mszk8

Ziemniak przemysłowy

Polecane posty

krzysztoff    10

kontraktujesz 120 ha ziemniaka i na forum szukasz wiedzy i doświadczenia...? gratuluję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Gimbaza.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

no poszedłeś z tymi ziemniakami ostro! Rozumiem, że wcześniej nie sadziłeś ziemniaków skoro pytasz? To ile masz tych ha, że od razu rzucasz się na tyle ha? Mam nadzieję, że masz świadomość jakie będą koszty i że w pierwszym roku może nie być tak kolorowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztoff    10

Czyzby ktoś nie umial czytac ze zrozumieniem?

nie pisałem kolego do Ciebie chociaż tak mogło to wyglądać.

Pisałem do Arko76

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arkoo76    0

Łącznie 200 tak pierwszy raz robię. Jak robić to robić  raz się żyje i dlatego pytam czy ktoś może coś powiedzieć.  Ze swojej praktyki. Czy forte zaprawiac czy coś innego. Jakie. Opryski zaraz po posadzeniu ...A nie głupie teksty ze tyle robisz a nie wiesz jak czy ktoś od razu z was wszystko wiedział jeżeli tak to po co to forum po to żeby głupio dosrywac innym 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

Zna ktoś jakiś zakład przetwórczy co by ziemniaki skrobiowe skupował w małopolsce, świętokrzyskim, śląskim?

Edytowano przez dawidursus323

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariez    16

Witajcie mam zamiar pierwszy raz posadzic ziemniaki skrobiowe i mam pytanie jaka odmiane byscie mi polecili na ziemie klasy 5?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

ojoj ale się wszyscy napalili na dopłaty do skrobiowych - taka informacja - ziemniaki to nie orzechy tu nie da się uprawiać dopłat - za duże koszty , inwestycje i ryzyko, bez doświadczenia w ochronie i uprawie będą plecy....... mimo wysokiej dopłaty .a na 5 klasie - daj sobie spokój jak nie możesz podlewać lekka susza i masz 10 ton z ha.  - ziemniak bez wody nie urośnie, naprawdę dużo niższe nakłady i ryzyko przy wysokobiałkowych........ 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Spokojnie, niech sadzą, do tego wszystkiego co napisałeś dojdą jeszcze potrącenia oraz kara za niewykonanie kontraktu i jest duża szansa że skoczki już nigdy nie wrócą do ziemniaków.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariez    16

Czytalem ze sa odmiany o malych wymaganiach wodnych takie jak pasat czy hinga.pozatym nie mozna zakladac ze zawsze bedzie susza.wbrew tego co niektorzy mysla wcale nie chodzi tu o doplaty.szukam czegos co mozna uprawiac na slabszych glebach i tyle...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damii1    62

na słabych glebach Żyto owies... tak mnie uczyli w szkole pare lat temu :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztoff    10

na słabszych glebach to siej łubin pod talerzowanie....i głowa spokojna i zysk pewny...za ziemniakiem idą duże koszty i kupa potrzebnego sprzętu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

no widzisz - - na 5 klasie wystarczy 2 tygodnie bez deszczu i masz susze  w ziemniaku -on  potrzebuje 10x wody  co zboże( lekko licząc 2mm odpadu dziennie w lipcu) ,a system korzeniowy praktycznie nie istnieje w porównaniu do żyta - albo mówiąc obrazowo - na 3a i 3b w tym roku nie podlewałem bo był nadmiar wody - ale na kawałku 4b było podlewane  dwa razy po 20mm  :), a i tak plon był niższy..... oczywiście zdarzają się lata tak deszczowe że ziemniak na v klasie da 40 ton bez podlewania - ale statystycznie patrząc to ostatni raz w 1997 . a to była powódź tysiąclecia, ale oczywiście nie moje pieniądze, zapraszam więc wszystkich do uprawy ziemniaka - super pewny zysk, praktycznie nic nie trzeba robić tylko liczyć pieniążki - nic kończę bo muszę iść  ładować kolejną wywrotkę czystych pieniędzy do lasu....... ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariez    16

Musialbym zakontraktowac 25 ton z hektara mysle ze taki plon mozna uzyskac na piatej klasie bez podlewania ale to tylko teoria.jakie odmiany sadzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztoff    10
Napisano (edytowany)

na piątej klasie przy niesprzyjających warunkach możesz nie zebrać nic... ziemniak skrobiowy to nie to samo co jadalny. Jeżeli masz ciepłą glebę to pewniejszy będzie wczesny jadalny niż skrobiowy.  

Edytowano przez krzysztoff

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariez    16

Krzysztoff jaki zysk masz na mysli mowiac zeby siac lubin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariez    16

Czy jest na forum ktos kto uprawia ziemniaki skrobiowe na piatej klasie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micdab    2

Ale przy 25 tonach nie ma żadnego biznesu na ziemniakach skrobiowych... 
Czy Wy nie potraficie liczyć ? Jak masz kupić sadzeniaka po 1400 zł/tone i wysadzić go 3 tony, bo w tym roku nie liczyłbym na drobnego... To przy 25  tonach z hektara zostaje Ci tylko pot na tyłku i garb na plecach. :)

Pozdrawiam ! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolowik    23

@mariez ziemniak skrobiowy na 5tej klasie Ci nie wyjdzie...ja uprawiam na mozaikach i na słabej ziemi wystarczy tydzien suszy i pozamiatane a wiadomo że ziemniak skorbiowy to ziemniak późny i w trakcie wegetacji susza raczej jest nieunikniona (sierpień albo wrzesień a wtedy najbardziej rośnie i plon i skrobia) ... w dodatku niska zasobnośc gleby w składniki.. niby są odmiany mniej podatne na suszę ale one nisko plonują i to bez sensu jeśli masz zebrać 15-20 ton ziemniaka/ha to jesteś mocno do tyłu... nie mówiąc już jak będziesz kupował sadzeniaki bo to jest druga loteria i w dodatku pierwszy rok masz spalony bo z tych co sprzedajesz musisz odebrac potem sadzeniaka (czyli 25ton/ha minus sadzeniak na przyszły rok czyli 3-4 tony na hektar w przyszłym roku i juz ci się robi 21 ton i w dodatku nie masz pewności czy dobrze ci się do wiosny przechowają no chyba że masz przechowalnię) a koszty(sadzeniak, robocizna, paliwo, opryski, nawożenie, maszyny itp) i ryzyko bardzo duże .... także w tym roku będzie szał na skrobiowego i pewnie będzie zysk na jesieni jak na jadalnym w tym roku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariez    16

Ile musialbym go nawadniac zeby cos z tego bylo? Albo moze sprobowac wczesna odmiane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztoff    10

Czy jest na forum ktos kto uprawia ziemniaki skrobiowe na piatej klasie?

ja uprawiam na piątej klasie skrobiowego na sadzeniaki na własny użytek, dużo drobnego i super zdrowotność.

a na sprzedaż to tylko na 3-4 klasie, bo tylko tak można osiągnąć zadowalający plon i jako taki zysk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
    • Przez Benzynek
      Witam jak rozpoznać że koło wynoszące (totolotek) jest krzywy? Totolotek potrafi się zatrzymać a w koszykach zbyt dużo ziemniaków nie ma.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj