Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

pawelol111    1337

Potwierdzam - wapno to podstawa. Miałem łąki gdzie już nic nie rosło. Kupkówka niemal znikła, pojawił się mech, niewielka reakcja na nawożenie mineralne. Po zastosowaniu wapna już w kolejnym roku było widać efekty. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkoe    10

Ok. Wkońcu wapnowanie nie jest zbyt drogim zabiegiem. Mam nadzieję że pomoże bo jak nie to chyba jedynie orka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    562

Witam

Odnawiam 1 ha łąki. Gleba kwaśna 4,5 ph zubożała w składniki mineralne. Chcę ją nawieźć odpowiednio przedsiewnie i zwapnować granulatem. Jak to dobrze zrobić teraz (jesienny siew trawy) by nawozy się nie zgryzły bo ponoć wapno nie lubi się z NPK szczególnie z fosforem?Stanie się coś jak to zmieszam razem w glebie? Planuje zrobić to tak:

1. Talerzowanie starej darniny

2. Wysiew NPK (7-14-24 ok 300 kg/ha)

3. Orka

4. Bronowanie brona ciężka

5. wysiew wapna ok 1t granulatu kredy nawozowej

6. Brona lekka

7.wysiew trawy kosem ok 45 kg na ha

8. Wałowanie wałem lekkim

 

czy tak będzie optymalnie dla sprzętu którym dysponuje? A może wapno zastosować pogłównie jak już trawa wzejdzie za 3 -4 tygodnie? Czy dać wapno teraz np po orce i przybronować a dopiero NPK za 3-4 tygodnie pogłównie? Proszę o porady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Witam Panie Tomaszu,

Proponuję najpierw kredę i jej wstępne wymieszanie talerzówką (będzie szerzej w warstwie i niech już działa), później orka. NPK przedsiewnie między zabiegami doprawiającymi. Przy niskim pH (najlepiej ponowić badanie) wiosną można jeszcze raz dać wapno pogłównie. Jeśli nawóz zawiera fosfor to lepiej zmieszać go z ziemią niż pogłównie, bo jest to mało mobilny pierwiastek. Wiosną proponuję nasz nawóz comAGRO NKS, czyli pogłówne podanie azotu razem z siarką i potasem - efekty świetne.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Kiedy  najlepiej nawozić  obornikiem  łąke  wiosną  czy   teraz  jesienią   i  jaką  dawkę  dać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Moim zdaniem lepiej teraz. Może nawet trochę później. Jak dobrze przerobiony obornik, to wiosną już nie będzie żadnej słomki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2079

Kolego na jesień, musisz obserwować pogodę gdy bedzie robic sie chłodniej i trawa juz nie bedzie w fazie wzrostu to wtedy. Przynajmniej tak robi sie w moich stronach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Jaką  dawkę   dać    tak  jak  pod orkę   czy  mniej. A jak   dam  za dużo  i  nie rozłoży  się  to  tylko zostanie  do wiosny  to  nie zaszkodzi  jak dostanie  się  do  sianokiszonki ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlikk18    67

co myslicie o nawozie yara 21-6-12 na pierwszy strzał wczesną wiosną? wyjdzie troche drożej ale podobno yara to yara...

 


Bydło Mięsne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Jaką  dawkę   dać    tak  jak  pod orkę   czy  mniej. A jak   dam  za dużo  i  nie rozłoży  się  to  tylko zostanie  do wiosny  to  nie zaszkodzi  jak dostanie  się  do  sianokiszonki ???

 

Rok temu dawałem obornik przepróchniały z tym że rozrzutnik z poziomym wałkiem tak drobno nie roztrzęsie zawsze jakaś kupka się trafiła. Na wiosnę bronowanie( z racji że nie mam włóki) trochę się porozbijało ale nie do końca. Czasem w beli można spotkać kawałek gnoju ale w niczym to nie przeszkadza moim zdaniem.

 

W tym roku trząsłem podłoże z pieczarek jest lepsze z racji tego że jest drobne, trawa podobno też po nim ładnie rośnie zobaczymy jak się spisze bo po oborniku to są ładne efekty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

co myslicie o nawozie yara 21-6-12 na pierwszy strzał wczesną wiosną? wyjdzie troche drożej ale podobno yara to yara...

 

To nitrofoska więc szybciej dostępnego fosforu nigdzie nie znajdziesz. Jak na użytek zielony to jednak trochę mało P i K. A tak to jak najbardziej może być.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomo12    368

U nas co roku wiosną na łąki szła sól potasowa, później fosforan amonu, a na samym końcu saletra. Za rok planujemy dać Ultra 8 z racji ceny oraz saletre, ciekawe jak to wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kierowiec    112

wiosna ruszanie wegetacji 150 kg polifoski 6, gdy trawa odrośnie na kilka cm 200 kg saletry, na drugi i trzeci pokos też 200 saletry a na 4  150kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    562

Witam

Doradźcie koledzy dla początkującego rolnika. Chcę na wiosnę jak najwcześniej(a może rzucić na zmrożoną darninę przed śniegiem? Tylko czy dostane teraz wapno luzem) nawieźć swoje łąki jakimś wapnem węglanowym 2-4 tony/ha . W związku z tym jakie zastosować nawożenie mineralne by nie zmarnować składników tych nawozów? Myślałem by zaraz po wapnie dać tylko sól potasową ze 150 kg/ha a za 4 -5 tygodni sypnąć ze 100 kg/ha saletry i kolejne 100 kg z początkiem maja. Ewentualnie dokarmić dolistnie fosforem ale nie wiem w jakim terminie? I czy tak będzie dobrze zgodnie z wiedza rolniczą?

 

Czy lepszym rozwiązaniem będzie dać parę tygodni po wapnie nawóz azotowo(azot amonowy) potasowy odpowiednio dużą dawkę by zrównoważyć to co wyżej. Plus później dolistnie fosfor. Czy wogóle te dokarmianie dolistnie coś da oprócz drenaży kieszeni?

 

A może saletrę w pierwszej opcji zastąpić mocznikiem? Jak mocznik znosi niskie temperatury? Pójdzie w straty jak będzie zimno czy zadziała ale później jak się ociepli?

Proszę o rady znawców tematu chemii rolniczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czareczek85    411

Mam problem z użytkiem zielonym sypie na pierwszy pokos 200kg soli ze 170 fosforanu amonu do tego ponad 200kg mocznika i słabe daje to efekty .Odczyn gleby ponad 5,5 jak badałem. Po badaniu dałem na to wiec 4 tony na ha wapna z nord calk nie wiele to zmieniło w kwestii plonowania a od wapnowania mineły ponad dwa lata. Czy bardzo niski magnez w glebie może powodować że mimo prawidłowego nawożenia nie ma efektów w postaci zadowalających plonów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Po tym co piszesz sam sobie odpowiedziałeś. 

O ile to trawy to pH nie jest tragiczne, nie wymagają tak wysokiego jak koniczyna czy lucerna. 

Nawożenie też dość dobre, choć na pierwszy pokos dałbym saletrę, ja daje w dwóch dawkach azot na 1 pokos + azot z polidapu wczesną wiosną. 

Jakie to było wapno? Jeśli węglanowe to ono też nie zadziała momentalnie.... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Łąka była przesiewna nową trawą czy kosisz już tam kilka lat? Może mieszanka traw o kiepskim składzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj