mszk8

Ziemniak przemysłowy

Polecane posty

pedro2    7205

Ostatnie dwa transporty skrobia 18,5 i 19,2, zanieczyszczenie najniższe chyba w sezonie 4,3% leżały prawie miesiąc. Niestety na przyczepę reszta nie wejdzie i dopiero na poniedziałek ok 13t


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Czyli 356zl za tonę ziemniaka przy 23%? Nie podpisujcie panowie, muszą zrozumieć, że miarka się przebrała i nie będziemy za darmo naginać. Do sezonu jeszcze kupa czasu


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rob334    68

po tej cenie to ja w tym roku wywiozłem do Trzemeszna. W Łomży juz mnie nie zobaczą raczej

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Nie wiem ile w tym prawdy, ale słyszałem o ponad 2 tys netto za kwalifikat sadzeniaka. Prawda? Wszędzie podwyżki 30-50% tylko nie u rolnika


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lubago    5
6 godzin temu, Vitasem napisał:

Łomża 1,55zł za przyszły sezon.

Na zebraniu w Iławie mówili że od 1,50 w górę .. Prezes nie znał jeszcze 100% ceny ..te z 1,55 to już pewne??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
feryś158    6
Lubago napisał:

6 godzin temu, Vitasem napisał:

Łomża 1,55zł za przyszły sezon.

Na zebraniu w Iławie mówili że od 1,50 w górę .. Prezes nie znał jeszcze 100% ceny ..te z 1,55 to już pewne??

A kiedy było te zebranie w Iławie? Koordynator dzwonił do mnie i mówił że 1.5 od 18% skrobi w górę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zefir    75

Cena dowalona :) Dobrze że oddałem wszystko a maszynki na olxie . Wam też koledzy radze zostawcie to w piz**  bo zboże każde już ponad 1000 a oni za ziemniaka po 30 gr proponują 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Do mnie nie dzwonił dziad, w sumie nie dziwię się... 🤭 Ale na dniach ma przywieźć kasę za ostatni transport to będzie się tłumaczył. 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lubago    5
4 godziny temu, feryś158 napisał:

A kiedy było te zebranie w Iławie? Koordynator dzwonił do mnie i mówił że 1.5 od 18% skrobi w górę

14 listopada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aarrcczz    10

1.5 zł, czy 1.55 zl to śmiech. Granica opłacalności przy obecnych warunkach pogodowych oraz kosztów produkcji, na dzień dzisiejszy zaczyna się od 1,8+. Nie można dać się nabrać, trzeba walczyć o lepszą cenę. Zakłady naszą skrobię cały rok będą sprzedawać po "nowych cenach", które wiosną będą widoczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Był marnotrawny wczoraj, w Iławie niby zaproponowali 1,5, ale dodatkowo zabierają premie za wywiązanie. Ktoś potwierdzi?

W Łomży na razie tylko tyle, że trwają rozmowy żeby więcej dać i utrzymać premie 😂 Bo większość plantatorów deklaruje rezygnację. Ja też powiedziałem, że qq sieje. 

Nie podpisywać umów panowie, oni już czują co się święci.


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brodziak81    189

W moich okolicach trzech zostało plantatorow kontrakty po 200t ale na drugi sezon sadzeniaka nie zostawiali. Rezygnują. 200t niby nie duzo ale w skali calego zakladu pewnie bedzie wiecej takich  drobnych żuczków co zrezygnuja to już sie nazbiera jakaś ilość znaczaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lubago    5
13 godzin temu, aarrcczz napisał:

1.5 zł, czy 1.55 zl to śmiech. Granica opłacalności przy obecnych warunkach pogodowych oraz kosztów produkcji, na dzień dzisiejszy zaczyna się od 1,8+. Nie można dać się nabrać, trzeba walczyć o lepszą cenę. Zakłady naszą skrobię cały rok będą sprzedawać po "nowych cenach", które w iosną będą widoczne.

No przeliczając że paliwo nawozy i środki ochrony roślin podrożały to te 1.80 właśnie jest minimalną stawką przy której warto myśleć o ziemniaku..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205
42 minuty temu, brodziak81 napisał:

W moich okolicach trzech zostało plantatorow kontrakty po 200t ale na drugi sezon sadzeniaka nie zostawiali. Rezygnują. 200t niby nie duzo ale w skali calego zakladu pewnie bedzie wiecej takich  drobnych żuczków co zrezygnuja to już sie nazbiera jakaś ilość znaczaca.

U mnie z siedmiu zostało nas dwóch co myślą o posadzeniu, reszta nikt nic nie zostawił. Co prawda też niezbyt wielcy 150-300t ale zbiera się. Jakby dali nawet 1,8 to i tak nie mam gdzie więcej jak 5ha posadzić. Kolega z 20ha na  max 10 schodzi. 

A 2tys netto za kwalifikat dać 4,5tys na hektar raczej nikt się nie będzie porywał. 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bariBan    1
6 godzin temu, Lubago napisał:

No przeliczając że paliwo nawozy i środki ochrony roślin podrożały to te 1.80 właśnie jest minimalną stawką przy której warto myśleć o ziemniaku..

Nawet te 1.80 to śmiech. U mnie w okolicy z 6 znajomych co sadzili zostaje tylko 1 i tylko dlatego że coś tam "zadeklarował do Uni". Jak dla mnie to i 2 zł nie jest warte tego ogromu pracy jaki ziemniaki wymagają. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Tylko nie każdy ma dobre ziemie (czytaj 3-4kl) żeby zboża i qq sypały. Ziemniak i na 6kl daje piękny plon, w lipcu 2 tyg suszy, wystarczy żeby zboża i qq zasuszyć, a ziemniak poczeka te 2 tyg i zbuduje. Qq może być najpiękniejsza, a na wiechę dostanie i kolby nie ma. Co nie zmienia faktu, że za 3 tys zysku to bezsens. 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aarrcczz    10

W okresie tuberyzacji oraz wysokie temperatury też redukują plon przez 2 tyg bez deszczu na 6 kl. Także nie jest wszystko takie łatwe jak się wydaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Ooo 🙆. No możliwe, nie jestem naukowcem, nie badałem. Ale uprawiam nie od wczoraj,  widzę jak co wypada i na praktyce opieram swoje doświadczenia. 

  • Like 1

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zefir    75

Ja oddawałem od 1,2 tyś do 2  tys t i zrezygnowałem . Czemu niektórzy mówią że małemu się nie opłaca a dużemu opłaca ?  Jak małemu co sadzi 2-5 ha się nie opłaca to tak samo mi gdzie sadze średnio co roku około 40 ha się tym bardziej nie opłaca . To jest kwestia czasu gdzie jeszcze więksi zaczną rezygnować fakt oni w rok nie zmienią produkcji ale za rok za dwa już tak :) .  Ja w miejsce ziemniaka wprowadzam kukurydze i tyle 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

Duzi maja drogi sprzęt i raty leasingu, ale oni jeszcze szybciej zrezygnują, bo dokładanie z kredytu na ziemniaki naprawdę nie ma sensu i kończy się piękna katastrofą….. ziemniak od 30 lat kosztuje tyle samo….. przepraszam rolnik dostaje tyle samo za niego , bo konsument to już inna bajka. Rozumiem ze dopłaty są po to żeby ceny żywności były niskie ale, nie absurdalne . Ziemniak ze względu na ryzyko pracochłonność i kapitałowe chłonność  powinien kosztować tyle co pszenica , albo historycznie saletra.  Defacto konsument często płaci po 2,5 za kg i jakoś się nie przejmuje . Stal mogła zdrożeć 200 %płyty osb i maszyny też ,to dlaczego skorobia, frytki i chipsy nie podrożeją bo  o 200% podrożał surowiec…….. ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolowik    23

 Daawno mnie tu nie było ale muszę się wtrącić. Wszystko to co piszecie to prawda. Jest jeszcze jedna prawda: zlikwidować produkcję ziemniaka jest bardzo łatwo  (można po prostu go nie sadzić ) ale odbudowanie produkcji do normalnego poziomu trwa minimum dwa sezony które są spalone pod względem dochodu ( I-szy sezon rozmnożenie , II sezon zysk dopiero po sprzedaży na jesieni). Ja to przerabiałem z innych względów (zdrowotnych) i powiem tak wrócić na normalne miejsce nie jest łatwo lepiej przycupnąć zebrać się w garść i przeczekać.... nie mówię żeby czekać w nieskończoność ale.....powrót do ziemniaka jest bardzo trudny. To nie kukurydza że kupisz 2 woreczki jak Ci się przywidzi i zasiejesz hektar.... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lubago    5
Dnia 27.11.2021 o 19:54, wolowik napisał:

 Daawno mnie tu nie było ale muszę się wtrącić. Wszystko to co piszecie to prawda. Jest jeszcze jedna prawda: zlikwidować produkcję ziemniaka jest bardzo łatwo  (można po prostu go nie sadzić ) ale odbudowanie produkcji do normalnego poziomu trwa minimum dwa sezony które są spalone pod względem dochodu ( I-szy sezon rozmnożenie , II sezon zysk dopiero po sprzedaży na jesieni). Ja to przerabiałem z innych względów (zdrowotnych) i powiem tak wrócić na normalne miejsce nie jest łatwo lepiej przycupnąć zebrać się w garść i przeczekać.... nie mówię żeby czekać w nieskończoność ale.....powrót do ziemniaka jest bardzo trudny. To nie kukurydza że kupisz 2 woreczki jak Ci się przywidzi i zasiejesz 

Kolego mowisz przeczekac? Ale skad wiesz kiedy bedzie lepiej? Za dwa lata?  moze za 4 ? Albo 7 lat? .. lepiej to juz bylo. Teraz to coraz większe klody rzucają nam pod nogi . Jak nas 60% zrezygnuje i te dupki nie beda mialy towaru do przeróbki to wtedy moze zaczną podnosić tą żenującą cene.  Inaczej nie ma szans. 

  Ja to inaczej powtarzam.. my zbieramy raz w roku.. czyli powiedzmy 40 razy w całym życiu - CAŁYM ! ...to tak orientacyjnie..  i teraz powiedz mi kolego ja mam dwa lata z życia oddać (albo i więcej) i liczyć ,że sie poprawi? Robić za free ,żeby zakład mógł się na mnie dorabiać.. no chyba cos nie tak. Dlaczego oni mogą rok w rok zarabiać a ja nie?   I to przy tak ciężkiej pracy..  czasami lepiej odpuścić . Uwierz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grboryna    1
Dnia 28.11.2021 o 21:45, Lubago napisał:

Kolego mowisz przeczekac? Ale skad wiesz kiedy bedzie lepiej? Za dwa lata?  moze za 4 ? Albo 7 lat? .. lepiej to juz bylo. Teraz to coraz większe klody rzucają nam pod nogi . Jak nas 60% zrezygnuje i te dupki nie beda mialy towaru do przeróbki to wtedy moze zaczną podnosić tą żenującą cene.  Inaczej nie ma szans. 

  Ja to inaczej powtarzam.. my zbieramy raz w roku.. czyli powiedzmy 40 razy w całym życiu - CAŁYM ! ...to tak orientacyjnie..  i teraz powiedz mi kolego ja mam dwa lata z życia oddać (albo i więcej) i liczyć ,że sie poprawi? Robić za free ,żeby zakład mógł się na mnie dorabiać.. no chyba cos nie tak. Dlaczego oni mogą rok w rok zarabiać a ja nie?   I to przy tak ciężkiej pracy..  czasami lepiej odpuścić . Uwierz.

Kilogram skrobii z Trzemeszna w markecie 4,99zl 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
    • Przez Benzynek
      Witam jak rozpoznać że koło wynoszące (totolotek) jest krzywy? Totolotek potrafi się zatrzymać a w koszykach zbyt dużo ziemniaków nie ma.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj