Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
czarnyyyy    4

Obojętnie jakby liczyć to na moje niemożliwe jest, aby z byka zostało 1800 zl. Chyba, że ktoś dostaje sztuki ok 200-300 kg za darmo, to wtedy tak. 400 zl to było wyliczenie z TOP AGRAR-u. Ja myślę, ze u mnie po policzeniu wychodzi ok 1000 zl na byku. Ale z ostatniego czasu średnia cena netto u mnie to 5,2 i dlatego taki zysk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

@tomek321455

Pochwal sie na forum w jaki sposób liczyłeś ze zostało Ci 1800zł. Może byk był bardzo duży i dostałeś za niego z 4,5tyś?

 

 

Chcąc liczyć opłacalność hodowli trzeba by było przeliczyć tak jak przy świniach. A mianowicie cenę cielaka, odpojenie, za ile zł zje pasz objętościowych i treściwych do tego prąd, woda, ściółka. Robociznę można pominąć. Przeliczcie to sobie i na pewno tak kolorowo nie wyjdzie. Tylko ceny bierzcie takie jakie mogli byście uzyskać sprzedając dana paszę a nie koszt samego wyprodukowania. Cenę cielaka także weźcie rynkową ;) .

 

Miłego liczenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Jak liczysz ściółkę to należy doliczyć wartość obornika jaki on wyprodukuje. Można by doliczyć jeszcze zysk z krycia krów sąsiadom.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

U nas już nikt nie zaciela bykami krów. Sporadycznie jak jakaś nie chce zostać po kilku inseminacjach.

Nie licząc robocizny można by było nie liczyć wartości nawozowej obornika. Bo pewnie by na jedno wyszło.

 

 

Co to wymiarów to najlepiej zapytać @piotra ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek321455    9

więc tak byka sprzedałem miał 650 kg po 4,9 z tego mamy 3185zł minus cana cielaka 650zl worek mleka 80 zł koncentrat 39zł sanbulla za 511 zł czyli 14,5 worków kiszonki i słomy nie licze bo nie wim ile zjadł nie wyliczam na jedna sztuke witaminy 100 zl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

No właśnie czyli nie policzyłeś najważniejszej rzeczy. A mianowicie pasz objętościowych. Bo to chyba najdroższa część tego interesu ;) .

 

Ma ktoś może jakieś dane na temat tego ile jeden opas zjada pasz objętościowych?? Np. bel sianokiszonki... bo dla sianokiszonki w balotach łatwiej przyjąć cenę za jaką można by go było sprzedać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek321455    9

No to od ceny 1800 odliczmy 100 kg jęczmienia owsa i 30 kg peluchy i 40 litrów ropy które było potrzebne na zasianie i zbór tej mieszanki. A on mała część tego zjadł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Ale nie licz ile kosztowało cię wytworzenie paszy tylko za ile możesz ja sprzedać. Tak jak przy świniach. Czy ktokolwiek liczy ile kosztuje go wytworzenie tony zboża. Nie. Każdy liczy wg ceny rynkowej ;) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Cena w tym momencie jest mniej ważna. Trzeba by było najpierw wiedzieć ile taki opas zje paszy przez 2 lata chowu. Objętościowych, treściwych.... Dysponuje ktoś takimi danymi??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Według mnie liczenie kosztów paszy po ile dało by się ją sprzedać jest błędem. W takim założeniu wychodzi ze lepiej by było kupić wszytko gotowe i się nie męczyć ze zbieraniem z własnego pola. Koszt siano kiszony wychodzi jednakowy przy najmowaniu sprzętu i przy własnym sprzęcie a tak nie jest. Należny obliczyć koszt wytworzenia paszy i ją opiąć od wartości uzyskanej ze sprzedażny byka i będzie dochód faktyczny.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Tylko że ja pisałem. Żeby policzyć w taki sam sposób jak robią to hodowcy świń. Tylko że w przypadku świń łatwiej jest ustalić cenę zboża i je sprzedać. Nie widziałem jeszcze żadnego wyliczenia dla trzody chlewnej które brało by do zestawienia koszt wytworzenia tony zboża. Wszędzie jest brana cena rynkowa i dlatego tak napisałem.

 

Bo gdyby miało sie zbyt na siano lub sianokiszonkę to trzeba by było policzyć co sie bardziej opłaci. Przepuszczać ta paszę przez opasy czy sprzedać ja innemu gospodarzowi lub hodowcy koni ;) .

 

Ja jestem zdania że podczas obliczania opłacalności produkcji bydła czy trzody powinno sie brać pod uwagę koszty wytworzenia paszy. Ale skoro hodowcy świń tego nie praktykują to dlaczego mieli by tak robić hodowcy bydła :) ? i właśnie stąd moja propozycja cen rynkowych :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek321455    9

no napisz że to propozycja takiego liczenia a nie odrazu narzucasz mi swój tok myslenia ja też pisałem o koszcie wytworzenia kiszonki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Ale ja nie napisałem liczcie tylko w ten sposób i wara mi inaczej.

 

Ja bym to jednak nazwał propozycją z mojej strony. Bo przecież nikomu nic nie narzuciłem.

 

Licząc ceny rynkowe wyjdzie śmieszniej. Bo mogę sie założyć że na każdej sztuce było by do tyłu kilka zł. a nie do przodu 1800zł ;) .

 

Np. Byk od 1 roku do uzyskania dwóch lat niech średnio zje jedną kostkę dobrego siana na dzień. Licząc cenę jednej kostki na 3zł to przez ten jeden rok już mamy 1080zł :) . A przecież przed uzyskaniem wieku jednego roku też coś jadł.

Treściwe. Tak samo od 1 do 2 lat niech średnio zje 2kg śrutu dziennie(niektórzy nie sypią wcale albo tylko tyle co na deser :) ). To jest 730 kg zboża.

 

Tylko że nie mam pojęcia ile taki byk zjada. bo nigdzie nie mogę znaleźć. Podane ilości sa przykładowe. żeby nie było :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

Czyli nie da się jednogłośnie ocenić kosztów odchowania 1 byka mięsnego ?? A i ile bym musiał zagospodarować pola na pasze aby wykarmić 30-35 sztuk ?? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Do obliczenia dochodu z byka należny brać cenę za jaka pasze można sprzedać. Bo licząc, za ile ja wytworzyliśmy to do byka doliczamy tez dochód z upraw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Idziemy na kompromis. Jak ktoś umie niech wyliczy w obu przypadkach i każdy weźmie sobie wedle uznania ;)


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Zależy co chcesz siać na tym polu. Bo można mieć 30-35 sztuk i nic pola nie gospodarować, tylko laki mieć. Kolega ma 40 sztuk i nic nie sieje specjalnie dla bydła. Siana i sianokiszonki daje dużo, do tego wywar ze słoma i troszkę paszy i rosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petroszz
      W tym temacie wpisujcie targowiska gdzie można kupić/sprzedać cielaki/krowy/bydło i podawajcie lokalizacje.
       
      Mnie osobiście interesują targowiska w Hajnówce, Kleszczelach. Kiedy się odbywają?
    • Przez kolo19
      Witam czy są tu jakieś producenty marchewki?Jak tak to piszcie ile siejecie, czy do przemysłu czy na świeży rynek, jaki siewnik macie, jakie linie do mycia i pakowania, od jakich producentów myjki, szczotkarki, sortowniki itp. i ile w ciągu dnia jestesćie w stanie przygotować do sprzedaży
       
      Pozdrawiam
    • Przez tymtus
      Siemka. Chciałbym wam przedstawić moje wyliczenia dotyczące nakładu na zboża, oraz zysku, jeżeli macie jakieś spostrzeżenia, czy coś się nie zgadza to piszcie
       
      http://www.fotosik.p...4a29d43a8c.html
    • Przez Pawel124
      Z reguły ludzie w Internecie tylko krytykują, ale ja spotkałem się akurat ze świetnymi fachowcami.
       
      Modernizowaliśmy latem wyposażenie gospodarstwa. Sprawa była dosyć skomplikowana z racji na układ budynków i dojazd. Jednak monterzy spisali się świetnie, aż miło było patrzeć jak robota idzie do przodu. 
       
      Cena konkurencyjna, jeśli weźmiemy pod uwagę transport i montaż. Jeśli ktoś jest zainteresowany to podeślę na PW zdjęcia jak wyszła przebudowa.
       
      Polecam zootech.pl szczególnie chwalę sobie kontakt z Panem Błażejem. Pozdrawiam
    • Przez lukasz952
      Witam!
      Mam zamiar trochę zmienić sposób prowadzenia gospodarstwa i chciałbym zaczerpnąć porady i opinii bardziej doświadczonych osób.
      Dotychczas prowadzę je bez nacisku czerpanie z niego większych dochodów. Posiadam c-330, Case 70KM z turem, kombajn zbożowy, i inne podstawowe maszyny do uprawy ziemi-tależówka, kultywator, pług, rotacyjna kosiarka itp..

      Ale do rzeczy:
      Mam zamiar hodować opasy na głębokiej ściółce do 700-800kg, ktore kupowałbym w wieku 1-2 m-ce
      Chcę do tego celu przeznaczyć częśćć stodoły, zrobiłbym zagrody z małym wybiegiem ok 20m2.

      Mam do dyspozycji jakieś 7,7ha gruntów ornych (głównie V-VI klasa) i 1ha łąk(przeznaczę tylko do zbioru siana)
      Planuję je zagospodarować w ten sposób:
      -dosiać ok. 1ha trawy z koniczyną do skarmiania jako zielonka, ewentualnie skręcenie kilku balotów na kiszonkę
      -2ha pszenzyta
      -reszta na mieszankę owies-jęczmień, w poplonie żyto na kiszonkę
      -ewentualnie 1ha kukurydzy na kiszonkę, jednak miałbym problem ze zbiorem tego- w mojej okolicy cięzko by było o wynajem sieczkarni na taki areał, a zakup własnej to dodatkowe koszty


      Teraz pytanie: ile opasów mógłbym wyżywić przy takim systemie uprawy(myślałem o 9-12 sztukach w różnych wiekach), co ewentualnie można zmienić

      Dodam, że pracuję od poniedziałku do piątku. Do tej pory godziłem pracę z hodowlą małej obsady więc myslę że podołam hodowli większej przy pomocy domowników.

      Myslałem aby kombajn sprzedać i kupić na jego miejsce belarkę, ale to jeszcze kwestia do przemyślenia.

      Z góry dzięki za wszelkie wypowiedzi.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj