MARTINUS

Topinambur

Polecane posty

MARTINUS    1

Hej! Czy ktoś z Was zna albo uprawia tą roślinę? Topinambur jest z rodziny złożonych, tak jak słonecznik. Ma bardzo dobry system korzeniowy dzięki czemu łatwo zaopatruje się w wodę. Raz założona plantacja plonuje przez conajmniej 10 lat. Zawiera wielocukier i inulinę (nie wymarza). Daje dużo masy zielonej + plon bulw. Zielonka ma wartośc pokarmową podobną do słonecznika i dobrze sie zakisza.


-URSUS- C-330 moje serce dopieści ;-)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
versus    27

a możesz bać jakiś link do fotki tej roślinki????jeśli jest jak piszesz to warto zwrócić uwage na to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARTINUS    1

Hej! Helianthus tuberosus - topinambur. Co do wysokości roślin to w pierwszym roku osiąga 2-2,5m wysokości, w sprzyjających warunkach, lepsze gleby od 2,5 do 3,5m. Co do uprawy, podobnie jak pod ziemniaki, obornik wskazany, nawożenie NPK dawki jak dla ziemniaków. Sadzenie wiosna: marzec-czerwiec, jesień: październik-listopad. Na 1ha 10-12q bulw, rozstaw rzedów jak przy ziemniakach (ponoć można sadzić sadzarką), odmiany bulw-sadzeniaków dostępne są m. in. w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Można zebrać do 500q zielonki z hektara. Wartość pokarmowa to 7,3q białka i 70q węglowodanów (w plonie 500q). Na lepszych glebach zebrać można trzy pokosy: czerwiec, sierpień, listopad (plon bulw wtedy o 30% mniejszy). Po każdym pokosie plantacja się odmładza. Gdy dwa pokosy czerwiec- lipiec i drugi pokos przed wykopkami, wtedy plon bulw dochodzi do 500q/ha. Przy plonie bulw 250q zawiera 98kg białka i 4000kg węglowodanów, dla porównania z burakami pastewnymi przy plonie korzeni 600q: białka 60kg, a węglowodanów 3700kg. Każda pozostawiona bulwa, choćby najmniejsza, na wiosnę wyrasta. Stosuje sie wtedy nawozy PK i redli, aby utworzyć rzędy, nawozy azotowe stosuje się później. Co do ochrony to ponoć, nie jest potrzebna. Zachwaszczenie praktycznie nie występuje, bo rośliny po mieśiącu mają już 40cm, dzięki czemu dobrze zagłuszają wszystkie chwasty. To tyle, tu można zobaczyć tą roślinę i coś jeszcze o niej przeczytać http://www.topinambur.pl/ Pozdrawiam. <_<


-URSUS- C-330 moje serce dopieści ;-)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

a czym to sie zbiera na zielonkę???


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

sieczkarnią się zbiera , ale cieżko pole po nim wyplenić cały czas się pojawia sąsiad miał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

sąsiad maił to pare lat temu za budynkami z 15 ary , ateraz tam ma lucerke i on wyrasta

 

a z dopłatami to nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hvb3000    7

Lepiej tego nie sadź!!!, mój sąsiad zasadził i nie mógł tego wyplenić przez 6 lat, porosło w rowie przy drodze, nazywam to bulwy, ale serjo to jest gorsze od chwastów !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gufi    0

umnie ziom to sadzi, koło łowickeckie od niego kupuje za gruba kase ale bulwy kopie na wiosne wyplenic to idze łatwo dobrym opryskiem czy ja wiem czy to dobre jest na kiszonke lepsze od kukurydzy napewno nie co by było smieszniej ta strona co podaliście jest włanie tego goscia co napisałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARTINUS    1

@Pioter Hej! Można kosić np. orkanem

 

@Piootr w ostatnim roku, trzeba dobrze wybrać wszystko, a to co wzejdzie załatwić opryskiem np. Roundap Energy i zniknie

 

@Wojtas nic nie wiem odnośnie dopłat

 

@Hvb3000 da się wyplenić opryskami, choć jest silny jak chwast

 

@Gufi czemu wybiera na wiosne, ze względu na sprzedaż, czy jak? Zbiera zielonkę, bo kiedyś słyszałem, że ponoć jak się nie kosi to zrobi się z tego słoma i co wtedy, właśnie wybiera na wiosnę? Czym je kopie?

 

Mnie to ta roślina interesuje właśnie ze względu na dużą masę zieloną

(3-4pokosy), wiadomo nie jest lepsza niż kukurydza, ale ma taki system korzeniowy, że wyciągnie dużo wody, pozatym szybko zacienia pole, a ostatnio to sucho i sucho, jak dla kukurydzy za sucho na słabszych ziemiach, no a poza tym to zawsze jakieś urozmaicenie bazy paszowej.

 

Jakby zachowywała się taka plantacja na której kosiłoby się tylko część nadziemną, a nie kopało bulw, co w kolejnych latach, pewnie byłaby zagęsta, choć przy tak częstym koszeniu nie namnażałoby się tyle nowych rozłogów, z drugiej strony myślę, że wkońcu było by za gęsto, jak sądzicie? Pozdrawiam.


-URSUS- C-330 moje serce dopieści ;-)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gufi    0
@Gufi czemu wybiera na wiosne, ze względu na sprzedaż, czy jak? Zbiera zielonkę, bo kiedyś słyszałem, że ponoć jak się nie kosi to zrobi się z tego słoma i co wtedy, właśnie wybiera na wiosnę? Czym je kopie?

 

Mnie to ta roślina interesuje właśnie ze względu na dużą masę zieloną

(3-4pokosy), wiadomo nie jest lepsza niż kukurydza, ale ma taki system korzeniowy, że wyciągnie dużo wody, pozatym szybko zacienia pole, a ostatnio to sucho i sucho, jak dla kukurydzy za sucho na słabszych ziemiach, no a poza tym to zawsze jakieś urozmaicenie bazy paszowej.

 

Jakby zachowywała się taka plantacja na której kosiłoby się tylko część nadziemną, a nie kopało bulw, co w kolejnych latach, pewnie byłaby zagęsta, choć przy tak częstym koszeniu nie namnażałoby się tyle nowych rozłogów, z drugiej strony myślę, że wkońcu było by za gęsto, jak sądzicie? Pozdrawiam.

 

kopie na wiosne dlatego chyba, że nie musi tego kosić bo uschnie i orkanem to raz dwa z kosi a zileone to orkan będzie miał kłopot rzadko kopie jesienia ,kopie kopaczką tasmową do ziemniaków 2 rzedowa zabronuje i puzniej redli i tak dalej w tytm roku mały urósł miał gdzies 1,5 a innymi laty to 2,5 jak nie wiencej ale susza była i jeszcze chceli wykorzystac ta słome na bykiet do spalarni tak szłyszałem ale co sie nie powiodło chyba nie chciało sie dobrze palić <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARTINUS    1

@Gufi Hej! widziałem kiedyś jak kosili orkanem na kiszonkę, no ale wiadomo jeśli nie ma bydła, to taką słomę łatwiej skosi się niż gęsty zielony łan. Te bulwy to sprzedaje z jakim przenaczeniem? Takie brykiety to też byłoby ciekawe rozwiązanie. Co sądzisz(-cie) o samym koszeniu zielonki z kilka razy w roku bez kopania, jakby to było z tą plantacją w przyszłych latach???


-URSUS- C-330 moje serce dopieści ;-)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Witam!

Od wielu lat lat mam w ogrudkach i pod płotami nasadzone bulwy topinaburu, łodygi rosną duże bulwy różnie to bywa i zastanawiam się czy nie warto dla bydła posadzić z pół ha na nieużytkach niczyich które obrabiam i nie wystawiam na dopłaty, zainspirował mnie program w tvp że topinabur wykożystywany jako roślna energetyczna nakiszonki ale plon bulw mam marny a więc jeśli ktoś uprawia tą rośline niech podzieli się uwagami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buchaj    0

Ja odradzam. Kilka lat temu ojciec posadził topinambur w sadzie(dobrze, ze TYLKO w sadzie) z myślą o skarmianiu krowami. Okazało się, że pasza z tego jest do niczego (krowy nawet nie powąchały) a dodatkowo tego dziadostwa nie da się z sadu niczym usunąć :angry: Radziłbym nie sugerować się tym, co mówią różni niedouczeni entuzjaści w TV. Ojciec kiedyś takiego entuzjasty posłuchał (co prawda nie w tv) i gdyby zdecydował się posadzić topinambur w polu to do dzisiaj to pole byłoby wyłączone z uzytku :angry:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

To może połączyć tematy?

 

w jakiej fazie kosicie na kiszonke te łodygi? bo szybko robią sie zdrewniałe i tylko liście bydło obgryza, jaki macie plon bulw>? nawozice czymś te uprawy bo z mojego doświadczenia to wcale takich małych wymagań glebowych to on nie ma i na piasku pod płotem nie za szczególnie rośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
abuk    0
Połączone ;)

Witam, uprawiam topinambur trzeci rok. Zainteresowanych odsyłam do mojej strony www.topi.webpark.pl

Jeśli mogę coś podpowiedzieć, to proszę o pytania - chętnie podzielę się moim (niewielkim, ale zawsze) doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcint19    3
Ja odradzam. Kilka lat temu ojciec posadził topinambur w sadzie(dobrze, ze TYLKO w sadzie) z myślą o skarmianiu krowami. Okazało się, że pasza z tego jest do niczego (krowy nawet nie powąchały) a dodatkowo tego dziadostwa nie da się z sadu niczym usunąć :angry: Radziłbym nie sugerować się tym, co mówią różni niedouczeni entuzjaści w TV. Ojciec kiedyś takiego entuzjasty posłuchał (co prawda nie w tv) i gdyby zdecydował się posadzić topinambur w polu to do dzisiaj to pole byłoby wyłączone z uzytku :angry:

to jakiś brak profesjonalności Twojego ojca u nas bez większych problemów usunęli z pola wystarczyło zaorać pole posiać zborze i opryskać oczywiście później odrastało ale w znikomych ilościach i nie stwarzało już problemów! a co do łodyg to krowy dość chętnie jadły tak że nie wiem co to za krowy mieliście...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

tylko co z tego że jadły jak to nic nie warte zwykłelistki i twarde łodygi, plony są bardzo różne ale nie ma sie co sugerować że na słabe ziemie bo na najsłabszych to jakos za bardzo ten teponabur nei urośnie, najwyżek kawałek w ogrudku, bo bulwy podobno mająabrdzo silne działanie antyrakowe :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SZYMON178    0

Ja uprawiałem to przez trzy lata to jednego roku jak mi urosło to było wieksze od sieczkarni claasa jaguara 820 a kłopot zeby później sie tego pozybyc żeczywiście jest ja jeszcze trzy lata miałem go w trawie ale nie pryskałem


Traktor jest bogiem,Oranie nałogiem,Żniwa zabawą,a Ropa podstawą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj