Polecane posty

Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Siał ktoś z was Proso na poplon na kiszonkę ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

koledzy jaką mieszanką na zielonkę można zasiać żeby zastąpiło to qq? bedzie to siane na wiosnę na 5 klasie ziemi i zbierane w bele z przeznaczeniem na sianokiszonkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Owies z seradelą daje Znakomitą paszę. Skosisz Owies z saradelą w bele i owiniesz a drugi pokos saradeli możesz zrobić siano

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
button89    2

A wysiewasz ten owies i seradele równocześnie czy najpierw owies a potem wsiewka seradeli? Napisz coś więcej jak możesz o agrotechnice i terminach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Możesz siać razem wymieszać i do siewnika i siać na ha dać 150kg owsa i 40kg Seradeli Kiedy siać tak aby przymrozki nie złapały saradeli jednego roku są drugiego nie i na dwoje babka wróżyła kiedy siać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skup14    0

co mozna zasiac na poplon na pasze dla bydla po rzepaku zimowym? na koniec wrzesnia bede sial pszenice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrews1987    3

Panowie mam obecnie 1ha jęczmienia ozimego klasa IV. Czy mieszanka peluszka, łubin( nie wiem który), facelia i trochę owsa może być jeśli tak to jakie proporcje?? Ma być na sianokiszonkę w balotach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
z125    3

witam planuję zasiać ok 80 ar wyki na poplon i chcę to zkosić i zakosić w pażdzierniku a zasiac zaraz po żniwach i taka kiszonka z wyki w pryżmie smakuje bydłu? i dobre są przyrosty psuje się taka kiszonka prucz tego będą robił śrutę z dodatkiem dla bydła i mam siano z 80 ar i będzie to dla 3 byków i 1 krowy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

WITAM. takie pytanie mam, jaki poplon nadający się na paszę dla cieląt zasiać po rzepaku około 20 lipca, proszę o konkretną poradę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Ja po pszenżycie - tak do 10-tego sierpnia sieję seradelę z facelią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ok.dzięki , napisz czy to rolujesz i owijasz czy sieczkarnią rozdrabniasz i na pryzmę czy jeszcze inaczej , pytam się bo nie mam żadnego doświadczenia w tym zakresie, do tej pory siałem tylko pszenicę i rzepak na przemian tak od ponad dwudziestu lat bez żadnej hodowli ale teraz trzeba szukać innych rozwiązań bo taki system upraw powoli traci sens .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
z125    3

ja mam plany zakupić 2 cielęta i zasiać po żniwach wykę i zciąć orkanem lub rotacyjną i zrobić w bele i owijać folią lub zrobić w pryzmę i w pażdzierniku z 1 ha było by bardzo dużo paszy ;) tylko że nie mam ani samozbierającej ani orkana ani owijarki ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, prosił bym o dokładne informacje jeżeli chodzi o dobranie gatunków roślin sianych jako poplon w lipcu i sierpniu dla bydła cieląt, kolega wcześniej proponował seradelę z facelią, ile nasion wysiać tych roślin i jaki sposób najlepszy na zbiór aby taka pasza była dobra i nie wymagała dużych nakładów. Jeżeli znajdzie się ktoś co będzie mógł udzielić mi konkretnych porad to dodam, że moje pola które mam to klasa ziemi pierwsza i druga, więc może inna mieszanka jeszcze by się sprawdziła , planuję zasiać trzy hektary mogę wypróbować trzy różne warianty , będę bardzo wdzięczny za informację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

U mnie jest to spasane - i gleby mam 5-6 klasy , seradela na 1-2 klasie odpada. Tak że musisz szukać innych rozwiązań może peluszka .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wyszukałem parę informacji w tym temacie :

 

 

Ilość wysiewu w kg/ha w mieszankach polecanych na gleby lekkie

-łubin żółty + seradela – 130 +30

- łubin żółty + wyka kosmata – 100+40

- łubin żółty + facelia – 80 + 4

- seradela + facelia – 30+3

- gorczyca biała + facelia – 10+ 3

- seradela + gryka – 40+ 40

- facelia + wyka ozima – 6 + 40

 

Ilość wysiewu w kg/ha w mieszankach polecanych na gleby średnie

 

- łubin żółty + groch pastewny – 100+ 100

- łubin żółty + groch pastewny + wyka kosmata – 120 + 60 + 40

- łubin wąskolistny + groch pastewny – 140 + 100

- groch pastewny + słonecznik – 150 + 15

- groch pastewny + łubin żółty + seradela – 100+ 80 + 20

- groch pastewny + wyka jara + słonecznik – 100 + 50 + 10

- groch pastewny + łubin wąskolistny + słonecznik – 100 + 70 + 15

- wyka jara + bobik + słonecznik – 100 + 80 + 15

 

- na gleby słabsze:

łubin żółty + facelia (80 + 4 kg/ha)

seradela + gryka (40 + 40 kg/ha)

wyka ozima + facelia (40 + 4 kg/ha)

łubin żółty + peluszka + gorczyca biała (120 + 60 + 6 kg/ha)

facelia + seradela (3 + 30 kg/ha)

gorczyca biała + facelia (10 + 3 kg/ha)

- na gleby średnio żyzne:

peluszka + słonecznik (150 + 15 kg/ha)

wyka jara + peluszka + owies (65 + 75 + 60 kg/ha)

wyka jara + życica (125 + 25 kg/ha)

wyka jara + bobik + słonecznik (100 + 80 + 15 kg/ha)

łubin wąskolistny + peluszka + słonecznik (100 + 60 + 15 kg/ha)- na gleby żyzne (ciężkie):

bobik + wyka jara + słonecznik (120 + 40 + 10 kg/ha)

bobik + peluszka + słonecznik (100 + 100 + 15 kg/ha)

bobik + peluszka + wyka siewna + słonecznik (140+60+60+10 kg/ha)

peluszka + wyka jara + rzepak (50 + 20 + 4 kg/ha

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

to jest teoria, poplony ścierniskowe zalecany siew do 15,07 , i przyoranie zielonej masy, A JA PYTAM ROLNIKÓW KTÓRZY W PRAKTYCE STOSOWALI MIESZANKI POPLONÓW Z PRZEZNACZENIEM NA KISZONKĘ DLA BYDŁA (rozdrobnić i na pryzmę) KTÓRY WARIANT BYŁBY NAJLEPSZY JAKO PASZA I WYDAŁ BY NAJWIĘKSZY PLON NA DOBRYCH ZIEMIACH kl 1,2,

 

będę drążył ten temat aż ktoś mi w końcu odpowie

 

i dodam jeszcze bo już sprawdziłem,że cena nasion jest dosyć wysoka , nie jest to więc tania sprawa aby można robić doświadczenia ryzykując że albo to nie urośnie albo nie nadaje się na kiszonkę

 

Facelię 15 zł/kg

lucernę 18 zł/kg

koniczynę czerwoną 15 zł/kg

wyka 2,50/kg

łubin żólty szerokolistny 2,20/kg

peluszka 1,90/kg

słonecznik czarny 3,40/kg

 

przykładowe ceny , więc warto pytać aby błędu nie popełnić i wydać pieniądze bez sensu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oktawia1988    13

witam, ja sie zainteresowalam :) Prosze o porady,co siac na poplon na kiszonke do bydla miesnego. Zalezy mi rowniez, zeby mozna to pozniej zwinac w bele, mam zasiana kuku, ale to bedzie na pryzmie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eminem    1

Jaki poplon na kiszonke dla bydla mozna zasiac po rzepaku w lipcu? Na koniec wrzesnia bedzie siana pszenica. Zbierac bede w bele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oktawia1988    13

Eminem, nikt sie nie kwapi,zeby nam odpowiedziec :unsure: ja zastanawiam sie nad lubinem,peluszka,zytem,,, no ale nie wiem, moze slonecznik ( moze do tego czasu nim posiejemy- to ktos madrzejszy sie wypowie :) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak wcześniej pisałem ja nie mam żadnego doświadczenia w tym zakresie wykorzystywania poplonów na paszę i nie interesowało mnie to, a jak już siałem poplon to jesienią go przyorałem, teraz trochę zmienię profil gospodarstwa i dlatego szukam cennych podpowiedzi , przeczytałem chyba wszystkie artykuły odnośnie poplonów jakie rośliny ze sobą łączyć i w jakich ilościach wysiewać, wkleiłem to w moją wcześniejszą wypowiedź, ale istotne jest jaki wariant wybrać aby z tego była wartościowa pasza i co najważniejsze czy to urośnie w zadowalającym stopniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paaatryk    5

też właśnie chciałem zasiać poplon z przeznaczeniem na kiszonkę w balotach..... próbowałem z gorczycą, ale była średniawa i zaorałem jesienią zawsze nawóz :)

Dodam że u mnie średnie gleby IV / V klasa.... w tym roku planuję zasiać wykę z owsem, bo analizując ceny nasion to w sumie droga zabawa a nie wiem jaki może być efekt...

co myslicie o mieszance 40 kg wyki + 50 kg owsa ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Gleby IV klasa i kawałkami V - co urośnie w 50 dni tj. od żniw do siania zbóż ozimych i nada się dla bydlaków? Cena nasion żeby nie była wygórowana i żeby bydłu smakowało - istnieje coś takiego?:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość johny22
      Przez Gość johny22
      Poszukuje siewnika do poplonów najlepiej jak by był to nowy zestaw, preferował bym układ z rurami wysiewającymi w ilości +/- 10szt na 3m robocze. Na co ciekawego zwrócić uwagę, co możecie polecić co się sprawdza dla wysiewu drobnych i grubych nasion?
    • Przez Krystian6830
      Witam zastanawiam się nad wyborem kukurydzy na kiszonke.
      Czy na polu którego gleba to tak 4 i 5 klasa (moze trochę 3) można posiac odmiany maisadour mas 18t lub valterinio kws czy znacie jakiś lepsze ?
      A tak przy okazji to jaka polecacie kukurydzę na ziarno ?
       
    • Przez Krystian6830
      Jestem tu z pytaniem jak przykrywa się kiszonkę w silosie???
      rozwija sie po prostu folie i rozkłada ?
      Bo ja słyszałem że najpierw jeszcze jak nie nie kukurydzy ma to folie daje sie na sciany i na koniec zagina do środka 
      Wiecie jak to się robi ?????
    • Przez Ist
      Czy są jakieś przeciwwskazania co do stosowania soli potasowej pogłównie w jęczmieniu jarym? Próbowałem rozsiać dzisiaj lejkiem ale zj_bane mieszadło zmieliło sól i wszystko zwiewa. Dzisiaj będę już siał i nie zdążę ogarnąć tematu z rozsianiem. Stosował ktoś sól pogłównie?
    • Przez ursusc335m
      Witam. Mógłby mi ktoś doradzić jaki poplon zasiać na koniec kwietnia, początek maja po ziemniakach?  Chodzi mi o to, że pole ten rok odpoczywa (nie sieję zbóż bo nie hoduję zwierząt ) i nie wiem co zasiać  żeby okres do kwitnięcia tego poplonu  i jego orki był dłuższy niż gorczycy  czyli ok. 2 - 2,5 miesiąca ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj