Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kubamako66    546

Witam kiedy można dać nawóz bo trawę siałem 5 kwietnia na zaoraną starą lakę, trawa urosłą już na 10 cm wysoka i się ładnie zakorzenia ale jest blada czy można dać już nawóz czy dopiero po pierwszym skoszeniu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Już możesz 100-150kg saletry napewno nie zaszkodzi. Tylko ze koszenie po 4 tygodniach od siania saletry. Chyba ze ja mocznikiem dolistnie prysniesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
foka71    1

No właśnie Rolstudent,a jakie dać stężenie na taką młodą trawę,żeby nie przedobrzyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daniels28    15

witam. Ja na probe dalem 10 kg mocznika i 5 kg siarczanu magnezu na ha dolistnie i efekt jest widoczny. Tydzien po oprysku trawa pociemniala, zagescila sie i jest wyzsza od nieopryskanej. Stezenie mocznika troche niskie, ale pod korzen poszlo 170 kg mocznika na ha i balem sie zeby nie przypalic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    562
Napisano (edytowany)

U mnie trawa bardzo rzadka miejscami nawet wysoka. Spodziewany plon mizerny. Pomijając już niskie ph pól to mam wrażenie że późne zastosowanie saletry spowodowało to że trawa się nie rozkrzewiła(pewnie wypadło też trochę życicy przez mrozy). Sypałem saletrę w połowie kwietnia. Późno bo było zimno. Jak zimno to nie widać efektu działania a jak zrobiło się cieplej to nie ma już co działać. Ponoć część amonowa wchłania się w małym stopniu szczególnie na moich kwaśnych łąkach.

Stad pytanie do praktyków: czy zastosowanie mocznika np w marcu da lepszy efekt? Ponoć mocznik też nie działa w niskich temperaturach ale też nie ma strat(poprawcie mnie jak się mylę) składnika i będzie on w póżniejszym terminie dostępny ale czy pomoże na lepsze krzewienie w zimniejszym okresie? Jak nie to jakie nawożenie azotowe polecacie i kiedy?

 

Pytanie jeszcze do rolstudenta:

Też w tym roku założyłem lucernik. Ładnie wzeszło ale mam wrażenie że już od dłuższego czasu wzrost się zatrzymał. Ph na jednym kawałku 7(fosfor wysoki, potas bardzo niski, magnez niski) na drugim 5,9(fosfor wysoki, potas wysoki, magnez średni) ale dałem pół tony kredy przedsiewnie. Odmiany planet z DSV i plato jakaś niemiecka.(planet wygląda lepiej a jest na gorszym ph). Czym i czy teraz czy czekać na pokos to zasilić?Po badaniu poszło ok 150 kg polifoski 6. Kolejny problem to zachwaszczenie. Na ornym o dziwo większe niż na kawałku po zaoranej łące(głuchy owies). Na kawałku po łące chwasty niższe ale bogata paleta. Czy jast jakiś oprysk który można stosować teraz na lucernę na chwasty?Słyszałem tylko coś o pryskaniu jesienią (kerb czy jakoś tak-nie wiem czy to nazwa oprysku czy składnika trującego).

Może przyczyna tkwi w uprawie pola?

Orka jesienna. Wiosną bronowanie-kultywator -nawożenie - bronowanie -siew - starym ciąganym kosem - bronowanie - wałowanie wałem lekkim.

A może za rzadko posiałem(kos)? Wyszło ok 17-18 kg na hektar. Przemyciłem też trochę tymotki(dopłata wysokobiałkowa) by się lepiej zakiszało ok 1 kg na ha.

Edytowano przez Troker1979

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182
Napisano (edytowany)

A ta lucerna nie zatrzymała się przypadkiem z braku opadu? Być może lucerna przechodzi teraz infekowanie bakteriami brodawkowymi skąd te jej osłabienie.

Edytowano przez rolstudent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

witam. Ja na probe dalem 10 kg mocznika i 5 kg siarczanu magnezu na ha dolistnie i efekt jest widoczny. Tydzien po oprysku trawa pociemniala, zagescila sie i jest wyzsza od nieopryskanej. Stezenie mocznika troche niskie, ale pod korzen poszlo 170 kg mocznika na ha i balem sie zeby nie przypalic

 

Kolego, a wody dałeś 200l/ha?

a siarczan magnezu to ten siedmiowodny? a jak u ciebie z opadami? być może jak padało to deszcz dał te efekty, też spróbuje ale poczekam na twoją odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daniels28    15

Wody dalem 300 l/ha. Nie jestem pewien jaki to siarczan, ale jutro sprawdze i napisze. mysle, ze opady nie mialy wplywu na efekt bo opryskalem na 3 dzialkach po kawalku zeby bylo porownanie i tam gdzie bylo pryskane widac jest roznice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

Jakbyś mógł to napisz wcześnie rano bo jade do miasta i też kupuje. ale wydaje mi się że masz ten siedmiowodny, tylko napisz jeszcze po ile % jest siarki i magnezu

a opryskiwacz mam dane 200l/ha ale dam tak jak ty, czyli 10kg moczniku i 5 siarczanu i też pojade spryskam, o ile pogoda dopisze.

u mnie w tym problem że trawy są niskie, słabo rosną, ale zapowiadają u mnie deszcze więc myśle że jak opryskam i popada na 2 dzień to powinno być coś widać

z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomas1987    52

Czy opłaca się jeszcze teraz sypać nawóz na trawę?Trafił mi się kawałek do wzięcia ale trawa tam może po kostki i sporo mleczu.sypać teraz czy zebrać co jest i wtedy zasilać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daniels28    15

Siarczan magnezu siedmiowodny 32% SO3 16% MgO. u mnie wlasnie tylko deszczu brakuje. Od poczatku tygodnia nadawali opady, a tu mamy piatek i nic, atrawy az sie prosza o deszcz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

To też takim pryskałem na trawy tylko że na ornych i nie widze niestety różnicy bo deszczu brakuje, u mnie dzisiaj deszcze też mówią ale znając życie to wszystko bokami pójdzie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Czy opłaca się jeszcze teraz sypać nawóz na trawę?Trafił mi się kawałek do wzięcia ale trawa tam może po kostki i sporo mleczu.sypać teraz czy zebrać co jest i wtedy zasilać?

Ja bym rzucił saletry amonowej, tylko wtedy wstrzymaj się 4 tygodnie do momentu zbioru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Jak wasze łąki tzw stare w tym roku masakra jeszcze ok 2 tygodni do koszenia na siano może trochę podrosną ,jedynie te siane ostatnimy laty albo podsiewane jako tako wyglądają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

u mnie w tym roku trawy na starych łąkach po pas, dawno nie były tak piękne a tylko azotem podsypałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U mnie tragedia na łąkach. Pokazałbym ile zostało z trawy w 2 i 3 roku po siewie. Same chwasty i kwiatki a trawa co kilka metrów. Nie tylko u mnie tak jest. Na torfie jest lepiej, ale nie wszędzie, bo na jednej siewnej w runi brakuje 30-40 %trawy po zimie a na starych odrobinę lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bieniek_88    69

U mnie siane łąki nawet nawet. Te stare na tuzach cennych przyrodniczo takie średnie na razie, ale i tak jest o niebo lepiej jak w tamtym roku. Jeszcze z 10 dni i pewnie będziemy ruszać z koszeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz44    7

Mam takie pytanie, jeżeli siałem łąkę na wiosne to pierwszy pokos po skoszeniu zebrać czy rozrzucić niech sobie gnije?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mazurq    1

U mnie pewnie w przyszłym tygodniu sianokosy trawa gęsta i mega wysoka 70% zaczyna kwitnąć (łąki siane i poszło 350kg tarnogranu i 150 saletrzaku na wiosnę) koło piątku 4ha pod nóż pożniej 3ha i za dwa tygodnie 2ha jak pogoda pozwoli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj