Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Mi się wydaje że chwastownik + rozsiewacz poplonu na tym robiłby spoko robotę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Chwastownik ma zbyt delikatne palce. Żeby uszkodzić darń trzeba palca o grubości 8-9 mm. W chwastownikach są 6 mm. Na torfie mocno zrośniętym jesta ciężko przerwać, chyba że jest mokro i jest wczesna wiosna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Ale ogólnie do siewu myślę było by ok prawda? albo po glebogryzałce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

czy można w tym roku wysiac tarnogram na łąki a wiosną tylko azot, ma to sens??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

czy można w tym roku wysiac tarnogram na łąki a wiosną tylko azot, ma to sens??

Witam serdecznie,

 

Tarnogran ma w swoim składzie azot, stąd może lepiej byłoby zastosować sól potasową plus superfosfat, a także dodatkowo siarczan magnezu? Sól w miejszej ilości - jakieś 30-40kg/ha czystego składnika potasu, fosfor możemy rozłożyć na dwie raty (jedna dawka na jesień a druga wczesną wiosną), a siarka w późniejszym czasie pomoże lepiej przyswajać azot. Natomiast co do nawożenia wiosennego koniecznie proszę dorzucić jeszcze potas - ok 100kg soli potasowej przy średniej zasobności gleby.

 

Pozdrawiam,

Małgosia /przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    561

Witam serdecznie,

 

Tarnogran ma w swoim składzie azot, stąd może lepiej byłoby zastosować sól potasową plus superfosfat, a także dodatkowo siarczan magnezu? Sól w miejszej ilości - jakieś 30-40kg/ha czystego składnika potasu, fosfor możemy rozłożyć na dwie raty (jedna dawka na jesień a druga wczesną wiosną), a siarka w późniejszym czasie pomoże lepiej przyswajać azot. Natomiast co do nawożenia wiosennego koniecznie proszę dorzucić jeszcze potas - ok 100kg soli potasowej przy średniej zasobności gleby.

 

Pozdrawiam,

Małgosia /przybylak

 

Mi się wydaję że lepiej cały fosfor rzucić jesienią. To mało ruchliwy pierwiastek więc to co rzucimy na wiosnę będzie działać dopiero w następnym roku. Warto by też sprawdzić ph gleby bo przy kwaśnych użytkach (ph poniżej 4,5) to ten fosfor i tak będzie nieprzyswajalny.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U mnie 10 ha młodych traw trzeciego pokosy poszło się je... trawa za kolano a wody do kolana i ciągle leje deszcz ...masakra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Teraz najpierw rozsiac fosfor razem z potasem a potem za 4 tygodnie wapno weglanowe czy na odwrot?

PK teraz a po 4 tygodniach wapno :)

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Thor - zależy jakie masz pH. Jeśli odczyn dość kwaśny to najpierw wapno, a później PK - po lekkiej przerwie 3-4 tygodnie.

Jeśli fosfor i potas masz w oddzielnych nawozach (np. superfosfat i sól) to warto podzielić dawkę potasu - trochę dać teraz i resztę wiosną. Dobrym rozwiązaniem jest również potas w trakcie sezonu :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Najlepiej i do tego N+S i wszystko pięknie rośnie :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6846

Jakie nawozy azotowe wybrać na użytki zielone koszone czterokrotnie? Co sądzicie o takim nawożeniu?

Pod pierwszy pokos 250kg/ha Salmagu (na wczesnowiosenne chłody chyba lepszy wybór niż saletra?)

pod drugi 200kg saletry

pod trzeci 150kg saletry

pod czwarty 100-120kg saletry

 

Czy warto w późniejszych pokosach zamienić saletrę na mocznik? https://nawozy.eu/wiedza/poradnik-nawozenia/uzytki-zielone.html

Saletra szybciej działa a czas między pokosami przy czterokrotnym koszeniu nie jest długi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Witam  serdecznie,

 

Nawozów azotowych w pełni starczy natomiast co z nawozem potasowym, fosforem i siarką, a także wapnem? Jaka jest zasobność gleby w te składniki? samo nawożenie azotowe nie jest najlepszym rozwiązaniem :)

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6846

Wieloskładnikowe to inna bajka. W powyższym poście pytam o to, która forma azotu będzie lepsza pod poszczególne pokosy :) 

A co do zasobności gleby, to przedstawia się tak:

Wyniki badania gleb na TUZ

Odnośnie PK, to co rok na sam początek wegetacji NPK 8-20-30 w ilości 300kg/ha oraz po 50kg/ha soli potasowej pod 2 i 3 pokos. Pod czwarty już nie. Dodatkowo gnojówka średnio 14-15m3/ha w ciągu roku. Poleciłaby Pani coś zmienić? :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Salmag dobrze się sprawdzi, ale dorzuciłabym do tego jeszcze siarkę, więc może zamiast soli potasowej to Korn-Kali? Mocznik pomiędzy pokosami może być ale w formie dolistnej wraz z siarczanem magnezu, który pomaga lepiej przyswajać azot i "przerabia go" na białko. Forma granulowana mocznika średnio się sprawdza, ponieważ między pokosami jest średnio 3-4tygodnie  przerwy w zależności od intensywności odrastania użytku (no i wysokości pokosu!!!), tak więc mało czasu na rozkład mocznika - jego pozostałości w sianokiszonce będą powodowały m.in. biegunki u krów. 

Odnośnie NPKMg - wartości sa dość niskie to może zmienimy nawożenie (?) zamiast ogólnego NPK to zrobimy polidap (150-180kg)  i korn-kali (200kg) plus salmag (250kg) na pierwszy pokos, a później saletra i Korn-Kali (150kg) - działanie poszczególnych nawozów będzie lepsze niż wieloskładnika. Bardzo wczesną wiosną dałabym też z 300kg kredy nawozowej/ha bo dla traw najlepsze pH to 5,8-6,2 a po 3-4tyg rzuciła te nawozy w/w :) Decyzja należy do Pana :) 

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Ja jadę praktycznie samym saletrosanem i efekty są super.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Wiosna i po każdym pokosie ;)

Dawki zależnie od mieszanki traw / traw z lucerną czy koniczyną tj. mniej więcej 80-150kg/ha


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emtec123    251

A czym można by było tanio uzupełnić siarkę do saletrzaku poza Korn-kali, bo nie mogę go dostać w okolicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2319
wlasnie saletrosanem na wiosne. jakie nawozenie proponujecie pod jeszcze nie zasiana trawe dvs 2014 jeszcze nie zdecydowalem czy posieje z jeczmieniem czy z futertrio na staniwisku dosyc dobrym 4 klasa ale glina borowina rok temu na wiosne byl grubo obornik

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gringo1    119

co bedzie korzystniejsze na trawy poli6 okolo 250kg/ha czy w przeliczeniu na skladniki i cene sol plus fosforan laki w ciagu roku przelewane gnojowka od bydla 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2319

Jezeli gnojowka od bydla to zdecydowanie sol + fosforan. Dlatego ze gnojowka zawiera malo fosforu a sporo potasu a poli6  zeby miala 20 potasu i 30 fosforu to ok ale niestety jest odwrotnie


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj