Polecane posty

Ja w tym roku kosiłem żyto na kiszonkę i powiem wam że fajnie się udała jałówki chętnie jedzą, krowy zresztą też. Mleka z tego to nie ma... Dobra Pasza dla byków i jałowizny. W tym roku też sieję żyto na kiszonkę tylko że z wyką ozimą, pasza będzie trochę lepsza, i polecam siać żyto z wyką bo same żyto to taki zapychacz bardziej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Ile tej wyki dodajecie do żyta na ha?

Edytowano przez mlodyhef

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

u nas sąśiad co roku tak robi z  żytem a potem qq i wtym roku się przejechał bo qq mu urosła maks 1.5m ale większość koło 1m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214
ChiquitaB

 

Powiem ci kolego, że ja w tym roku miałem qq po życie to moja kukurydza (siana 15.05) miała średnio 2-2,5 m (kolby ogólnie słabe) a niektórzy gospodarze mimo, że bez żyta mieli gorszą kukurydzę od mojej. Oczywiście byli też tacy co mieli ponad 3 metry. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zyzio405    13

najszybciej to zyto i najtaniej po zatym poplon nawet jakby go nie spasc przywalic obornikiem i na zielomo zaorac polepsza w znacznym stopniu struktur zwieksza wilgoc oraz zawaetosc pruchnicy i redukuje wystepowanie chwastow panowie a teza iz kiszonka z zyta jeczmienia i czegos tam przypomina mi teorie zera podniesinego do potegi ja zawsze wale poplon zyto pod kukurydze szczegolnie na lekkich ziemiach ale i naglinach i ni plon masy ni plon kolby nie spada zadnego roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacsz1986    0

Ile tej wyki dodajecie do żyta na ha?

 

Ja planuje dac 35kg wryki na 200 kg żyta i to na niecały chektar siane poraz pierwszy w gospodarstwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam 

Mam do was pytanie siał ktoś taki poplon ozimy pszenżyto, wyka ozima i koniczyna inkarnatka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik90_01    5

To po liściach od buraków powinno być kwaśne. A po korzonkach słodkie wink.gif

 

Pasza ma wpływ na smak mleka. Np. u nas jak dostawały marchew w dużych ilościach to było bardzo słodkie(najlepsze mleko jakie piłem).  

czy robił ktoś  kiszonkę czy sianokiszonkę z pszenżyta

 

Tak, pszenżyto z wyką ozimą. Na wiosnę poszło w pryzmę razem z trawami i lucerną. Kiszonka miała ładny zapach. Potem to wszystko idzie w paszowóz więc nie wiem jak krowom smakują poszczególne składniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marysrybak    3

Jednego roku sialem zyto 31 sierpnia, skosilem i zebralem pod koniec listopada bo bylo juz wyrosniete, na wiosne zyto odbilo i w maju zebralem jeszcze 30 bel z ha.  Czy jak by zasiac zyto z grochem i jeczmieniem do konca lipca dalo by rade to zebrac do 5 pazdziernika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Omroziło mi troche owies z gorczycą który miał być na kiszonkę, mogę z tego teraz zrobić baloty? Nie będzie się psuć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek1983    0

a co powiecie na zastosowanie foli termokurczliwej do zakiszenia balotów zamiast tradycyjnej owijarki i czy folia musi koniecznie nie przepuszczać światła do środka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksiezopolanin    133

A jeżeli żyto na kiszonke to w co lepiej jest zrobić? Bele czy pryzma. ? Mógłby ktoś dac jakieś wskazówki ? A co do tej foli to pierwsze słyszę też chciałbym się więcej dowiedzieć o niej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek1983    0

folia głownie używana w przedsiębiorstwach produkcyjnych do strecz-owania produktów na palecie wiaderek cementu itd ja właśnie pracuje w jednym z takich zakładów i zastanawiam się nad zastosowaniem takiej folii do balotów bo sam nie posiadam owijarki a na rynku dużo jest takiej folii ofercie nawet i czarna pozostaje pytanie czy to sie uda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksiezopolanin    133

A to już wiem. To jest ta folia przeswitujaca. Niedaleko mnie widziałem ktoś owijal w taka. Ciekawe właśnie jak to zdaje egzamin. Z drogi ta trawa pod folia wygląda całkiem dobrze. Pleśni żadnej nie widać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

szajs syf i marnowanie paszy!!!!!, owijałem raz słome i siano strechem, dobrze jest do zimy, potem pęka od mrozu, i wszystko gnije


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksiezopolanin    133

Wiadomo zeby uzyskac pasze o dobrej jakosci nie nalezy zaoszczedzac na foli. U nas stosujemy folie silotite i nie ma problemow moze czasami jakas plesn wytapi ale to spowodowanie jest przez uszkodzenia ( koty ). Kiedys byla kupiona tansza folia to przy stawianiu i obtarciu o druga folie potrafila peknac. Przy silotite nie ma czegos takiego


Powoli temat odchodzi w druga strone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek1983    0

ktoś coś doradzi co do tej folii bo moim zdaniem to lepsze rozwiązanie niz zwykle worki do siano kiszonek

Edytowano przez radek1983

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregory81    157

A jeżeli żyto na kiszonke to w co lepiej jest zrobić? Bele czy pryzma. ? Mógłby ktoś dac jakieś wskazówki ? A co do tej foli to pierwsze słyszę też chciałbym się więcej dowiedzieć o niej.

 

Bele czy pryzma? Tu musisz sam zadecydować. Zależy to od tego jak masz rozwiązane zadawanie paszy. Jedna i druga metoda ma zalety i wady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lawa3p    8

Kiszonka z żyta im  bardziej sucha tym lepsza wtedy gdy się bele otworzy pachnie sianem  krowy pięknie ją jedzą a żeby żyto z wyką miało jakąś wartość  trzeba dać min 20 kg wyki wtedy troszkę drgnie wskazówka litrów mleka :) Ja w tym roku dałem 25 kg wyki i 130 kg żyta i wyke widać bardzo ładnie :) Zobaczymy jaki będzie plon kiszonki ponieważ praktykuję co roku uprawę tego poplonu :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Ja dałem wyki  20kg  zobaczymy jak to wypadnie  pierwszy raz  zasiałem z wyką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksiezopolanin    133

Kiszonka z żyta im  bardziej sucha tym lepsza wtedy gdy się bele otworzy pachnie sianem  krowy pięknie ją jedzą a żeby żyto z wyką miało jakąś wartość  trzeba dać min 20 kg wyki wtedy troszkę drgnie wskazówka litrów mleka :) Ja w tym roku dałem 25 kg wyki i 130 kg żyta i wyke widać bardzo ładnie :) Zobaczymy jaki będzie plon kiszonki ponieważ praktykuję co roku uprawę tego poplonu :)

 

I co roku bele? Prasa z nozami czy bez ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość johny22
      Przez Gość johny22
      Poszukuje siewnika do poplonów najlepiej jak by był to nowy zestaw, preferował bym układ z rurami wysiewającymi w ilości +/- 10szt na 3m robocze. Na co ciekawego zwrócić uwagę, co możecie polecić co się sprawdza dla wysiewu drobnych i grubych nasion?
    • Przez Krystian6830
      Witam zastanawiam się nad wyborem kukurydzy na kiszonke.
      Czy na polu którego gleba to tak 4 i 5 klasa (moze trochę 3) można posiac odmiany maisadour mas 18t lub valterinio kws czy znacie jakiś lepsze ?
      A tak przy okazji to jaka polecacie kukurydzę na ziarno ?
       
    • Przez Krystian6830
      Jestem tu z pytaniem jak przykrywa się kiszonkę w silosie???
      rozwija sie po prostu folie i rozkłada ?
      Bo ja słyszałem że najpierw jeszcze jak nie nie kukurydzy ma to folie daje sie na sciany i na koniec zagina do środka 
      Wiecie jak to się robi ?????
    • Przez Ist
      Czy są jakieś przeciwwskazania co do stosowania soli potasowej pogłównie w jęczmieniu jarym? Próbowałem rozsiać dzisiaj lejkiem ale zj_bane mieszadło zmieliło sól i wszystko zwiewa. Dzisiaj będę już siał i nie zdążę ogarnąć tematu z rozsianiem. Stosował ktoś sól pogłównie?
    • Przez ursusc335m
      Witam. Mógłby mi ktoś doradzić jaki poplon zasiać na koniec kwietnia, początek maja po ziemniakach?  Chodzi mi o to, że pole ten rok odpoczywa (nie sieję zbóż bo nie hoduję zwierząt ) i nie wiem co zasiać  żeby okres do kwitnięcia tego poplonu  i jego orki był dłuższy niż gorczycy  czyli ok. 2 - 2,5 miesiąca ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj