mszk8

Ziemniak przemysłowy

Polecane posty

blacha    26

Wiesz co u nas z przemysłówką nie jest tak źle(też jestem z Wlkp). Co prawda plon jest mniejszy niż się zapowiadało jeszcze parę miesięcy temu(średnio wychodzi tak ok. 19 t/ha - odmiana Hinga), ale nie ma się czemu dziwić skoro ziemniaki kwitły dwa razy w tym roku :unsure: Skrobia za to wyszła też poniżej oczekiwań, ale jak na ten rok to podobno jest nawet nieźle - mieliśmy średnio ok 18% skrobi po ostatnich odstawach, choć z drugiej strony to nie jest 21% do jakich dochodziło się w zeszłym roku.

 

Co do głębosza to dobra rzecz, ale opłaca się wg mnie głęboszować raz na 3 - 5 lat, gdyż głębosze nie są zbyt szerokie, wymagają sporej mocy ciągnika w porównaniu do szerokości roboczej więc taki zabieg de facto jest wg mnie dość drogi.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

głębosz wystarczy raz na kilka lat, aby zerwac podeszwę płużną.

coroczny zabieg nie jest potrzebny.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

No zgadza się tez mam mniejszy plon w tym roku i skrobię ok 17% A jak uprawiasz ziemię pod ziemniaki? Zawsze wykonujesz orkę? Ja teraz zastosowałem obornik (pomiot kurzy) i wymieszałem go broną talerzową. I nie wiem czy jeszcze to zaorać teraz czy wiosną czy w ogóle nie orać a wiosną czymś głęboko przemieszać. Słyszałem, że ten pomiot nie lubi być głeboko zaorany bo słabiej działa. tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

tyle opinii ile ludzi :P

 

ja nie stosuje orki wiosennej, bo taka przesusza zbytnio glebe, a z uwagi na pozniejsze czeste susze w okolicach, to nie jest to wskazany zabieg.

 

Obornik najlepiej dac tuz po zniwach, jesli nie da rady, to pod orke zimowa, ale nigdy na wiosne!

Jesli dales teraz pomiot kurzy, to teraz głębsza orka 20-25cm i spokoj do wiosny :unsure:


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

obornik musi byc przykryty praktycznie od razu, wiec orka. Mozesz przemieszac sobie talerzowka, czy gruberem, ale pozniej i tak orka jest potrzbna na zime!


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

Przykladowo dajesz obornik na wiosne 2011. Dla przyszlych potrzeb rosliny, obornik rozlozy sie tylko w 25%.

 

Obornik powinno sie dawac od razu na ściernisko, po zniwach, wtedy calkowite rozlozenie siega 80%. Jesli dasz pod orke zimowa to juz 50%. A na wiosne 25%. Oczywiscie nic nie zginie z tych skladnikow, tylko dluzej bedzie sie rozkladal i dostepny bedzie juz dla roslin w nastepnym roku :unsure:


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

najlepszy efekt po pomiocie widać dopiero w drugim roku.ja dawałem w zeszłym roku na wiosnę w dawce 20 ton na ha i żadnego nawozu.dopóki padało było dobrze ale jak przestało wszystko zaczęło schnąć.a zeszły rok był mokry u mnie.pod ziemniaka zalecają 5-7 ton.i ogólnie pomiot to na wiosnę bo azot szybko się wypłukuje.ja dawałem w kwietniu,próby na azot robiłem w czerwcu to wyszło od 600 do 1000 kg na hektarze,a we wrześniu była mała zasobność.łęty porosły równo z maską od 60. i próchnicy to nie daje za wiele.bo pomiot to same gówna,a ze słomą to obornik kurzy(żebyśmy się dobrze zrozumieli).i orałem na 15 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

czyli widzę, że każdy ma swoją jakby wersję ale tak szczerze dać obornika ok 5t/ha jest ciężko, tzn ustawić taką dawkę w rozrzutniku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

ale 5ton czego? pomiotu? obornika kurzego? obornika bydlęcego? obornika świńskiego?

 

ja zawsze daje ok 10 rozrzutników na 1ha, czyli około 25-30t obornika świńskiego. Taka dawka jest zalecana, odpowiada np. przykryciu 1ha zielonej masy np z gorczycy, facelii, łubinu czy saradeli.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

5-7 pomiotu.pomiotu nie ma co porównywać do obornika.jest dużo silniejszy.u nas wszyscy dużo dają bo jest sporo ferm i nie drogo wychodzi.a rozrzutnikiem 5 ton nie rozrzucisz.ja zawsze biorę usługę.rozrzutnik talerzowy bergmanna.nawet 1 tonę ci rozrzuci jak chcesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aXile    0
Napisano (edytowany)

Zapraszam do odstawiania ziemniaków przemysłowych do firmy Jantar Sp z O.o. ZPZ Stolon

Edytowano przez aXile

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszek410    0

@aXile mam pare pytan;) wiesz moze jaką cene maja obecnie?? czy mozliwa jest kontraktacja?? jesli tak to czy daja cene minimalna?? ja w tym roku dopiero mam zamiar zasadzic ok. 8-10ha ziemniakow ale jadalnych bo w mojej okolicy tylko na to jest zbyt ale wiecej przy nich roboty niz przy przemysłowych(sortowanie itp) bede wdzięczny za odpowiedz:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cipekfan69    0

też jestem zainteresowany tą ofertą gdzie się znajduje zakład? cena, transport, termin odstawy, minimalna cena?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aXile    0

Zakład znajduję się w Słupsku 76-200, kontraktacja jest możliwa tak samo dajemy cene minimalną.

Więcej infomacji można uzyskać pod numerem + 604 481 507

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszek410    0

Dzięki bardzo;) jutro zadzwonie i zapytam bo dzis nie bede mial juz czasu:) Wątpie zeby cos wyszlo bo z Zamościa do słupska jest 750 km wiec koszt transportu bedzie spooory;) Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cipekfan69    0

jaką mieliście dopłatę niezwiązaną z produkcja skrobi tzw. historyczną w ostatnim roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cipekfan69    0

no ja tez coś tak dokładnie chyba 1650zł na 3 ha uprawy tzn 75 t a te dopłąty historyczne to ustalają co 5 lat? bo coś takiego słyszałem a myślałem ,że to raz na zawsze ustalają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

no coś w tym jest, bo ta kwota chyba była ustalona w 2008-2009r i będzie chyba do 2013 a potem nie wiem czy będzie dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

sadzi tu ktoś jeszcze dla ppz trzemeszno?wiecie coś juz o umowach na ten rok?co z sadzeniakiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

no ja sadzę do Trzemeszna- w tym roku trochę "poszli nam na rękę" i nawet ładnie to wygląda tylko jest warunek, że trzeba wywiązać się z umowy w 90%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
    • Przez Benzynek
      Witam jak rozpoznać że koło wynoszące (totolotek) jest krzywy? Totolotek potrafi się zatrzymać a w koszykach zbyt dużo ziemniaków nie ma.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj