mszk8

Ziemniak przemysłowy

Polecane posty

Vitasem    155

trzeba patrzeć optymistycznie w przyszłość , a dobry sadzeniak to podstawa... ja mam zamówione Albatros i Boryna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7216

Słowo klucz" dobry", a kwalifikowany nie zawsze znaczy dobry. Miałem w tym roku z Rudawą przygodę gniła po posadzeniu


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7216

Więc przy tegorocznym kwalifikacie sadząc 2,5t/ ha trzeba ukopać ok 18t nie licząc kosztów wyprodukowania tych 18t 🙆 jprdl  ludzie jak tak będziecie robić to do końca życia będą nas dymać. Bo widzę, że już nastawienie bojowe minęło u niektórych jak przychodzi do umowy. Spuścić łeb i yebać. Dajcie spokój.

  • Like 1

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2201

A to nie lepiej zostawić własnego sadzeniaka na przyszły sezon? My to zawsze pare przyczep przywoziliśmy do domu posortowało się je i sadzeniak na wiosne był już gotowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7530Filip    2

Chyba tymi kolejkami na minimum 4 godziny naprawdę chcą zniechęcić plantatorów w Trzemesznie.  Ogólnie czuje się jak jakiś wróg pracowników ppz. Dziwi mnie takie działanie szczególnie w roku w którym pszenica i inne pozwalają na godny zarobek. Może jest już kupiec na zakład i celowo tak działają ? Odnoszę takie same odczucia gdy odchodziłem z P&L cukrowni -  na milimetr nie chcieli robić żadnych ustepst wręcz na złość rolniką , a teraz podnoszą co chwila cenę tak samo będzie w tym przypadku bo nawet jak będą oferować najwyższa cenę to plantatorów zniechęci multum innych zasad ustalanych przez zakład i ludzie przejdą na bardziej dochodowe uprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Wczoraj była taka kuriozalna sytuacja w Trzemesznie-ok południa (byłem trzeci do wysypu) nastąpiła awaria na produkcji. Po jakimś czasie Panie wyszły z wagi (były dwie) i kazały kto ma blisko jechać do domu, bo produkcja nie ruszy! Nastąpiło trochę oburzenie, bo niby kto nam wróci za jazdę! Po ok godziny nas rozładowali, tzn nie wiem co tam za mną było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

3+3+ 3 % od 1,2 zł  plus 100 zł do tony sadzeniaka.

Ale w tym roku to mało kto dastanie premie za skrobie powyżej 19% oraz zanieczyszczenia.

Edytowano przez Vitasem
bład

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robkos75    14

Około 5000 zapłacić za sadzeniaki na ha to ile to zostanie na resztę .Trzeba dołożyć do tego interesu na 100 procent.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aarrcczz    10

Trzemeszno zawsze płaciło premię niezależnie od % wywiązania się z umowy oraz skrobi i zanieczyszczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

Przy takim podejściu to tematu to faktycznie lepiej siać kukurydze ... ciekawe po ile ona będzie w przyszłym roku?

W tym roku przyjechały do mnie sadzeniaki Skawa kalibraż 35-55 mm, ale były i drobniejsze 25 mm , przy rozstawie 35 cm w rzędzie  oraz 75 cm rzędów wyszło 1800 kg/ha.

Zakładam ,że sadzeniak na wiosnę nie będzie droższy jak w zeszłym roku czyli ok 1300 zł netto(operuje kwotami netto bo jestem vatowcem).

Dlaczego tak uważam?... Zapotrzebowanie na sadzeniaki będzie mniejsze, ok 20% plantatorów zrezygnuje z produkcji , pozostali będą ciąć koszty i bazować w większej skali jak dotychczas na własnym sadzeniaku, nowych plantatorów praktycznie nie będzie...W takim układzie jeżeli podaż przewyższy popyt wiadomo co będzie na wiosnę.

Już w tym roku w kwietniu można było kupić kwalifikowane sadzeniaki po 500 zł.

Do tego mam informacje ,że Pepees planuje dopłacać do sadzeniaków 300 zł do tony( przy wywiązaniu się z kontraktacji w 90% ) do tego dochodzi dopłata do kwalifikowanego materiału siewnego ... w tym roku to kwota 373,80 zł.

Zakładając wysadzenie 2 ton na hektar mamy koszt 2600 zł minus dopłaty mamy kwotę 1626,20 zł.. do 5000 zł trochę brakuje.

PS

Siedzę już w ziemniaku skrobiowym 32 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aarrcczz    10

W sumie jak ktoś ma swojego sadzeniaka to koszty na przyszły sezon będą zdecydowanie niższe niż nawet te 1626.20 zł/ha. Nie każdy może z dnia na dzień zrezygnować z produkcji ziemniaka. Są to wysokie inwestycje w sprzęt, bazę przechowalniczą, infrastrukturę szeroko pojętą oraz samo zmianowanie. Kukurydza po kukurydzy co ileś tam lat też nie plonuje tak jak po ziemniaku. Trzeba racjonalnie podchodzić do produkcji a nie w emocjach ją rzucać. Wiadomo, że w przyszłym sezonie nie zapowiada się super biznes bo koszty energii pracy i paliwa na 1ha są zdecydowanie większe jednak w normalnym sezonie powinny pieniądze zostać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

I właśnie na taką postawę liczy przemysł, koszty sprzętu nawozów i chemii podrożały nawet bardziej jak praca i paliwo. Tak każdy podejmuje decyzje sam, ale po,co dotować własnymi pieniędzmi przemysł i handel który mam rolnika od lat za nic. Żaden z przetwórców nie będzie dokładał do rolnika, mało tego i tak podniosą ceny swoich produktów . Klient zapłaci więcej bo przecież większe koszty produkcji inflacja itp. Rolnik dołoży, im zostanie więcej, zużyjesz ten drogi sprzęt, na nowy ci nie zostanie. Ciekawe czy prezes zakładu dał sobie podwyżkę, czy pracuje za darmo bo przecież ma zakład na utrzymaniu? A wzrosły koszty energii i pracy……….panowie to jedyny moment na wywalczenie racjonalnych cen za płody rolne od 30 lat, nie było istotnych podwyżek , 30 lat temu za równowartość tony ziemniaka dało się przeżyć miesiąc ,teraz sam sobie odpowiedz. Dlaczego sklepy maja często 200 marży , bo klient może zapłacić tyle a rolnik tanio sprzedaje. Ale każdy musi sam sobie odpowiedzieć, czy opłaca mu się produkować ziemniaka na zero ,czy lepiej wydzierżawić ziemie za 2 tysiące. 

  • Thanks 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7216

Brawo 👏 chociaż jeden rozsądny, a nie "powinny jakieś pieniądze zostać"... Dziadkowie za kraj walczyli, a dzisiaj jeden z drugim boi się tupnąć nogą, postawić zakładom, które proponują cenę ledwie po kosztach albo i poniżej. 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rob334    68

Prawda, dzwonią i odmawiają terminy, nie wiadomo na kiedy teraz kazali dzwonić w poniedziałek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PAN88    1759
3 godziny temu, pedro2 napisał:

Brawo 👏 chociaż jeden rozsądny, a nie "powinny jakieś pieniądze zostać"... Dziadkowie za kraj walczyli, a dzisiaj jeden z drugim boi się tupnąć nogą, postawić zakładom, które proponują cenę ledwie po kosztach albo i poniżej. 

To po co sadzisz? Chyba że trzyma przy sadzeniu mr lub mgr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7530Filip    2

Ja bym wszystko rozumiał są lata gorsze i lepsze pod względem finansowym , ale nie mogę tylko zrozumieć podejścia ppz Trzemeszno do plantatorów traktowania bez szacunku rolników i ich czasu , trudu oraz poświęcenia.

W sumie rozumie trochę surowcowych bo są między młotem , a kowadłem. Myślę , że zarządzanie na samej górze jest złe.. powinna być jakaś ciągłość zarządzania osoby które były przy prezesie działały i widziały jak to działa powinni objąć stery.

Odnośnie po co uprawiasz ? Bo się ktoś wyćwiczył w tej uprawie? Bo zainwestował parędziesiąt tys.  ( Naszczescie stare rupcie  więc odsprzedaż bez jakiejś dużej straty ). 

W rolnictwie nie można robić pochopnych decyzji bo mają wpływ na wiele lat później lecz mam nadzieję , że kierownictwo też wie o tych prawidłach..

Edytowano przez 7530Filip
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2201

ponad 30 lat temu jak kartofle szły wagonami do rosji to wtedy dawało sie dobrze zarobić na nowego t-25 jak i inne maszyny ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187
5 godzin temu, szarywilk napisał:

temat jest bardziej złożony, https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykul/negocjacje-cenowe-miedzy-producentami-i-sieciami-na-ostrzu-noza-lider-niemieckiego-rynku-podziekowal-koncernowi-pepsico 

ja w tym roku rezygnuje z kontraktów, zmniejszam areal i tylko wolny rynek

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
    • Przez Benzynek
      Witam jak rozpoznać że koło wynoszące (totolotek) jest krzywy? Totolotek potrafi się zatrzymać a w koszykach zbyt dużo ziemniaków nie ma.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj