mszk8

Ziemniak przemysłowy

Polecane posty

KAROLEK7211    41

skrobie moim zdaniem obniża chlor z soli potasowej, trzeba siać sól potasową odpowiednio wcześniej lub nawozy potasowe bez chlorkowe 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Tak tutaj chodzi o chlorki koledze coś się pomieszalo, potas trzeba ładować jedynym ograniczeniem jest cena jak kiedyś po 680 sól była to się sypało... chociaż u siebie nie zauważam działania tych chlorkow na skrobię czasami dzień przed sadzeniem jest rozsiewana z tyłu agregat i skrobia max. Można by spróbować działkę bez chlorkowo nawozic i porównać


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Na piachach potasu nigdy nie jest a dużo.  Chlorki przy takim roku jak ten to u mnie sie juz przed sadzeniem wypłukały.

 

Nie tylko potas na wpływ na skrobie. Odpowiednia dawka azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

U mnie idzie to co z obornika 50t/ha, 67kg N z saletrzaku (pogłównie) i 3x po 18kg mocznika dolistnie. Każdy kogo pytam daje mocznik, a jeszcze jedna różnica wszyscy dają herbicydy przed i po wschodowo u mnie mechanicznie. Może to być przyczyną wyższej skrobii?


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9810

Ziemniak lubi jak sie rusza ziemie ale ostatnie 3 lata robilem formownica po sadzeniu i oprysk a skrobie zawsze mieliśmy w miarę wysoka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Niby sie powinno dawać mocznik przed sadzeniem. Ale mnie to nie przekonuje. 

 

Ja daje canwil przed sadzeniem 250 kg + przed wiązaniem 150 kg zaksan i na skrobie nie narzekam. Mocznik dolistnie 2 x  7% w 200 litrach wody na ha.   Teraz na kurasie sie pokazuje 22,6 %.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolego Daro44 gdzie ty mieszkasz w tym naszym województwie zachodniopomorskim??? Ja jestem z okolic Złocieńca... Od 3 lat zastanawiam się nad uprawą ziemniaka skrobiowego... przeczytałem już milion wątków w tym temacie na różnych forach i dalej się czaje na te ziemniaki.... Mogli byśmy się spotkać i porozmawiać trochę na ten temat? W całym powiecie drawskim nikt nie uprawia tych ziemniaków i nie ma człowiek kogo podpytać jak jest ze zbytem, skąd dobre sadzeniaki itp. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9810

Zbyt to musisz sobie zalatwic kontraktację w zakladzie. Z tego co wiem Piła nie chce nowych a poza tym Piły nie polecam...
Sadzonkę kupisz przez zaklad. Tak to w skrócie wygląda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal1616    0

Koledzy uprawiam ziemniaki przemysłowe już ok 5 lat co roku zwiększając areał i jakoś nie udaje mi się zrobić takiej skrobi jak wy tu opisujecie może ktoś pomoże odwdzięczę się za dobrą rade. W tym roku skrobia w Zuzanie 15,5  Kuba 17,5 Harpun 18,5 po prostu lipa plonu dużo skrobi brak. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
feryś158    6

Do wczesnych odstaw w Łomży jest 20zl do tony do końca sierpnia a potem 15zl do tony do 15 września. Do późnych odstaw od 1 listopada jest 20zl do tony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek25    3

Koledzy uprawiam ziemniaki przemysłowe już ok 5 lat co roku zwiększając areał i jakoś nie udaje mi się zrobić takiej skrobi jak wy tu opisujecie może ktoś pomoże odwdzięczę się za dobrą rade. W tym roku skrobia w Zuzanie 15,5  Kuba 17,5 Harpun 18,5 po prostu lipa plonu dużo skrobi brak. 

 

też walczę z niską skrobią teraz  zuzanna poszła to 15.5% ma ziemia lekka 50 t obornika na jesienie na wiosnę gnojowica ok 16 tys 200 soli potasowej 200kg saletry przed zwarciem 5x na zarazę ,kawałkami bardzi kwaśna ziemia to słobe tam były ale tak to ok .nie wiem podobna jak bym azotu ujoł to skrobia by podskoczyła bo przy tej skrobi to cenataka sobie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

A gdzie fosfor? Mikro dolistnie? Z tą saletrą to nie wiem czy dobry pomysł u mnie co prawda saletrzak ale mieszam z glebą poglownie. Opiszcie wszystko dokładnie jak dla mnie to bez sensu przy takiej skrobi koszta tylko się zwrócą
Pierwsze co to biegusiem analizę gleby robić, makro może skalę zamykać a jak mikro będzie słabo to i tona NPK nic nie da.


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

Przy takiej ilości obornika i gnojowicy to o mikro naprawdę nie ma co się martwić. Ale zbilansowanie nawożenia będzie ciężkie przy takich ilościach nawozów naturalnych . W stosunku Npk pewnie brakowało fosforu przy niskim pH wapnia . chlorki obniżają skrobie ale podstawa to pogoda .Musi być słońce pod koniec wegetacji żeby naprodukowało skrobi..ja co prawda nie produkuje skrobiowych tylko chipsowe ,ale solą potasową w niektórych odmianach obniżam skrobie żeby nie mieć jej powyzej 22 procent. Co więcej deszcz po dedykacji potrafi spłatać figle i np w zeszłym roku skrobia z 16 poleciała na 13 w jednej odmianie .a ten rok nie dość ze za mokry pod koniec wegetacji to slonca brakowalo.

Edytowano przez szarywilk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal1616    0

dobrze to ja jutro zrobię próby i wyśle na analizę jak wyjdą to wstawię tylko nie wiem bo na jednym polu już obornika zawiozłem i przyoralem ale to 5 klasa ziemi z stamtąd też pobrać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Ja piszę po tym co obserwuję u siebie 50t przepalonego obornika, konkretne mikro nie jakiś komplex za 20zł na ha i efekt jest widoczny zarówno w ziemniaku i qq. Co do chlorków to tak jak pisałem obalam tą teorię, chyba ze po bezchlorkowym paliły by mi się ok 30%. Pogoda jaka była i jest każdy widzi w miesiącu kilka niepełnych dni ze słońcem wrzesień 130mm październik 60mm w zeszłym roku to samo kopane z wody. Średnia skrobia w granicach 23% jeden transport 21,9 ale tutaj moja wina 13dni między t3/t4 i przyłapało 0,5ha porywy do prawie 25%


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Polidap 200, sól 130-150, saletrzak 250 dolistnie 1x npk, 1x mikro i 3x mocznik i siarczan 6% 300l


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Jeszcze jedna ciekawa rzecz kwalifikat zawsze w pierwszym roku daje mniej skrobi bo robię specjalnie dokładne próby z całej powierzchni po krzaku. W swoich nie ma wielkich rozbieżności między ręczną próbą a z transportu dziesiąte procenta. Za Free robią ręczne próby więc się trochę pobawić można


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Nie powiem Ci bo nie robiłem nigdy analizy, nie ma problemów i tak człowiek odkłada na później. Obornik 50t pyra qq i zboże i od nowa, czasami 50t pyra qq obornik 30t i znów qq. Ph nie jest idealne widać po qq delikatnie jej brakuje, ale dla ziemniaka jest chyba akurat skoro tak plonują, mocznika wogole nie stosuję pod wszystko saletrzak a dokładnie CAN saletra wapniowo magnezowa skład idento co saletrzak


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal1616    0

Jakie polecacie odmiany skrobiowe na jakie klasy ziemi bo interesują mnie odmiany wczesne jakieś dwie wiem że cedron ma dobre parametry:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
feryś158    6

Polecam Albatrosa jest w miarę wczesny toleruje wszystkie klasy gleby. Miałem go pierwszy rok na piachu i sypał 40t/ha i skrobia 21%. Zbiór był po 20 sierpnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Jak tam sytuacja u skrobiarzy ? U mnie Kuras 53 t/ha skrobia 22. Koncze kopać ale do wywiezienia jeszcze 1500 ton...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
    • Przez Benzynek
      Witam jak rozpoznać że koło wynoszące (totolotek) jest krzywy? Totolotek potrafi się zatrzymać a w koszykach zbyt dużo ziemniaków nie ma.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj