Skocz do zawartości
Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

benio1967    22

W mojej okolicy zastój nikogo nie widać ani na polach ani na łąkach.Ja będę siał 150kg soli,200 superfosfatu i 200 saletrzaku na ha ,ale jeszcze będe czekał.

ejczbio    24

Stosuje, stosował ktoś RSM na łąki? Niby azot to azot, co ma nie działać... Na stronie piszą, że nawet na pierwszy pokos można, ale kiedyś przyjeżdżał przedstawiciel Grupy Azoty i doradzał by RSM stosować po skoszeniu trawy jak najszybciej, bo może przypalić odrastające listki. Jak to sie ma do motylkowych? Ma ktoś wiedzę praktyczną w tym temacie?

rolstudent    94

Rsm tylko na 2 i 3 pokos. Tak jak mocznik.
No ale w tym temacie dużo osób lubi truć krowy więc mogą lać i na pierwszy.

Wiadomość z agroFakt.pl

ejczbio    24

Dzięki za info. Właśnie chyba spróbuję RSMu po 1 pokosie. A mógłbyś powiedzieć o co chodzi z tym truciem? Mocznik nie nadaje sie na 1 pokos?

the1mati1    45

Co poleCaCie ns trawy rozsiać wCzesną wiosną? Jaki NPK? Myslałe o tarnogramie lub Coś z wy wyższej pólki Yara mila 5-14-28. A wy Co dajCie na łąki?

rolstudent    94

Dzięki za info. Właśnie chyba spróbuję RSMu po 1 pokosie. A mógłbyś powiedzieć o co chodzi z tym truciem? Mocznik nie nadaje sie na 1 pokos?

Chodzi o okresy karencji. Nikt dziś tego nie podaje ale one istnieją na dal. I mocznik ma najdłuższy 8tygodni. Podwarunikiem ze ziemia ma 12stopni C.

Saletrzak 6tyg

Saleta 4tyg.

Dlaczego? Proszę wziąść podręcznik od chemi rolnej. I w rozdziale obieg-przemiany azotu doczytać.

Huberto89    34

W praktyce patrząc na okres karencji to mocznika w cale nie można siać, bo pierwszy pokos kosi się koło 20 maja zakładam że nie ma nadmiaru wilgoci w glebie. Zanim popada deszcze( zakładam że mija tydzień) i rozsieje nawozy mamy już koniec maja czyli drugi pokos można kosić z końcem lipca, przy normalnej pogodzie zazwyczaj kosi się dużo wcześniej.

No chyba że ktoś kosi stare trawy, ale to nie dla krów wysokomlecznych.

Edytowano przez Huberto89

zkordalski    81

Już 3 ha gnojowicą nawiezione (bo musiałem pełne szamba) 4ha obornik (20t/ha) tak delikatnie na razie same naturalne a jak ruszy wiosna To Polifoska6 i saletra w ruch.

Michalk13    8

Kiedy ruszać z potasem i fosforem? Nie za wcześnie jeszcze?

Moim zdaniem nie ma na co czekać, nawozy potrzebują sporo wilgoci i czasu aby przejść do kompleksu sorpcyjnego,fosfor przemieszcza sie do 0,4mm dziennie czyli za miesiąc będzie na ok 10cm czli tam gdzie jest najwiecej wilgoci w glebie, z soli potasowej wypłukają sie chlorki wiec również korzystnie.

Na uz najlepsze jest Korn Kali, dodatkowo ma 12 siarki 6 magnezu 4 sodu który wpływa na lepsze pobieranie paszy, no i szybciej się rozpuszcza. Sól w zeszłym roku na suchszych łąkach leżała do jesieni..

tomekZ058    75

Kiedy ruszać z potasem i fosforem? Nie za wcześnie jeszcze?

ja już w sobotę rozsiałem sól potasową i superfosfat

marian2011    111

Sąsiad w sobotę polatał łąki PK , jutro jak nie wyskoczy deszcz będę siał PK pod owies i mieszankę jak się wyrobię rozsieję na łąki i zacznę z saletrą pszenżyta

Huberto89    34

witam Panowie, powiedzcie ci jakie są najlepsze nawozy na łąki, i jakie proporcje są najlepsze.

Żeby ustalić najlepsze proporcje najpierw trzeba zrobić badanie na zasobność P i K. Dopiero później ustalać co w jakich proporcjach wysiewać.

mazurq    1

Ja dziś posiałem 200 soli i ok 135 kg polidapu  :rolleyes:

a dajesz jakies azot do tego czy na start to wystarcza

Ja dałem 350kg tarnogranu 5-10-25 i 100kg saletrzaku tyle wystarczy na przyzwoite plony z 1 pokosu ?? po 1 dam jeszcze 100kg saletry badz mocznika tak samo po 2 pokosie

Bonifacy    3

Ja dałem 350kg tarnogranu 5-10-25 i 100kg saletrzaku tyle wystarczy na przyzwoite plony z 1 pokosu ?? po 1 dam jeszcze 100kg saletry badz mocznika tak samo po 2 pokosie

Na azot to jeszcze za wcześnie, narazie ważne jest P i K, którym mróz (jak by był bo puki co to nie ma) nie straszny. A na N jeszcze przyjdzie czas, jak się ciepło zrobi to sypne saletry :)

mazurq    1

Bo sie zastanawiałem właśnie dlaczego sol i polidap w którym też jest azot wychodzi to jakos inaczej lepiej cenowo niż np stosowanie wieloskładnika np polifoski lub tarnogranu dopiero zaczynam przygode z różnymi nawozami i zawsze cos ciekawego sie dowiaduje możesz napisać co i jak może na przyszły rok zastosuje Twoją metode nawożenia żeby zobaczyć wyniki :)

piotrekbud    1

odnosząc się do nawożenia PK to czy jeśli wystartuję już z Polifoską na trawy to będzie coś źle niby azot też zawiera

nightmare    81

Witam, moglby sie ktos wypowiedziec w temacie, co sypnac na lake torfowa, przez ostatnie 5 lat trawa byla koszona w sierpniu, poprzedni wlasciciel tak kosil dla wyzszych doplat.   mysle nad sola potasowa i mocznikiem, co do fosforu sie zastanawiam, ewentualnie w mniejszej dawce, gdyz podobno takie gleby zawieraja go spore ilosci.   

mazurq    1

Na bank nie mocznik on na drugi lub trzeci pokos teraz za zimno lepiej saletrzak lub saletre a co PK sie nie wypowiem do końca sam nie wiem

Soltys85    16

Ja tez wywiozłem miałem taka górke że i tak nic prawie nie rosło i co to przeszkadza?? Też wolałbym na jesieni i tak planowałem ale nie miałem rozrzutnika....

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się