Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

Soltys85    83

Teraz to napewno nie rano wstałem w tu biało :D gdzies chyba czytałem ze ziemia musi miec 8 stopni ale pewien nie jestem...mocznik mozna troche wczesniej bo wczesniej stosowałem ale były gorsze efekty niz u znajomych co siali saletre, w tym roku ja saletre oni mocznik :D pewnie z uwagi na cene, roznica nieduza a czystego skladnika wiecej ale jak sam sie przekonałem to nie wszystko....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soltys85    83

Za wolna sie rozkłada, u znajomych przez miedze i przez drogie trawa czarna niedługo po siewie, ja dawałem mocznik wczesniej i trawa blada - dawka ponad 250 kg, dodam ze jak tylko sie dało wjechac poszło około 300kg polifoski 8.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1395

Dlaczego byłeś niezadowolony z mocznika??? 

 

Trawa była ciemna ale jakaś taka karłowata, po saletrze tak nie jest, jak jest już ciepło i trawa rusza na dobre wtedy sypie saletrę i za tydzień już widać że się posiało. Do mocznika jakoś nie jestem przekonany choć siałem go do tej pory pod QQ lecz w tym roku zastąpie go saletrzakiem w dawce 350 na ha.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

radzę zapoznać się z okresami karencji na nawozy azotowe. mało kto o tym wie. ze np musi minąć 4 tygodnie od zastosowania saletry a 8tydodni od zastosowania mocznika do zbioru lub wypasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnsoon    7

Czy rsm mozna dawac na trawe z koniczyna(30-40%) czy bezpieczniej dac mocznik?

 

rolstudent czytalem jakos wczesniej, ze uprawiasz lucerne na bardzo lekkiej glebie. jakie masz tam ph?

Edytowano przez johnsoon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Na saletrę aż 4tyg? Ja słyszałem o 3 i zawsze tyle czekam choć sąsiad już po 2 tygodniach pasie. Ostatnio czytałem zalecenia na worku od soli potasowej tam też piszą że 3 tygodnie okres karencji do wypasu/koszenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

Ok 15 marca dałem 400 kg polifoski 7, trawy bardzo ładnie się zazieleniły, co do saletry moim zdaniem wysiew w taką pogodę jest bez sensu. Trawa w wieloskładniku dostała trochę azotu i na razie spokojnie wystarczy. Obserwuje sąsiadów. Są tacy którzy sieją bardzo wcześnie i tacy co późno. Ta druga opcja jest lepsza. Im cieplej tym saletra szybciej działa, efekty widać dosłownie za dwa dni. Około 15 kwietnia nadają 20 stopni w dzień wiec nie ma się co spieszyć według mnie oczywiście. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

mocznik wychodzi taniej niż saletra, po za tym efekt mocznika widoczny jest caly rok, sieje co roku w dawce 70-80 kg na ha i jestem zadowolny, nie stosuje zadnych innych nawozow po za obornikiem i mocznikiem, trawe zawsze mam najlpesza. we wtorek planuje rozsiać mocznik, bo od czwartuk ma się wypogodzić na dluzej, i być może deszcze prędko nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

Mocznik potrzebuje wysokiej temperatury i wolno działa. Kiedyś ojciec wysiał mocznik na trawy i były gorsze od traw sąsiadów po saletrze. Od tamtej pory na trawy idzie tylko saletra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

nie sam azot decyduje o wzroście, może sąsiedzi dali lepsze dawki potasu czy fosforu, sialem tez saletrę i nigdy nie zauwazylem lepszego efektu, mocznik wystarczająco pokrywa zapotrzebowanie na azot. jeśli sa niskie temperatury to i saletra nie wiele zdziała. z tym ze jak po miesiącu chlodow przyjdzie cieplo, mocznik da o sobie znac, a saletra już słabiej. można dac saletrę 2 razy, ale to się wiaze z większymi kosztami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

Ale azot z mocznika po miesiącu od rozsiania bez wymieszania z glebą ulotni się do atmosfery

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

a saletra w 2 tygodnie, jeśli popada deszcz, rozpuści się i wsiąknie w glebe, po za tym po miesiącu to masz już trawe do kolan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

Azot z mocznika musi przejść wiele procesów chemicznych aby stał się dostępny dla roślin. Do tego trzeba czasu i wyższej temperatury. W moim gospodarstwie był stosowany zarówno mocznik i saletra na trawy i saletra wypadła zdecydowanie lepiej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

odpowiednie dawki fosforu i potasu decydują o ilości i wartości pokarmowej traw, wielu rolnikow nie stosuje nawozow fosforowych czy w bardzo ograniczonej ilości nadrabiając azotem, najczęściej spora iloscia saletry , roslina fatycznie ma ciemny kolor i dosyć szybki wzrost, ale czy jest najlepszej jakości, nie powiedziałbym. saletra jest dobra jak ktoś nie kalkuluje i lubi sporo kasy wywalać na nawozy, sa rolincy którym taniej by wyszlo kupic gotowe bele niż samemu robic. nawozy, ropa, folia , explatacja maszyn, godziny pracy, ogolnie wysokie koszta.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

jak by nie patrzyl mocznik z azotowych wychodzi najtaniej, już kilkadziesiąt kg jest w stanie pokryc zapotrzebowanie na azot na hektar , saletrzeku trzeba spore ilości , a saletra jest dobra na pastwiska. Ja saletrę sypalem jak była po 540 zl za tone, mocznik wtedy kosztowal ok 900, dziś przy roznicy ceny ok 100 zl pomiędzy saletra i mocznikiem zupełnie się nie kalkuluje siac saletry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

Oczywiście masz racje 1kg azotu z mocznika wychodzi mniej więcej 3,2 zł. Z saletry 4,1zł. Lecz poza ceną są inne aspekty doboru odpowiedniej formy azotu. Mocznik, przy niższych temperaturach stosuje jedynie przedsiewnie i mieszam go z glebą. Pogłównie tylko przy temperaturze w dzień ok 20 C, w nocy 8 C.


 

Edytowano przez royal261

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mcfarmeros    5

koledzy mam takie pytanie 4 tygodnie temu posiałem polifoske 8 i mocznik na łąkę po jakim czasie mogę wypasać konie ?  czekać jeszcze czy nie koniecznie ? za odp z góry podziękował

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Po moczniku masz 8 tygodniową karencję niestety.Tyle z teorii, z praktyki Ci nie pomogę, bo najzwyczajniej nie stosuje tego nawozu na trawy pogłównie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

panowie co myślicie o rozpuszczeniu mocznika i opryskanie traw? a może ktoś praktykowal? jak z dawkowaniem i jak efekty? zostało mi moczniku i mysle by go zuzyc w ten sposób, laki dostaly już sporo azotu,z obornika z gnojówki i trochę mocznika wczesna wiosna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj