Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

oloolosz    2

Za wolno działa, zanim ten azot zacznie działać to rośnie już kolejny pokos. Wiosną przyrost trawy jest najlepszy więc nie można marnować jej potencjału dając mocznik, zdecydowanie saletra. Do tego trawa po moczniku ma wysoka zawartość azotanów co nie jest najlepsze dla zwierząt.

 

nieprawda,że po moczniku jest dużo azotanów,po saletrze tak-przekonaliśmy się o tym gdy poszło 120 kg saletry na 2 pokos,który miał isc na sianokiche,mnie w domu niebyło i ojciec puścił krowy bo susza była i niebyło gdzie paść,krowy sraje dostały,po moczniku można zaraz pasc,po saletzre nie

mocznik jak dobrze pamiętam niemoże być na torfy ale dokładnie niepamietam czemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soltys85    83

Na łąkach torfowych dużo azotu pochodzi z rozkładu torfu wiec można ograniczyć jego stosowanie. Lepiej dać więcej PK szczególnie Fosfor, od razu lepsze gatunki traw się pokazują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

nieprawda,że po moczniku jest dużo azotanów,po saletrze tak-przekonaliśmy się o tym gdy poszło 120 kg saletry na 2 pokos,który miał isc na sianokiche,mnie w domu niebyło i ojciec puścił krowy bo susza była i niebyło gdzie paść,krowy sraje dostały,po moczniku można zaraz pasc,po saletzre nie

mocznik jak dobrze pamiętam niemoże być na torfy ale dokładnie niepamietam czemu

Saletra zawiera formę azotanową dlatego krótko po wysiewie będzie duzo azotanów.

Mocznik ma formę amidową która do azotanowej przejdzie po kilku tyg jak będziesz kosić trawę. W wypasie nie zaszkodzi, nawet da więcej białka.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz6340    34

Jakie nawozy NPK sypiecie na trawy? Polifoski chyba najlepsze bo się najłatwiej rozpuszczają, ale po za polifoskami co jeszcze sypiecie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja sieję 200 kg polidapu i 150 kg soli wapno magnezowe poszło jesienią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

Czy 150 kg soli potasowej+150 kg amofoski wystarcza na wiosnę na lucerne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus907    6

ja na łąkę daje obornik praktycznie co rok, 250kg korn kali, 200 salmagu i jak się ociepli około 100kg mocznika, zależy jak trawa rośnie jak dobrze to 100kg  a jak widzę że jest coś nie tak to 150kg i polidap ok 100kg  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz6340    34

Ja myślę wysypać 200kg polifoski 6 + 200 kg saletrzaku i jak się ociepli  to około 100-200 kg (zależy jak bedzie rosła trawka) saletry. Może jeszcze wyleje gnojówkę na trawy na początku marca ale to się zobaczy jeszcze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz61    2

Mam zamiar rozsiać 250kg polifoski 8 na łąki w większości torfowe. Zastanawiam się czy już siać czy jeszcze poczekać do marca. Co o tym sądzicie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Ja czekam do marca. Jeśli nie będzie powrotu zimy to w pierwszej połowie mam zamiar pobronować ( z racji tego że nie mam włóki) niektóre działki i rozrzucić PK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

W mojej okolicy zastój nikogo nie widać ani na polach ani na łąkach.Ja będę siał 150kg soli,200 superfosfatu i 200 saletrzaku na ha ,ale jeszcze będe czekał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

Stosuje, stosował ktoś RSM na łąki? Niby azot to azot, co ma nie działać... Na stronie piszą, że nawet na pierwszy pokos można, ale kiedyś przyjeżdżał przedstawiciel Grupy Azoty i doradzał by RSM stosować po skoszeniu trawy jak najszybciej, bo może przypalić odrastające listki. Jak to sie ma do motylkowych? Ma ktoś wiedzę praktyczną w tym temacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Rsm tylko na 2 i 3 pokos. Tak jak mocznik.
No ale w tym temacie dużo osób lubi truć krowy więc mogą lać i na pierwszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

Dzięki za info. Właśnie chyba spróbuję RSMu po 1 pokosie. A mógłbyś powiedzieć o co chodzi z tym truciem? Mocznik nie nadaje sie na 1 pokos?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Co poleCaCie ns trawy rozsiać wCzesną wiosną? Jaki NPK? Myslałe o tarnogramie lub Coś z wy wyższej pólki Yara mila 5-14-28. A wy Co dajCie na łąki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Dzięki za info. Właśnie chyba spróbuję RSMu po 1 pokosie. A mógłbyś powiedzieć o co chodzi z tym truciem? Mocznik nie nadaje sie na 1 pokos?

Chodzi o okresy karencji. Nikt dziś tego nie podaje ale one istnieją na dal. I mocznik ma najdłuższy 8tygodni. Podwarunikiem ze ziemia ma 12stopni C.

Saletrzak 6tyg

Saleta 4tyg.

 

Dlaczego? Proszę wziąść podręcznik od chemi rolnej. I w rozdziale obieg-przemiany azotu doczytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

W praktyce patrząc na okres karencji to mocznika w cale nie można siać, bo pierwszy pokos kosi się koło 20 maja zakładam że nie ma nadmiaru wilgoci w glebie. Zanim popada deszcze( zakładam że mija tydzień) i rozsieje nawozy mamy już koniec maja czyli drugi pokos można kosić z końcem lipca, przy normalnej pogodzie zazwyczaj kosi się dużo wcześniej.

No chyba że ktoś kosi stare trawy, ale to nie dla krów wysokomlecznych.

Edytowano przez Huberto89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Już 3 ha gnojowicą nawiezione (bo musiałem pełne szamba) 4ha obornik (20t/ha) tak delikatnie na razie same naturalne a jak ruszy wiosna To Polifoska6 i saletra w ruch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26

Kiedy ruszać z potasem i fosforem? Nie za wcześnie jeszcze?

Moim zdaniem nie ma na co czekać, nawozy potrzebują sporo wilgoci i czasu aby przejść do kompleksu sorpcyjnego,fosfor przemieszcza sie do 0,4mm dziennie czyli za miesiąc będzie na ok 10cm czli tam gdzie jest najwiecej wilgoci w glebie, z soli potasowej wypłukają sie chlorki wiec również korzystnie.

Na uz najlepsze jest Korn Kali, dodatkowo ma 12 siarki 6 magnezu 4 sodu który wpływa na lepsze pobieranie paszy, no i szybciej się rozpuszcza. Sól w zeszłym roku na suchszych łąkach leżała do jesieni..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

Kiedy ruszać z potasem i fosforem? Nie za wcześnie jeszcze?

 

ja już w sobotę rozsiałem sól potasową i superfosfat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Sąsiad w sobotę polatał łąki PK , jutro jak nie wyskoczy deszcz będę siał PK pod owies i mieszankę jak się wyrobię rozsieję na łąki i zacznę z saletrą pszenżyta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
888adam888    0

witam Panowie, powiedzcie ci jakie są najlepsze nawozy na łąki, i jakie proporcje są najlepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj