Skocz do zawartości

Polecane posty

BartekP    0

Jak tam wasze facelie wyglądają? Rusza już ktoś z desykacją?

Wiadomość z agroFakt.pl

pablo2017    0

Witam. posiadam do sprzedania 4t facelii czystej odwianej. w przypadku propozycji prosze o kontak 733 018 014

wsbil    0

Panowie spotkaliście się z tematem mandatów za "rozpowszechnianie nasion facelii"? 

Tu jest w tym artykule opisane o zaistniałej sytuacji:

http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl/phpbb/printview.php?t=2213&start=0

Słyszałem ,że tyczy się to sprzedaży nasion do "produkcji nasion" . Nie poplonów. Ale ile w tym prawdy to nie wiem.

Ja w tym roku pierwszy raz siałem, 0,9h-  wyszło po oczyszczeniu i przewianiu 440kg, było by więcej ale pogoda niekorzystna i troszkę przy późno kosiłem. Desykcja REGLONE, siana 1 kwietnia.

Zobaczymy jak wyjdzie drugi plon w tym roku.

wsbil    0
Napisano (edytowany)

Kiedy dolne nasiona są brązowawe. Reszta będzie białych ale się nie przejmuj.

Najważniejsze by złapać moment zanim dolne się otworzą i zaczną obsypywać.
Do desykcji dawałem 2l oryginalnego REGLONE na 1h

Mam na sprzedanie 400kg jakby ktoś chciał :)

Edytowano przez wsbil

wsbil    0

Nie wiem nie korzystałem. Ogólnie z efektu Reglone jest w 100% zadowolony, gdyby nie cena, choć płaciłem ok 130zł za 2l.

Matey    427

Ktos z kolegów handluje facelia na poplon? Potrzebuje cos miedzy 30-70kg

Tomaszek8504    13

Witam Planuję po zbiorze pszenicy ozimej zasiać facelię na poplon i wiosną groch, czy jest sens? Na drugim polu po jeczmieniu chciałbym tak zrobić ale na jesieni pszenica ozima, zdąży facelia urosnąć?

jahooo    253

Zebrałem dziś z 70arów. Po odwianiu będzie z 300kg, to chyba nie tak źle ?

pszycha1    6

Witam Planuję po zbiorze pszenicy ozimej zasiać facelię na poplon i wiosną groch, czy jest sens? Na drugim polu po jeczmieniu chciałbym tak zrobić ale na jesieni pszenica ozima, zdąży facelia urosnąć?

zalezy kiedy będziesz siał pszenicę, jeśli już zasiałeś to ok, jeśli jeszcze nie to raczej nie warto

bizonz0830    2

facelie podobno na poplon można siać do 15 sierpnia a kolega siał 20 sierpnia i w listopadzie krowom zakisił i lux pasza była

piotr_79    1

Witam,

chcę w przyszłym roku zasiać facelie na nasiona pierwszy raz proszę o info czym siejecie na nasiona i czy dam radę poznaniakiem?

pszycha1    6

ogólnie to brak

dwuliścienne można próbować afalon (substacja aktywna linuron), ogólnie nie opracowano metod odchwaszczania i brak zarejestrowanych środków

jednoliścienne szeroki wybór

jahooo    253

Informacja z forum:

Ponieważ facelię sieję od kilkunastu lat na nasiona ,a przede wszystkim jako pożytek dla pszczół chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami w uprawie z tą rośliną.Wczesną wiosną wykonuję wukowanie pola,siew facelii wykonuję między 25marca a 15kwietnia (w zależności od pogody,w tym roku zasiałem 24 marca ,obecnie jest w fazie wschodów),nawożenie jakie stosuję to Polifoska 6-250kg/ha oraz saletrzak 100kg/ha i nic więcej. Wszystko daję przedsiewnie pod tzw.agregat.Optymalna ilość nasion jaką wysiewam to 6-7kg/ha przy klasie gleby IIIb- lVa na glebie lżejszej można zwiększyć o 1kg.Do trzech dni po zasiewie należy wykonać oprysk Afalonem w dawce 0,8-1L/ha w zależności od klasy gleby.Jeżeli na plantacji występuje zachwszczenie w postaci chabra bławatka ,którego później bardzo trudno wyczyścić stosuję Lontler w ilośći 0,25l/ha gdy facelia osiąga 15-20cm wzrostu.Zbiór wykonuję dwuetapowo,tz.kiedy pierwsze nasiona zaczynają wylatywać z dolnych torebek ,ścinam facelię pokosówką(ja robie tą czyność o rosie między godz.4 a 5 rano w celu zminimalizowania strat z osypującej się rośliny) na pokosy by po upływie około 2 tygodni w celu doschnięcia wymłucić ją kąbajnem. Czyszczenie wykonuję na wiejni lub Petkusie w zależności od stopnia zanieczyszczenia.Plon jaki uzyskuje średnio to 750 do 850 kg z ha ,rekord to 1100kg z ha,ale było to tylko raz przy suchym i upalnym lecie.I najważniejsze ,facelia jest rośliną obcopylną wymaga zapylania przez owady,jeżeli oczekiwany plon nasion ma być wyższy niż 400kg/ha wskazane jest aby na każdy hektar facelii w pobliżu znajdowało się min. pięć rodzin pszczelich.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się