Polecane posty

mario3004    0

Myślę o zasianiu poplonu na kiszonkę (mieszanka) z kukurydzy, słonecznika, łubiny żółtego, saradeli i może coś z rodziny traw po jęczmieniu ozimym. A powiedzcie mi jakie zboża dajecie opasom jako paszę treściwą (jakie proporcje).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Seradela to za wolno rośnie. Proponuje dać peluchę (sam jo sieje)

Czym będziesz to zbierał?? Słonecznik dość szybko rośnie ale ma twardo łodygę i jego to najlepiej by było sieczkarnią kosić.

 

Poza tym temat o poplonach na kiszonkę jest już.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

@andrzej2110 ja tez sieje poplony na kiszonke (slonecznik,kuku,peluszka,wyka,gorczyca i troche jeczmienia) i zbieram ten poplon orkanem.Byki wcinaja jak trzeba tylko wkurza mnie jedna rzecz-zby duza ilosc wody w kiszonce ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mario3004    0

Co do zbioru mam dylemat (baloty pryzma nie wiem co lepsze) ;) . Jeśli pójdzie na pryzmę to będę zbierał samozbierającą (założy się docinacze). B)

 

Po skoszeniu masa poleży jeden dzień i przewiędnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

@andrzej2110 ja tez sieje poplony na kiszonke (slonecznik,kuku,peluszka,wyka,gorczyca i troche jeczmienia) i zbieram ten poplon orkanem.Byki wcinaja jak trzeba tylko wkurza mnie jedna rzecz-zby duza ilosc wody w kiszonce ;)

Zbierasz jednoetapową a to błąd. Ja kosze jednego dnia a zbieram następnego.

Wyka?? siałem ale już nie będę. Za wolno rośnie. Gorczycy nie dodaje bo to jest gorycz. Miałem zamiar słonecznik ale obawiam się czy on nie będzie za gruby jak na biur samozbierającą. Przyczepa za słabo go rozdrobni.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Zamiast żyta lepiej zasiać lucernę, w siewie czystym albo jako mieszankę. Mniejszy nakład, duży plon, i sporo bialka.

 

Wiesz kolego lucerna potrzebuje dobrej gleby, obojętnego pH i dobrych warunków do głębokiego krzewienia a dużo polskich gleb takimi warunkami nie dysponuje. A jak ktoś ma dobra glebę to raczej żyta nie sieje.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Orkanem tez możesz zbierać z pokosów.

 

Ja daje pod i na pryzmę zwykło budowlano. Na spód idzie stara z zeszłego sezonu a na wierzch nowa.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

@milanreal

 

Najlepsze ziemie mam zagospodarowane pod kukurydzę, zboża tylko tyle żeby monokultury kuku nie było i co roku 1/3 kuku siać na innym polu. Reszta to trawy. Lucernę mam posianą na piachu wręcz, i koszę po 4 razy w roku.

Lucerna bardzo dobrze gospodaruje wodą, ma świetnie rozwinięty system korzeniowy. Trzeba tylko przestrzegać paru warunków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petes    0

Witam. Myślę że mogę coś powiedzieć w tym temacie ponieważ co roku sieje 4ha mieszanek na kiszonkę. Próbowałem wielu kombinacji aż doszedłem do perfekcji. Mieszanki wysiewam wiosną wiadomo zależy od roku ale ten okres przypada na połowę kwietnia. Okres zbioru około początku, połowa lipca i ponowy siew i zbiór w październiku. Mieszanka (ta idealna) zawiera: groch, owies(lub inne jare które pozostaną z siewu a są zaprawione wiec nie ma innego wykorzystania) bobik,peluszka, nasiona facelii, wyka, Rośliny moim zdaniem znakomicie się komponują. Kiedyś próbowałem siać dodatkowo słonecznik ale z nim to są tylko problemy gdyż bardzo szybko rośnie i inne rośliny po prostu za nim nie nadarzają. Słonecznik może być siany jedynie osobno ale musial by być zbierany sieczkarnią typu jaguar. Przyczepa daje rade to zebrać ale jest problem to ugnieść gdyż twarde łodygi maja w sobie powietrze co uniemożliwia idealne zakiszenie nawet w balotach co też przerabiałem kiszonka wtedy się szybko grzeje i jest kicha. siałem również kukurydze na wiosnę się nie udała chyba przymrozki ją wykończyły a na jesień urosła taka do pasa co jest nawet zadowalające. Nasiona mieszam ze sobą przy pomocy betoniarki i wysiewam siewnikiem amazone d7. Wysiew nasion to 300kg/ha. Plon to około 7/8 balotów z ha. Nawozu stosuje symbolicznie zależy od warunków jeśli pada a rośliny mocno podrosną to szkoda je niszczyć wiec nie sieje. Rośliny osiągają wysokość równą z tylnym kołem ursusa c330 przy nawożeniu 1 dawką saletry amonowej 150kg na ha i na 4 klasie gleby. Bydło chętnie ją zjada jest bardzo bogata w składniki pokarmowe gdyż daje jej o 1/4 mniej niż kiszonki z traw a bydło gdy przychodzę karmić nie jest wcale głodne. Kiszonka ta musi podsychać jeśli jest ciepło i sucho to tak z 2 dni i wtedy zbierać gdyż baloty osiągają bardzo dużą masę. Mieszanka zakisza się czy sucha czy morka idealnie bez zakiszaczy żadnych strat. Łatwo pobiera się z balota choć prasa nie posiada rotoru. Jedyny problem to grabienie gdyż ma to duża mase i trzeba odpowiednio dociążyć zgrabiarkę (chodzi mi o te polskie typu 5,6,7...gwiazd) nie mówię już o słoneczniku bo o nim można zapomnieć by tym grabić. Mam nadzieje że pomogłem. Dodam że baloty są o średnicy 160cm a prasuje ursusem 1014 na maxa aż ogien idzie z komina więc są ubite ile wlezie. Chętnie odpowiem na wasze pytania.

Pozdrawiam B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Siałem peluchę i wykę razem. Wyka dłużnej rośnie. Raz miałem posianą tako mieszankę po pszenicy ściętej na kiszonkę. Pelucha dojrzała i miała już ziarno a wyka dopiero zaczynała kwitnąc. Ta siana normalnie po zbożu była pelucha ładna a wyka jeszcze mała. Teraz będę siał peluche z jęczmieniem. Na wykę szkoda kasy.

Ja zakiszam to w pryzmę wraz z 3 pokosem trawy. Dziwi mnie to co piszesz ze masz problemu z wyciśnięciem powietrza z łodyg. Ja nie mam takiego problemu.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petes    0

Gorzej utrzymywała się kiszonka ze słonecznikiem i była pleśń i straty więc po tym myślę że chyba powietrze tam musiało zostawać lub inne czynniki. A teraz mam wszytko dobrze. No u mnie tak jest że groch ma nasiona a wyka kwitnie ale moim zdaniem to w niczym nie przeszkadza i kosze wyka miała wysokość po pas więc moim zdaniem dosyć.

ps; ja pisałem że problem jest z słonecznikiem. Ty siejesz słonecznik ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MATUS2    3

ja zawsze sieje żyto na kiszonkę a potem uprawiam i sieje kukurydzę na kiszonkę z drugiego siewu :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Słonecznika nie siałem i nie będę. Musiał bym go siać osobną i ciąć sieczkarnią.

Ja sieje ten polon na początku sierpnia. Gdy kosze pelucha dopiero zaczyna kwitnąć. Ty siejesz wcześniej wiec wyka zdąży ci urosnąć.

Aha jeśli zostanie mi nasienie kukurydzy to dosypuje.

PS po ile kupujesz nasiona?


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Liczyliście może kiedyś koszt takiej paszy z poplonu? Kiedyś to policzyłem, liczyłem wszystko nawóz nasiona uprawa siew zbiór, to ciekawie to nie wyszło... Lepiej kupić wysłodki jest bez roboty i pasza pewna :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petes    0

@ andrzej2110 no ja mówiłem o słoneczniku. Masz racje że jak się sieje po żniwach to gorzej to wygląda chociaż też tak sieje ale później szału nie ma. Teraz dokładnie nie pamiętam ale kupowałem w sklepie gdzie maja wszytko dla rolnictwa pasze nawozy itp. Ale cena tego roku to wielka niewiadoma.... No kukurydza to dobra rzecz.

@maciek031993 liczyć nie liczyłem ale zwróć uwagę na wartość białka wartości pokarmowe wysłodków a takiej mieszanki chyba nie będziesz się ze mną kłócił. W hodowli bydła nie liczy się tak ilość a jakość co mi przyjdzie ze byka bd chował 3 lata na wysłodkach jak mu dam treściwych + dużo białka i jest gotowy za 2 B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Nie stosuje nawozów na poplon. Zbiór nie jest drogi. Masz wszystkie maszyny.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petes    0

A ja jeszcze dodam że tak samo jak @andrzej2110 mam maszyny. I pola o bardzo dużym nachyleniu a że mam je na własność to muszę je jakoś wykorzystać a kombajn nie da rady tam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ja to planuje posiać peluszke z rzepikiem w tym roku na test z hektar w takiej mieszance.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

Ja kupuje nasiona na poplon na jarmarku od takiej pani co handluje rożnymi nasionami. W zeszłym roku płaciłem za taka mieszankę chyba po 1.20zl/kg(nie pamiętam dokładnie). A powiedzcie mi czy sial ktoś z was może trawę sudańska na kiszonkę? Chciałbym zobaczyć co z tego będzie. Niech ktoś się wypowie na temat tej trawy. Czy jest warta siewu czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Kilogram miałem posiany dla picu obok ziemniaka na ogrodzie, szybko rośnie to fakt ale krowy po tym tylko dryzdaja na parę metrów.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość johny22
      Przez Gość johny22
      Poszukuje siewnika do poplonów najlepiej jak by był to nowy zestaw, preferował bym układ z rurami wysiewającymi w ilości +/- 10szt na 3m robocze. Na co ciekawego zwrócić uwagę, co możecie polecić co się sprawdza dla wysiewu drobnych i grubych nasion?
    • Przez Krystian6830
      Witam zastanawiam się nad wyborem kukurydzy na kiszonke.
      Czy na polu którego gleba to tak 4 i 5 klasa (moze trochę 3) można posiac odmiany maisadour mas 18t lub valterinio kws czy znacie jakiś lepsze ?
      A tak przy okazji to jaka polecacie kukurydzę na ziarno ?
       
    • Przez Krystian6830
      Jestem tu z pytaniem jak przykrywa się kiszonkę w silosie???
      rozwija sie po prostu folie i rozkłada ?
      Bo ja słyszałem że najpierw jeszcze jak nie nie kukurydzy ma to folie daje sie na sciany i na koniec zagina do środka 
      Wiecie jak to się robi ?????
    • Przez Ist
      Czy są jakieś przeciwwskazania co do stosowania soli potasowej pogłównie w jęczmieniu jarym? Próbowałem rozsiać dzisiaj lejkiem ale zj_bane mieszadło zmieliło sól i wszystko zwiewa. Dzisiaj będę już siał i nie zdążę ogarnąć tematu z rozsianiem. Stosował ktoś sól pogłównie?
    • Przez ursusc335m
      Witam. Mógłby mi ktoś doradzić jaki poplon zasiać na koniec kwietnia, początek maja po ziemniakach?  Chodzi mi o to, że pole ten rok odpoczywa (nie sieję zbóż bo nie hoduję zwierząt ) i nie wiem co zasiać  żeby okres do kwitnięcia tego poplonu  i jego orki był dłuższy niż gorczycy  czyli ok. 2 - 2,5 miesiąca ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj