mszk8

Ziemniak przemysłowy

Polecane posty

przemol87    186

Lorenz?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Raczej nigdzie nie ma problemu ze zwiększeniem lub wejściem w kontraktacje - jeden warunek jak masz czym posadzic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vit    0
2 godziny temu, przemol87 napisał:

Lorenz?

tak

1 godzinę temu, Daro44 napisał:

Raczej nigdzie nie ma problemu ze zwiększeniem lub wejściem w kontraktacje - jeden warunek jak masz czym posadzic

jak jesteś starym plantatorem to i nie ma problemu ze zwiększeniem kontraktacji... ale ja miałem na myśli to, że zakład zwiększa produkcje, przynajmniej tak koleś gadał i dlatego biorą nowych, bez limitu areału, a tu już nie wszędzie tak bywa... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDRIUROL    39
1 godzinę temu, Daro44 napisał:

Raczej nigdzie nie ma problemu ze zwiększeniem lub wejściem w kontraktacje - jeden warunek jak masz czym posadzic

jest i to duzy. Bronislaw juz w zeszlym roku nowych nie bral i nie chcial za bardzo powiekszac- tylko ukladowcy cos dostali, w tym roku to samo juz nie daja wiecej. Trzemeszno w zeszlym juz nie mialo nowych brac ale kilkunastu wzieli, powiekszyc w zeszlym roku szlo bez wiekszych problemow. w tym roku koniec, zadnych nowych i juz dostalem wiadomosc ze nie mam szans na powiekszenie arealu. jest zbyt wielu chetnych. nie wiem jak w tym roku lomza sie zachowuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56
30 minut temu, vit napisał:

tak

jak jesteś starym plantatorem to i nie ma problemu ze zwiększeniem kontraktacji... ale ja miałem na myśli to, że zakład zwiększa produkcje, przynajmniej tak koleś gadał i dlatego biorą nowych, bez limitu areału, a tu już nie wszędzie tak bywa... ;)

Łobez , Piła - nie ma problemu. Problem z sadzeniakami jak ktoś już nie zarezerwował to lipa. Brakuje sadzeniaków odmian skrobiowych w kraju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDRIUROL    39

jesli zabraknie krajowych skrobiowych sadzeniakow to istnieje opcja sciagnac skads zza granicy?

wiadomo ze nie ja tylko firma skrobiowa

Edytowano przez ENDRIUROL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56
8 minut temu, ENDRIUROL napisał:

jesli zabraknie krajowych skrobiowych sadzeniakow to istnieje opcja sciagnac skads zza granicy?

wiadomo ze nie ja tylko firma skrobiowa

 Istnieje chociaż  z tego co mi wiadomo w niemczech też po prostu nie wykopali dużej ilości plantacji. A no i oczywiście cena. Kuras, Albatros czy Zuzanna z Niemiec to koszt rzędu 1500-1600 zł /t w klasie A. Dużo rolników ma ziemniaki w kopcach zostawione do sadzenia - pytanie co się okaże jak kopce zostaną odkryte. Zgłoszą zapotrzebowanie na sadzeniaki kwalifikowane a sie może okazać że nie ma już możliwości.

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDRIUROL    39

no ale jak nie bedzie czym obsadzic to bedzie jakas opcja. ehh mam troche sadzeniakow ale kiepsko zimuja, duzo bedzie odpadu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56
Przed chwilą, ENDRIUROL napisał:

no ale jak nie bedzie czym obsadzic to bedzie jakas opcja. ehh mam troche sadzeniakow ale kiepsko zimuja, duzo bedzie odpadu

To ty już myśl nad tą opcją bo naprawde sadzeniaków w tym roku braknie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vit    0

z sadzeniakiem to faktycznie lipa w tym roku.. nie tylko nam pyry popłyneły, ale i hodowlom też... inna sprawa, że ciekawe jak ten kwalifikat nie tani przecież będzie wyglądał.... kto ma swój w miarę przechowany jest dużo do przodu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56
5 minut temu, vit napisał:

z sadzeniakiem to faktycznie lipa w tym roku.. nie tylko nam pyry popłyneły, ale i hodowlom też... inna sprawa, że ciekawe jak ten kwalifikat nie tani przecież będzie wyglądał.... kto ma swój w miarę przechowany jest dużo do przodu...

Nie wiem dokładnie czy strzekęcin czy to zamarte nie wykopało 40 ha kwalifikatu skrobiowego ... ? 1000 ton sadzeniaków to nie bagatelna ilośc. tym można by było obsadzić 400 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vit    0

Daro też słyszałem o tych 40 ha i to właśnie skrobiowy nie wykopany, jadalnego podobno kopali i mają... a skrobiowy został na potem, a te potem to wyszło jak wszyscy wiemy.... pewnie sobie plują w brodę... jak dla mnie ktoś źle ocenił rynek... sprzęt też można było łatwić kombajny na gąsienicach i może być coś więcej udrapali, nie wiem czy na jadalny jest taki popyt co skrobiówka teraz.. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56
1 minutę temu, vit napisał:

Daro też słyszałem o tych 40 ha i to właśnie skrobiowy nie wykopany, jadalnego podobno kopali i mają... a skrobiowy został na potem, a te potem to wyszło jak wszyscy wiemy.... pewnie sobie plują w brodę... jak dla mnie ktoś źle ocenił rynek... sprzęt też można było łatwić kombajny na gąsienicach i może być coś więcej udrapali, nie wiem czy na jadalny jest taki popyt co skrobiówka teraz.. ;)

Rynek skrobii się rozwija po zniesieniu kwot ponadto ludzi zachęcają dodatkowe płatności obaszrowe. Natomiast konsumpcja ziemniaków jadalnych maleje , import z innych krajów rośnie, wiecej jemy frytek itp. ... no więc...

Już dochodzą mnie słuchy że ci co dość mocno naprodukowali jadalnych mają problem ze zbyciem , dotyczy to szczególnie ,,mniej popularnych odmian''. W konskwencji podejrzewam że i tak wszystko się sprzeda bo braki ogólnie są dość duże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

Jak dam dziś sól potasową ziemia cały czad zamarznięta , ale dziś pare godzin na plusie , a zapowiadają deszcze cały tydzień od jutrs razem gdzieś 15 l/ m2. To czy nie zmyje potasu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

A jak myślisz co się dzieje jak pada deszcz i jest zamarznięta gleba na 30cm powiedzmy? ;) Nie wiem czym tu się spinać spokojnie zdążysz jak puści


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vit    0

kiedy zaczynacie kopać Kurasa i jak trzyma się łętów, pytam bo mam możliwość go nabyć, ale nie mam z nim doświadczenia.. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

4.09.2017 kopałem kurasa. Sadzony 14.05.2017. Tyle że na piachu 6 klasa już taki podeschnięty był. 40 t/ha dawał.

 

Nie przeszkadza ze zamarzniete, dziś 45 ha zaaplikowałem kornkali. To nigdzie nie spłynie spokojnie :D Nie ma czasu już i tak się szykuje opoznienie przez ten atak zimy.

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Daro, na 6 klasie wyszło 40 t z ha? Ubiegły rok był wprawdzie dość mokry, ale piach też bardzo szybko wysycha. :|

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Kuras sadzony z grubego +55 ma taki potencjał. U mnie w tamtym roku nie miało kiedy wysychać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vit    0
18 godzin temu, Daro44 napisał:

4.09.2017 kopałem kurasa. Sadzony 14.05.2017. Tyle że na piachu 6 klasa już taki podeschnięty był. 40 t/ha dawał.

 

Nie przeszkadza ze zamarzniete, dziś 45 ha zaaplikowałem kornkali. To nigdzie nie spłynie spokojnie :D Nie ma czasu już i tak się szykuje opoznienie przez ten atak zimy.

to wydaje mi się, że dość szybko go kopałeś przynajmniej biorąc pod uwagę termin sadzenia, a to odmiana późna i dał Ci 40t podejrzewam, że skrobie miał też ok. 20% odmiana wydaje sie być ciekawa, poczytałem i na forum widzę wielu ją chwali.. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

Moge teraz rozsiać polidap i siarczan amonu pod ziemniaki ? Będą straty fosforu bez wymieszania z glebą ? Azot w formie amonowej nie ulotni się ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Fosfory nie będą straty, jest mało ruchliwy i będzie sobie leżał. Faktycznie jak przedmówca pisał - siarczan najbardziej zakwasi ci glebę, no chyba ze masz wysokie ph.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vit    0
21 godzin temu, pedro2 napisał:

A dlaczego siarczan amonu, chcesz zakwasić glebę?

siarczan amonu to bardzo dobry nawóz pod ziemniaki z uwagi na formę amonową musi więc przejść proces w glebie do formy azotanowej (przyswajalnej dla rośliny), przez to będzie dostępny dla ziemniaka w późniejszym terminie, taka bomba z późniejszym zapłonem... ;-) ale da swoje kiedy trzeba, co do ph i tu jest sedno sprawy jak masz zbliżone do obojętnego lub  kwaśne (ale nie skrajne wartości) oraz pod warunkiem regularnego wapnowania gleb to nie ma co się bać tego nawozu..... druga strona medalu jak nie masz wiarygodnych badań gleby pod kątem kwasowości to lepiej sobie odpuścić ten nawóz z uwagi na ryzyko silnego zakwaszenia gleby.... :$

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Wiem o tym, ale po prostu z ciekawości zapytałem czy chofzi mu o ph właśnie... U mnie wujek kiedyś walił go pod wszystko co roku i bez wapnowania. teraz jest taki sajgon, że 4 kl i nic nie chce rosnąć mimo tego że syn wapna nie żałuje zboża miejscami w newralgicznych punktach pusty kłos i do kostek. Trzeba mieć pojęcie co się ma w glebie żeby go stosować


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
    • Przez Benzynek
      Witam jak rozpoznać że koło wynoszące (totolotek) jest krzywy? Totolotek potrafi się zatrzymać a w koszykach zbyt dużo ziemniaków nie ma.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj