S-Piotr

Zamiana pompy hydraulicznej na większej wdajności. [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
wojtf23    2

A co do pompy ja myślę założyć tuza z przodu i dodatkowo chcę zrobić wciągarkę na silniku hydraulicznym. Dlatego się pytam o pompę i o siłownik c110. Sorki że wcześniej nie napisałem o co dokładnie chodzi.

 

A co do temperatur i ciśnień to faktycznie nie którzy nie uczęszczali na lekcje. Ja może skończyłem samochodówkę ale o mechanice technicznej się uczyłem i jak dla mnie byłą trudna ale człowiek coś wyniósł wiedzy. A temperatura i większe ciśnienie samo da o sobie znać. Wycieki też się pojawią i arab później może się przyzna. Bo sama temp. i ciśnienie spowoduje wycieki. Ale jak to mój teściu mówi "to nic" i zapewne tego samego zdania jest arab. Ale to nic. Pamiętajmy tylko o jednym. Nie raz nie warto się sprzeczać bo zawsze ten co ma wiedzę i wie że dobrze mówi i tak wyjdzie na głupszego.

Edytowano przez wojtf23

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arab1    23

Ja swojego zdania nie zmienię,bo mam to wypraktykowane,a jak ktoś ma inne to niech sobie ma i niech sobie robi po swojemu w końcu to jego ciągnik,jego naprawy.Ja takie rozwiązania stosuje i jest dobrze .Prosiłbym aby nie insynuować,co ,kto kiedy i gdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszekbrzuze    297

Wycieki bardzo czesto pojawiaja sie przy zjawisku uderzen hydraulicznych, gdy ciecz ropedzona przez duza wydajnosc pompy zostaje nagle zatrzymana, wtedy moze wysadzic oring przy dzwigni, albo na samej pompie, lub peknie przewod.

 

dodam od siebie 3 przyklady: Brat drapal pole MTZem kultywatorem, lekkim jak do T25, a ze czesto sie zapychalo, wpadl na pomysl otrzepywania go podnosnikiem, po kilku godzinach takiej pracy zaczely kapac zlaczki na wezach (ja mam inaczej podpiety silownik z zewnetrznych gniazd)

W oborze mam poidla, gdy krowy pija wode, w rurach tez pojawiaja sie uderzenia, niby cisnienie 4BAR, a w ciagu 5 lat pekly 3 zawory.

Przy koparce Jumz wujek zdemontowal zawor bezpieczenstwa obrotu ramienia. Obrocil ramie i puscil rozdzielacz, natychmiast eksplodowal waz.

Polecam poszperac w Wikipedii


KPK Kumurun Team
Naprawiam ciągniki, remontuję silniki,

GG: 33264431 t: 724772311

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mani51    373

Z tych wszystkich przykładów najlepszy jest ten z poidłami, pozostałe to raczej przeciążenie instalacji. Taka mała rada odnośnie poideł - u mnie też były takie uderzenia i pozbyłem się ich w bardzo prosty sposób, tzn zawór odcinający wodę na instalację do poideł przystawiłem tak, żeby po gwałtownym zamknięciu poidła ciśnienie w wężu rosło powoli. Jak ręką odjął :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arab1    23

No właśnie nie sama pompa i jej wydajność robi szkodę w hydraulice tylko nieumiejętne posługiwanie sie nią i przeciążenia,a to czy pompa wydatek 45l czy 65l ma marginalny wpływ na przecieki,

 

A co do pierwszego przykładu to akurat sąsiad ma tura przy zetorze i stale potrząsa widłami aby obornik spadł do czysta z nich i rozdzielacz ma dobre 10 lat i nic nie cieknie,więc jeśli części są jakościowo dobre to problemów nie ma ,a jak części kiepsko zaprojektowane i kiepsko wykonane to co może być,podstawa to jakość części

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junkers    44

Jak NSZ 32 ma wydajność 45l/min to NSZ 50 bedzie miała 70l/min. NSZ 40 zakładają w 1221 i tam ma 55l/min i to wystarczy moim zdaniem jeżeli ktoś chce poprawić osiągi

Przy jakich obrotach pompy takie wydajnosci??


KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

A skąd wiesz? Poza rozdzielaczem tura cała reszta jest pod deklem tylnego mostu poza tym ciągnik na bank pracuje tylko i wyłącznie z oryginalną pompą która ma ledwo 30 litrów pewnie teraz już mniej bo innej nie ma.

Druga sprawa to właśnie montowanie do hydrauliki pompy większej niż zalecana najprędzej przyczyni się do jej wcześniejszego zużycia. I jak ty chcesz ją niewłaściwie używać? Fakt że z tego czy innego powodu ciśnienie dochodzi do granicznego otwierając zawór przelewowy nie jest niczym niewłaściwym. I ilość przepływającego oleju ma wpływ na trwałość hydrauliki. Jak przesadzisz to się rozleci.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arab1    23

Pompa sama w sobie czy ma 45 czy 65 l ma marginalny wpływ na żużycie hydrauliki w mtz .jesli będziesz niewłaściwie użytkował układ i przeciążał to czy będzie 45 l czy 65 l pompa to i tak nie wytrzyma i będą przecieki i tak ,więc nie rozumiem po co ta cała dyskusja?

 

Ktoś tu stara się na siłę udowodnić że pompa 65 l sama w sobie jest czymś złym ,a tak nie jest

 

taka pompa zwyczajnie jest lepsza w pracy z maszynami szybciej zrobisz pracę ,przecież siłowniki hydrauliczne w maszynach nie zawsze podnoszą grube tony ciężaru ,ale czasem jest ich kilka i trzeba je w olej zaopatrzyć

 

Chyba jak ktoś ma rozum to wie jak pracować ciągnikiem i maszynami ,dla mnie jest to oczywiste

 

Seweryn ,nie pompę niewłasciwie używać tylko hydraulikę

 

A tak poza tym seweryn zetor to zetor pod względem częsci i tu nie ma co mtz porównywać

 

stary mtz to jeden z najgorszych ciągników używanych jakie są na rynku ,części to masakra ,tyle że jest to tanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mani51    373

Przy wydajniejszej pompie może dochodzić do sytuacji kiedy ilość oleju podawana na siłownik jest tak duża, że już w trakcie jego wysuwania część będzie musiała przejść przez zawór bezpieczeństwa bo żeby szybciej coś podnieść potrzeba wyższego ciśnienia, podczas gdy przy normalnej pompie zawór bezpieczeństwa zadziała przez ułamek sekundy po całkowitym wysunięciu tłoka. Dlatego po raz kolejny powtórzę, że ładowanie wydajniejszej pompy bez zmiany siłownika czy dołożenia dodatkowego nie tylko mija się z celem ale jest szkodliwe dla całego układu.

Stary MTZ nie jest zły, dopóki nie biorą się za niego tacy specjaliści jak Ty :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arab1    23

Zeby szybciej coś podnieśc to można to zrobić wyższym ciśnieniem co nie jest wskazane i efektywne ,lub wyższym wydatkiem pompy co jest wskazane i efektywne :) Oj stary MTZ zły nie jest ,ale dobry wcale :D

 

Ja bym proponował wszystkim ciągnikom pozakładać pompy o wydatku no z 5 l góra ,hydraulika by odpoczywała jak na emeryturze a na uwrociach można by sobie spokojnie piwko wypić przy podnoszeniu czy obracaniu pługa :D najlepiej to zredukujmy wydatek do 1 l to może i dwa się zdąży wypić :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mani51    373

Ciekawe jak chcesz wtłoczyć więcej oleju w krótszym czasie do siłownika przy tym samym ciśnieniu. Zaiste poznaję tu coraz nowsze prawa fizyki :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arab1    23

Musisz studiować to poznasz

 

Daj już sobie spokój z tą fizyką bo to szkoda tej dyskusji

 

Jest to temat o ciągnikach MTZ a nie o fizyce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoodFarmer    27

Przy jakich obrotach pompy takie wydajnosci??

Instrukcja obsługi podaje dla pompy nsz 32 45l/min a dla nsz 40 55l/min. Myślę że te wartości dotyczą wartości nominalnych. Wydajność dla pompy nsz 50 obliczyłem z prostej proporcji gdyż obroty bedą te samę co w pompach montowanych fabrycznie a większa pojemność pompy uczyni jej wydatek proporcjonalnie większym.

Jest wzór na wydajność pompy hydraulicznej obr/min x współczynnik sprawności x pojemność pompy . Trzeba znać tylko obroty wałka pompy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Ciekawe rzeczy opowiadasz. Samo ciśnienie nie ma wpływu na prędkość podnoszenia czy działania hydrauliki a skoro według ciebie ma to świadczy tylko o tym że pojęcia zielonego nie masz o czym piszesz. Czy ciśnienie zaworu ustawisz na 100, 150 czy 200 bar hydrauliki to nie zwolni ani nie przyśpieszy bo prędkości przepływu oleju nie zmieniasz. I zaznaczam jeszcze raz za duża pompa względem reszty podzespołów instalacji ma bardzo duży wpływ na jej trwałość. Instalacji

pracującej na ciśnieniu do którego została stworzona nie da się przeciążyć bo zabezpiecza ją przed tym zawór przelewowy. i dobijanie ciśnienia do granicznego na jakie jest ustawiony zawór nic jej specjalnie nie zrobi. I masz racje dajmy sobie spokój z fizyką bo to najwyraźniej bardzo obce dla ciebie pojęcie.

Patrząc na polski zamiennik nsz-32 nominalnie 54 litry na minutę a nsz-50 70 litrów.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mani51    373

Według mnie jeśli chcemy ten sam siłownik napełnić olejem szybciej czyli przetłoczyć więcej oleju w krótszym czasie to nie obędzie się bez wzrostu ciśnienia na drodze od pompy do siłownika. Oprócz samego ciężaru musimy nadać podnoszonej maszynie pewną prędkość ruchu w górę a im większa prędkość tym większe przyspieszenie i siła potrzebna do jego uzyskania. Nie twierdzę że będą to jakieś duże wartości ale jakieś będą.

Co do ustawienia zaworu bezpieczeństwa nie ma to znaczenie dopóki nie ustawimy ciśnienia na poziomie tego potrzebnego do uniesienia określonego ciężaru. Poniżej tej wartości zwyczajnie ciężaru nie podniesiemy choćby brakowało 1bar a w górę trzeba mieć pewien zapas potrzebny na pokonanie siły ciężkości plus sił potrzebnych do nadania jakiejś zadowalającej prędkości. W pewnym momencie jednak faktycznie przestanie mieć znaczenie wartość nastawionego ciśnienia na zaworze dopóki siłownik nie dotrze do końca skoku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

No właśnie. Żeby siłownik poruszał się szybciej trzeba do niego dostarczyć oleju z większą prędkością a nie ciśnieniem. Tym bardziej że to jakie jest w nim ciśnienie zależy od tego jak jest obciążony siłownik.

Zawór jest po to by ograniczyć ciśnienie do tego bezpiecznego dla hydrauliki i urządzeń podłączonych do niej. Jest nierealne by zawsze unikać dobicia siłownika do skrajnego położenia co powoduje otwarcie zaworu przelewowego. Właśnie po to on jest żeby nie było trzeba się tym przejmować i sterować siłownikiem do momentu aż poczuje opór i się otworzy. Gdyby to szkodziło hydraulice to w takich maszynach jak np. koparki gdzie zawór otwiera się co chwilkę hydraulikę robili by raz na kwartał. A jakoś dziwnym sposobem potrafi bez grzebania wytrzymać latami. Poza przewodami które z wiadomego powodu ulegają awariom częściej.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arab1    23

Seweryn co ty za głupoty na tym forum wypisujesz?ciśnienie nie ma wpływu na szybkość podnoszenia? ,no weź się nie ośmieszaj.Ja chyba przestanę na tym forum pisać,bo mi to do niczego potrzebne nie jest ,a już na pewno do użerania się z kimś

 

Po co ustawiać ciśnienie na 180 ustaw sobie na 5

 

Po co ustawiać ciśnienie na 180 ustaw sobie na 5

 

 

 

 

Następnym razem będzie ostrzeżenie za pisanie takich bzdur. I lepiej się pilnuj bo ja nie żartuję. To nie jest pierwszy Twój post tego typu.

Edytowano przez Elektrotechnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

A niby jak ma mieć? Człowieku gdzie ty masz rozum? Jak pompa da 10 litrów na minutę i ciśnienie max 100 bar (którego i tak nie będzie jak nie obciążysz hydrauliki) to napełni siłownik o pojemności 10 litrów w minute. Jak zwiększysz ciśnienie do 200 (którego nie będzie jak nie obciążysz tłoka) to co pompa nagle dostanie 5 litrów przyśpieszenia? NIE! Dalej jest 10 litrów na minutę. I czy instalacja jest obciążona czy nie i bez względu na ciśnienie wydatek pompy jest niezmienny. Więc i prędkość działania też. Fizyka, fizyka i jeszcze raz fizyka.

Bzdury opowiadasz niemiłosierne. Przestań z siebie idiotę robić.

Jak po co na 180? Ciśnienie jest po to by wykonać pracę, dźwignąć ciężar a wydatek by zrobić to z odpowiednia prędkością. Do szkoły człowieku do szkoły. I to od podstaw fizyka się kłania ta najprostsza.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arab1    23

Licz się kolegi ze słowami

 

Kolego miało być

 

Chyba moich postów nie przeczytałeś zajęty swoimi teoriami

 

Chyba moich postów nie przeczytałeś zajęty swoimi teoriami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Gdybym się nie liczył oberwało by ci się za te bzdury jeszcze bardziej.

Co do pompy to belarus 820. 920, 952 ma pompę 48 litrów, 952.2, 1025 i 1121 56 litrów a 1523 60 litrów. Z tm że trzeba założyć że ciągniki z pompą 56 i 60 litrów mają na bank podnośnik monoblok i inny rozdzielacz hydrauliki zewnętrznej i podnośnika niż stare 82 i podobne z podnośnikiem na jeden siłownik.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7943

panowie nie ma sie co klucic bo juz moderatorzy zaczynaja ostrzegac.

Moje zdanie jest takie ze cisnienie odpowiada za sile podnoszenia a wydajnosc pompy w litrach za szybkosc dzialania.

Posty przyklad , zmienilem pompe w c 330 z turem na ta wzmocniona o wiekszej wydajnosci, ladowacz zaczol pracowac troche szybciej , podnosnik tez , ale chcac podniesc wiekszy ciezar nie szlo , bylo to samo co na starej , wiec dalem podkladke pod zawor przelewowy i teraz dzwiga z 200 kg wiecej na turze , szybkosc reakcj nadal wiekszaniz na starej pompie , bo oryginal ma chyba 18 czy 19 litrow a ta ma niby miec cos kolo 25 jak dobrze pamietam. To samo jest w pronarze, w ktorym mam 2 silowniki czyli tzw monoblok , pompa siedzi w nim standardowa jak w czerwonym mtz 45l/min bynajmniej takpisze w instrukcji i z tego co zauwazylem podnosnik szybciej reaguje w belarusie kolegi , ktory ma jeden zwykly silownik jak w starszych mtz. U mnie pompa musi napelnic 2 duze silowniki a u niego jeden przez cou niego dziala to szybciej.

a teraz odnosnie cisnienia, czym wyzsze tym wieksza sila , najprostrzy przyklad uklad hamulcowy na plyn hamulcowy , lekko wsisniemy pedal, male cisnienie plynu , auto hamuje miernie, wdusimy z calej sily , cisnienie pojdzie wieksze, zablokuje kolo ( pomijam fakt ABS)

to samo mysle tyczy sie hydrauliki, dajmy 100 bar na silownik, przykladowo podniesie 500 kg, damy ze 130 albo i ze 150 to zapewne i z 700 dzwignie albo i wiecej. a ile pompa bbezie miala wydajnsci to przelozy sie to na szybkosc dzialania tego silownika. , na szybkosc jego napelnienia.

Podsumowujac moje zdanie jest takie czy pompa bedzie miala 20 czy 50 l na minute to jak zrobimy sobie doswiadczenie szkolne podlaczajac obie pompy pod identyczne silowniki , ustawiajac na zaworze bezpieczenstwa identyczne cisnienie np 100 bar obie pompy podniasa identyczny ciezar natomiast ta o wiekszej wydajnosci podniesie go szybciej.

 

wyzsze cisnienie pompy - wiekszy ciezar mozna podniesc

wyzsza wydajnosc pompy - zrobi to szybciej,ukad bedzie dzialal szybciej , ale bez ingerencji w cisnienie , " moc " pozostanie taka sama.

 

Jezeli zle pisze , to prosze poprawcie mnie i wytlumaczcie , bynajmniej ja sie tak uczylem w szkole.

Przepraszam za tak dlugiego posta.

Edytowano przez Uziu92

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arab1    23

Panie moderator myślisz że ja się tym przejmuje?ja wyrażam swoje zdanie tak samo jak inni swoje i mam to gdzieś czy ktoś się z nim zgadza czy nie,tak samo jak inni mogą się z moim nie zgadzać

 

 

 

Nie musisz się przejmować. Po prostu jak dalej będziesz pisał bzdury to w 2 minuty zakończę Twoją przygodę z AF. Bo mieć inne zdanie na jakiś temat to jedno, a wymyślanie bzdurnych teorii wbrew zasadom fizyki to drugie.

Edytowano przez Elektrotechnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Uziu nic dodać nic ująć.

Podnośnik starego typu na jeden siłownik pewnie działa szybciej bo pojemność tłoka jest mniejsza a przynajmniej setki. Ale jeśli się nie mylę też i maksymalny udźwig jest mniejszy. Jedno niestety zależne od drugiego.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arab1    23

Uziu przecież tak jest jak piszesz i ja to próbuje napisać,tylko inni te moje posty rozumieją chyba na opak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7943

tak. Kolega ma identyczny uklad hydrauliczny w tym belarusie jak byl w czerwonym MTZ , i wginstrukcji pisze max udzwig w takim belarusie to 3,5 tony a jak jest monoblok i 2 silowniki to instrukcja podaje 4,5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ilovemtz
      Prosze aby w tym temacie wypowiadali sie posiadacze mtz[nie pronarów].
      My mamy mtz-a z 1983r i ojciec nic złego na silnik nie moze powiedziec wał jeszcze nie byl robiony. Ciagnik zrobil okolo 15000mth nie wiem czy to duzo czy mało. Co prawda ceiknie ale one juz takie sa. Co do awaryjnosci to moge powiedziec ze wiekszosc czesc zaczynamy dopiero teraz wymieniac tj. po 24latach wczesnije nie było potzreby. Co do spalania to jest małe w orce okolo 14l/ha napewno mniej niz ursus czy zetor z tych rocznikow nie mowie o nowych forterrach. Jest mały problrm z czesciami bo nie mozna ich dostac musimy po nie jezdzc do oddalonego o 50km żmigrodu bo nigdzie w poblizu ich nie dostaniemy .Powiedzcie co na ich temat mowia wasi ojcowie czy wy sami. Sami wiecie ze nie taki rusek straszny jak go piszą.
    • Przez Maksol
      Witam chciałbym zapytać posiadaczy ciągników mtz Pronar 82 w wersji sa i tsa o opinie o tych ciągnikach i o tym co należy sprawdzić przy zakupie tych ciągników.
    • Przez iridium3000
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć w jakim zakresie obrotów najlepiej się poruszać w celu ekonomicznego spalania 952.3 w czasie transportu i prac polowych.
      W orce trzymam 1800obr w transporcie 1600obr 
      Myślicie że można by zejść w pracach polowych do 1600obr a w transporcie 1400obr czy to za mało?
      Z tego co widziałem nowy  Fendt  120koni w orce latał na 1550obr. Dla tego jestem ciekawy czy w MTZ również można zejść z obrotów w celu redukcji spalania.
    • Przez ZaqAMG
      Witam
      Doczytalem w instrukcji ze na tym wyswietlaczu powinny wyswietlac sie nie tylko motogodziny ale rowniez inne parametry typu predkosc aktualna,spalanie
      Przeszukalem caly internet i niemoge nigdzie znalezc informacji jak to wlaczyc/zaprogramowac
      Prosze o pomoc gdyz serce mnie boli od kiedy dowiedzialem sie ze Belarus posiada takie bajery a Ja z nich niekorzystam 😅
      69505144247__413679D2-5B28-4DB4-B4D4-22D5D0D49D34.MOV
    • Przez Lipowa
      Witam. Wie ktoś może lub ma opisane przewody które wychodzą z kostki która znajduje się pod deska rozdzielczą? Lub gdzie takie coś kupic ?
      20240326_145521.heic 20240326_145517.heic 20240326_123552.heic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj