Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

Nie auto kreda tylko transport 22-24 t kredy, na naczepie(patelni) czyli miękkiego wapna węglanowego. Rzuć w tym roku 3-4 t późną jesienią. Za rok czy dwa lata rozsyp dolomitu i pH powinno zbliżyć się do 6.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182
Napisano (edytowany)

Chodziło mi o 25ton kredy np z milnika.

Mocznik dolistnie możesz stosować cały czas. Po ostatnim zabiegu czekasz 5 dni i możesz kosic.
Jak trawa jest niska to nawet 20% roztwór można dawać. Czyli 40kg na 200litrów wody.
Zdecydowanie bezpieczniejsze będzie stężenie 10 procent. Śmiało też można dodawać siarczan magnezu 5%

Edytowano przez rolstudent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

@rolstudent a przy ładnej pogodzie, mówie o słonecznym dniu, i suchym przedewszystkim, można bezpiecznie pryskać czy lepiej poczekać do wieczora?

a ten siarczan magnezu można mieszać z mocznikiem? np. na 200l/ha i bym sypał 25kg mocznika + 5% czyli ok. 10kg/ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Zawsze lepiej jest wieczorem lub wcześnie rano. Spróbuj tak na jednym ha i zobaczysz czy to nie za mocne. Wydaje się oki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

a po jakim czasie można zobaczyć efekty i co jaki czas można pryskać by uzyskać lepszy plon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Wizualnie trawa robi się ciemniejszy już na 2 dzień. Zabieg można wykonywać co 3dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

dzięki wielkie :) jutro wyjade i spróbuje bo nic nie rośnie, a na ornych już znika..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
foka71    1

Wizualnie trawa robi się ciemniejszy już na 2 dzień. Zabieg można wykonywać co 3dni.

A skąd Ty bierzesz takie informacje,żeby pryskać mocznikiem co 3 dni???,albo że można dodawać siarczan magnezu???

Siarczan magnezu TRZEBA OBOWIĄZKOWO STOSOWAĆ z mocznikiem żeby wyrównać temp. cieczy roboczej(no i dać dla roślin siarkę i magnez).

Panowie,wpiszcie w Google,,Nawożenie dolistne użytków zielonych" i będziecie wszystko wiedzieli,bo jak czytam @rolstudenta,to widzę,że polska edukacja leży i kwiczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jakbyś czytał dokładnie to widziałbyś, że podawałem tu link do artykułu. Nie przesadzaj, że siarczan jest konieczny czy niezbędny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

A skąd Ty bierzesz takie informacje,żeby pryskać mocznikiem co 3 dni???,albo że można dodawać siarczan magnezu???

Siarczan magnezu TRZEBA OBOWIĄZKOWO STOSOWAĆ z mocznikiem żeby wyrównać temp. cieczy roboczej(no i dać dla roślin siarkę i magnez).

Panowie,wpiszcie w Google,,Nawożenie dolistne użytków zielonych" i będziecie wszystko wiedzieli,bo jak czytam @rolstudenta,to widzę,że polska edukacja leży i kwiczy.

Lepiej powiedz nam jakie funkcje w roślin je pełni azot siarka i magnez.

Kwiczaca foczko:-) wystarczy wpisać w google

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
123456    54

Stosował ktos na trawe Foliq Makro Pk ?warto sie w to bawić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

@Foka71, 

Rolstudent ma racje, sam już kilka artykułów przeczytałem i Wszędzie pisze że ,,Magnez bardzo skutecznie stabilizuje i poprawia udział roślin motylkowatych w runi''

Więc chyba nic więcej nie muszę cytować żebyś wiedział dlaczego się stosuje siarczan magnezu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Siarka odpowiada za gospodarkę białkowa. Jej niedobór ogranicza produkcję tzw bialek siarkowych. Co wpływa na plon. W połączeniu z azotem amidowym czyli mocznikiem daje to solidnego kopa dla rośliny do budowania jakościowego plonu.

Oczywiście u kolegi będzie problem z resztą pierwiastków bo kwaśna gleba ogranicza ich wchłanianie.

Zabiegi co 3 dni praktykowalem u siebie dlatego to polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na kwaśne gleby (czyli nawet te 6,0-6,5 pH) polecam orcal nawóz super odkwasza :), ma też trochę azotu, fosforu, słabo się sieje bo sypki i śmierdzi, za to dodatkowo ten smród dzikom przeszkadzał i nie ryły łąki :), żeby mieć dobrą trawę to podstawa ph i nawożenie. ja w tym roku zakładam lucernik, najlepsza pasza białkowa :) i nie trzeba tyle nawozić azotem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

@rolstudent. 

dzisiaj wieczorem pojechałem i spryskałem 1.5ha łąki na ornych gdzie mi na ,,dołkach'' trawa tak jakby wygineła i bardzo słabo rośne opryskałem i dałem średnio 20kg mocznikuna 1ha i 5kg/2ha preparatu co miał Mg0 16% i s0 32%+ bor, cynk itp. i zobacze co będzie się działo w kolejnych dniach :)

dodam, że po południu popadało i wieczorem nadal było wilgotno bo koła mokre były :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam  mam łake ale trawa jest już bardzo stara i gęsta nie rośnie za duża  i po 2 pokosie chciałbym to zaorać nawieźć i posiać  mieszanke gorzowska  na kolejne pare lat  czy to dobry pomysł z tą  trawą czy lepiej posiać jakieś inne trawy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mieszanka gorzowska zależnie od regionu( zimy) wytrzyma 1-2 lata użytkowania. Jak chcesz mieć duży plon to dorzuć do gotowej mieszanki życicy wielokwiatowej czy festulolium. Mieszanka gorzowska nie nadaje się do wieloletniego użytkowania. Inne gatunki są lepsze i trwalsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
foka71    1

Siarka odpowiada za gospodarkę białkowa. Jej niedobór ogranicza produkcję tzw bialek siarkowych. Co wpływa na plon. W połączeniu z azotem amidowym czyli mocznikiem daje to solidnego kopa dla rośliny do budowania jakościowego plonu.

 

Oczywiście u kolegi będzie problem z resztą pierwiastków bo kwaśna gleba ogranicza ich wchłanianie.

 

Zabiegi co 3 dni praktykowalem u siebie dlatego to polecam.

No dobra,skoro praktykowałeś,to zwracam honor,myślałem że propagandę siejesz :)

To miałbym do Ciebie trzy pytania jako do praktyka:

Czy dodajesz do mocznika jakieś makro-,mikro-,ew.stymulator wzrostu?

Czy pryskałeś może młodą trawę po siewie,teraz ma ok.6-10 cm?

Doradca z pewnej firmy radził mi,żeby sypnąć worek mocznika i worek siarczanu na 2 ha,ale nie wiem czy to nie za słabe,żeby z tym latać po polu?

Tylko jakbyś mógł,to bez teorii,bo to już wygooglowałem :D ,tylko napisz o praktyce,dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

Nawozy wieloskladnikowe zawieraja siarke, niektore nawet w sporej ilosci, mysle ze wystarczajacej.  kolejna sprawa, przy tegorocznej aurze zauwazylem znaczaca przewage mocznika nad saletra, lepszy efekt za mniejsze pieniadze,  nie widze sensu zabawy w rozsiewanie saletry w trzech dawkach, nie wspominam o kosztach , u mnie na lakach zasilanych obornikiem 70 kg mocznika zalatwia sprawe, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182
Napisano (edytowany)

No dobra,skoro praktykowałeś,to zwracam honor,myślałem że propagandę siejesz :)

To miałbym do Ciebie trzy pytania jako do praktyka:

Czy dodajesz do mocznika jakieś makro-,mikro-,ew.stymulator wzrostu?

Czy pryskałeś może młodą trawę po siewie,teraz ma ok.6-10 cm?

Doradca z pewnej firmy radził mi,żeby sypnąć worek mocznika i worek siarczanu na 2 ha,ale nie wiem czy to nie za słabe,żeby z tym latać po polu?

Tylko jakbyś mógł,to bez teorii,bo to już wygooglowałem :D ,tylko napisz o praktyce,dzięki.

Osobiście uważam odżywki za zbyt drogą zabawę na trawy.

Ale zdarzało mi się pryskac nową założoną lucernie po pierwszym pokosie. Pryskalem wtedy aminomikro z maksimusem pk. Czyli biostymulator plus odrzywka pk. Efekt widoczny lucerna dostała kopa i zaczęła rosnąć

 

Co do mocznika w trawie. To tu zasada jest taka sama jak w zbozach. Im trawa mniejsza tym stężenie może być większe. Mi zdarzało się pryskac 20% niestety przez słońce wtedy po parzylem listki. Siarczan nie dawałem nigdy więcej jak 5kg jednowodnego.

Edytowano przez rolstudent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2358

koledzy a pamiętacie o okresach karecji po nawozach . dla mocznika jest aż 8 tyg . a wy tu piszecie że co 3 dni pryskacie.


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlik794    20

Czy mogę wywieźć gnojowicę na łąkę ,nie  za późno? w połowie czerwca będę kosił na siano.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

koledzy a pamiętacie o okresach karecji po nawozach . dla mocznika jest aż 8 tyg . a wy tu piszecie że co 3 dni pryskacie.

Masz rację 8 tygodnie dla mocznika zastosowanego doglebowo.

Nalistnie jest to tylko 5dni. Poniewaz N amidowy przez liście wchłania się bardzo szybko i jest przetwarzany przez rosline na bialka. Po 3dniach zabieg można powtarzac

 

 

Na gnojowicy to już za późno trawa duża. Za tydzień pewnie pod kosiarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
funrolnik    4

A podczas stosowania dolistnego mocznika ile sypiecie siewnikiem ?


Rolnictwo, motoryzacja, majsterkowanie, budowlanka- najlepsze połączenie życia na wsi!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj