Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

Gość   
Gość

co lepiej dać na łąki polidap czy superfosfat? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

to pewnie rozsiać go aż dobrze ruszy wegetacja? 

liczyłem cenę czystego składnika to fosfor w polidapie jest 40 groszy tańszy niż w superfosfacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Ja tam zawsze sieje wczesną wiosną większa wilgoć lepiej się rozpuszcza razem z potasem, fosfor akurat nie jest bardzo "ruchliwy" w glebie więc deszcz go nie wypłucze tak łatwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

dzięki za informację, polidap 1850 brutto w workach 50 kg polski, zagraniczny 1720 brutto w big bagach, sól potasowa 1400 brutto w workach 50 kg. Jest różnica między polskim a litewskim czy tam rosyjskim, ? gość ma nawozy ultra więc i fosforan amonu ma z tej samej firmy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Krety uparły się na koniec łąki ok 0,5 ha ,kopców jest sporo .wiosną robię tak brony a za nimi ciągnę jakieś kątowniki aby wyrównać ,pomyślałem aby przed równaniem rozsiać kilka kg trawy myślę że część nasion powinna  skiełkować ,sialiście kiedyś tak czy nie ma sensu bo od zera orać nie chciałbym niedawno była odnawiana

 

Krety, dziki itd...

Mam ten problem na wszystkich łąkach wieloletnich w pobliżu lasów, a jest tego sporo...

Oczywiście jest sens podsiewać, bo jeśli tylko przebronujesz to wyjdą w tych miejscach głównie chwasty i... będzie trzeba orać i siać od nowa.

Są różne sposoby... włókowanie, bronowanie, podsiew specjalistycznym siewnikiem. Na pewno siew od razu na kopce czy głębokie wertepy po dzikach nie jest dobrą opcją bo sporo nasion zostanie zbyt głęboko przykryte. Najlepiej raz przebronować, podsiać i zabronować drugi raz (tu lepiej lżejszą broną)... no i oczywiście wałowanie :)

Ja planuję wkrótce zakup agregatu APV - jest sporo roboty u siebie plus jakieś usługi.

Póki co gdy są nieduże place bywały podsiewy ręczne lub gdy sporo małych to nawet wysiew nasion zmieszanych z nawozem.

Do podsiewu polecam gotowe specjalne ku temu mieszanki traw - np. z DSV posiadają w swoim składzie życie trwałe i co istotne są to różne odmiany od wczesnej do późnej co umożliwia dobre plonowanie użytku od wiosny do jesieni. Trochę tańszą, a również bardzo dobrą opcją jest mieszanka MP (życica trwała, mieszańcowa, festulolium).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Sianokiszonka z letnich dostaw prosto z pola czy coś teraz dojechało?

Dzwonić proszę może raczej w pn bo jutro akurat chyba ostatnia wolna sobota przed sezonem ;)

Ja akurat zaraz lecę odśnieżać więc będę odsypiał zapewne ;)

Jak coś to proszę pisać tu albo mail.

Co do agregatu to APV jednak trochę solidniejsza konstrukcja i co najważniejsze jest wał więc lecimy jednym przejazdem. Testowałem u siebie i zarówno praca jak i efekt podsiewu były zadowalające.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tygrysek    21

dzisiaj z lucerny 20 i18 z traw dsv ale jutro zacznę zobaczę z tych traw


aa faktycznie sobota

 

Edytowano przez Tygrysek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Aha to już kojarzę... No musimy się zdzwonić :)

Lucerna i reszta to Country 2057 (mieszanka lucerny z koniczynami) - super sprawa, polecam wszystkim.

Ogólnie pracujemy w soboty tj. głównie w sezonie ale jutro akurat wolna.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Kostrzewy (trzcinowa), mozga, wyczyniec, kupkówka, tymotka, festulolium (tak mniej więcej w kolejności...)

Z gotowych mieszanek, które znam i polecam to:

1. DSV 2401

2. DSV 2014

są z miękkolistnymi i wysoce strawnymi kostrzewami trzcinowymi

3. DSV 2015 - bogaty skład z koniczynami

4. MKS z Agrilandu - z koniczyną szwedzką, która najlepiej z motylkowych radzi sobie na tego typu stanowiskach aczkolwiek bywa że krowy ją omijają przy wypasie, w kiszonce zjadają bez problemu (w tej mieszance jest jej wystarczająco, więcej nie ma co dodawać).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Armand sianokiszonką handlujesz? Taki APV mało używany stoi niedaleko mnie u dealera Kuboty. Miejscowość Myszniec, na otomoto znajdziesz.
Da się u Was kupić rajgras wyniosły, stokłosę bezostną, wiechlinę łąkową?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Handluję... w sensie produkuję i sprzedaję, czasem gdzieś odkupię (albo "zabiorę" za długi) ale tylko dobry towar.

Agregat APV mamy wstawiony we wniosku PROW więc może uda się z nowym.

Z tymi gatunkami sprawdzę co jest na miejscu i dam znać.

 

Edytowano przez Armand

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    561

Wapmag ponoć tyle warty co Byś posypał pole drobnymi kamieniami. Ph na pewno tym nie zmienisz nie wiem tylko jak jest z przyswajalnością  magnezu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    561

Armand prośba o radę. Chodzi o nawożenie użytków zielonych. Słaba zasobność co najwyżej średnia, gdzieniegdzie słaby magnez, ph 4,5-5,3, niektóre kawałki dość uboga ruń.  Nawożenia jesiennego brak jedynie obornik na ok 20% areału. Jak to zrobić najlepiej by mieć przyzwoity plon. Planuję jak najwcześniej wiosną(w zależności od aury) po wapnować pola wapnem węglanowym (najtańsza opcja) lub kredą i na to sypnąć nawóz typu korn kali np ten co masz w ofercie 40 K20 (zawiera to jeszcze chyba magnez ,sód i siarkę) tak 250 -300 kg/ha. Kilka tygodni po wapnowaniu saletra pierwsza dawka 150 kg i za trzy tygodnie jeszcze ze 100 kg(jak inne zabiegi się rozciągną w czasie to jedna dawka 200 -250 kg/ha. Na początku maja może jakaś odzywka z fosforem? Tak będzie dobrze?

A może najpierw korn kali a później wapno? A może wapno magnezowe ale to ponoć słabo odkwasza? a może taniej(lepiej) będzie ten nawóz z Twojej oferty: comAGRO Kalium K2O? Masz w ogóle te nawozy w ilościach kilka ton na bazie?

Fosforu chyba raczej nie warto stosować jak chce wapnować? Ewentualnie później dolistnie. Są odżywki typowo fosforowe? Ewentualnie azotowo fosforowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Postaram się krótko w punktach...

1. Nie wiem czy muszę o tym mówić ale gdzie obornik to nie wapno na tą część.

2. Jeśli mało magnezu to jednak proponuję zastosować wapno z magnezem (polecam Dolomag G lub miałkie). Wapno magnezowe dobrze odkwasza wg mojej praktyki aczkolwiek zdania są podzielone (tj. czy lepiej czy słabiej od kredy itd. - na pewno nie można powiedzieć, że nie odkwasza). 

3. Wapna z fosforem lepiej nie łączyć od razu... jakby dało radę wjechać wcześnie to najpierw wapno, później po min. 4 tygodniach fosfor albo fosfor później (jesień?), a międzyczasie (w sezonie) można dolistnie. Na pewno warto najpierw solidnie ogarnąć pH.

4. Jeśli jest słaba ruń to nie mówiąc o tym, że lepiej było to zaorać i odsiać...(przy okazji solidnie wymieszać wapno) - proponuję po rozsianiu wapna podrapać trochę bronami... może przy okazji podsiać... w zależności jaka gleba i jak Pan chce użytkować.

5. Polecam Korn-Kali, comAGRO Kalium jak i stosowanie potasu po każdym pokosie w trakcie sezonu (lepiej jest rozłożyć potas) - tutaj nawozy comAGRO NK(S) - stosowałem je nawet na jesienne pokosy i czy sucho czy mokro to trawy "nie przysychają" jesienią - w tym roku ostatni pokos robiłem w ostatni weekend listopada :) co prawda były to głównie mieszanki jednoroczne (Country 2053, 51, Futtertrio), które rosły jak szalone nawet po przymrozku -5 i warstwie śniegu... ale o tym kiedy indziej...

6. Co do nawozów dolistnych to jak najbardziej polecam stosowanie na użytkach zielonych, np. te produkty:

Maximus PKMg - fosfor + magnez, sporo siarki - bardzo dobre efekty, mam kilku Klientów systematycznie stosujących zwłaszcza na słabszych glebach,

Maximus 20-20-20 - z azotem,

Maximus P - dużo fosforu,

+ dodatki:

NaturalCrop SL - nawóz aminokwasowy, znacznie poprawia efektywność innych nawozów + inne korzyści,

NitroSpeed - poprawia przemiany azotu w roślinie,

Ciekawostka - warto dodawać również żelazo (np. Ekolist Mono Żelazo), które między innymi niszczy mech etc. (ważne przy użytkowaniu ekstensywnym / średnio intensywnym użytków wieloletnich). Ja stosuję jesienią na łąkach przyleśnych / zacienionych. Ważna sprawa - po oprysku nie należy nic drapać tylko zostawić aż mech zrobi się czarny.

7. Nawozy się znajdą ale można zamówić chwilę wcześniej żeby były wszystkie nas czas :)

Pozdrawiam.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Na łąki polecam RSM 26 z siarką. GA wkrótce ma zamiar również wprowadzić nawozy płynne z potasem i fosforem na wzór nawożenia w USA. Oczywiście one już są ale mają być w bardziej korzystnych cenach i łatwiejsze w aplikacji. Widzę tu ciekawe rozwiązania w nawożeniu użytków zielonych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A w plynie sa lepiej przyswajalne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Bo 26 ma siarkę. Krótko mówiąc siarka sama w sobie jest bardzo ważna plus podanie razem z azotem umożliwia znacznie lepsze przyswajanie azotu.

W płynie... szybciej działają, są mniejsze straty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Morfek    49

Gadalem z przedstawicielem lokalnej firmy nawozowej to mowil ze na razie maja 26 czy 28 ale beda zamawiać 32+S wiec juz sam nie wiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj