Polecane posty

Gość   
Gość

Ja zrobię badanie próchnicy na wiosnę pola gdzie ostatnio robiłem 3 lata temu. I od tamtej pory był groch - pszenica - i teraz kukurydza na ziarno.

Tylko lipa sąsiadowi zostawiłem słomę z tej pszenicy na sprasowanie bo to mały kawałek a z sąsiadem się dobrze żyje i jak kosiliśmy to sąsiad przyleciał czy by mu nie zostawił te parę pokosów. A to już była końcówka żniw i wszystko inne miałem pokoszone prawie. Więc głupio było odmówić.

 

Przy zbożach mi się zdaje że nawet jak słomę zostawimy to będzie wraz ujemny, może przy kukurydzy na ziarno na zero wyjdzie. Trzeba by poszukać jakiś publikacji naukowych.

Okopowe i kukurydza na kiszonkę to 100% na minus, a łubiny jedynie na + bo ich słoma zawiera coś (ligniny czy jakoś tak) co w większym stopniu przechodzi proces humifikacji niż mineralizacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671
8 godzin temu, damianzbr napisał:

Pytanie czy tam faktycznie rosła sama facelia, czy może zrobił się ugór po żniwach z samosiewów zboża, chwastów itp. a facelia była jedynie dopełnieniem.

Nie obraź się, ale chciałbyś mieć tak zadbane pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Akurat mam czyste. Uprawa bezorkowa = glifosat do tego ciągle duże areał pod kukurydzą a w tej uprawie są silne doglebowe środki które trzymają nawet na przyszły sezon.

Mniejsza z tym, więc u szwagra nie rosły samosiewy zboża?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

Pojedyńcze sztuki. Facelia zasiana pod drugi zabieg po żniwach, triolent.

Edytowano przez jacek1296

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WOJTUNIO    73

Stasnina koni janow podlaski wymienia obornik na słomę. Za tone slomy 5 ton obornika. Daja duza przyczepe na bele do twojego ciagnika a obornik ci sami przywoza na pryzme. Chyba dobry uklad. Zebym wiedzial ze tak bedzie to bym swoja slome zamienił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dla nich dobry..

5 ton obornika z transportem to jest max 40zł x 5t =200zł

Sprzedajesz tonę słomy za 200zł. Ale mi interes i może jeszcze sam prasujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

To uczciwy układ, w tym roku ciężko będzie sprzedać belę 120 za 40zł nawet wiosną ze stodoły, belka waży ok 180-200kg to na tonę wychodzi 5 bel 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

U nas po 35bel z hektara pszenicy było , kto miał głowę na karku i wziął zaliczkę to obłowił się na słomie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zasadności sprzedaży słomy nie powinno rozpatrywać się w oparciu o jeden sezon tylko kilkulecie.

Co z tego że w tym roku jest tania, jak bezcennej próchnicy ubywa która w przyszłości będzie coraz droższa.

 

Chyba że patrzymy z pt. jakiegoś pasożyta który chce wyciągnąć dany grunt co do cna i pyta po ile w tym roku ma liczyć za słomę.

Ale tu kolega chce zamieniać za obornik, więc jeśli słoma w tym sezonie tania to zostawić ja na polu i czekać na okres w który będzie droga i wtedy zamieniać np za 10t obornika a nie za 5t.

Chyba że te 5 ton to jest suchej masy.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

W 1 t słomy będzie około 910 kg suchej masy +  - 50 kg. W 5 t obornika - 1000 kg suchej masy też powinno być, albo i trochę więcej, pesymistycznie założyć można że 1000 kg. Obornik ma jednak lepszy współczynnik humifikacji. Dochodzi dodatkowa wartość z większej ilości N, P, K, Mg, S + mikro. Jednak jak słomę trzeba sprasować, zawieść, przywieźć obornik, rozrzucić go, mieć do tego wszystkiego maszyny, uwzględnić ich zużycie i koszt własnej pracy, to @damianzbr ma pewnie rację - słaby jest to układ.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5259
20 godzin temu, damianzbr napisał:

Dla nich dobry..

5 ton obornika z transportem to jest max 40zł x 5t =200zł

Sprzedajesz tonę słomy za 200zł. Ale mi interes i może jeszcze sam prasujesz?

<Olaboga> Janów jest pod władaniem PISiurków  a ty ośmieszasz ich  wewnętrzną  "stadninową"politykę, ty fanatyk PiSu tak postępujesz 🤔

Edytowano przez marulekk

sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Coś ci na nos usiadło czy żona nie chciała dać?

Po ch*j mieszasz politykę do słomy i obornika. I jeszcze gdybym faktycznie był jak to nazwałeś fanatykiem pisu.

 

A po za tym jeśli już chcesz rozpatrywać pod tym kątem to zauważ że w mojej wypowiedzi nie było niczego co mogłoby ośmieszyć politykę zarządu stadniny, mało tego bo nawet napisałem wyraźnie że taki układ jest dobry dla stadniny która drogo sprzeda obornik a nie chłopa który za półdarmo odda słomę.

 

Ta stadnina nie leży po Wrocławiem gdzie nie ma hodowli tylko w okolicy gdzie obornika nie brakuje a problem może być ze słomą. Więc można się domyślać jakie są ceny obydwu towarów, 5 ton obornika za 1 tonę słomy którą musisz sam sprasować i do nich przywieźć to sorry ale jest ośmieszaniem się przez stadninę, tylko bardzo sprytnym posunięciem ekonomicznym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

panowie jeden szczegół to w poscie była mowa o oborniku konskim , który zawiera wiecej suchej masy i wiecej makro i mikro składników od obornika z pod krów , wiec jednogłosnie taka wymiana na obornik  jest ok . jeszcze szczegół jakim rozrzutnikiem dysponujemy ,bo jak mamy wynająć zestaw .....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Co do jakości obornika ze stadniny nie będę się wypowiadał bo go nie widzę nawet i nie wiem czy przepalony czy świeży z wodą.

5 ton za 1 t słomy opłaciło by się gdyby to był półsuchy przepalony kilkuletni obornik. Świeży mokry będzie nie opłacalny.

 

Ale jeśli chodzi o rozrzutnik to stawki za usługę rozwiezienia większych ilości są bardzo atrakcyjne w porównaniu do kosztów jakie trzeba ponieść samemu rozwożąc więc myślę że ta kwestia nie jest jakoś znacząca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

Znalezione obrazy dla zapytania tabela zawartosci skÅadników w obornikusorka jednak nie zaspecjalnie z ha dajmy 3 tony słomy to za to mamy 15 ton obornika czyli  100 kg N    37 KG FOSFORU   I 110 KG POTASU                 A ODDALIŚMY Znalezione obrazy dla zapytania ZAWARTOSC NAWOZU W SÅOMIE

Edytowano przez jarecki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masio513    50

Pytanie z innej beczki ile ton świeżego obornika gęsiego będzie jeśli dałem 120 bel słomy po 180kg na 2000sztuk gęsi.? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik34    246
5 godzin temu, damianzbr napisał:

Co do jakości obornika ze stadniny nie będę się wypowiadał bo go nie widzę nawet i nie wiem czy przepalony czy świeży z wodą.

5 ton za 1 t słomy opłaciło by się gdyby to był półsuchy przepalony kilkuletni obornik. Świeży mokry będzie nie opłacalny.

 

Ale jeśli chodzi o rozrzutnik to stawki za usługę rozwiezienia większych ilości są bardzo atrakcyjne w porównaniu do kosztów jakie trzeba ponieść samemu rozwożąc więc myślę że ta kwestia nie jest jakoś znacząca.

Mieszkam kolo nich oni majo ok 800 sz bydla

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WOJTUNIO    73
1 godzinę temu, rolnik34 napisał:

Mieszkam kolo nich oni majo ok 800 sz bydla

 Krowy mleczne i bydlo opasowe kiedys widzialem w jakich warunkach cielaki trzymaja w gnoju po kolana. Pod konia walą słomę bo to koń a bydlo aby troche. I byl gdzies artykuł ze slabe warunki bydlo ma moze chca poprawic byt bydła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To niby stadnina a bydło trzymają? 🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

Jak obecnie wymieniacie słomę za obornik? Mam bydło i słomy braknie. Baloty są już zrobione. Jadę do gościa biorę baloty wysciele to i odwożę obornik z tej słomy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5259

niech on sam słome przywozi i sam odbiera obornik, ty ewentualnie mozesz mu załadowac jak masz ładowarke albo duzego tura :) 


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez aaimk
      Jakie będą ceny pszenicy w 2024 roku?
      każdy z nas zadaje sobie to pytanie. Rok 2023 w głównej mierze opierał się na spadkach cen ziarna.  Aktualna cena pszenicy nie jest już tak wysoka a same notowania cen ziarna nie napawają optymizmem. Rolnicy i handlowcy mają w magazynach jeszcze duże zapasy pszenicy paszowej i konsumpcyjnej którą chcieli by sprzedać po najwyższej cenie.  
      Jakie jest Wasze zdanie? Sprzedawać pszenice po obecnych cenach czy czekać na podwyżki? a może pszenica będzie tylko tanieć? 
      zapraszam do merytorycznej dyskusji, podwajając propozycje cenowe lub transakcyjne dopiszcie jakie są warunki sprzedaży, jakość pszenicy i miejsce z którego pochodzi oferta.
       
      Jest to kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DanielFarmer
      Jakie są u was ceny mleka? Jak płacą poszczególne mleczarnie? Podawajcie ceny i parametry w swoich regionach. Uważacie, że nadchodzący rok 2024 będzie dla nas lepszy czy gorszy?
       
      Czas zacząć narzekania w nowym temacie 🙂
    • Przez Bartek933
      Ceny nawozów utrzymują się nadal na bardzo wysokim poziomie. Cena i dostępność nawozu sprawia trudności z zaplanowaniem zakupów. Ciężko przewidzieć czy ceny będą spadać czy nieoczekiwanie będziemy obserwować ich wzrost
       
      Jak myślicie? czy ceny będą spadać? jaki nawóz najlepiej kupić? 
      Proszę o podawanie cen, miejsca zakupu i wolumenu ton dla której sprzedający zaoferował tą cenę 
      Temat jest kontynuacją: 
       
    • Przez Neveragain
      Jakie będą ceny kukurydzy mokrej i suchej w sezonie 2024? W jakich cenach sprzedajecie kukurydzę w Waszych regionach? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach kukurydzy, ceny rosną.
    • Przez yacenty
      Jakie są ceny rzepaku w sezonie 2023? Jaka może być cena rzepaku po żniwach 2023? Jaka jest opłacalność produkcji rzepaku? Zapraszamy do dyksuji.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj