Skocz do zawartości
gumis45

którą prasę zwijającą wybrać

Polecane posty

aappaa    0

Nie polecm unii. nawet jak robisz 200 brl do roku to będziesz z nią miał kłopot. A po drugie widziałeś z bliska jak ona jest wykonana ?? jak by jakiś żul z pod sklepu ją składał :) lepiej kup 5 letnią uzywkę. Kombajny john deere po 30 lat mają i wiekszość łozysk w orginale a polskie ??? co rok to samo. moze to słabe porównanie

Siemka, mam prasę Metal-Fach i nie narzekam wielu mówi że Sokółka jest nic nie warta ja osobiście mam inne zdanie. Jest u nas prawie od 4 lat i jedyną awarią było odgięcie się płaskownika na wale.

Ogólnie prasa jest godna polecenia.

RafZielak    13

A ja jednak poprzestanę przy swoim zdaniu (podzielanym przez wielu innych forumowiczów), że polskie prasy są nic nie wartymi kiepskimi klonami bądź totalnie niedopracowanymi wymysłami Polskiej pseudogospodarki.

@DFAgroplus85 ... Piszesz, że Metal-Fach jest tak wspaniały ... a z czym go porównywałes? U nas też był MF od nowości, 6 sezonów i niby nie narzekaliśmy, ale i nigdy dobrego słowa o nim nie powiedzieliśmy. Pracował bo musiał. A jak pracował to zupełnie inna kwestia. 10 letnia zmiennokomorówka pasowa Vicona po pierwszych kilkudziesięciu balotach sianokiszonek udowodniła jak dalecy byliśmy od sensownej jakości. Nagle okazało się, że w balocie może się zmieścić 1,5 raza więcej. Nagle okazało się, że balot może trzymac kształt. Niestety nagle okazało się również, że siatki JUTA (kolejny polski, tani "twór)) są do d*py i trzeba poszukać czegoś mocniejszego bo nie wytrzymują sensownego zgniotu. Jedyne co o naszym egzemplarzu MFa mogę powiedzieć dobrego to to, że była bezawaryjna, ale z drugiej strony ... przez 5 lat zrobiła max. 5000 balotów więc o czym mowa jeśli swego czasu widziałem 5 letnią Welgerkę mającą na liczniku 60000 balotów i wyglądającą jak nówka.

Wiadomość z agroFakt.pl

brutus44    5

dzięki za podpowiedzi-czuję się trochę w kropce. Chciałem brać belarkę na ostatki z PROW-u. Niestety nie oglądałem belarki z unii ale być może masz racje ze niechlujnie zrobiona jest( mam rozsiewacz nawozu - po 2 latach rdza go bierze) Ale może ktoś ma pozytywne doświadczenia z polskimi prasami(nie planuje szaleć po polu-to może polska też wytrzyma i mocno zbije?) Posiadam zetora 7211 i proxime 90 km-będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi

lukasz56612    1
Napisano (edytowany)

Jeśli chodzi o zgniot, to na pewno unia famarol, ale tylko walcowa (nie wiem jak jest w tej hybrydzie walcowo pasowej) dobrze zbije ci bele, tak jak chcesz. Ja taką mam, to jak ustawię zgniot za duży to nawet 95 km potrafi zadusić. Bele naprawdę są zbite. Jedynie przy w pełni walcowym modelu trochę się pomęczysz z suchą, krótką słomą. Poza tym u mnie mechanizm (konkretnie noż ) nie docina 1 sznurka (musiałem go trochę inaczej umiejscowić i narazie jakoś idzie). Prócz tego w zeszłym sezonie miałem problem z siatką, a konkretnie cały ów mechanizm nie chciał jej wciągać. Narazie go przeczyściłem i zredukowałem zbędne opory, jednak nie wiem czy to coś pomoże (siatki używam jednej z najlepszych, firmy TAMA "Ecobull"). Zobaczymy w tegorocznym sianie. Acha, jeszcze zauważyłem, że mechanizm od siatki dokładnie jej nie podaje na belę, a mianowicie, nie dociąga siatki do krawędzi beli, tak jak powinien. Dodam również, że mam prasę Unii Famarol z 2007 roku, a więc są to pierwsze egzemplarze. Od tamtej pory mogli coś zmienić, ale nie wiem, czy to zrobili ;) Centralne smarowanie też nie spełnia swej roli, niby oleju ubywa w zbiorniczku, ale łańcuchy i tak się grzeją. Tak więc, przed każdym wyjazdem w pole, smaruję je na wszelki wypadek ręcznie. Z inną prasą nie miałem do czynienia, więc narazie nie mam do czego jej porównywać. Jak dotąd są to jedynie jej usterki. Ogólnie w polu idzie bardzo dobrze i gdyby nie te usterki to dla mnie byłaby prawie idealną prasą, pozdrawiam

Edytowano przez lukasz56612

RafZielak    13

Heh ... i to jest właśnie ta Polska myśl techniczna. To nie działa od początku, inne od niedawna, to podgiąłem, inne zmieniłem, jeszcze inne czekam aż popsuje się dokumentnie. :-) Prawda jest jednak okrutna ... jeśli coś jakiś produkt tak naprawdę nigdy nie wykracza poza ramy testów i produktu czysto developerskiego nie ma szans na usunięcie wszystkich usterek. Każdy egzemplarz może być tak na prawdę zupełnie nową prasa o czym niejednokrotnie przekonują się użytkownicy polskiego sprzętu chcąc później kupić części.

W kwestii zgniotu kolego lukasz56612 skoro nie testowałeś innych pras naprawdę lepiej byś się nie wypowiadał. O ile zgniot na zewnętrznych 5-10 pras walcowych może być lepszy niż pras pasowych co wynika zwyczajnie z tego, że pas ma pewną sprężystość, a walce metalowe nie to jednak zgniot rdzenia i bliższych rdzeniowi warstw bezwzględnie i niezaprzeczalnie sa lepiej i mocniej sprasowane w prasach zmiennokomorowych. Masz swoją prasę, kochasz ją bo jest Twoja, ale ... testy, niezalezne testy można przeczytać, przyswoić sobie i przestać pisać głupoty.

lukasz56612    1
Napisano (edytowany)

Kolego RafZielak,

może jest moja, ale za co mam ją kochać, za te usterki z którymi mam się męczyć? A co do bel to trochę porównania mam, po pierwsze poprzednio, gdy nie miałem prasy, zatrudniałem do tego sasiądów, a potem specjalną firmę usługową. Jeden sąsiad miał jakiś model Krone stałokomorowej (modelu nie pamiętam), inny Sipmę łańcuchową, a firma nową New Holland zmiennokomorową. A więc miałem styczność z belami tych pras i powiem ci, że rzeczywiście zmiennokomorowy New Holland robił najbardziej zbite bele. Dlatego też teraz, gdy mam walcową Unię Famarol, mówię ci, że robi ona naprawdę dobrze zbite bele (środek, wiadomo nie jest aż tak zbity, ale u mnie nie jest tak luźny, jak na przykład cała bela po Sipmie łańcuchowej). Po drugie, czytałem i przeglądałem różne testy pras w Top Agrar i innych czasopismach, z których to jednoznacznie wynikało, że niektóre modele pras stałokomorowych walcowych (wiadomo, nie polskich producentów, lecz zagranicznych) formują bele o dość mocno zbliżonej ogólnej gęstości co prasy zmiennokomorowe, a czasami nawet o większej gęstości (zalezy jaki model do jakiego modelu się porównywało). Nie pisz więc, że gadam głupoty i że prasy zmiennokomorowe formują bele o niewyobrażalnych gestościach, nieosiągalnych przez prasy stałomorowe, bo tak nie jest :) Wiadomo, polskie walcówki nie osiągną takich parametrów, ale zagraniczne na pewno. Faktem natomiast jest, że zmiennokomorowe nie potrzebują tyle mocy co walcowe stałokomorowe, aby dobrze zbić bele i osiągnąć przy tym wysoką ogólną gęstość beli, ale przecież nie to jest przedmiotem naszej dyskusji/rozważań.

Poza tym, z twojego postu wywnioskowałem, że miałeś do czynienia jedynie z polską prasą Metal-Fachu (nie wiem jaką, może łańcuchową? Jeśli się mylę to mnie popraw, a ja przepraszam :) ). Dlaczego więc skazujesz od razu inne prasy polskich firm i mówisz, że tak słabo zbijają? Co do mnie, staram się pomóc autorowi tematu w wyborze prasy i przekazuję moje spostrzeżenia. Staram się być w pełni obiektywny i wytykam zarówno jej słabe strony jak i dobre. Zapewniam cię, na pewno jej nie faworyzuję, gdyż jak sam możesz się domyślić, zaszła mi za skórę ...

Luke16    144

Kolego lukasz56612 ale kolega RafZielak ma po stukroć rację ... Co prezentują Polskie prasy?? Nic!!! Mam styczność z sipmami, metal-fachami, warfarmami itp... i co ja widzę naćkane balotów jak diabli... Albo jak sąsiad się do mnie chwali że kawałek sprasował i miał ponad 20 balotów... Tylko dziwnym trafem u niego belka starcza na cały dzień a u mnie na 3 dni :D Mam porównanie bo sipmę ma mój wujek a znajomy metal-facha żadna nie dorównuje pasowej ... Ustawię zawór nawet nie na maxa a mam takie beleczki że niekiedy turem ciężko było raz że podnieść a dwa że się wbić ... I mam prasę która ma już swoje lata .... Kolego lukasz56612 też jak nie miałem prasy zatrudniałem a to ludzi a to firmę i co każdy kręcił kapcie bo po co ma sobie ciągnik przemęczać czy prase?? Proste porównie masy bo byłem kiedyś na wadze z belką pszennej suchej słomy belka o wymiarach 100x120 masa 180kg przy nie skręconym do końca zaworze bo poprostu szkoda mi było maszyny, przy czym przyjechał akurat znajomy po jakieś prasie która cykała belki 150x120 i jakie było jego zdumienie gdy ją położył na wadze :D bo wyskoczyło ledwo 140kg :D

adikpl1    179

Pamiętaj tylko, że prasy z Unii (famarolu) to całkowicie inny gatunek pras na licencji zachodniej firmy Greenland (późniejszy Vicon), która produkowała też pod marką Deutz-Fahr i coś jeszcze te prasy sobą reprezentują. Kumpel potrafił nią zadusić 100 konnego Pronara P5. Aczkolwiek lubią się często famarolowi przytrafiać niedoróbki.

lukasz56612    1
Napisano (edytowany)

Właśnie, i o tym własnie mówię. Piszę cały czas o zgniocie prasy Unii Famarol (walcowej), a nie jakiś innych polskich samoróbek. Jak wiadomo ona jest na zagranicznej licencji, a wy, jako, że jest przez polską firmę produkowaną mówicie, że na pewno kapcie wiąże, choć nie mieliście z nią nigdy styczności. Co jak co, usterki i niedociągnięcia ma, czasami takie, których wogóle nie powinno być, ale tego, że słabo zwija bele nie można jej zarzucić. Poza tym warto też zwrócić uwagę, czym się ciąga taką prasę, bo na przykład C-360, czy jakiś inny ciągnik z mocą nawet ok 70 km jak ma zbić porządnie bele? Później jest napaćkane na polu bel jak niegdyś małych kostek, i potem sąsiedzi swą uwagę kierują wpierw i obwiniają tym samym za to prasę ...

Dodam również, że pierwsze egzemplarze pras Unii Famarol (te z 2007 roku), a właściwie jej wszystkie części były ściągane w całości z Niemiec, a w Polsce tylko składane (m.in. ja taką mam, i o jej zgniocie się wypowiadam). Dopiero później Unia rozpoczęła własną produkcję opartą na licencji Deutz-Fahr. Wiadomości te uważam za pewne, bo pochodzą od mechanika pracującego w tej firmie, z którym osobiście rozmawiałem.

Luke16    144

lukasz56612 prasowane miałem taką UF i nie powiem 4514 stękał strasznie z tą prasą, nie ukrywam że belki były znacznie lepsze jak kręcili ludzie sipmą czy nawet classem 46 który współpracował z mfem ponad 100KM ale i tak dużo tym belką brakuje do pras zmiennokomorowych.... U nas chodzą różne prasy i nawet jeden pracuje sipmą z mfem 100 KM a drugi ze 130KM i jak kapcie robili tak robią ... z resztą wujo pracuje sipmą z urususem 1224 i sam przyznał jak mu pomagałem ze słomą że ja wtedy zetorem 7211 i jd 550 zrobiłem belki któych nawet nie ma co porównywać z sipmą no i dodatkowo szybkość ... znacznie wyprzedzałem 1224....

janusz20    105

Miałem okazje wozić bele słomy pszennej po sipmie 120x120 wilgotność około 12% ważyły po 200 kg

jako ciekawostkę dodam że owa sipma wyzionęła ducha przy tych balotach, łańcuchy i listwy się skończyły.

Osobiście jakbym mógł to bym kupił sobie jakąś pasowa prasę, ale niestety nasi urzędnicy z arimr doszli do wniosku że dla mnie taka maszyna będzie zbyt wydajna.

jaro30    10

witam dodam coś od siebie . W roku 2006 kupiłem prasę MF -sokółka wydawało się że lepszej prasy nie ma że jest wydajnośc i szereg innych zalet i tkwiłem w tym przekonaniu do zeszłego roku gdy zakupiłem NH BR 6090 CROPCATER to podczas pierwszego prasowania byłem w szoku jaka może byc różnica w prasowaniu .Po pierwsze nie ten zgniot (próba z inną prasą , nh zrobił 1 bela a sipma 2)kształt beli i spokój pracy a nie ciągłe oglądanie się czy sie nie zapchała czy siatka poszła .Może ten nh nie jest super zachodnią prasą bo są na pewno lepsze -ale lepsza jak te polskie prasy włącznie z famarolem .

kuki88    0

Może ten nh nie jest super zachodnią prasą bo są na pewno lepsze -ale lepsza jak te polskie prasy włącznie z famarolem .

Z tego co mi wiadomo to prasy nh i case też są robione w Polsce :)

Witam, ja nie mówię że Sokółka jest najlepsza tylko mówię że ja nie widzę w niej żadnej wady i doceniam równie dobrze inne prasy.

ejczbio    24

Z tego co mi wiadomo to prasy nh i case też są robione w Polsce :)

Tak, tylko jakością niewiele odstają od zachodnich.

Sokółka niestety ma więcej wad niż zalet i z uśmiechem na ustach pozbyłem się tego produktu prasopodobnego.

• Like 1

brutus44    5

jezeli ktoś z Was będzie na opolagrze to niech się przyjrzy prasie unii pasowej stałokomorowej PP 1.2. I niech podzieli się spostrzezeniami-co do jakości podzespołów jak i prasowania.

Interesuje się nią a nigdzie nie można jej obejzeć-a do Opola mam za daleko.Dzwoniłem do Slupska to powiedzieli ze mają jedną prasę w trasie do obejzenia i akurat będzie teraz w Opolu

Dzięki

kowal995    13

Witam. Chciałbym abyście pomogli wybrać mi prasę, mam na oku kilku producentów (nie modele) Deutz-fahr, Claas, Krone i New- holland. Może powiecie mi który producent jest najlepszy i ma najlepsze oceny, interesują mnie wasze spostrzeżenia, także może wasi sąsiedzi mają prase danego producenta i jak go ocenia. Za pomoc będe bardzo wdzięczny

jaro30    10

Witam posiadam prasę NH br 6090 z nożami i powiem szczerze że jestem z niej zadowolony dobry stosunek ceny do jakości.Fakt prasa głośna podczas pracy bo wiadomo to łańcuch.Prasa dobrze zbija i dobrze rozprowadza siatkie na beli .Waga jednej belki to około -podsuszona i to dobrze sianokiszonka to 480 kg PLUS MINUS MIERZONE W PASZOWOZIE.Prasa dobrze też łyka na podbieraczu prędkośc to w zależności od terenu waha się miedzy 5 a 10 km na godz.A odnośnie tych 3 pozostałych marek to krone ta sama zasada co NH tylko cena wyższa a czy lepsza ja uważam że nie .CLAAS-em(variant) miałem przyjemnośc pracowac prędkośc w słomie 18 km ,prasa szatan ale już nie w sianokiszonce.Co do DEUTZ-a to prasa naprawdę ma wydajnoś (walcowa)dobrze wchłania materiał lepiej jak mój NH .z tych pras o które się pytasz to NH wypada cenowo najlepiej a nie odbiega w jakiś szczególny sposób od pozostałej trójki.w rodzinie maja case rb 343 to samo co NH I przez 3 lata zrobili ponad 11000 tys bel i nic więc to o czymś świadczy .

jacek27    0

Witam. A czy ktos może powiedziec cos na temat pras ORKEL . Najlepiej właściciel takiej prasy ;).

mdolata    0

Witam

Panowie mam mały problem.

Dzisiaj zapadła decyzja o kupnie nowe prasy (jak się uda to przed żniwami). Do tej pory pracujemy na prasie JD 550 z szerokim podbieraczem i jak do tej pory jesteśmy z niej bardzo zadowoleni. Nowa prasa na pewno będzie PASOWA.

W grę wchodzą McHale, CASE, CLAAS, JD, proszę o jakieś porównanie i/lub wyrażenie opinii.

Aha najważniejsze prasa będzie zwijać ok 2000 balotów słomy (żytnia, pszeniczna, jęczmienna i owsiana która bywa krótka i łamliwa) i ok 500 szt. balotów siana.

Edytowano przez mdolata

Rafal150    0

ja osobiście z tych wymienionych marek pras widziałem belki po prasie JD i CLAAS modeli nie pamietam ale były to nowe prasy, to najlepiej wyglądały belki po CLAASie.

a wie ktoś moze jak sie sprawuja prasy krone zmiennokomorowe równiez nowe??

Fartrac675dt    89

Z tych co wymieniłeś to Claas u goscia u nas na usługach nią lata i sobie chwali ją do słomy kichy siana za***ista a drugi usługo dawca ma JD i Krone łańcuchową Krone do słomy i siana najlepsza mówi ale JD nie odstaje i tez piękne belki kręci ja bym był za Claasem lub John Deerem :)

kuki88    0

Witam

Panowie mam mały problem.

Dzisiaj zapadła decyzja o kupnie nowe prasy (jak się uda to przed żniwami). Do tej pory pracujemy na prasie JD 550 z szerokim podbieraczem i jak do tej pory jesteśmy z niej bardzo zadowoleni. Nowa prasa na pewno będzie PASOWA.

W grę wchodzą McHale, CASE, CLAAS, JD, proszę o jakieś porównanie i/lub wyrażenie opinii.

Aha najważniejsze prasa będzie zwijać ok 2000 balotów słomy (żytnia, pszeniczna, jęczmienna i owsiana która bywa krótka i łamliwa) i ok 500 szt. balotów siana.

Ja bym brał pod uwagę albo CASE (bo obecnie są naprawdę tanie a do tego dobre) albo CLAAS (trochę droższy ale także świetna prasa).

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się