mszk8

Ziemniak przemysłowy

Polecane posty

Vitasem    155

Średni plon w tym roku w moim gospodarstwie to 38 ton przy zawartości  skrobi 19%, nakłady poniesione na hektar zakładały uzyskanie plonu na poziomie 45-50 ton, bo tylko taki plon gwarantuje jako taką opłacalność tej produkcji,niestety pogoda jest decydującym czynnikiem w produkcji  na który nie mam wpływu.

Koszty produkcji :

-sadzeniaki 2,5 tony (1,1 tony kwalifikatu po 1300 zł ,reszta własny liczę po 500 zł tona)  -2130 zł

-nawozy mineralne                                                                                                                 -1080zł

-ŚOR                                                                                                                                         -1020 zł

-transport i załadunek(38 ton)                                                                                               -1670zł

-paliwo, naprawy maszyn                                                                                                       -700 zł

                                                                                        Razem:                                          6600 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Ja też jak tak sobie rozpisałem kalkulację uprawy ziemniaka to nie mniejsze koszty mi wyszły... a nawet tak bardziej 7000-7500 zł_ha. Stąd nie bardzo chcę w nie wchodzić, ale śledzę temat z nadzieją że może coś jednak za dużo liczę kosztów.

@pedro2 jak u Ciebie z kosztami w tym roku?

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7193

Jeszcze lepiej. Obornik macie czy wszystko mineralne nawożenie? 

Ja  w zeszłym roku sobie na bieżąco spisywałem przy 6 zabiegach od grzyba, nie licząc obornika wyszło nieco ponad 4tys netto. Akurat był sadzeniak swój, co drugi rok biorę 2t kwalifikatu, nie desykuje, odchwaszczanie mechaniczne, sprzęt stary więc amortyzacji też nie ma co liczyć. Transport 400zl za 25t, załadunek własny więc grosze, rodzinka pomaga nie najmuje ludzi. Dodatkowo w zamian za utwardzanie dróg kamieniami podatek w gminie umorzony. 

  • Haha 1

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Szczerze to nie rozumiem jak mozna porównywac zboze do ziemniakow... w swoim gospodarstwie zboza traktuje jako zlo konieczne bo czyms zmianowac trzeba. Koszty zawsze wychodza ok 4-4.5 tys. Jak dla mnie ok 6 tys zostaje z jednego hektara przy plonie 30-35 ton wiec nie ma co szukac dziury w calym. Ciekawe ile zboze musi oddac zeby uzyskac taka nadwyzke bezposrednia?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

@Pedro transport 400zl?mozesz to rozwinac? 

Obornik swoj czy kupny swoja wartosc ma, tak jak i sadzeniak wiec podchodzac uczciwie do tematu musimy wliczac je w koszty produkcji. U mnie koszt produkcji ziemniaka jadalnego i na przetworstwo wynosi ok 8-10tys ha


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107
4 godziny temu, pedro2 napisał:

Jeszcze lepiej. Obornik macie czy wszystko mineralne nawożenie? 

Ja  w zeszłym roku sobie na bieżąco spisywałem przy 6 zabiegach od grzyba, nie licząc obornika wyszło nieco ponad 4tys netto. Akurat był sadzeniak swój, co drugi rok biorę 2t kwalifikatu, nie desykuje, odchwaszczanie mechaniczne, sprzęt stary więc amortyzacji też nie ma co liczyć. Transport 400zl za 25t, załadunek własny więc grosze, rodzinka pomaga nie najmuje ludzi. Dodatkowo w zamian za utwardzanie dróg kamieniami podatek w gminie umorzony. 

Nie mam obornika. Mam dostęp do kurzaka we w miarę sensowej cenie z nieodległym transportem + nawożenie mineralne, ale i tak wychodzi za wszystko powiedzmy około 1300 zł_ha, już dokładnie nie pamiętam, jak to sobie kiedyś kalkulowałem, ale w tym punkcie mniej więcej taką kwotę trzeba było założyć.

Zwalczenie chwastów - założyłem chemiczne, z pulą około 400-500 zł_ha.

Transport do Łomży w moim przypadku wynosi co najmniej 1000-1100 zł za 25-26 t a przy obecnych cenach ON - może już i więcej.

Założyłem amortyzację sadzeniaka w 3 lata, po tym czasie ponowny zakup kwalifikowanego materiału, czyli jakieś 1000 zł_ha na 1 rok.

Amortyzacja sprzętu - jak stary sprzęt to przynajmniej na naprawy coś trzeba doliczyć.

6 zabiegów fungicydowych ile cię @pedro2 kosztowało? Ile razy pryskałeś jeszcze w tym sezonie od stonki? Bez desykacji nie masz problemów z ich kopaniem?

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7193

@przemol87 transport tzn wynajęcie ciężarówki 25t do Łomży 400zl mnie kosztuje. Obornik swój, nie liczę bo u mnie to produkt uboczny prod. zwierzęcej. Nikt tym u nas nie handluje. Sadzeniak liczę uczciwie wg mnie bo wydajnosc powiedzmy 45t, ale sprzedane 42t. Zostawiając sadzeniaka nie masz zysku na jesieni i na wiosnę liczysz po 500zl? To jaka cena wyjdzie, u mnie na wiosnę sprzedać ciężko albo byki jedzą resztę albo po 200-300zl się oddaje 

 

@kos

 Kwalifikat liczę od razu całość tak po prostu łatwiej. Znajdę zapiski to napiszę ile wyszło za fungi, ale co rok to samo T1ridomil, T2 mankozeb T3 Revus T4 mankozeb T5 Revus T6 banjo. Od stonki zazwyczaj wystarcza 1 zabieg, w tym roku musiałem poprawić. 

Co do sprzętu masz rację, dodałem po 50zl do hektara na el robocze, awarie groszowe sprawy, jakieś "ogólne zużycie sprzętu"... na całe 50zl w tym sezonie miałem awarii. Mam starą Anne dwójkę pod dachem i kupę części do niej luzem, większość rzeczy pasuje czyli też lemiesze czy rolki wystarczy odkręcić. 

Z tego co zauważyłem na przestrzeni lat jak na af ludzie piszą zawsze u mnie pn-wschód zaraza i stonka dużo później się pojawia. Niektórzy już  T2 mają zrobione, a ja z T1 czekam. 

 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Uprawa z posadzeniem - 1000 zł ( wliczam też tu wszystkie paliwo do nawożenie i oprysków)

Nawozy - 1100 zł

Śor  ( z odżywianiem , chwasty raz, dwa razy stonka zaraza x7) - 1000 zł

Swoje sadzeniaki rok po kwalifikacie wraz z kosztami sortowania i przechowania - 1000 zł ( 2,5 x 400 zł) 

Zbiór - 1000 zł ( wliczona rata na nowy kombajn)

Transport z załadunkiem - 1000 zł ( swoja ciężarówka wliczam tez tu ratę za nią)

Inne: 400 zł

Razem koszty: 6500 zł

 

Średnia cena przy skrobii 20 %  ( wliczam premie za transport i uśredniam premie za wczesne/późne) - 275 zł

Produkcja: 35 ton x 275 zł = 9625 zł

dopłata skrobiowa - 1000 zł

Przychody razem: 10625 zł

Dochód: około 4000 zł 

Wnioskuje że pszenica musiała by dać 9 ton a rzepak 5 ton na taki dochód a do porównania założyłem raczej średni plon ziemniaków. Na dobrej ziemii klasy 4a-IIIb bez problemu można uzyskać średnią 45 ton ziemniaków przy suchym roku nawet.

Do porównania z plonem 35 ziemniaków lepiej było by przyjąć kalkulacje z uprawy np. pszenżyta ozimego z  średnim plonem 5 t/ha bądź owsa 4 t/ha bo takie akurat coś uzyskuje się na moich glebach klasy 4b-5. Przytulić na czysto z 1 ha owsa lub pszenżyta 1000 zł to całkiem ok wiec jak tutaj to przyrównać do ziemniaków.

 

Chociaż przyznam że jakbym miałbym lepsze gleby to wolałbym uprawiać wysoko plonujące rzepaki i pszenice uzyskując troche mniejszy dochód i mieć mniej roboty bo ziemniaki pochłaniają naprawdę dużo energii i czasu

Edytowano przez Daro44
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beret1990    27

mam pytanie, czy sadzi ktoś ziemniaki skrobiowe w rozstawie 90cm? Mam problem przy próbie sadzenia ziemniaków musiałbym zmienić rozstaw kół (teraz 180cm) a jest on dość dobry ale niestety nie pasuje w redliny 75cm. Jakimś rozwiązaniem jest technologia 90cm, co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56
2 godziny temu, beret1990 napisał:

mam pytanie, czy sadzi ktoś ziemniaki skrobiowe w rozstawie 90cm? Mam problem przy próbie sadzenia ziemniaków musiałbym zmienić rozstaw kół (teraz 180cm) a jest on dość dobry ale niestety nie pasuje w redliny 75cm. Jakimś rozwiązaniem jest technologia 90cm, co o tym sądzicie?

Jak najbardziej. Ja sadze w zagonach czyli w zagonie mam pomiędzy rządkami 75 cm a miedzy zagonami 105 cm czyli wychodzi 90 cm i w ten sposób wszedzie moge wjechać na szerokich w miarę oponach - spokojnie 520. Jak ktoś chce robić na większym areale to tylko 90 cm bo to jest wiele mniej przejazdów sadzarki czy potem kombajnu. Większa ilość światła dla każdego rzędu dużo ziemii w rzędach i przez to mniej uszkodzeń i zielonych ziemniaków.  U mnie w rejonie już większośc ludzi co sadzi troche więcej to technologia na 90 cm lub w zagonie.

761953528_7_644x461_sadzarka-grimme-gl-660-zs36-6-rzedowa-z-zaprawiarka-.jpg

761953528_6_644x461_sadzarka-grimme-gl-660-zs36-6-rzedowa-z-zaprawiarka-.jpg

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toperz    4

Daro44 

sadzenie na znacznik rozumie 

 na gotowo bez  kolejnego przejazdu formownica czy obsypnikiem

Edytowano przez toperz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

@Daro44 jak masz od brzegu pola? 

Normalnie sadzisz 75 cm i robisz ścieżki technologiczne jak w zbożu pod opony 520? 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROLEK7211    41

Sól rozsiana wcześniej,  najlepiej zaraz po orce zimowej  i Polidap przed sadzeniem w skrobiowych lepiej się sprawdzi i chyba tańszy składnik wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Ja dalem w tym roku przed orka sialem ok 380 kg/ha ultra kali(wschodnie korn kali). Wisona do tego 300 kg polifoski i azot. Od 3 lat robie nawozenie potasem przed orka i jestem z tego zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beret1990    27

po zasięgnięciu języka coraz bardziej technologia 90cm mnie przekonuje, z używanymi sadzarkami jest chwila zachodu ale do ogarnięcia, ale powiedzcie mi jak z kopaniem, czy standardowy kombajn, np grimme 75-40 lub podobne ogarną redlinę 90cm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Jedno rzędowy ogarnie, rozszerzyć talerze na maxa i pójdzie. Dwurzędowy np. 150 na siłe też pójdzie. Kiedyś miałem takie nietypowe rządki 85 cm i normalnie szło kopać Grimme Se150-60

Dnia 14.11.2018 o 09:13, toperz napisał:

Daro44 

sadzenie na znacznik rozumie 

 na gotowo bez  kolejnego przejazdu formownica czy obsypnikiem

Najpierw robie zagony ciagnikiem na nawigacji i potem wjedza w nie ursus z sadzarą i sadzi na gotowo. 

 

Dnia 14.11.2018 o 09:29, sumek666 napisał:

@Daro44 jak masz od brzegu pola? 

Normalnie sadzisz 75 cm i robisz ścieżki technologiczne jak w zbożu pod opony 520? 

Robie ściezki technologiczne takie że ze wyrzucam skrajne rządki a zostają te między kołami a ciągnik z opryskiwaczem jeździ na 650 oponach wtedy

761953528_2_644x461_sadzarka-grimme-gl-660-zs36-6-rzedowa-z-zaprawiarka-dodaj-zdjecia.jpg

761953528_3_644x461_sadzarka-grimme-gl-660-zs36-6-rzedowa-z-zaprawiarka-pozostale-maszyny-rolnicze.jpg

761964488_3_644x461_baselier-fkvb-380-formownica-aktywnafrezobypnik-pozostale-maszyny-rolnicze.jpg

20180722_203846.jpg

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Kiedyś nie robiłem ścieżek a teraz robie, wniosek taki że lepiej te rządki co sie zawsze skrobie kołem wyrzucić bo daje on dużo mniejszy plon i zrobić wiecej miejsca temu dalej który ci zrobi o 30 % więcej plonu dzieki większej ilości swiatła i miejsca. Nowe sadzarki grimme oferują nawet taka opcję że te rządki przy scieżkach sadzi się gęsciej bo własnie maja większy potencjał. clever-planting-677.jpg

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28
Dnia 14.11.2018 o 12:37, KAROLEK7211 napisał:

Sól rozsiana wcześniej,  najlepiej zaraz po orce zimowej  i Polidap przed sadzeniem w skrobiowych lepiej się sprawdzi i chyba tańszy składnik wyjdzie.

rozsianą sól na jesienie na orkę  zimową mieszasz z ziemią agregatem czy zostawiasz na zimę na mieszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69
6 minut temu, denzel napisał:

rozsianą sól na jesienie na orkę  zimową mieszasz z ziemią agregatem czy zostawiasz na zimę na mieszku

ja chyba bym się bał rozsiać sól po orce ponieważ może być wymyta przy zamarzaniu i rozmarzaniu ziemi i dlatego sieję przed orką. Co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROLEK7211    41
11 godzin temu, denzel napisał:

rozsianą sól na jesienie na orkę  zimową mieszasz z ziemią agregatem czy zostawiasz na zimę na mieszku

zostawić sól na wierzchu, wtedy lepiej chlorki się ulotnią, w świeżą orkę powinno być ok sól i nie spłynie z deszczem czy roztopami. Dopiero testuję różne rozwiązania, wiem że sól musi być rozsiana odpowiednio wcześniej ale z wiosny nie zawsze jest na to czas. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Potatoman    0

Witam wszystkich.

Troche z innej beczki - wie ktos moze czy Nowamyl Lobez zakonczyl juz odbiory? Ponoc juz im sie ziemniaki od kontraktowych skonczyly?

Trzemieszno chyba jescze przyjmuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
    • Przez Benzynek
      Witam jak rozpoznać że koło wynoszące (totolotek) jest krzywy? Totolotek potrafi się zatrzymać a w koszykach zbyt dużo ziemniaków nie ma.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj