Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

funrolnik    4

Jesli ph w porzadku Skoro to stricte torfowa laka, to możliwe, ze przydałoby sie docisnac darń walem lakowym. Sąsiad mial podobna sytuacje i właśnie okazalo sie, ze wal pomógł


Rolnictwo, motoryzacja, majsterkowanie, budowlanka- najlepsze połączenie życia na wsi!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Witam, wiem że to jeszcze nie pora na to ale mam pytanko. Czy jest różnica kiedy wjadę z saletrą po zbiorze pierwszego pokosu?? Bo gdzieś mi się obiło o uszy że można sypać dopiero po 7-10 dniach od zbioru trawy. Jak wy to widzicie?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

"Zasada jest taka jak na zbozach. Czyli jak małe to do 15%i 200 do 300litrow na ha
I większą trawa tym stężenie mniejsze.
W Holandii ten sposób jest mocno praktykowany."

 

Sorki za pytanie ale jestem laikiem i nie rozumiem a temat dla mnie ważny. 15% tzn? Ile kg mocznika muszę rozpuścić w 300 litrach wody by osiągnąć takie stężenie?

Po takim oprysku jaka jest karencja na koszenie na sianokiszonkę a jaka na wypasanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

u mnie w tym roku coś dziwnego dzieje z trawami, na niektórych łąkach trawa lekko ponad kostki a na jednej mam trawę ponad kolana. Zwykle była równa :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

u mnie w tym roku coś dziwnego dzieje z trawami, na niektórych łąkach trawa lekko ponad kostki a na jednej mam trawę ponad kolana. Zwykle była równa :P

u mnie podobna sytuacja  :mellow: czym to może być spowodowane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

też chciałbym wiedzieć, myślę, że trawy wolno rosną bo temperatury są niskie i wegetacja trochę zahamowała no na tej jednej łące to wydaje mi się, że albo gatunki trawy są bardziej sprzyjające, albo może chodzi o ilość wody?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

u mnie w tym roku coś dziwnego dzieje z trawami, na niektórych łąkach trawa lekko ponad kostki a na jednej mam trawę ponad kolana. Zwykle była równa :P

 

Myślę że zima do tego się przyczyniła. U mnie na jednej łace która była przeorana 5 lat temu 60% trawy wyleciało, a ubiegłoroczna życica spokojnie się utrzymała.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

moje łąki to chyba nigdy nie były orane ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
http://www.agrofoto.pl/produkcja-zwierzeca/inne-hodowle/dokarmianie-dolistne-traw,11812,.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
311Fendt311    0

Witam złapałem w dzierżawe 3 ha łaki i chciałbym podsiać nawozy jak narazie gnoju i gnojowicy nie mam ale zostało mi 1 t polifoski 2 t moczniku i 1 t saletrzaku jakie dawkowanie tych nawozów można dać na 1 ha tej łaki ? łąka to 2 i kawałek 3 klasy ziemi ? Z góry dziękuje i proszę o szybkie odpowiedzi to może dziś dam rade jeszcze rozsiać ( nawozy nie był na tej łące siane przez jakieś 2 lata ) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszycha1    8

na wieloskładnikowe trochę późno ale jeśli chcesz to można rozsiać ok 200kg polifoski i 100-150kg moczniku (lub 100kg  moczniku 100kg saletrzaku)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

200 polifoski i 200 saletrzaku z mocznikim bym nie ryzykował bo się długo rozkłada 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
311Fendt311    0

200 polifoski i 200 saletrzaku z mocznikim bym nie ryzykował bo się długo rozkłada 

na 1 ha ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bieniek_88    69
Napisano (edytowany)

Najlepiej zrób badanie gleby i będziesz wiedział ile którego składnika dostarczyć ziemii, przy okazji sprawdzisz też ph. Skąd mamy wiedzieć jaką zasobność w pierwiastki ma ta łąka?

Edytowano przez bieniek_88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

na slabe trawy, zwlaszcza na lakach torfowych najlepszy jest obornik, wiecej zdziala jak odsiewanie, sasiad odsiewal 3 lata temu, od tamtej pory trawy lepszej nie mial jak u mnie bez odsiewania, w tym roku u mnie tez zapowiada sie znacznie lepsza, oczywiscie zasluga obornika, ostatnio daje co roku w dawce ok 20 ton na ha bo malo ornego mam , dodatkowo nawozy mineralne w niewielkiej dawce. po oborniku danym jesienia trawa z wiosny lepiej rusza.  jesli chodzi o azot to stosuje zawsze mocznik w dawce 50-70 kg ha, nie widze sensu stosowania wiekszej dawki azotu.  na dzialkach nie zasilanych zwiekszam dawke max do 100 kg mocznika na ha.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ja zawsze gnojówką łąki pryskam i zawsze było ok, w tym roku trochę zimno i to chyba dlatego są mniejsze jak co roku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

Ja to w ogóle jestem załamany stanem swoich łąk. Zanosi się że będę kosił w czerwcu czyli wiadomo pasza jak drewno z przeznaczeniem by krowa nie zdechła bo przecież nie po to by dała mleko. W czerwcu to może 10 balotów z ha będzie. Nie wiem co robię źle. Dałem na wiosnę ok 200 kg polifoski 6 na hektar to tego ok 150 kg saletry. Na niektórych kawałkach na jesień dawałem obornik i efekt też niewiele lepszy. Do tego cały kwiecień zimno i pewnie działanie saletry znikome. Trochę rozjaśniło mi sytuacje badanie gleby bo wyszło od 4,3 do 5,3 czyli kwas. Czy na takiej glebie ma szanse rosnąć trawa? Nie są to torfy? Czy wapnowanie pogłówne przynosi jakiś efekt? I ile, jakie i kiedy te wapno stosować? A może są gatunki traw które dają sobie radę na takich gruntach? Może teraz jeszcze zasilić mocznikiem dolistnie ale jaka karencja na koszenie na sianokiszonkę? Sorki dużo pytań ale niedawno przejałem gospodarstwo i chciałbym poprawić plonowanie i gospodarzyć bardziej nowocześniej jak ojciec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

4.3 o kurde borówki amerykańskie można tam sadzić, masz ziemie jak w lesie, weź wapnem trochę sypnij żeby mieć te 5.5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81
Napisano (edytowany)

, rozsialem wczesna wiosna (luty)2015 pod kukurydze 250 kg wapna tlenkowego na ha, w poprzednich latach bylo az zielono od skrzypu, w tamtym roku bylo go znacznie mniej, w tym roku sporadycznie sie trafia, ponoc nie nadaje sie na lekkie gleby, u mnie cos dalo, malym kosztem, ale przejde do rzeczy, zostalo mi ok 50 kg tego wapna, rozsialem go na trawe, jakos w kwietniu,  troszke tez chodzilo o przetestowanie,  w tamtym roku efekt zaden, ani pozytywny ani negatywny, wapno bylo widocznie praktycznie az do jesieni, brak deszczu swoje robil, w tym roku w tym miejscu gdzie bylo rozsiane wapno trawa rosnie lepiej. takze proponuje rozsiac wapno po pierwszym pokosie ewentualnie po drugim i bedzie spora szansa na lepszy plon w kolejnym roku.  u mnie pomimo kwasnych gleb obornik ratuje cala sytuacje.  

Edytowano przez nightmare

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

Witam. Koledzy, jak pewnie w wiekszości kraju sucho i zimno więc trawa stała w miejscu, na 2 pokos chciałem lać gnojowicą (taką z płyty obornickiej czyli o słabym wg. mnie stężeniu azotu bo w wiekszosci to deszczówka) ale naszła mnie myśl, żeby rozpuścić w wodzie X kg mocznika i dolać do gnojowicy i to wymieszać. pytanie tylko czy jest to sens i ile kg rozpuścić? stosował ktoś może tą metode? dodam że zbiornik to ok. 60-70Tyś Litrów

i czy można jeszcze stosować karmienie dolistne mocznikiem?

jeżeli sypałem 100kg/ha to ile rozpuścić w opryskiwacz?

dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

Rolstudent

co to jest ta auto kreda?

Ponoć na trawy można stosować tylko wapno węglanowe. Najlepszy termin w tym roku to chyba jesienią?

Przyłączam się do pytania czy można jeszcze dolistnie stosować mocznik bo trawy aż się proszą o azot. Ale ile bym musiał czekać z koszeniem?{pasza dla bydła}

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj