wojtas

"Pełen wypas"- a moze nie?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
JoHnyD    3

@damian40000 - i na jak długo starcza taka kwatera na te 25 sztuk? Tzn co ile czasu zmieniasz kwaterę? Na jaki czas pozostawiasz do odrostu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasio1    3

W naszym gospodarstwie od kiedy powstała obora wolnostanowiskowa (2000r.) krowy znajdują się w oborze a świat widzą jedynie przez świetlik i drzwi. Gdy jeszcze prowadziliśmy wypas były problemy żywieniowe. Teraz krowy są na monodiecie (cały rok jedzą to samo z wozu paszowego), taki system niweluje spadki wydajności w okresach zmiany pasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arassso    3

U mnie w tym roku ani razu na pastwisku nie były jeden ciągnik 24 na dobę przez całe lato przy orkanie z przyczepą. Rano wyjazd nakoszona przyczepa i rozdanie i wieczorem tak samo. Nasiane mieszanek zielonkowych wyka lucerną trawa młoda różności. Plus jest taki że jak wypuszcza się krowy to trawa jest taka nie duża do wypasu ale zanim ją zjedzą to na końcu pastwiska już przerasta i nie chcą jeść tłuką marnują. Taką przerośniętą lekko po orkanie jak pocięta jedzą.

Minusem jest to że jest to uciążliwe jak jest ostra robota w polu musi się ktoś oderwać i ukosić żeby w domu mieli co im dać. Po drugie krowa nie ma ruchu odwapnienia kości i inne rzeczy które przy spacerach po pastwisku nie zdarzają się.

Dodam że zanim pastwisko urośnie zasiane są mieszanki zimowego zboża albo żyta i kosi się im na zielono zanim trawa urośnie na pastwisku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86
@damian40000 - i na jak długo starcza taka kwatera na te 25 sztuk? Tzn co ile czasu zmieniasz kwaterę? Na jaki czas pozostawiasz do odrostu?

Kiedyś bawiłem się w wydzielanie w kilka małych kwater a w tamtym sezonie zrobiłem tak że w maju robię im kwaterę około 1ha resztę koszę na kiszonkę (mają taki wybieg na którym nie ma nic do jedzenia), potem jak trochę odrośło to ogrodziłem im całą zielonkę która była przy domu około 4ha i chodziły na tej kwaterze to zimy. Jak padało to było trochę zielonki a jak nie to było wygryzione zupełnie. Nie uciekały bo były karmione tak jak zimą a zielonka to był taki dodatek. W tym roku zrobię podobnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miroM1984    6

a jak dlugo trzymales je na tym "wybiegu" tzn ile godzin dziennie,no i czy te 4 ha na tyle sztuknie bylo zasyfione odchodami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik88    0

Dobrą sprawą było by posiadanie przy oborze dużą ilość pastwisk. Kwaterowało by sie pastwiska a krowa w każdej chwili mogła by sie przejść do obory i pojeść dawke TMR ze stołu paszowego. W sumie nie trzeba pastwiska. Wybieg potrzebny i wystarczająca ilość kiszonek. wieksza wydajność i krowy dobrej kondycji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor10045    13

My też w tym roku zrezygnowaliśmy z wypasu, było to zbyt uciążliwe łąki są niby za stodołą ale trzeba kilka (minimum 3) osoby do uwiązania ich w oborze po powrocie z pastwiska , a jak dopadną bele słomy na korytarzu to jest rozścielana :blink: i trzeba sprzątać. lepiej jest nam przywieść trawy gdy brakuje kiszonki, lub ukosić kukurydz na zielono :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor10045    13

Gdybym posiadał oborę wolnostanowiskową to nie było by problemu nie trzeba by ich ganiać po korytarzu :unsure: ale niestety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marco1    0

Jeśli chodzi o krowy które cały czas stoją w oborze to wystarczy ta korekcja racic np co rok? Słyszałem od kilku osób, które tak trzymają bydło ze krowy wytrzymują 3 laktacje a potem wylatują ze względu na problemy z nogami. Jak to jest tak na prawdę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redbull68    5

Witam

Korekcja raz w roku może nie wystarczyć, bo racice rosną około 3 mm na miesiąc, ścieranie w oborze jest mniejsze niż na łące, wybiegu. Jeśli coś gdzieś w racice uciska, czy nie ma komfortu chodzenia, to nie podchodzi do jedzenia, spada mleko, cielność.

Profilaktyka jest bardzo ważna i tańsza.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

My mamki z cielakami mamy cały rok na pastwisku. Oczywiście zimą są dokarmiane. Nic tańszego nie ma dla krów mięsnych niż pastwisko. Problemu z wychodzeniem za ogrodzenie nie ma - pastuch na zamówienie 12J z Lacme + jeden lub dwa druty z prądem i nic się nie dzieje. Opasy wiadomo po odsadzeniu pod wiatą i inne żywienie. Wszystko trzeba na bieżąco liczyć. Czy mleczne na pastwisku się opłaca - nie wiem bo wydajność spadnie ale koszty niższe. Tyle ode mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jakby wypuszczać na okolicznik i tak je karmić tak jak zimą to by to zmieniło wydajność na gorsze???


Ursus c-360 niby cieki ale daje rade chłopak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

tak..to prawda juz coraz mniej ludzie wypasaja krowy...a czy jeszcze teraz o tej porze ktos wygania??? mysle o stadach wiekszych nie hobbystyczych.. nie dawno jechalem samochodem pod wielun i widzialem takie stada po 30 krow pasocych sie na łace..co gorsza sąsiedzkie tez po 30szt,i sie nie pobodly i pastuchow nie po rozgradzaly to dziw....ale juz malo stad duzych pasacych sie na lakach..wszyscy nie wyganaja jada na kiszonkach bo lepsza wydajnosc i parametry mleka...ale wypas to zdrowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

okolice kościerzyny w pomorskim sporo bydła na łąkach no i mazury tam jeszcze więcej się pasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol323    104

U nas sporo jest krowek na polach w pastuchach... Chodzą i sąsiadki jakoś się dogadają mucki ale jest taka jedna u mnie że jak zobaczy nie swoją to leci do drutu i wali w ziemię i wyje jak byk.... wiadomo na starość może coś się pokiełbasilo we łbie :D Ale jeśli miałbym pasac więcej krów to tylko ogrodzic siatka albo 2 rzędy drutów + drut kolczasty bo moje krówki są takie że w sezonie 10x wyjdą z pola albo rwią druty jak się spodoba wychodzic albo wiedzą że nie ma prądu.... No i bym zostawial na noc W oborze wtedy myślę ze była by dobra wydajność i ekonomicznie w miarę dzień łąka, noc obora


Mały, Skromny, Lubiany, ŁośQ :D
Pozdrawiam ! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

sołtys ..powiedzaiał bym ze mazury juz coraz mniej jest na wypasie..gina te dojarki na polach i te wypasy..dawniej wiecej bylo.

Karol 323 z jakiego rejonu jestes?

Edytowano przez nikolas29

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

w porównaniu do moich rejonów-PZl to jak tak pojechałem po cielaki to przeżyłem szok że jeszce tak bydło można trzymać-okolice Bezled'ów,Bartoszyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol323    104

sołtys ..powiedzaiał bym ze mazury juz coraz mniej jest na wypasie..gina te dojarki na polach i te wypasy..dawniej wiecej bylo.

Karol 323 z jakiego rejonu jestes?

Podlaskie - Sejnejszczyzna :)


Mały, Skromny, Lubiany, ŁośQ :D
Pozdrawiam ! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj