mszk8

Ziemniak przemysłowy

Polecane posty

yarpen12    1

Tak ta doplata jest pocieszajaca. 30%!!! Jakbym dobrze zakopcowal to bylby niezly interes teraz wszystko sprzedac. A do calej kampani podobno jest tez 11% doplaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

miła wiadomość.ciekawe co bedzie z trzemesznem w nowym sezonie.ciezko bedzie o takie warunki jak dotychczas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

no jest coś niesprawiedliwego, bo jak gadałem z niektóymi rolnikami to zakończyli dostawę ziemników już w listopadzie! A w rozpisce przy umowie wszystkie dostawy są rozpisane od września do któregoś tam grudnia. A więc jak to jest?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

dostawy w ramach umowy były rozpisane do 10grudnia.teraz jada tylko nadwyzki.u mnie wszystko poszlo na umowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

A jak wyszedł wam hektar uprawy ziemniaka na skrobie średnio dochód na czysto w złotówkach. bo liczę opłacalnośc na frytki i wychodzi to tak> koszty 3000zł nawóz, herbicydy 350zł, fungicydy 600zł, zaprawa 220zł,paliwo 150*5,3>795zł,desykacja 320zł łącznie 5285zł sadzeniaki dostaję. Dochód 40ton*370zł> 14800zł.

plus ewentualna dopłata od odbiorcy za jakość ale ją pominę. czyli na czysto bez amortyzacji maszyn 9515 i po odliczeniu jeszcze kosztów nie przewidzianych zostanie 9000zł z ha.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

jakie dawki nawozu są w tej kwocie 3tys.

odbiór z domu?

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

Nawozu to tak sobie życzą. 300-350 kg N. 200-250 kg P i 300-320 kg K w zależności od stanowiska liczy się wszystko przedplon, poplon obornik. odbiór z domu w zależności od możliwości magazynowania oraz wydajności kopania. 3-4 opryski fungicydami oraz desykacja.ziemniak przebrany nie obity, i zalecają wolniej kopać.ale nie długo przyjedzie przedstawiciel to będę wiedział wszystko. Chociaż trudno mi w to uwierzyć że takie dawki nawozu dają,ale pożyjemy zobaczymy. Uprawia się odmianę innowator.

Może jak ktoś ją uprawiał to niech podzieli się wiedzą jak rośnie ta odmiana.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

koledzy mam pytanie odnośnie obornika pod ziemniaki skrobiowe-stosuje od kilku lat pomiot kurzy-po żniwach idzie właśnie pomiot w ilości ok 12t/ha, następnie brona talerzowa, siew gorczycy jako poplon. Prawie zawsze jak jest przekropnie gorczyca wyrośnie bardzo ładna, a więc poplon super ale mam pytanie czy dobrze robię? Zaczynam się zastanawiać czy nie daję tego kurzaka za wcześnie i to gorczyca z niego najbardziej czerpie korzyści? Czy przez zimę składniki z obornika nie pójdą z wodą, np azot, potas, fosfor? Czy nie lepiej byłoby pomiot rozwieść wczesną wiosną i płytko zaorać? Z drugiej strony orka wiosną jest mniej wskazana chociażby na przesuszanie gleby. Co myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

wiadomo ze im wczesniej damy obornik tym lepiej, bo jest czas na rozkład. Gdzieś czytałem że obornik dany od razu na ścierń, rozłoży się w 75% na przyszły sezon, obornik pod orke zimową w 50%, a wiosną lepiej nie mówic :)

u nas zawsze obornik (świński) dajemy pod orke zimową, co roku regularnie, na kawalki gdzie planowany jest ziemniak.

 

proponuje u Ciebie tak: po zniwach brona talerzowa, siew gorczycy, brona talerzowa, obornik i orka zimowa. W zadnym wypadku obornik wiosną i orka wiosną. chyba ze u ciebie nie ma problemu z wodą w trakcie sezonu.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

@pawelec powiedziałbym ze zalezy od ziemi. W mojej okolicy kiedys bardzo popularny był pomiot i wiekszosc (w tym i moj ojciec) stosowala go wiosna w ilosci ok20kilku ton, rezultat bardzo dobry

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

jesli dawales regularnie na te same kawalki to ok, zgodze sie. Ale po zastosowaniu obornika/pomiotu wiosną, wszystkie skladniki są dostepne dla roslin dopiero na drugi rok.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

nie zgodze sie z tym, pomiot byl dawany co drugi rok pod ziemniaki i jesli gdzies poszlo podwojnie to bylo to widoczne juz podczas wschodów


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

pomiot stosuje się zawsze na wiosnę ponieważ działa krótko. A optymalna dawka 5-7 ton. Przy 20 łęty miałem równo z maską majorka :) . Co innego obornik kurzy. Ogólnie wszystko od kur działa dosyć krótko ale ma dużo azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

No właśnie się pytałem czy zaraz po żniwach nie za wcześnie na pomiot i jeszcze jako poplon po pomiocie gorczyca. Tak jak kolega wyżej napisał-pomiot działa szybko i krótko? Pewnie coś w tym jest bo gorczyca niezła wyrosła bo miała pewnie sporo azotu. Czy tego azotu zostanie coś do wiosny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

wątpię. Ja rozrzuciłem 20 ton w kwietniu a badania robiłem w czerwcu to w glebie było od 900 do 1100 kg azotu. W sierpniu następne badania i nie było śladu. Co prawda ziemniak czy ogórek wyciągnął ale nie aż tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

@wyrebski1 ile placisz za pomiot bo u mnie w okolicy liczy ok tys. za patelnie


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

700 zł ale za ok 20t (samochód z przyczepą) To już sam nie wiem jak to robić, opinie są różne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

ja brałem po 17 zł za tonę :D. Pomiot ma mało potasu więc i tak trzeba coś dosypać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

Nawozu to tak sobie życzą. 300-350 kg N. 200-250 kg P i 300-320 kg K w zależności od stanowiska liczy się wszystko przedplon, poplon obornik. odbiór z domu w zależności od możliwości magazynowania oraz wydajności kopania. 3-4 opryski fungicydami oraz desykacja.ziemniak przebrany nie obity, i zalecają wolniej kopać.ale nie długo przyjedzie przedstawiciel to będę wiedział wszystko. Chociaż trudno mi w to uwierzyć że takie dawki nawozu dają,ale pożyjemy zobaczymy. Uprawia się odmianę innowator.

Może jak ktoś ją uprawiał to niech podzieli się wiedzą jak rośnie ta odmiana.

Kolego lepiej dobrze posłuchaj przedstawiciela mcaina, bo chyba źle zrozumiałeś.

co do sadzeniaka za darmo :) taak raczej na kredyt rozliczasz dostawą - koszt 4 tysiące na ha , co do kosztów - chciał bym zobaczyć jak będzie wyglądał innowator po 3-4 zabiegach fungicydowych - w tym roku 7 było mało. Co do odbioru to raczej sami nie odbierają - aczkowliek możesz wozić do nich na przechowalnie, co prawda jest dopłata za odległość od fabryki ale i tak nie starczy na opłacenie transportu - a o wymaganiach jakościowych mówił, potrącenia za obicia zielone itp??? bez dobrego sprzętu, nawadniania i doświadczenia naprawdę bym nie zaczynał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

Tak mówił, ale żeby wszystko napisać to oj dużo pisania jak ktoś chce to zadzwoni i się dowie,a powiedz czym pryskasz na tego grzyba i w jakich dawkach, bo ja tylko pytonem, infinito, ranman, revus, i altima i jeszcze jeden ale teraz nie pamiętam.. resztę środków ze względu na słabsze działanie nie stosuje. Dostaje badania o działaniu i powiem że jestem zadowolony. I jak już uprawiałeś innowatora to napisz ile realnie sypiesz nawozu i jak go siejesz czy rzutowo czy rzędowo, jaki plon, i czym kopiesz i pewnie luzem tego nie sypiesz . Ja zamierzam sypać bezpośrednio w big-baga i przebierać na taśmie.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

wracając do pomiotu-czy mogę dać go wiosną na orkę po uprzednim np włókowaniu lub bronowaniu? Potem bym dał bronę talerzową lub gruber a żeby to przemieszać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

o boże do bigbagow - pmichal - no coż do odważnych świat należy - w tym roku jak wszycy miałem problem z sadzeniakiem innowatora - ale plon i tak szacuje na 50-55 ton , co do nawożenia to zgodnie z zaleceniami rzutowo przed sadzeniem - potem ew 150 kg saletry plus dolistne (basfioliar adob bor i raz yara ziemniak-po wiązaniu stolonów ( nie przed bo zwiększysz ilośc bulw a nie wyrównanie) - chociaż rok był nietypowy i nastąpiło duże wymycie azotu - więc - było pod koniec wegetacji widać braki. Nie miałem wiele innowatora ok 30 ha a i tak pełna komora i jakieś 150 ton oddane na produkcje bo się nie zmieściło - Co do chemi - to 3x python consento 2x infinito - ramman nie zadziałał wiec była poprawka, a wcześniej do zakrycia rzędów 2 razy kontaktowe - na koniec raz alitma i później drugi raz z reglone . Odbiór od kombajnu oczywiście luz - później kosz przyjęciowy taśmy i usypywacz - albo w przechowalnie - albo na tira - inaczej nie przebierzesz zielonych i podkalibrażu. sypanie na tira z kombajnu to najlepsze wyjście jak nie masz sprzętu - tyle że wolniej kopiesz i dokładniej przebierasz.

Edytowano przez szarywilk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
    • Przez Benzynek
      Witam jak rozpoznać że koło wynoszące (totolotek) jest krzywy? Totolotek potrafi się zatrzymać a w koszykach zbyt dużo ziemniaków nie ma.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj