mszk8

Ziemniak przemysłowy

Polecane posty

Kristof82    1

Tak sobie czytam wasze wypowiedzi i widać od razu kto uprawie ziemniaki skrobiowe :)-odstrasza nowych plantatorów ziemniak jak sie tylko da. Straszycie że nie urośnie,susza na 5 klasie, wymoknie na 3 i 4 itd. Rozumiem że dbacie o własny interes,ale bez przesady Dla początkujących rada- na pierwszy rok to kup sadzonki od rolnika(dużo taniej) z centrali to tylko na rozmnożenie na przyszły rok. Na 5 klasie tez urosną ale fakt-ryzyko jest. Kto chce niech sadzi dopłata 1600 a do straczkowych to dopłat dużych bym sie nie spodziewał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arkoo76    0

FFaktycznie większość z was jak widzi że ktoś chce wejść w ziemniak. Skrobiowe to.dostaje wypieków ja wchodzę w 125 h na całość kfalifikowane plus pełna ochrona dokarmianie dolistne zaprawianie dodatkowoaplikacja nawozu prosto w glebie koło szczeniaka do tego dolistne nawozy sadzarke kupiłem narazie nie mam kombajnu. I się.nie.boję tak jak inni straszą.jaka te wasze potrącenia i niewywiazywanie się z umów to coś kiepsko negocjojucie i w następnym roku na całość także kwalifikowany przy 22 tonach jestem na zero jak ktoś chce robić to go nie straszcie sam się przekona co i jak. A jak nie wyjdzie mówi się trudno raz się żyje Ale myślę że z 125 h coś mi zostanie 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolowik    23

hehehe dobrze sadź 125 ha ziemniaka ja tam Ci nie żałuję roboty...jeśli Ci się urodzi będziesz miał 125 tirów skrobiowego życzę powodzenia w kopaniu i odstarczaniu do zakładów :D  i mam nadzieję że coś ci z tego zostanie (poznasz koszty nawożenia, ochrony, maszyn, paliwa to entuzjazm ci się troszkę zmniejszy)...a co do dopłat to teraz się mówi o 300euro/ha ale to są szacunki według tego co sadzili ludzie do tej pory...jeśli ludzie nasadzą 100% więcej (a na to się zanosi) to bedzię tylko 150 euro do ha bo pula pieniędzy na dopłaty do ziemniaka skrobiowego jest stała i określona...ja najbardziej boję się tego że zostanie rozwalony cały rynek dostawców ziemniaków skrobiowych chyba ze będą słone kary za niewywiązanie się z umowy bo teraz nie ważne czy dostarczysz ziemniaki do zakładu a ważne czy masz umowę w ręku i starasz się o dopłatę. Także powodzenia życzę wszystkim napalonym. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Tych to podziwiam bo grunt to optymist.. musisz teraz wydac ok 1,5mln. a ryzyko wtopy ogromne

A tak na powaznie to pochwal nam sie tutaj jakie planujesz zasadzic odmiany oraz jaki przewidujesz naklad na ha


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dudas83    6

Byłem podpisać umowę w Trzemesznie jestem plantatorem od kilku lat przedtem był mój ojciec. Cena jest podobna jak w zeszłym roku nic się nie zmieniło oprócz dopłaty do sadzeniaka znieśli. Nowych plantatorów jak na razie podobno 150 to niech sadzeniaka  kupują bo jest go dużo  .Zobaczymy czy będą tacy zadowoleni na koniec sezonu ostatnie lata jak dla mnie były plonowo ok i skrobia tez średnia ponad 19% ale były takie lata ze po 13% tez było ziemniaki gniły w ziemi i z umowy się nie wywiązaliśmy i już nie było tak słodko. Nikogo nie zniechęcam ale życzę powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103
Napisano (edytowany)

W mojej okolicy też rolnik rok temu wygrał działkę na przetargu z ANR( IV-V klasa) i zasadził na całości ziemniaki. Z tego co widziałem wszystkie sadzeniaki nabył, a plon to nie wiem czy miał 20t/ha. A i jeszcze-czynsz dzierżawny dał 2t z ha. Kolego odnośnie tego Trzemeszna, bo też jestem plantatorem od kilkunastu lat-jak znieśli dopłatę do sadzeniaka? A do środków?

Edytowano przez wyrebski1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crystalzts    14
Napisano (edytowany)

Panowie ryzyko jest przy każdej uprawie i nakład też , a zarobek jak na wszystkim , dużo poniżej oczekiwań. Ja tam sadze i nie patrzę na wypowiedzi zastraszające nakładami susza i powodzią.

Edytowano przez crystalzts

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariez    16

Wiemy ze pula na doplaty jest ograniczona dlatego bedziecie zniechecac wszystkich potencjalnych plantatorow zastanawiam sie tylko czy gdybysmy chcieli sadzic rok temu to tez tak byscie odpowiadali.moge posiac zboze ale nie mam gdzie sprzedac albo za grosze.do lomzy mam 50 km wiec czemu nie sprobowac.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peters    21

Byłem podpisać umowę w Trzemesznie jestem plantatorem od kilku lat przedtem był mój ojciec. Cena jest podobna jak w zeszłym roku nic się nie zmieniło oprócz dopłaty do sadzeniaka znieśli. Nowych plantatorów jak na razie podobno 150 to niech sadzeniaka  kupują bo jest go dużo  .Zobaczymy czy będą tacy zadowoleni na koniec sezonu ostatnie lata jak dla mnie były plonowo ok i skrobia tez średnia ponad 19% ale były takie lata ze po 13% tez było ziemniaki gniły w ziemi i z umowy się nie wywiązaliśmy i już nie było tak słodko. Nikogo nie zniechęcam ale życzę powodzenia

 

1,1zł za kg skrobi jest??  i wcale nie nie ma dopłaty do sadzeniaków???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dudas83    6

1,1zł za kg skrobi jest??  i wcale nie nie ma dopłaty do sadzeniaków???

 

Tak

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Tak

 

 

To kurczę ciekawe co Bronisław zaproponuje, tam przynajmniej za skrobię było więcej ale bez żadnych dopłat-trzeba to przeliczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186
Napisano (edytowany)

a Bronislaw placi bo koledze zalegaja z platnosciami

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

jak przy 22 tonach jesteś na zero(sadzeniak nawożenie pełna ochrona - ) :) to ja cie helenka bardzo przepraszam ale zabierz dziecko z przed komputera.......... za dużo gra w fs ......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mario81    118

Bronisław wisi mi kase za dwie ,,łódki,, ale jak zadzwonisz sie zapytac o kontraktacje to tacy mocni w gębie ze szkoda gadac. Maja 10 na twoje miejsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jak przy 22 tonach jesteś na zero(sadzeniak nawożenie pełna ochrona - ) :)

teoretycznie może się zmieścić jeśli uda się zdobyć taniego sadzeniaka i zastosować ubogie nawożenie w uproszczeniu po bobowatych oraz maksymalnie ściąć pozostałe koszty (3tys. sadzeniak + 1tys. ochrona + 1tys. nawożenie + 1,5tys. uprawa i zbiór), na etapie planowania i przy tej skali wydaje mi się to realne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mario81    118

Ta śmieszna dopłata 1600zł tylko zniszczy rynek ziemniaka skrobiowego który i tak nie jest złoty. Zwiększy się liczba uprawiających bo jak to w Polsce bywa jak na coś jest cena to trzeba zaraz przestawić się na produkcje tego. A później,,panie premierze jak tu żyć?,, strajki, blokady bo cena spadła nie ma opłacalności. Sawicki już dawno to wiedział nazywając rolników fr...... i miał świętą racje!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolowik    23

 

koszty (3tys. sadzeniak + 1tys. ochrona + 1tys. nawożenie + 1,5tys. uprawa i zbiór)

 czyli razem 6,5 tys/ha (to tak minimalnie) a teraz zyski : 22 tony *18% skrobi=3960 kg skrobi * 1,1 zł skrobia =4356 + ewentualnie dopłata 1600 złotych (a co będzie jęsli będzie 1200złotych? ) =5956złotych/ha . za***isty zysk!! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arkoo76    0

Szary wilk i pozostali jeżeli faktycznie macie takie podejście to życzę wam powodzenia i pozostaje wam strajkować bo może to byście potrafili aczkolwiek wątpię i w to. Zacznę od początku  odnośnie dopłaty ze bedzie np 200.lub 100.euro zastanowi się ktoś z was ze. Dopłata zmniejszona o połowę równa się zwiększeniu o raz powierzchni zakontraktowanej do zakładów skrobiowych tylko wtedy uzyskasz. Ta dopłatę. Bez kontraktacji jej nie ma.... reasumując każdy zakład w Polsce musiałby na dzień dobry zwiększyć produkcję o raz a jest to nie wykonalne może o 10% to rozumiem i będzie np 350 euro. Co innego. Strączkowe tu niE dopłata. Zmniejszyć się bardzo bo ile będzie obsiane zależy od nas tu nie ma kontaktacji ....po drugie cena za skrobię 1.3 netto  przy 19 % po trEcie cena ziemniak 2.5 razy 1200  za ochronę i nawożenie przyjmuje 5 tys  więc mamy 8.tys kombajn mam swój więc nie liczę. Tak samo orki zostanie na to z dopłaty na paliwo młody rolnik i nw  więc 22 tony. Razy 1.3 netto plus dopłata 400 euro plus dopłata jednolita plus 500 zł zwrotu za materiał kwalifikowany daje około 9 tys słucham tych co tak umieją liczyćxzy 22 t nie pokrywają z dopłatami wszystkiego. A nawozu  sypie około 750 kg plus zabieg oprysku plus 3 zabiegi dolistne oraz zaprawianie sadzarka grimme gl 430. Z zaprawiarka   dodatkowo aplikacja nawozu w redline brona aktywna plus z tyłu formownica w jednym przejeździe mam to załatwione  potem zaraz oprysk na chwasty i przez parę tyg koniec pracy. A ziemniaków odmiana kuras Ale nie na całym bo ciężko było załatwić  jaka odmiana go zastąpi narazie niewiem bo jestem na wakacjach na TONGA POZDRAWIAM WSZYSTKICH MALKONTENTOW 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90
Napisano (edytowany)

primo dopłatę do sadzeniaka dostaniesz tylko do kwoty 15 tys euro w ciągu 3 lat :) więc 5 tys euro rocznie średnio zatem 5000/125=40 euro  czyli 160 zl idziemy dalej

przychód z ziemniaka 22*19%*1,300=5400 dopłata do skobiowych niech bedzie 1500 zl i jednolita 1000 

suma przychodu = 160+5400+1500+1000=8060 zl przychodu 

ja liczę po prostu koszt produkcji ziemniaka na ok. 12 tys bez amortyzacji przechowalni tyle że licząc na minimum 45 ton ( z podlewaniem) 

ale poprawię twoje wyliczenia 

sadzeniak 3000

za ochronę i nawożenie przyjmuję twoje wyliczenia niech będzie 5000

teraz uwaga na uprawę i zbiór ziemniaka 70 litrów on jest mało - ale niech będzie że wystarczy ci z dopłat - ok

nie liczysz kosztów zużycia sprzętu a to ciekawe - jak długo nie będziesz remontował sadzarki za 60 tys euro - powiem ci tak minmum to elementy robocze jakieś 10 tys złotych rocznie i to absolutne min. plus 10 %utrata wartości i zużycie sprzętu razem 35`000 zl

w kombajnie - powiem ci tak serwis co roku dużego grimme 150-60 kosztuje coś koło  50 tys zł( tylko jedna taśma rocznie - a to optymistyczny wariant)  plus utrata wartości i zużycie ogólne drugie tyle 

czyli doliczasz 125`000/125 ha czyli dodatkowe 1000 zl do ha - nie liczę ci nawet kosztów linii do sortowania i przeładunku bo pewnie planujesz bezpośrednio wozić do zakładu tirami - będzie to przynajmniej drogie i powiedzmy że dopłata pokryje 50% kosztów nie mówiąc o koszmarnej logistyce - znam takich co kopią dużym grimme i podwożą kombajnem do brzegu pola bo się tirem nie da jeździć po polu (ale wtedy wydajność to maks 2,5 ha dziennie . jeśli myślisz o swoim transporcie to policz sobie koszt 5-6 zestawów  przyczep 3 osiowych bo jak zrobisz dwa kursy  dziennie to maks - a kopać trzeba .Najrozsądniej to jedna przyczepa na brzeg pola plus teleskop do przeładunkuna tiry -  bo kosz plus taśmy to cena kombajny więc szkoda pieniędzy jak nie masz magazynu. No i  

dolicz sobie tak ze 50 roboczogodzin na ha - moim zdaniem minimum jak ktoś ma być na kombajnie . 

więc mamy 8000+koszty maszynowe 1000 plus robocizna 600 + transport 600 zl . ubezpieczenie i inne koszty pomijam 

wychodzi 10200 - i to mając nadzieje że nie wykopiesz korzenia albo większej breszki czy kamienia  bo sama łęciara w sezonie to min 25 tysięcy ( a zdarzyło mi się wymienić 3 taśmy ze względu na złom w sezonie-uszkodzenia nie zużycie)

I nie staraj się kłócić  z ludźmi którzy 15 lat uprawiają taką powierzchnię. takim podobnym sprzętem - minimum żeby się zbilansowało to 35 ton przy dobrej skrobi. 

35*0,19*1,3=8643 plus dopłata 1500 = 10200 

nawet nie chce mi się liczyć kosztu kapitału i odsetek czy dodatkowego opryskiwacza  bo ziemniaki to strasznie niecierpliwa uprawa :)

Ale powtarzam stać cię to się baw - ile to kosztuje dowiesz się w praniu sadzenie takim zestawem to nie siew :) tu trzeba naprawdę mocy i paliwa :) podobnie z kopaniem :) dodatkowe ciągniki i przyczepy i masa pracowników . Ostanio jedna z firm obniżyła ceny kontraktacyjne na przetwórstwo do 36 gr z pola  i wielu się poważnie zastanawia nad sensem uprawy mimo że zbierają min 40 ton a ty mnie chcesz przekonać że zbilansujesz 22 tonami hmmm....... po 24 grosze ..... szkoda  że nie zapytałeś zanim się wpierdz.... w tą zyskowną uprawę - naprawdę można rozsądniej wydać ponad 2 miliony zl...... 

no ale jak stać cię na polinezje to chyba faktycznie rolnicy mają za dobrze... i warto im d*pę umoczyć...... 

Edytowano przez szarywilk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dlaczego macie takie wysokie koszty nawożenia i ochrony? dla więcej niż średniego plonu spokojnie wystarczy:

- sól potasowa 300kg = 450zł/ha netto,

- fosforan amonu 200kg = 340zł/ha netto,

- mocznik 300kg = 360zł/ha netto,

- każdy zabieg środkiem klasy infinito, pyton: 100-130zł/ha netto i zaprawa (po cenie rudnika 250zł/l) 375zł/ha (dla 2,5t/ha)

 

rozumiem, że koszty maszynowe, magazynowe i nawadniania mają olbrzymi udział w koszcie całkowitym, ale powinniśmy dla skrobi liczyć wyłącznie koszty polowe (22t to raczej bez nawadniania), a maszynowe najłatwiej ustalić na podstawie ceny usług (ile kosztuje sadzenie i zbiór?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crystalzts    14

Kissmy wkońcu jakaś normalna wypowiedż w tym temacie , zgadzam się z tobą w 100 %.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
    • Przez Benzynek
      Witam jak rozpoznać że koło wynoszące (totolotek) jest krzywy? Totolotek potrafi się zatrzymać a w koszykach zbyt dużo ziemniaków nie ma.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj