Polecane posty

Mateo23    0

Tez mam ten sam problem nie wiem co zasiac po rzepaku zeby zrobic pozniej kiszonke dla opasów. moze ktos pomoze. Myslalem o owsie,jęczmieniu i słoneczniku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

A na jakiej glebie chcesz zasiać poplon? Bo jak na bardziej żyznej to może troche strączkowych aby poprawić parametry kiszonki np peluszka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

koledzy posiałem na wiosnę mieszankę (owies, peluszka, wyka, gryka) na V klasie w zeszłym tygodniu zebrałem to w bele. czy urośnie tam jeszcze raz taka mieszanka? na jesień planuje pszenżyto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gelo400    32

czytam czytam i czytam i zadnych konkretów;/ tez szukam informacji o poplonach sprobuje po zniwach z facelia na kawalku 1ha i z owsem 6ha czy moze cos do tego owsa dosypac hmm? jest ktos kto praktykuje poplony na kiszonke?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

do owsa dorzucam jeszcze rzepak 2 kg, wszytko ładnie się zakiszą i nadaję bardzo wyraźny zapach przez co bydłaki jedzą to jak głupie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paweldv    2

witam nie mam dużego doswiadczenia bo posiadam zaledwie 50 opasów i 50 cieląt. ale ja co roku po jęczmieniu nie po innym zbożu bo za mało czasu i za słabe gleby sieje mieszani z owsa 100kg wyki 25 peluszki 25 słonecznika 10 tego robie 3ha pod korzeń daje 100kg saletry kosze to rotacyjna raz przewracam i po 2 dniach beluje balotnica Krone z roterem bo przykro to potem rozwijac jak nie ma rotera to lepiej orkanem albo kombajnem albo samozbierająca z nozami i w pryzme przy dobrym roku wydajnosc to 12-15 bel z ha więc szału nie ma ale trzeba cos bykom dać na paszę objetościowa. i wole to jak żyto na zime a po życie wiosną kukurydze. istotne jest aby masa sucha w zywieniu opasa nie przekraczała 40% więc trzeba kombinowac. każdy patrzy na przyrosty i niestety kiszonki z kukurydzy trawy i do tego pasza tresciwa w ilości 6kg dziennie na sztuke nic nie zastapi chyba ze ktos ma chec i czas pas byka 2 lata, czasem lepiej dac mniej a lepsze i sprzedac byka 18mies. w wadze do 800kg

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam nie mam dużego doswiadczenia bo posiadam zaledwie 50 opasów i 50 cieląt. ale ja co roku po jęczmieniu nie po innym zbożu bo za mało czasu i za słabe gleby sieje mieszani z owsa 100kg wyki 25 peluszki 25 słonecznika 10 tego robie 3ha pod korzeń daje 100kg saletry kosze to rotacyjna raz przewracam i po 2 dniach beluje balotnica Krone z roterem bo przykro to potem rozwijac jak nie ma rotera to lepiej orkanem albo kombajnem albo samozbierająca z nozami i w pryzme przy dobrym roku wydajnosc to 12-15 bel z ha więc szału nie ma ale trzeba cos bykom dać na paszę objetościowa. i wole to jak żyto na zime a po życie wiosną kukurydze. istotne jest aby masa sucha w zywieniu opasa nie przekraczała 40% więc trzeba kombinowac. każdy patrzy na przyrosty i niestety kiszonki z kukurydzy trawy i do tego pasza tresciwa w ilości 6kg dziennie na sztuke nic nie zastapi chyba ze ktos ma chec i czas pas byka 2 lata, czasem lepiej dac mniej a lepsze i sprzedac byka 18mies. w wadze do 800kg

 

zasiałem peluszke ze slonecznikiem w jakiej fazie powinienem ściąć tą mieszankę i tylko 15 balotów to szalu nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

jutro-mam-zamiar-posiać-żyto-na-kiszonkę-i-czy-dobrym-rozwiązaniem-byłoby-dodanie-rzepaku-żeby-poprawić-wartość-kiszonki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Rzepak aż taki duży nie urośnie, za to nada kiszonce bardzo charakterystyczny zapach. U mnie zwierzaki jadły taką mieszankę jak szalone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SebQ90    0

można siać teraz owies na kiszonke? czy lepiej poczekać i posiać na wiosnę? zależy mi na jak najwcześniejszym skoszeniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciastek12    44

jutro-mam-zamiar-posiać-żyto-na-kiszonkę-i-czy-dobrym-rozwiązaniem-byłoby-dodanie-rzepaku-żeby-poprawić-wartość-kiszonki?

 

Rzepaku bym nie dodawał bo żyto kosi sie w czasie kłoszenia  a w tym czasie rzepak juz kwitnie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
trafer    0

Pierwszy raz siałem poplon na kiszonke. Zasiałem żyto jare z owsem. Żyto się kłosi, czy opłaca sie czekać az bedzie wiecha w owsie? poplon bedzie w balotach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilrudy    7

Przy dobieraniu roślin na kiszonkę warto jest dobrać rośliny takie które "poprowadzą proces fermentacji" w balocie. Gdy roślina się kłosi całe białko w niej zawarte uderza w kłos i pozostaje sama słoma. Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem jest posiać np. owies+łubin żółty+ saradele lub kukurydza+ peluszka+wyka. Zależy jeszcze od typu gleby i jej klasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na wiosne zamierzam posiac owies i jęczmień na kiszonke , tylko nie wiem w jakich proporcjach i czy może dorzucić do tego jeszcze np. peluszke? Na tym polu później mają być warzywa. Proszę o cenne rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilrudy    7
Mieszanki roślin strączkowych ze zbożami można również uprawiać z przeznaczeniem na zielonkę do bezpośredniego skarmiania. Zasiewy takie należy zbierać w fazie dojrzałości mleczno-woskowej ziarna zbóż. Na gleby ciężkie można stosować następujące mieszanki:

- bobik 120 kg/ha + groch pastewny 60 kg/ha + owies 50 kg/ha,

- wyka jara 80 kg/ha + owies 140 kg/ha,

- wyka jara 90 kg/ha + bobik 150 kg/ha + owies 20 kg/ha.

Na gleby lżejsze zaleca się przy uprawie na zielonkę mieszanki o następującym składzie:

- łubin żółty 100 kg/ha + groch pastewny 60 kg/ha + owies 80 kg/ha,

- groch pastewny 120 kg/ha + owies 120 kg/ha,

- łubin żółty 100 kg/ha + owies 140 kg/ha.

 

można również zmniejszyć zawartość owsa o połowę i w to miejsce jęczmień, pasza super, praktykowałem, wszystkie zwierzaki za tym szaleją  :) . Tylko należy pamiętać o proporcjach bo inaczej jedna roślina zagłuszy drugą :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Posiadam ziemie dość słabe ale w dobrej kulturze. Jakbym dał : 60kg grochu pastewnego(peluszki)+40kg owsa+40kg jęczmienia, było by dobrze ? Czy dać więcej zboża?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oloolosz    2

witam

ostatnie lata to długa jesień,wczesne zniwa,

czy dałoby rade po jęczmieniu ozimym posiac słonecznik z qq,i w październiku zcinac orkanem i bydłu dawac na swiezo?

kiedys na próbe mielismy bobik,to stał do grudnia i miał z 70 cm,może ten bobik byłby lepszy?zawsze siejemy poplony,typu łubin wąskolistny,zyto,owies,gorczyca,i jedynie to było ewentualnie spasywane,ale nieraz paszy brakuje w pazdziernku i żeby mniej sianokiszonek dawac to może taki miks qq o dłuższym fao żeby dużych kolb niebyło bo podzcas cięcia orkanem by spadywały,po jęczmieniu słoma cięta,obornik,potem orka,jakie nawożenie zastosować?zasobnośc w składniki srednia,ziemia 4 do 6 kawłkiem małym.

wszystkiego dobrego w Nowym Roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilrudy    7

Posiadam ziemie dość słabe ale w dobrej kulturze. Jakbym dał : 60kg grochu pastewnego(peluszki)+40kg owsa+40kg jęczmienia, było by dobrze ? Czy dać więcej zboża?

 40+40+60=140 to troche mało na 1ha, jeśli chcesz mieć troche belek to daj proporcjonalnie więcej zboża do grochu tak na 200kg lub w to miejsce łubin żółty. Ma twardą łodyge ale zwierzaki go chętnie zjadają. Osobiście dał bym tak:

 

40 kg owies, 40 kg jęczmień, 60 kg peluszka, 60-80 kg łubin żółty lub łubin zastąpić zbożem 40 kg i 20 peluchy.

 

Praktykowałem w tamtym roku pierwszą wersję z grochem zbożem i łubinem i tak z kawałka ok 1,3 ha było 42 bele po prasie Lely rp245 + noże na 50% więc chyba warto. Mały odrost przeorałem i powtórka z rozrywki w sumie dało ok 80 bel :)

mój kolega siał qq dosyć gęsto po zbożu i ścinał to kosiarką rotacyjną a dawał całe łodygi i nic nie zostawiały, dawał to bykom nie wiem czym to nawoził, zapewne tylko obornik albo i nie :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko że ja to bym kosił orkanem na pryzmę.Dzwoniłem dziś do centrali w Wodzieradach to za groch mi powiedzieli 2,85zł/kg , jak myślicie dobra cena?

Edytowano przez rolnikursusc3603p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilrudy    7

Z ceną to się nie orientuje. A może tak inaczej "futtertrio" trawa jednoroczna? Mam zamiar kawałek spróbować, zobaczymy co wyjdzie. :) 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość johny22
      Przez Gość johny22
      Poszukuje siewnika do poplonów najlepiej jak by był to nowy zestaw, preferował bym układ z rurami wysiewającymi w ilości +/- 10szt na 3m robocze. Na co ciekawego zwrócić uwagę, co możecie polecić co się sprawdza dla wysiewu drobnych i grubych nasion?
    • Przez Krystian6830
      Witam zastanawiam się nad wyborem kukurydzy na kiszonke.
      Czy na polu którego gleba to tak 4 i 5 klasa (moze trochę 3) można posiac odmiany maisadour mas 18t lub valterinio kws czy znacie jakiś lepsze ?
      A tak przy okazji to jaka polecacie kukurydzę na ziarno ?
       
    • Przez Krystian6830
      Jestem tu z pytaniem jak przykrywa się kiszonkę w silosie???
      rozwija sie po prostu folie i rozkłada ?
      Bo ja słyszałem że najpierw jeszcze jak nie nie kukurydzy ma to folie daje sie na sciany i na koniec zagina do środka 
      Wiecie jak to się robi ?????
    • Przez Ist
      Czy są jakieś przeciwwskazania co do stosowania soli potasowej pogłównie w jęczmieniu jarym? Próbowałem rozsiać dzisiaj lejkiem ale zj_bane mieszadło zmieliło sól i wszystko zwiewa. Dzisiaj będę już siał i nie zdążę ogarnąć tematu z rozsianiem. Stosował ktoś sól pogłównie?
    • Przez ursusc335m
      Witam. Mógłby mi ktoś doradzić jaki poplon zasiać na koniec kwietnia, początek maja po ziemniakach?  Chodzi mi o to, że pole ten rok odpoczywa (nie sieję zbóż bo nie hoduję zwierząt ) i nie wiem co zasiać  żeby okres do kwitnięcia tego poplonu  i jego orki był dłuższy niż gorczycy  czyli ok. 2 - 2,5 miesiąca ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj