalnego zestawu jest wbijana w dowód rejestracyjny ciągnika i to jest ważnie niezależnie czy mamy prawo jazdy kat T czy BE.


http://pl.youtube.com/watch?v=2uZ6M3z_EnU

Nie ma to jak jechać Ursusem C-330 w garniaku do szkoły po maturę!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

@marcint19 - istnieje w naszym kraju Inspekcja Transportu Drogowego która ma przenośne wagi i mogą Cię zważyć po wyjechaniu z pola na asfalt i wtedy wyjdzie ile masz ton. Zawsze czuję dreszczyk emocji gdy stoją na poboczu a jadę z ładunkiem :D.

Kiedyś odpadło mi koło w przyczepie D83 ( bliźniaki) i policjant się pyta czy zestaw przeładowany, ja mówię że nie wiem ile dokładnie tam jest a on na to spytał się mnie czy ma zawołać ITD aby to sprawdzili to mu powiedziałem że lepiej nie, przyznałem się wtedy że raczej jest przeładowana. Przecież to widać burty, zakładki, ziemniaki w ładny czubek usypane aż plandeki brakowało prawie :)

Tu na forum zauważyłem krąży dużo mitów o prawo jeździe T, B+E i jeździe traktorem na B.

Pierwszy - na B możesz jechac ciągnikiem ale tylko do 3,5 tony - można jechac pojazdem do 3,5 tony LUB ciągnikiem rolniczym i pojazdem wolnobieżnym. Słowo lub jest ważne, dzięki niemu nie obowiązuje ograniczenie do 3,5 dla pojazdów rolniczych i wolnobieżnych.

Drugi - na B+E można jechać jedną przyczepą - można dwoma tak samo jak na T, tonaż ten sam przy BE, CE i T.

 

Ile wynosi maksymalna długość zestawu składającego się z traktoru i dwóch przyczep?

Można ciągnać trzyosiową przyczepę za dwuosiową? Wogle słyszałem że zawsze większa przyczepa powinna być z przodu.

Wiadomo to 4,5tonówki nie zaczepię z tyłu metaltecha DB14 ale np łączymy HLki 10 tonowe z polskimi dychami D83 i 11tkami jelczowskimi, czy jest w przepisach gdzieś takie coś że nie można za mniejszą przyczepą ciągnąć większej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30

 

 

Ile wynosi maksymalna długość zestawu składającego się z traktoru i dwóch przyczep?

 

 

Długość pojazdu nie może przekraczać w przypadku

 

1) pojazdu samochodowego, z wyjątkiem autobusu – 12,00 m;

 

2) przyczepy, z wyjątkiem naczepy – 12,00 m;

 

3) pojazdu członowego – 16,50 m;

 

4) zespołu złożonego z pojazdu silnikowego i przyczepy – 18,75 m;

 

5) autobusu przegubowego – 18,75 m;

 

6) autobusu dwuosiowego – 13,50 m;

 

7) autobusu o liczbie osi większej niż dwie –15,00 m;

 

8 ) zespołu złożonego z autobusu i przyczepy – 18,75 m;

 

9) zespołu złożonego z trzech pojazdów, w którym pojazdem ciągnącym jest pojazd wolnobieżny lub ciągnik rolniczy – 22,00 m;

10) motocykla, motoroweru lub roweru, pojazdu czterokołowego oraz zespołu złożonego z motocykla, motoroweru, roweru lub pojazdu czterokołowego z przyczepą – 4,00 m.

 

 

 

Teraz moje pytanie.

Mając BE mozna jedzic tak jak na T

A mając T ma sie te same uprawnienia co na BE tzn. czy mogę ciągać przyczepe "cieżką" samochodem?


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Avendrion    40

Nie na T nie można ciągać lawety za to można przy B+E


Za tym co mówię! Zawsze stanę
Za tym co myślę! Zawsze stanę
Za tym w co wierzę! Zawsze stanę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

 

Pierwszy - na B możesz jechac ciągnikiem ale tylko do 3,5 tony - można jechac pojazdem do 3,5 tony LUB ciągnikiem rolniczym i pojazdem wolnobieżnym. Słowo lub jest ważne, dzięki niemu nie obowiązuje ograniczenie do 3,5 dla pojazdów rolniczych i wolnobieżnych.

 

To mi wytłumacz dlaczego w kodeksie drogowym jest inaczej zapisane?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcint19    3

przepisy przepisami a życie życiem :P

po pierwsze to wątpie w to żeby ktoś Ci sprawdzał tą masę no chyba ze ewidentnie sprzęt jest przeładowany ale to każdy głupi zauważy

po drugie kto Ci sprawdzi długość zestawu

a po trzecie to policjanci są tak ciemnie ze oni nawet nie wiedzą ze na B można jeździć ciągnikiem i to jest autentyczna sytuacja nie mówiąc już o długości czy masie oni się nie znają! znajomemu mówili ze na B nie można jeździć nawet z najmniejszą przyczepą jednoosiową no to sorry ale oni nic nie wiedzą ja zresztą się przypatrzyłem kto pracuje w policji to aż żal technikum ani liceum skończyć nie mogli to poszli do policji;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Bo policjantów jest ewidentnie za mało. Teraz to do policji biorą wszystko co się rusza... Aż strach pomyśleć jak to dalej będzie jak takie "nieuki" będą nam wlepiać mandaty bo sami nie będą prawa znać...

 

Więc @yarecki12 i @ROLNIK7 wejdzie w ten link http://www.prawojazdy.com.pl/aplikacje/prawojazdy/akty/index.html art 88 i powiedzcie mi dlaczego ciągnik jest do 3,5t bo tam nic takiego nie pisze...


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Gdyby dokładnie przeanalizować Prawo o Ruchu Drogowym odnośnie uprawnień kat. B to @yarecki ma rację - sam to podobnie interpretuję.

 

@milanreal - przeczytaj uważnie wcześniejsze posty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

zamiast dokonywać nieuzasadnionych niczym interpretacji proponuję przestudiować chociażby wikipedię: Prawo jazdy â Wikipedia, wolna encyklopedia

dla jasności ograniczenie do 3,5 dotyczy pojazdów samochodowych!! zaś zarówno ciągnik rolniczy podobnie jak pojazd wolnobieżny nie jest pojazdem samochodowym lecz innym rodzajem pojazdu silnikowego w związku z czym ograniczenie DMC ich nie dotyczy (tzn to 3,5t, gdyż również masa ciągników jest ograniczona legislacyjnie do 14t a z pojazdami wolnobieżnymi jest zapewne jeszcze inaczej)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ROLNIK7    17

Bo policjantów jest ewidentnie za mało. Teraz to do policji biorą wszystko co się rusza... Aż strach pomyśleć jak to dalej będzie jak takie "nieuki" będą nam wlepiać mandaty bo sami nie będą prawa znać...

 

Więc @yarecki12 i @ROLNIK7 wejdzie w ten link Akty Prawne art 88 i powiedzcie mi dlaczego ciągnik jest do 3,5t bo tam nic takiego nie pisze...

 

Przecież mówię cały czas, że nie ma takiego ograniczenia.


http://pl.youtube.com/watch?v=2uZ6M3z_EnU

Nie ma to jak jechać Ursusem C-330 w garniaku do szkoły po maturę!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcint19    3

no a który teraz ciągnik waży mniej od 3,5tony... też uważam ze nic takiego nie istnieje;)

ja chyba jednak będę zdawał B+E ze względu na to ze nie ma gdzie zrobić kursu na T i na B+E jest prościej lawetą niż przyczepą z osia skrętną a cena jest ta sama i jeszcze można jeździć samochodem z lawetą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj