Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

fireseba    224

matematyka zapotrzebowania azotu jest taka 40-50kg na 10 bel 120cm. Nawożenie azotem stosuje się odpowiednie do opadów. Jeśli wiemy że wody starczy na 10 bel możemy dać 35-40kg azotu jesli na 15 to 60-65kg itd. Azot jest też w ziemi np. z gnijących korzeni więc nawet jak go nie stosujemy to zawsze coś tam jest.


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Panowie niech mi ktoś doradzi czy można zasilać łąki dolistnie mocznikiem jeśli co chwilę pada deszcz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

lukbold ma rację, Po drugim pokosie jechałem opryskiwaczem, a po ścięciu trzeciego rozsiałem saletrę. Przy takich opadach jakie się trafiły już po kilku dniach widać efekt. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Mocznik dolistnie.
To co obserwuję to właśnie dokrzewienie i intensywny wzrost.
A teraz ciekawostka
Na próbę dałem 120kg mocznika w 200 litrach wody na ha. Przy trawie w kolano. Trawy nie spaliła. Mlecz szczaw tempolistny nie wytrzymał i zasechl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xeon    4

W jakim momencie (po zbiorze trawy) najlepiej zasilać mocznikiem?

Czy mocznik traktować jako dodatek do rzutowego nawożenia saletrą, czy lepiej sam mocznik i to dolistnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
foka71    1

Rolstudent,jak rozpuszczasz mocznik w opryskiwaczu,bo przez rozwadniacz,to strasznie długo schodzi,a wodę leję ze stawu pompką elektryczną,więc też nie ma możliwości szybkiego rozpuszczenia?Opryskiwacz to 1000 ltr Jar-Met.

Po zbiorze trzeciego pokosu ile mocznika wsypać na ha dolistnie,żeby nie latać z opryskiwaczem parę razy?

W tym roku sieję na trawę po każdym pokosie 200 kg mocznika/ha i przyznam,że trawa jak marzenie,sąsiad obok sypał po 300 kg/ha saletry i d...y nie urywa,a trawa siana w tym roku,w podobnym terminie co moja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

zawsze daje saletre po każdym pokosie tyłko przed deszczem i za 6 tygodni można kosic. a dolistnie mocznik to niewiem ale chyba nie warto. 

 

Polecam nasze mieszanki nawozowe - saletrosan z solą potasową - NK(SO3) 24-6-30 - wiosną i po każdym pokosie. Efekty znakomite.

Załączam zdjęcie mieszanki DSV nawożonej właśnie tym nawozem - nasz użytek.

Pozdrawiam.

post-48751-0-15505900-1470563916_thumb.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

6% potasu 24% azotu jak na ta trawe gdzie 25%to koniczyna to zdecydowanie za mało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

6% potasu 24% azotu jak na ta trawe gdzie 25%to koniczyna to zdecydowanie za mało

 

Nie rozumiem za bardzo Pana wywodu... jak się chce więcej określonych składników to się stosuje więcej kg/ha lub uzupełnia się innym nawozem lub stosuje się inny nawóz. Ja stosuje w zależności od właśnie % motylkowych oraz gleby / stanowiska / plonu jaki chcę osiągnąć (tu też liczba pokosów) od 120 do 200 kg/ha akurat tego nawozu i sprawdza się doskonale. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie sprecyzowane chodzi oczywiscie o stosunek azot potas. Potasu jest zbyt malo aby oczekiwac wysokich i wyrownanych plonow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Nie sprecyzowane chodzi oczywiscie o stosunek azot potas. Potasu jest zbyt malo aby oczekiwac wysokich i wyrownanych plonow.

 

Ok, rozumiem.

Opisałem tylko jak to stosuję u siebie po każdym pokosie. Wiosną zwykle idzie jeszcze NPK lub sama sól.

Jeśli ktoś potrzebuje więcej potasu w mieszance to nie ma problemu - z gotowych produktów mamy jeszcze NK(SO3) 21-12(26) no i poza tym robimy mieszanki na zamówienie wg składu jaki jest optymalny dla Klienta (oczywiście jeśli jest to fizycznie możliwe).

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A w jakich warunkach zastosowałeś tyle mocznika w tylko 200 litrach wody i  oczywiście na ile ha ? Jestem w szoku że nie spaliło trawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mazurq    1

Rozrzucić normalnie rozrzutnikiem w listopadzie do 25ton można spokojnie dać wiosną włóką przejechać i efekt mega dobry ja tak robie i plon z nawożeniem super

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkoe    10

Witam
Mam problem z świerzo nabytą łąką. Zimą dostałem w dzierżawę łąke od znajomego na bardzo dobrej glebie. Nawaliłem lubofosu 300kg i saletrzaka 300 kg na hektar nie widząc efektu dałem mocznik z siarczanem magnezu dolistnie. Efetkt to taki że trochę lepiej się zazieleniła a plon: 5 belek z hektara. Masakra. Zrobiłem dochodzenie popytałem parę osób i dowiedziałem się że poprzedni dzierżawca przez 4 lata nawoził tylko SIARCZANEM ANOMU. A z tego co wiem siarczan jest dobry ale stosowany zbyt często i nie odpowiednio może mieć negatywny wpływ.
Wiec co poradzić żeby odratować łąke i zbierać z niej w miarę dobry plon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

może jest kwaśna i potrzebuje wapna? dobra dla łąk też jest gnojówka / gnojowica, u mnie najlepszy plon jest na łąkach gdzie idzie 20tys l/ha gnojówki + 200kg zaksan saletry. Tak koło 20 beli z ha zbieram na pokos :) Wiadomo deszcz jeszcze potrzebny bo bez niego to nic nie urośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkoe    10

możliwe. Mozę wpnowanie pomoże. A ile dać takiego wapna na hektar i kiedy? U nas z deszczem kiepsko ale lepiej niż w tamtym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095

Kolego zbadaj glebę i bedziesz miał odpowiedz czego brakuje, co dać. Tez mam taka łąkę. Nic nie rosło praktycznie. 2x wapnowanie i teraz daje około 20 tys gnojowicy na hektar i powiem ze po 3 razie zastosowania trawa zrobiła sie gęsta i zaczyna laka dawać plon. Nie używam tam juz wogole mineralnych. Ale uważam ze wapno to podstawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj