Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Takie, żeby pokrywało zapotrzebowanie roślin na składniki pokarmowe. W pierwszej kolejności ustal jaki rodzaj gleby jest na Twoich łąkach. Inaczej nawozi się gleby mineralne, inaczej torfowe. Jeśli chcesz dużej precyzji nawożenia, to zbadaj próbki gleby w OSChR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
das21    47

my np stosujemy po ok 200 kg/ha saletry, superfosfatu, i soli potasowej to wychodzi ok 64N 80P 120K

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

ja na swoje łąki mam zamiar dać soli potasowej 100-150kg/ha,superfosfatu 200kg/ha i saletry 150kg/ha i powinno tyle wystarczyć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

ja zamierzam na swoje łaki torfowe dać 500kg/ha kanit'u i 150-200kg soli potasowej robiłem badanie i brakuje magnezu jak i potasu wiec ide w tym kierunku a z azotem dam sobie spokój. W tym roku jak w jednym miejscu czysciłem rozsiewacz i nawozu naleciało wiecej npk i odrazu trawa kilkakroć wieksza wiec ide w to co brakuje a seletra jedynie pójdzie na ii pokos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Proporcje są dobre dla średnio zasobnej gleby o optymalnym odczynie i przy oczekiwanym plonie 4 T siana lub 20 T zielonki z hektara. Po koszeniu będą jakieś dodatkowe dawki azotu?

Trawy i zboża lubią potas, więc trzeba stosować nawozy o jak najszerszym stosunku fosforu do potasu lub podsypać soli potasowej.

Ograniczeniem dla ilości stosowanych nawozów powinien być rodzaj gleby, na której są łąki.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba55    501

ja zamierzam na swoje łaki torfowe dać 500kg/ha kanit'u i 150-200kg soli potasowej robiłem badanie i brakuje magnezu jak i potasu wiec ide w tym kierunku a z azotem dam sobie spokój. W tym roku jak w jednym miejscu czysciłem rozsiewacz i nawozu naleciało wiecej npk i odrazu trawa kilkakroć wieksza wiec ide w to co brakuje a seletra jedynie pójdzie na ii pokos

   nie stosujac saletry na 1 pokos zmniejszysz plon  i to porzadnie  a ten kainit nawoz  gowno warty  zawiera jakies skladniki ktorych trawa nie potrzebuje , pomysl o korn kali  to jest sol potasowa z magnezem  , na torfy najwazniejszy potas i azot , jezeli uparles sie na ten magnez daj saletrzak on ma 4 procent magnezu a ten zasrany kainit 5 wiec roznica  zadna

 

Edytowano przez kuba55

coraz gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Czyli wygląda na to, że nawożenie jest optymalne dla łąki dwukośnej. Jest tak dobrze, że pachnie mi to jakąś literaturą fachową. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

ja rozsiewam u siebie na 1 ha superfosfatu 200kg,soli potasowej 150kg i saletry 150kg i trawa musi byc jesli tylko opadów nie zabraknie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artek27    353

Witam. Ile wysiewacie wapna np. salmagu na hektar łąki i kiedy najlepiej to zrobić wczesną wiosna czy póżniej? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artek27    353

a ile wysiewacie salmagu na hektar łaki i kiedy najlepiej to zrobić wczesna wiosna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Salmag to nie wapno a saletrzak z magnezem i wapniem. Pytasz ile dać wapna czy nawozu azotowego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Najlepiej teraz, albo bardzo wczesną wiosną. Wszystko zależy jaką masz ziemię, lekką, ciężką. Mas do wyboru dolomit, wapno tlenkowe, kredę itp. Znasz odczyn?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artek27    353

no właśnie nie znam musze zrobić badanie gleby. A gdzie robią takie badania w jakims labolatorium?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo1970    51

Gnojowica  to  zło  konieczne   sam  wywożę   bo  mam  oborę  na   kracie  ,  obornik   bije  ją  na   łeb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo1970    51

W  przeciwieństwie  do  obornika   zakwasza  glebę     poza  tym  aby  był  jakiś  efekt  trzeba  jej   dużo   na  ha ,   co  przy  łąkach  oddalonych    na  większe   odległości   [ niektóre    mam  oddalone  ponad   15   km  ]  czyni  ją  nawozem  , przynajmniej   dla  mnie    przeciętnym .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

Jak i czym najlepiej nawozić łąki torfowe? niestety nie znam zawartości składników w glebie bo to dzierżawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Prawdopodobnie niskie ph więc wapno, i poza tym torfy maja niskie zasobności w potas, więc w ciemno mogę polecić wapno, sól potasową lub korn kali i saletrę.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bonifacy    3

Gnojowica  to  zło  konieczne   sam  wywożę   bo  mam  oborę  na   kracie  ,  obornik   bije  ją  na   łeb

 

O to ci dopiero :huh: .... nowość

W moich stronach każdy chwali sobie wywóz gnojowicy na łąki czy też na trawy, a rezultaty stosowania gnojowicy da się zauważyć gołym okiem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj