mszk8

Ziemniak przemysłowy

Polecane posty

Odświeżę trochę temat. Czy ktoś z was odstawia do łomży czy mają duże wymagania dużo biorą na zanieczyszczenia???????????? Jak wyglądała cena w ostatnich chociaż trzech latach jeśli ktoś pamięta oraz czy dużo robią ogólnie potrąceń i jak oceniacie tą firmę ????????????

Edytowano przez JOHNDEERE5080M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
undisputed    0

Odświeżę trochę temat. Czy ktoś z was odstawia do łomży czy mają duże wymagania dużo biorą na zanieczyszczenia???????????? Jak wyglądała cena w ostatnich chociaż trzech latach jeśli ktoś pamięta oraz czy dużo robią ogólnie potrąceń i jak oceniacie tą firmę ????????????

Ja w tym roku odstawiałem do Łomży (w tym roku zacząłęm uprawiać pierwszy raz skrobiowe). 1Zanieczyszczenia- robią fair bo potrącają 1% ceny za 1 procent zanieczuszczeń (max zanieczyszczenie bodajże 20%- ale jak miałem jeden transport kopany z gliny i było 15 % to już mierniczy coś tam kręcił noskiem ze nie zarobię- ale to moja sprawa- taki rok mokry że bulwy oblepione był gliną w niektórych miejscach i nie sposób było glinę oddzielić) 2. Cena- płaca za skrobię a nie za ziemniaki tak naprawdę. W tym roku cena 260 zł/tona netto za 20 proc skrobi ( za kazdy procent skrobi niżej lub wyżej 13 zł/teny w dół bądź w górę Firma wydaje się ok faktura od razu przy każdej dostawie drukowana z miesięcznym terminem płatności

 

to czarnoziem wcześniej była tam pszenica 3 razy z rzędu. Tak sobie wymyśliłem skoro w tym roku ziemniaki są drogie przyszły rok powinien być dobrym do kontraktacji ziemniaka przemysłowego na w miarę przyzwoitych warunkach oczywiście mogę się mylić. jakie nawozy polecacie bo ja myślałem o soli potasowej superfosfacie i moczniku. Czy przy zakupie sadzeniaka w dość wysokiej cenie i odległości do łomży 160km coś zarobię?????????? Lecz kto nie ryzykuje nic nie zyska.

1 Nawożenie- mocznik i superfosfat jak najbardziej ok. Sól potasowa jest dyskusyjna bo chlorki obniżają zawartość skrobii w ziemniakui jeżeli już stosujesz to najlepiej jesienią lub wczesną wiosną, min. kilka tygodni przed sadzeniem żeby opady zdązyły wypłukać chlorki w niższe partie gleby. Ja w tamtym roku stosowałem przedsiewanie siarczan potasu 250 kg/ha, superfosfat potrójny 200 kg/ha, mocznik 200 kg,ha plus 120 kg na tydzień przed kwitnieniem

2. Sadzeniak z zakupu to w pierwszym roku największy udział w kosztach, taniej będzie po ogłoszeniach od rolników, ale zawsze nie wiadomo na jaką partie możesz trafić (strzeż się bakteriozy:) ).

3 Opłacalność- przy takiej odległości duży Ci wyjdzie koszt transportu ( wynajem naczepy 25 ton 3,5-5 zł/km), czynnikiem który obniża koszty uprawy jest niewatpliwie dostęp do włąsnego obornika. NIe licz w pierwszym roku uprawy na kokosy. Przy zakupie sadzeniaka i wynajmie transportu duzo CI nie zostanie z ha. Zrób sobie kalkulację kosztów i wyjdzie ile musisz zebrać w przybliżeniu żeby pokryć wszystkie koszty. Co zostanie to na plus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

przy tym nawożeniu o którym mówisz undisputed

ile otrzymałeś ton z hektara i z jaką zawartość skrobii??? myślałem że cena jest od 19%??

Czy ciężko jest osiągnąć dużą zawartość skrobi???? i jaką odmianę byś polecał do uprawy po swoich pierwszorocznych doświadczeniach??? oraz czy zakontraktujesz na kolejny rok i ile hektarów???????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
undisputed    0

Miałem 3 odmiany: Rudawa, Ślęza i Kuras. Plon mi średni wyszedł 31 ton/ha. Posadziłem na trochę zaniedbanej mozaikowatej działce , na połowie plantacji jeszcze skombinowałem obornik jesienią ok 20 t/ha. Z tych trzech odmian to najlepiej plonował Kuras ( ok 37-38 t/ha), Rudawa średni plon a Ślęza to kiepsko. Kuras jest najplenniejszy, najbardziej wyrównane duże,regularne bulwy i dużo pod krzakiem. Ślęzy to nie polecam, nać duża i długo zielona ale plon niski, ale to tylko moje roczne doświadczenie z tą odmianą. Przed zakupem sadzeniaka Kurasa mi najbardziej zachwalali ( i w PEEPESIE i rolnicy) Kupiłem takie odmiany jakie były dostępne i za rozsądną w miarę cenę. Cena jest 1,3 zł netto za kg dostarczonej skrobi. Przy 20 procentowej zawartości skrobi cena netto ziemniaka 260 zł/t ( 1,3 zł x 200 kg skrobii w tonie ziemniaka). Skrobia mi bardzo dobrze wyszła w każdej odmianie ( Kuras~`19,4 %, Rudawa i Ślęza powyżej 20%). W procesie hodowli odmian wszystkie odmiany skrobiowe ziemniaka mają zdeterminowaną wysoką zawartość skrobii w bulwach. Moim zdaniem jak się zrobi dobre nawożenie makro i mikro ( termin i dawka) i jest normalny przebieg pogody to nie jest trudno osiągnąć wysoką zawartość skrobii. Ważne żeby nać była zielona jak najdłużej bo w póżniejszych fazach wzrostu bulwy gromadzą dużo skrobii W przyszłym roku tylko kurasa sadzę ( chyba że coś wpadnie sadzeniaka na wiosnę z zakupu jeszcze)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

kampania skończona.i nawet na koniec najlepsza skrobia 21,5%

ogólnie plon 42t/ha skrobia 21% przychód z ha 12000zł a podobno maja jeszcze dopłacić(+płatność historyczna)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peters    21

kampania skończona.i nawet na koniec najlepsza skrobia 21,5%

ogólnie plon 42t/ha skrobia 21% przychód z ha 12000zł a podobno maja jeszcze dopłacić(+płatność historyczna)

 

Cena brutto tak?? a gdzie kolego odstawiasz? Bo ja do trzemeszna i w tym tygodniu dopiero zakończe

 

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peters    21

A jakieś nawożenie specjalne czy tylko tak po prostu uśrednione i bez przesady? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Uzyskałeś dużą skrobię i plon, pewnie miałeś na lepszej klasie ziemi? Ja też dzisiaj skończyłem, średnio 34t/ha. Dopłata będzie chyba w lutym ok 16% do ceny podstawowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

Czy ktoś z was sprzedaje do gorzelni w Krzesku? Jak to wygląda czy trzeba kontraktować? Czy jak będzie urodzaj to tak też kupią? Po ile były w tym roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

No i Trzemeszno dopłaciło 16% ale dopiero w lutym wypłacą :)

to ile wyszedł ziemniak przy 20 % skrobi po tej dopłacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

to jeszcze zależy kiedy odstawiałeś. moje grudniowe 21,5% 300zł netto +16%dopłaty 348zł+vat(nielicząc dopłat do śor i sadzeniaków)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

To Trzemeszno płaci najlepiej z tą dopłatą wychodzi mi ,że dostajesz 1,62 zł za jednostkę i jeszcze dopłaty do śor i sadzeniaków.Pepees Łomża dawał tylko 1,30zł(na początku kampani 1,56 zł) za jednostke plus dopłata do transportu w moim przypadku 23 zł do tony przy odległości do zakładu 140 km co nie pokrywa nawet połowy tych kosztów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

1,62 czyli przy 20% skrobi około 324zł/t, czy taką cenę można zabezpieczyć na kolejny sezon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
    • Przez Benzynek
      Witam jak rozpoznać że koło wynoszące (totolotek) jest krzywy? Totolotek potrafi się zatrzymać a w koszykach zbyt dużo ziemniaków nie ma.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj