Polecane posty

kobra89    71

Ja zamierzam siac zyto przed gryka bo sobie skosze elegancko zytko na kiszonke, zaorze i posieje gryke;d


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomash    7
moim zdaniem lepiej zyto zasiej więcej masy

 

jęczmień już zasiany.. tylko sie tak orientacyjnie pytam..

próbował ktoś robić sianokiszonkę z jęczmienia ozimego?? :)


...Więc Protestuje, Więcej Nic Nie Wyhoduję!!! - Jestem Rolnik, Rolnik, Rolnik Sam W Dolinie... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek321455    9

nie robiłem z jęczmienia ozimego. ja jak narazie robie z poplonów czyli jęczmien jary owies pszenżyto i pelucha ale czuje że że na jesien zasieję żyto na kiszonkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michu7    7

Jęczmień ozimy to nie jest chyba dobry wybór - ości będą kuły i bydło będzie mniej chętnie jadło i kaszlało.

 

U mnie tak było z jęczmieniem jarym, zwłaszcza gdy zbierany jest trochę później. Znowu gdy zbiera się zbyt wcześnie to ma małą wartość pokarmową i niższy plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomash    7

to lepiej poświęce 2 ha pszenżyta... :)


...Więc Protestuje, Więcej Nic Nie Wyhoduję!!! - Jestem Rolnik, Rolnik, Rolnik Sam W Dolinie... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michu7    7

no tak chyba będzie lepiej a jęczmień zbierz na ziarno. A w następnym roku najlepiej zasiej jednak żyto bo ono prędzej dojrzeje i można jeszcze po nim zasiać kukurydzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

Tak czytam i czytam a tu żadne konkrety, wiec może zapytam sie wprost. Jaką mieszanke na kiszonke zastosować siejąc teraz na wiosne, taka która urosłaby na słabszej ziemi V, VI klasa. Konkretnie nazwy roślin i w jakich proporcjach. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOOMER    0

Osobiście sieję żyto na jesieni, wiosną koszę jak się zaczyna kłosić (ok.15 maja) potem orze pole i sieję kukurydzę. Jeszcze pod żyto stosuję obornik. Na wiosnę oczywiście wczesną wiosną saletra amonowa. Co roku sprawdzony sposób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

U mnie są za duże piaski żeby tak robić. W maju jak sucho to nie wzejdzie albo wzejdzie i uschnie. To się sprawdza na mokry rok.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Andrzej, ponoc bardzi dobrze na kiszonke w kulkach sprawdza sie facelia i rosnie zaczepiscie na piaskach, w ciagu 50 dni gotowa do kiszenia.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Nie mam dostępu do nasion i ono chyba w dodatku drogie jest ...

 

U mnie tylko pryzma.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gorzupiak    1

U nas już posiekli żyta na kiszonke(my raz tak zrobiliśmy i już więcej nie chcemy krowy nawet jeść nie chciały :/) i posiali kukurydze! Ci co sieką później przeważnie sieją słonecznik i w pryzme ;)


"Myślę, że w dzisiejszych czasach to społeczeństwo wywiera na tobie pewną presję, jak powinieneś się zachowywać."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    702

@TOOMER wg mnie to jest dobry sposób jak masz sporo wilgoci w maju a jak jest sucho to raczej plon będzie słabszy w porównaniu do kukurydzy sianej w czystym siewie przynajmniej ja tak zaobserwowałem i tak robię ;) ze 3 lata temu na VI klasie zasiałem słonecznik pastewny było dość sucho ale nie miałem co narzekać :P Tłuszcz się poprawił więc jako dodatek do kuku polecam


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOOMER    0

Kukurydzę sieję połowę po życie (czyli średnia orka na wiosnę) a połowę orka zimowa i siew bez poplonu. Ta bez poplonu siana wcześniej dlatego wyższa i lepszy plon. Ale nie taka znaczna różnica. Zaznaczę, że kukurydza siana na ziemi klasy od 3b do 4b bo nie mam słabszych. Przedplon zazwyczaj zbożowy przeważnie pszenica ozima bądź tez pszenżyto ozime. Obornik obowiązkowo na jesieni i nawozy P i K. Na wiosnę uprawa i nawozy azotowe typu saletra (saletrzak) i mocznik w ziemię. Nie daję dawki pogłównie. No chyba, że pogoda sprzyjająca i rokowania na bardzo wysoki plon to wtedy tak.

Nie rozumiem dlaczego Tobie Gorzupiak krowy nie chciały jeść żyta. U mnie i krowy i byki (te większe od 500 kg bo to oni dostają) chwalą sobie kiszonkę. Dodatkowa pasza bo sprzątasz dwa razy w roku z jednego kawałka ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miroM1984    6

Hej koledzy co polecacie posiać po pszenicy ozimej jako poplon ścierniskowy do zakiszenia w pryzmie??

Do dyspozycji mam areał 2ha.

Myślałem nad mieszanka owies, wyka, seradela, plucha i łubin tylko nie wiem w jakich proporcjach i ile kg czego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja posiałem jęczmień, plucha i wyka.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARKPANTER    18

Ja jutro będę siał na próbę mieszanka zbożowa+gryka+wyka+słonecznik i do tego koniczynę perską

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorek12    0

Ja narazie mam zasiane perko z mieszanką zbożową widzę że jeszcze tydzień i jest do spasania. Mam zamiar wylać gnojowicę zaorać zasiać żyto na kiszonkę, skosić, wywieźć obornik znów gnojowicę, zaorać i zasiać mieszankę łubin i słonecznik peluszka i owies. Co wy na to?? Ziemia słaba to ma być dla opasów na surowo ??

 

 

 

A możesz pisać posty zdaniami a nie wszystko jak leci???... Tego poprawiłem.

Edytowano przez andrzej2110

ŻyJ SzybKo, Umrzyj Młodo..Zostaw Atrakcyjne Zwłoki :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

a jaki poplon jest najlepszy dla bydła ale jako pastwisko tak aby krowy jadły go na polu?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

hm Panowie sieję łubiny i w poplonie po ściętym życie które też robię to raczej tej uprawy nie widzę... strączkowe potrzebują dużo wilgoci, owszem łubiny świetnie sobie radzą na słabych stanowiskach ale muszą chociaż wystartować. Jeżeli nie będzie sensownej wilgoci łubin w mieszance nie wystartuje. O wszystkim decyduje woda. Poprzedni rok był bardzo łaskawy dla roślin sianych po zebraniu żyta na kiszonkę lecz spójrzmy prawdzie w oczy gdyby nie deszcze to figę byśmy mieli z kukurydzy. Po życie wydaje mi się że mimo wszytko sorgo/kukurydza i mieszanka strączkowo-zbożowa, na najsłabsze stanowiska łubin żółty 70kg z jęczmieniem 100kg a na już całkiem piachy z owsem choć ta kombinacja nie lubi się. Dochodzi tylko problem ochrony przed grzybem w łubinie. Ale coś za coś w końcu mister ma 45% białka. Nie napalałbym się na to jednak.


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fernando    0

Jeżeli nie tu przenieście.

Witam mam takie głupie pytanie :) nigdy nie robiłem kiszonki z poplonu i oto związane z nim moje pytanie; Jeżeli posieje już jakaś mieszankę to :

- Kiedy to skosić i czym? czym zebrać (bez prasowania)

- Czy da się to zakisić na pryzmie jeżeli tak to w jaki sposób?? (Folia na dół na to towar dobrze ugnieść traktorem i folia na górę? Moze to dla wielu z was banał i głupie pytanie lecz pomóżcie konkretnie :) z góry dzięki i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Sam sobie na to odpowiedziałeś w sumie.

Zebrać przyczepą najlepiej.

 

Poczytaj forum. Było pisane kilkanaście razy.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

Ale napisałeś czy kiszonka z żyta była by dobra, to chyba masz możliwość zasiania żyta? A jak byś sprzątnął żyto to możesz po nim zasiać kuku!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

Zamiast żyta lepiej zasiać lucernę, w siewie czystym albo jako mieszankę. Mniejszy nakład, duży plon, i sporo bialka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość johny22
      Przez Gość johny22
      Poszukuje siewnika do poplonów najlepiej jak by był to nowy zestaw, preferował bym układ z rurami wysiewającymi w ilości +/- 10szt na 3m robocze. Na co ciekawego zwrócić uwagę, co możecie polecić co się sprawdza dla wysiewu drobnych i grubych nasion?
    • Przez Krystian6830
      Witam zastanawiam się nad wyborem kukurydzy na kiszonke.
      Czy na polu którego gleba to tak 4 i 5 klasa (moze trochę 3) można posiac odmiany maisadour mas 18t lub valterinio kws czy znacie jakiś lepsze ?
      A tak przy okazji to jaka polecacie kukurydzę na ziarno ?
       
    • Przez Krystian6830
      Jestem tu z pytaniem jak przykrywa się kiszonkę w silosie???
      rozwija sie po prostu folie i rozkłada ?
      Bo ja słyszałem że najpierw jeszcze jak nie nie kukurydzy ma to folie daje sie na sciany i na koniec zagina do środka 
      Wiecie jak to się robi ?????
    • Przez Ist
      Czy są jakieś przeciwwskazania co do stosowania soli potasowej pogłównie w jęczmieniu jarym? Próbowałem rozsiać dzisiaj lejkiem ale zj_bane mieszadło zmieliło sól i wszystko zwiewa. Dzisiaj będę już siał i nie zdążę ogarnąć tematu z rozsianiem. Stosował ktoś sól pogłównie?
    • Przez ursusc335m
      Witam. Mógłby mi ktoś doradzić jaki poplon zasiać na koniec kwietnia, początek maja po ziemniakach?  Chodzi mi o to, że pole ten rok odpoczywa (nie sieję zbóż bo nie hoduję zwierząt ) i nie wiem co zasiać  żeby okres do kwitnięcia tego poplonu  i jego orki był dłuższy niż gorczycy  czyli ok. 2 - 2,5 miesiąca ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj