yacenty

Poplony - technika przygotowania i siew

Polecane posty

yacenty    3867

Witam,

dzis z ojcem doszlismy do wniosku ze trzeba by cos posiac po zbożach, niestety ale mamy zero doswiadczenia zarówno jesli idzie o dobór upraw jak również techniki jaka uprawiac?

No wiec do dyspozycji mam talerzówke ciągana, pług i agregat uprawowo siewnym oraz rozsiewacz z brzegu 2 talerzowy.

Teraz pytanie jest takie czy jest wogole sens siac poplon jesli planuje orac 1 października a 2 października siac pszenice?

Jak uprawiac sciernisko na poplon? Talerzówka na 10-12cm i pozniej od razu posypac rozsiewaczem do nawozu i jakos przyklepac (brona, włóka) czy można już bez przyklepywania, czy moze zamiast rozsiewacza do nawozu poleciec uprawowo-siewnym?

 

siejecie tez jakies poplony pod rzepak? czy tez pod jeczmien zimowy?

Co najlepiej posiac?

Pozdrawiam

YacentY


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja juz rok sieje poplony, ale za bardzo sie nie oplaca, bo zboza jare jak zasieje a teraz jest unas susza to sa niezbyt. A poplon sieje teraz tak:

Po ściernisku talerzuje, nasepnie sieje siewnikiem do nawozow poplon(rzepak jary), i nastepnie bronuje. i po sprawie a pozniej trzeba zaorac i zasiac jare:

 

Myslimy nad kupnem talerzowki xz siewnikiem do poplonow, to wtedy tylko przejade raz talrzowką z tym siewnikiem i po sprawie, a potem zaorac i zasiac. Ta metoda jest lepsza bo oszczzedniejsza. Dzieki


Pozdrawiam wszystkich rolników z AF:D
Liczy sie siła i potęga Ursus 1014, Deutz Fahr Agrotron 130 i Claas Tucano320
Moc i Wytrzymałość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3867

tez mysle o takim rozwiazaniu ale z racji tego ze nie mam walu przy talerzówce to takie rozwiazanie chyba odpada


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

Ja talerzuje scierniska,potem siewnikiem do nawozu sieje ok 25kg/h gorczycy białej a nastepnie bronuje w poprzek całe pole.I nadmienie jeszcze ze poplony stosuje tylko pod zborza jare.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musisz pamiętać, że poplony ostro wyciągają wodę z gleby. Zimowe opady to nadrobią, ale jak ty piszesz,ze pod pszenicę ozimą, to możesz mieć problem z brakiem wody, gorszymi wschodami. Ja sieję gorczycę jako poplon ścierniskowy pod ziemniaki i zboża jare, zawsze to jakieś zmianowanie i trochę substancji organicznej. Zastanawiam się nad zasianiem jakiegoś łubinu, jego plusem jest to że dostarcza azotu glebie, ale nasiona są drogie. Wogóle to chętnie dałbym jakiś poplon zimowy bez orania pod zboża jare, ale bez grubera trudno to dobrze wymieszać z glebą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Moje zdanie jest takie że poplon trzeba zasiać jak najmniejszym kosztem. Najlepszym(najmniej energochłonnym) rozwiązaniem było by po talerzować, wysiać poplon rozsiewaczem i lekko przebronować. Gorczyca wzeszła by bez bronowania. Ale nigdy nie wiadomo czy wystarczająco deszczu będzie.

 

Do października poplon na pewno urośnie dość spory. My nawet przed żytem siejemy :P .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3867

a jak oceniasz to pobieranie wody i ponoc slabsze wschody na jesieni?

kurcze najgorsze jest to ze brony mam takie kiepskie, lekutkie i kto wie - chyba nawet 3m bo nie wiem czy rozkładanie działa, a co uwazacie na temat siewu rozsiewaczem do nawozów?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Jakoś nigdy specjalnej różnicy we wschodach nie zauważyliśmy. Może dlatego ze z reguły uda nam się przed deszczem z sianiem trafić.

Jeśli chcesz wysiać gorczycę to lekkie brony jak najbardziej bo gorczyca głęboko nie może przyjść.

W pierwszym roku jak kupiliśmy talerzówkę to gorczycę rozsiewaliśmy lejem przed talerzowaniem. Miejscami jak talerzówkę za głęboko puściłem to nic nie urosło. Ale lepsze było to niż z siewnikiem latać :P .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johny    2

my z poplonami robimy tak - podorywka ( a gdy jest wilgotna ziemia to i talerzówka ) i po tym to tylko z siewnikiem przejedziemy i to tak do wiosny stoji i na wiosne orka i siew zbóż jarych , w tamtym roku zzasialismy 5 ha poplonu gorczycy - w tym jeszcze będzie gorczyca a na następny rok łubin żółty . a nie orzemy na jasieni bo przy ekologi poplon musi zostać aż do wiosny :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

My z racji zmianowanie (a właściwie choroby zwanej Antraknozą) nie stosujemy poplonów ale za to mamy opracowaną technologię pozyskania nasion łubinu do celów poplonowych bo wiadomo ze koszt nasion jest wysoki - pokrutce chodzi o to ze uprawiamy małą plantację z przeznaczeniem na ziarno które nastepnie po zbiorze stosujemyjako nasiona do poplonu - przy plonie +/- 2,5 t/ha z jednego ha jesteśmy w stanie obsiać 10 ha poplonem z łubinu

 

co do samego gatunku roslin poplonowej to polecił bym raczej łubin waskolistny gdyz szybciej przyrasta i w krutszym okresie wytwarza większą masę zieloną - w korzystnych warunkach stosowanie poplonu z tegos łubinu moze zastąpi stosowanie obornika

 

pod tym linkiem kilka cennych wiadomości z tego zakresu


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To ja powiem ze ja mam bardzo uproszczony system siewu poplonów. Sieje tylko poplon na zboza jare. Na ozime nie sprawdza sie to u mnie.

Dobrze jest zrobic poplon ze scierniska po rzepaku,wystarczy stalerzowac i po jakims czasie opadniete ziarna rzepaku urosna. Nastepnie to zaorujemy i mamy super poplon pod przyszle uprawy. Np tak jak Ty chcesz zrobic pod pszenice ozima.

Jezeli chodzi o poplon na zboza jare to po skoszeniu,orze sieje lejkiem poplon i agregatem latam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3867

mi sie nie chce latac agregatem, szkoda ropy i czasu,

sproboje tak kontrolnie talerzówka, rozsiewacz do nawozu a pozniej brony lekkie, o ile ciapek sobie z nimi poradzi.

 

teraz pytanie co wybrac?

łubin (jaki), gorczyce czy moze jary rzepak, czy jeszcze cos innego polecicie?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

z racji własnego interesu ( :P ) i nie tylko polece łubin wąskolistny z kilku powodów:

- jak już wyzej pisałem przyrasta on najszybciej i daje najwięcej masy zielonej

- grubość ziarna jest najmniejsza ze wszystkich gatunków łubinu więc nie bedzie problemów z rozsiewem i masa potrzebnych nasion jest mniejsza

- bedziesz miał mniej saren i tego typu zwierzakówna polu ( u mnie w okolicy jak chcesz zobaczyc tak pod wieczur sarne to w ciemno moge ci pokazac gdzie napewno będzie kilka sztuk - wiadomo w zółtych łubinach :D )

 

ale z uwagi na koszt nasion to polecił bym ci taki scenariusz - w tym roku zasiej zobie na poplon gorczyce a w przyszłym roku obsiej sobie z 2 ha łubinem wąskolistnym na nasiona i zebrane ziarno wysiej jako poplon (przy siewie rozsiewaczem 250 kg na ha)


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

jezeli posiejesz rzepak bedziesz mial problemy z jego zniszczeniem. Ja sialem gorczyce i powiem ze rozsiewaczem nie rowno wychodzi dlatego tak jak kolega MECHANIIZATOR sygeruje lubin. Jest to najlepsze chyba rozwiazanie z racji tego ze lubn daje tak jak wyzej napisano duoz masy zielonej,ale pamietaj ze lubin zasiany na poplon uzyzni glebe swoja masa zielona lecz pozbawi glebe wody i niektorych mineralow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

nie pozbawi bo wszystkie składniki pobrane przez rosliny ostaną w zielonej masie więc strata bedzie polegała jedynie na tym ze składniki będą później dostępne dla rośliny następczej - ale to się tyczy wszystkichj poplonów


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3867

nie wiem czy jest sens siac poplony na ziarno przy plonach jakie sie osiaga z innych zboz


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
nie wiem czy jest sens siac poplony na ziarno przy plonach jakie sie osiaga z innych zboz

 

Jezeli po skoszeniu zasiejesz poplon to i tak ziarna Ci nie wyda. Za krotki okres wegetacji bedzie mial

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

@HubertOjdana - moze najpierw poczytaj a pozniej pisz co ??

http://www.ihar.edu.pl/img/5ad1c8a8.pdf

jakoś w naszych doswiadczeniach polowych wszystko było oki - poza tym łubiny i grochy kiełkują jak tylko dostaną wody

 

@yacenty - mozesz co roku kupować nasiona ale to troche kosztuje - nie pamietam dokładnie ale za nasiona łubinu "Mirela" chyba cena na wiosne była 250 zł/100kg - a jest tonajczesciej kupowana odmiana właśnie na poplony

musiał byś poprostu przeliczyc co ci sie bardziej opłaca zakupić nasiona czy wysiewać własne


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@MECHANIZATOR

nie doczytalem sie tam terminu siewu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

no chyba jasne ze jak jest napisane ze sieje się łubin bezpośrednio po zbiorze a zbiór jest w sierpniu to termin tez jest w sierpniu


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3867

nie mialem tuna mysli siewu na 3miesiace tylko tak jak mechanizator mowil na wiosne czyli pelny cykl wegetacyjny :P


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Jaka jest głębokość siewu? I jakie ten łubin ma wymagania glebowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

łubiny sieje się (jesli chodzi o klasyczną uprawę na ziarno) na głębokość 2-4 cm - a co do wymagań to nie są one wygórowane największym problemem jest to aby gleba była dostatecznie wilgotna aby spowodować skiełkowanie nasion


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Czyli podobnie jak zborze.

Na V i VI klasie urośnie? Ten plon 2,5t/ha to na jakich glebach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj