Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

1975franki    0

Wiam prosze o porade w sprawie siewu nawozow na wiosne ,kiedy i po ile .A sieje 150 mocznika 150 fosforu 150 soli razem wszystko wymieszane i siane jak jest cieplo w polowie kwietnia ,a na drugi pokos saletra lub mocznik ,ale trawy nie sa za duze i nigdy nie byly wapnowane wiec nie wiem jakie jest PH.Za wszystkie porady DZIEKI.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Potas i fosfor wysiewaj wcześniej, z azotowych daj saletrę w momencie startu wegetacji. Mocznik na łąki jest złym rozwiązaniem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

W teorii mocznik daje się pod drugi pokos, ale z praktyką różnie bywa.

A ja mam pytanie z innej beczki. Jak się ma nawożenie do dzików i kretów.

U siebie widzę że cała łąka jest w kopcach kretów a u sąsiadów co raczej nie nawożą nie ma wcale.

Druga sprawa że dziki jakby mniej u mnie ryją a u sąsiadów bardziej

Trzecia sprawa tam gdzie się poleje gnojówką zaraz pojawiają się dziki (jestem tego prawie na 100% pewny)

łąki pryskałem nawet czymś od robaków(durbsan chyba) ale 0 efektu

Coś słyszałem że dziki fosforu nie lubią jak się posieje.

 

Ogólnie to temat był już gdzieś na forum poruszany ale może macie jakieś nowe sposoby na zwierzynę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Dziki lubią kwaśne łąki -wiem z własnego doświadczenia-; A co do mocznika to na drugi pokos lepsza saletra bo szybciej działa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekm007    0

witam mam pytanko zaorałem łake na jesieni (wyrodziła sie trawa)

gleba jest zakwaszona , więc planuje z wiosny dać wapno w granulacie i nawozy fosforowo potasowe i zasiać znowu mieszankę z trawą co sądzicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Mamy nietypową ciepłą pogodę ludzie nawozy siali na zboża w lutym teraz sieją już jare a jak z łąkami fosfor potas lubofoske jutro posieję na orkę przedsiewnie łąki raczej też posieję, saletrą przelecę pszenżyta a na łąki azot chyba za wcześnie czy już siejecie też

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ja już na łąki w sobotę i dzisiaj skończyłem. na 2.70ha poszło 900kg soli i 900kg superfosfatu. A na inne kawałki lekko ponad 1ha 250kg soli 150 suprfosfatu i 50kg polidap. Z azotem czekam aż się zazieleni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Cho..ra szkoda że ja nie mogę posiać na łąki dopiero za 8 dni będę w domu , myślicie że już późno będzie na sól i fosfor?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Chyba nie u nas zawsze siało się w kwietniu bo wtedy można było wjechać. Ten rok jest wyjątkowy a zresztą jeszcze nikt oprócz mnie nie siał przynajmniej nie widziałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
funrolnik    4

Witam. Chciałbym prosić o radę. W październiku robiłem analizę gleby i na jednej łące wyszło mi, że mam bardzo wysokie stężenie fosforu. Czy w związku z tym mogę teraz nie siać superfosfatu, a jedynie posypać solą ? Albo chociaż zminimalizować dawkę fosforu ? Jak radzicie ?


Rolnictwo, motoryzacja, majsterkowanie, budowlanka- najlepsze połączenie życia na wsi!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Pewnie że możesz nie siać, po co masz robić sobie dodatkowe koszty za składnik który nie będzie i tak w pełni wykorzystany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hrycu    2

Odświeżę trochę temat i chce się dowiedzieć jaki jest najlepszy nawóz na pastwiska. Mieszkam w górzystym terenie i mam ogrodzone ok 1ha pastwiska. Trawa bardzo marna bo była nie poprawiana przez dobrych kilka lat. Dodam, że nawóz muszę wysiewać ręcznie gdyż teren jest bardzo górzysty. W tamtym roku na wiosnę kupiłem saletrzak 4 worki, ale worek mi został. Teraz kupiłem 3 worki unifoski 02 i mam jeszcze ten jeden worek saletrzaka. Mam zamiar wszystko wysiać. Czy dobry nawóz kupiłem???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oktawia1988    13

Witam, pierwszy rok obrabiam ziemie, wiec niezbyt jestem obeznana. Prosze o rady, jaki nawoz dac na lake. Tesc zawsze dawal najpierw troche mocznika, po wykoszeniu sypal troche saletry. Z tego jednak, co widze na forum, nie jest to zbyt odpowiednie dzialanie. W piatek dalam unifoske, ok 180 kg na ha, i co dalej i kiedy, w jakich odstepach czasowych. Za wszystkie odpowiedzi dziekuje.

Edytowano przez oktawia1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Zdecyduj się albo jesteś chłopakiem abo dziewczyną i wtedy pisz. A teraz saletra ale wtedy jak już zacznie trawa się zielenić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

A ile saletry sypiecie na ha? i czy sypanie np. saletrosanu miało by jakieś ekonomiczne uzasadnienie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wg mnie nie, trawa ma szybkie tempo wzrostu i saletra jest ok. Na dobre łąki 150kg saletry wystarcza. 200kg saletry daje mocniejszą zieleń a nie koniecznie lepszy plon.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czareczek85    411

do funrolnik ile mlg masz fosforu w tym badaniu bo ja robiłem badania i też jest fosfor a potasu brak więc po 200kg sypie w tym roku dodatkowo część łąk nawiezionych gnojowica ogólnie tam co lałem gnojówkę to daje 100kg superfosfatu 40 do tego 150kg soli na łaki które wapnowałem tej wiosny daję 200kg soli i sf 40 do tego jak temperatura w nocy skoczy powyżej 10 C to atakuje wszystkie łąki 200-250kg saletry amonowej i jest git

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

w nocy powyżej 10 stopni to będzie na przełomie maja i czerwca, to już pierwszy pokos trzeba kosić. Ja za jakiś tydzień dwa daje azot, na pastwisko nawet wcześniej

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Dziś posiałem na 6,5 ha 1100 kg soli i superfosfatu 1000 kg, pod koniec kwietnia saletra około 200 kg ha i pogoda żeby dopisała ;) i będzie ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mironeks    6

Koledzy siejecie spore ilości soli potasowej i superfosfatu to jest dawka na trzy lub cztery pokosy (zbiory trawy) ?

Czy po każdym zbiorze dosiewacie jeszcze sól potasową ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Na dwóch łąkach azot poszedł dziś a na jednej jeszcze nic - mokro oczka wody .... :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj