Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

Saletrą lub niczym, bo to co na nich rośnie po I pokosie jest nic nie warte. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Jak łąka zadbana to urośnie i to nie byle co. Moje nie przesiewane są od 50 lat, odkąd tylko przeszła melioracja tych terenów. Zbieram po 4 pokosy, 3 razy idzie saletra i z zeszłego roku 1 i 2 pokos po 17-18% białka więc nie jest źle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przesiewałem, ale kiepska melioracja sprawiła, że szlachetna trawa znika. Zwłaszcza, że kur..y zastawiały tamę na głównym kanale. Na szczęście teraz jest spokój i na nowo przesiewam. W sobotę pierwszy kawałek zaorany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26
Dnia 17.06.2019 o 21:32, Bartoszek_xd napisał:

jak nawozicie łąki torfowe po pierwszym pokosie?

na torfy najważniejsza jest sól potasowa, pod każdy pokos po jakieś 40 -60 kg czystego składnika, jak idzie dużo azotu bez soli to tylko kwiatki rosną

Dnia 11.06.2019 o 00:29, darek154 napisał:

Hahah już to widzę jak w niektórych miejscach goła ziemia albo dopiero co trawa wschodziła a w niektórych po pół metra miała po śladach ciągnika i całe pole czarna trawa tylko tu pasek przy rowie co już kilka lat w zbożu to miałem i na innej łące to samo gdzie sypałem i po 200kg a nawet 300. Już nigdy rzutowym siewnikiem nie zasieje, zbożowym bym zasiał były by nasiona ciut głębiej i by ładnie powschodzilo i inaczej można byłoby wtedy robić.

skoro po śladach trawa lepsza to znaczy że za słabo uwałowane było a po kołach lepiej zagęszczona i było podsiąkanie lepsze, następnym razem uwałuj przed siewem , zasiej i znów uwałuj to będzie mało chwastów i wyrównane wschody

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Jak trafisz na opady podczas rozlewania lub bezpośrednio po i dawka nie będzie jakaś wielka to chyba nie powinno im to robić różnicy. Tak samo jak rozlewasz bydlęcą i nie popada to raczej im nie posmakuje. Aczkolwiek doświadczenia z gnojowicą od trzody nie miałem i tak mi się tylko wydaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Zwykle nie jedną ;) Kwestia podstawowa jakie masz potrzeby paszowe, jak długie i jakie użytkowanie planujesz :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Smoka    2

Wiarę długie dotąd aż będzie rosło potrzeby paszowe spore jak wszędzie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
Dnia 20.12.2019 o 20:13, Smoka napisał:

Wiarę długie dotąd aż będzie rosło potrzeby paszowe spore jak wszędzie 

Jak 4 klasa i w dobrze utrzymana (nawożenie mineralne i organiczne), to można użyć mieszanki z motylkiem (czerwona koniczyna lub lucerna) jak jest dobre pH (powyżej 5,8 najlepiej) albo mieszanki samych traw - wszystkie te mieszanki mają szybki odrost i produkują dużą ilość zielonki. Na 4 klasę nie ma co brać mieszanek z kupkówką, bo ta najlepiej się sprawdza na słabych stanowiskach.

B&G 11 Milkway complex - z koniczyną czerwoną 

B&G 3 Milkway Protein - z lucerną otoczkowaną

albo B&G 4 Milkway universal - mieszanka traw bez motylka

https://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/mieszanki-traw-pastewnych/b-g-3-milkway-protein-nutrifibre.htm

https://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/mieszanki-traw-pastewnych/b-g-4-milkway-universal.htm

https://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/mieszanki-traw-pastewnych/b-g-11-milkway-complex.htm

 

Pozdrawiam,

Małgosia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiko    110

Dobrze zrobię gdy w tym tyg rozsieje ma Tuz -y wapno granulowane? Mysle,ze lepiej teraz niz w marcu czy kwietniu? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Im szybciej wysiejesz tym szybciej zadziała. Zwłaszcza w taką pogodę.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Pozwolę sobie wtrącić, że osobiście doradzam w ostatnich mega suchych latach stosowanie kupkówki / kostrzewy trzcinowej (z wyższej półki np. BG) również na glebach lepszych. Oczywiście w rozsądnym stosunku jak i użytkowaniu :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaguśka    188

Do takiej mieszanki z lucerną jaki procent kupkówki byłby dobry? Do dyspozycji była by też tymotka, festulolium, a nawet koniczyna czerwona. Dałoby radę coś z tym pokombinować? Klasa gleby 4-5.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Jak najbardziej. Akurat dogrywam temat swoich trzech autorskich mieszanek w tym taka o jakiej mówisz :) W tym tygodniu postaram się zaprezentować temat :) Natomiast jeśli masz swoje nasiona w tym temacie to lucerna musi stanowić większość tj powyżej 50%. Koniczyna 10-20%, trawy jako dodatek dla podniesienia plonu, lepszego zakiszenia, zbioru, struktury paszy.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaguśka    188

Właśnie % skład tych traw spędza mi sen z powiek,bo nie wiem czy dać je w równych proporcjach czy czegoś więcej czy mniej. Nasiona swoje i od sąsiadów co uprawiają na nasiona do mieszanek dla znanych firm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
Dnia 8.01.2020 o 01:39, Jaguśka napisał:

Właśnie % skład tych traw spędza mi sen z powiek,bo nie wiem czy dać je w równych proporcjach czy czegoś więcej czy mniej. Nasiona swoje i od sąsiadów co uprawiają na nasiona do mieszanek dla znanych firm.

Do mieszanek z lucerna lepiej dodawać miękkolistną kostrzewę trzcinową jak np. w BG 7, z uwagi na to że nie zaczyna ona dominować w późniejszych latach. Kupkówka nie stanowi problemu gdy jest koszona przed wykłoszeniem, natomiast czasem zdarza się że przeczekamy ten czas i zaczyna nam miejscami wypierać inne gatunki, dlatego zawsze w naszych mieszankach uzywamy odmian późniejszych, natomiast nie ma sensu kombinować i warto użyć gotowej mieszanki np. BG3 gdzie ma Pan i lucernę i kostrzewe miękkolistną :)  

https://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/mieszanki-traw-pastewnych/b-g-3-milkway-protein-nutrifibre.htm 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ruszacie z nawozem na łąki? Co polecacie na ten rok? Z taką pogodą jak pada a dość sucho dalej to nie byłoby dobrym rozwiązaniem już podać pierwszą dawkę NPK żeby miało jak się rozpuścić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwekbarca2    147
1 godzinę temu, podlaskirolnik1 napisał:

Ruszacie z nawozem na łąki? Co polecacie na ten rok? Z taką pogodą jak pada a dość sucho dalej to nie byłoby dobrym rozwiązaniem już podać pierwszą dawkę NPK żeby miało jak się rozpuścić?

Yara NPK 5-10-25+7S w ilośći 220 kg/ha podane dzisiaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj