Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

lamboEVO100    513

Jakie nawozy potasowe i fosforowe polecacie by poprawić jakość runi ? Chcę zamówić nawozy i nie wiem jakie. Zawsze było siane sól potasowa 60% w ilości 150kg/ha i superfosfat 20% w ilości 200kg/ha i trawy na niektórych łąkach nie za ciekawe a nie jestem w stanie odnowić wszystkich łąk na raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
starybudnik    221

30 bel u mnie to minimum z 1 ha zazwyczaj jest wiecej. Łąki kosze przeważnie 3 razy w dobre lata zdaża się ze nawet 4, bez dobrego nawożenia nie byłoby to możliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Co do łąk mam łąkę ponad 3ha przedzieloną dwoma rowami i jedną rzeką nie wiele szerszą jak te rowy ale w papierach to rzeka. Można do tego dostać jakieś większe dopłaty np. jakaś wsiewka motylkowych czy coś związanego z ekologią jakaś ochrona wód czy coś takiego, zna się ktoś na tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

jak myślicie 200 kg soli potasowej na 1 ha łąk sianych na gruntach ornych wystarczy na wiosnę i czy można tyle wysiać na raz czy lepiej podzielić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Najważniejszy jest 1, 2 pokos więc na te dwa zbiory wystarczy chyba że siejesz samą lucernę to lepiej podzielić takie jest moje zdanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

Czy ktoś praktykuje wysiew nawozów pk pod koniec zimy na zamarznietą łakę i jakie sa skutki.Mam łakę podmokła i póżniej co roku robią mi się koleiny po ciągniku i myślę tej wiosny siać na zamarzniętą ziemię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Co do łąk mam łąkę ponad 3ha przedzieloną dwoma rowami i jedną rzeką nie wiele szerszą jak te rowy ale w papierach to rzeka. Można do tego dostać jakieś większe dopłaty np. jakaś wsiewka motylkowych czy coś związanego z ekologią jakaś ochrona wód czy coś takiego, zna się ktoś na tym?

Najlepiej żeby ktoś tam znalazł jakieś ptaszki, co są pod ochroną, zapytaj w ODR, problemem jest to że można kosić dopiero w sierpniu chyba


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mazury    0

Jaką ilość gnojowki zastosować na lake i w jakim terminie?

u mnie na początku grudnia na 1ha poszło jakieś 9 tyś litrów gnojowicy.

zima śmiało możne lać na łaki --choc niby jest zakaz od grudnia do lutego włącznie--:)

na wiosnę i latem pamiętaj o tym żeby nie lac jak jerst sucho bo moze ci wypalić trawę .

najlepiej przed deszczem lug zaraz po lac gnojowice w lato i na wiosne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Czym szybciej tym lepiej ale przepisowo po 1 marca.

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

Ja się nie zgodzę że czym szybciej to lepiej. Z własnego doświadczenia wiem że najlepsze efekty są jak się stosuje jak już dobrze wegetacja ruszy. A jaki to będzie miesiąc to już od roku zależy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

To zależy jakie masz łąki jak woda nie staje i dasz szybciej to szybciej trawa ruszy -takie moje obserwacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
erciak    19

Mam do kupienia nawóz NPK - import ze wschodu, jeden 8-25-25 drugi 8-20-30; różnica w cenie minimalna. Planuję wysiać 200 kg/h. Który z nich byłby lepszy na łąkę? Oczywiście dodatkowo idzie azot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Mam do kupienia nawóz NPK - import ze wschodu, jeden 8-25-25 drugi 8-20-30; różnica w cenie minimalna. Planuję wysiać 200 kg/h. Który z nich byłby lepszy na łąkę? Oczywiście dodatkowo idzie azot.

 

Też nad tym nawozem 8-20-30 rozmyślałem ale po rozmowie z większymi farmerami doszedłem do wniosku że sieję sól i superfosfat zwykły. I wyjdzie taniej i lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Może dlatego Daniel że istnieje przekonanie , iż te wschodnie NPK słabo się rozpuszczają nie wymieszane z glebą


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

czyli polifoska 6 (6-20-30) będzie dobra na łąki a jak coś to jaka ilość + do tego 300 kg saletry amonowej 34%N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek0909    0

Jakie nawozy i ile na 3 hektary łąki?Czy sól potasowa , saletra i superfosfat wystarczy ? W jakich ilosciach najlepiej?Czy może lepiej polifoskie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

Kiedy najlepiej wysiać mieszankę soli potasowej i polidapu? Zaraz po zejściu śniegów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil04w    0

Widzę ze nikt nie stosuje saletrzak'u na łąki? Dlaczego?

U mnie zawsze bylo dawane na start saletrzak z sola i superfosfatem a w drugiej fazie jak juz sie zazielenilo saletra. Czy to błąd?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62
Napisano (edytowany)

Właśnie odnośnie tego co napisał @kamil04w też słyszałem że ludzie dają saletrzak wczesną wiosną później poprawiają saletrą przy ruszeniu wegetacji. Podobno trawa lepiej rośnie. Trudno się z tym nie zgodzić bo dostanie wcześnie N i może mieć lepsze odejście. Ale zastanawiam się czy to jest ekonomicznie opłacalne i w jakim stopniu trawa skorzysta z tego saletrzaku wysianego na początku kwietnia gdy trawa tak naprawdę zaczyna bujać na przełomie kwiecień/maj (tak jest ma wschodnim Mazowszu w zależności od temperatury).

Czyli saletrzak leży praktycznie miesiąc zanim trawa zacznie rosnąć ja tam zawsze sieje saletrę z azotowych gdy trawa lekko odbije po jakiś 4 tygodniach koszę pierwszy pokos.

Jakie macie opinie na temat siania saletrzaku wczesną wiosną razem z nawożeniem PK?

Edytowano przez Huberto89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Dlaczego lepiej?

W cenie chyba podobnie wychodzi co siać osobno sól i superfosfat. Ja również w tym roku pewnie będę siał ten NPK 8-20-30.

Po ile on u Was jest? U mnie 1540-1600zł/t

Wprowadź tym nawozem 150kg potasu to wyjdzie że trzeba wysiać 0.5tony a soli tylko 250kg i ze 200kg superfosfatu za 150zł i powinno być ok a na azot z tego nawozu to ja nie liczę. Ja mam 7-20-30 za 1560zł brutto ale na łąki go nie sieję.

sól+superfosfat=512zł

npk500kg =780zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj