Polecane posty

matava    20

Z tego co słyszałem, to można we facelii stosować linuron (Afalon), ale hamuje, chlopyralid (Lontrel), ale małe spektrum działania, izoproturon (Protugan), ale nic nie wiem, mezotrion (Callisto), ale raczej przedwschodowo, gdyż nalistnie może przypalić umiarkowanie. O ostatnim rozwiązaniu słyszałem najmniej. Może ktoś z większym doświadczeniem ode mnie do tego ustosunkować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Seba8080    1

witam planuje zasiać w tym roku pierwszy raz facelie czytałem troszkę o tym co znalazłem na forum i w internecie

1 środka na zielsko nie ma  wyczytałem ze należny ja bronować ale czy nie powyrywa się jej

2 w jakich odstępca naj lepiej siać

3 planuje dać 200kg polifoski6 na 1h wystarczająca dawka

4 dosuszać lepiej opryskiem czy ja skosić na pokosy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrobak    18

Wszystko jest podane, tylko nie wprost, bo nie wolno i trzeba dobrze poszukać.

http://www.ior.poznan.pl/plik,594,1139,15-roman-kierzek-pdf.pdf?adm

http://spottedwing.org/system/files/u1473/42_Flowers.pdf

http://seriousaboutcamo.typepad.com/files/phacelia_farmer_version.pdf

Oraz czasopismo 

Progress in Plant Protection   z 2007 (3) oraz z 1999 chyba (2)

Niestety należy udać się do biblioteki, albowiem linki już nie działają

http://journals.indexcopernicus.com/abstract.php?icid=881408

 

 
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacekrol    32

świetne linki, a wiec mamy potwierdzenie ze mezotrion jest bezpieczny w 100%, do tego ior podaje dawke 1,2l/ha
Ciekaw jestem co pisza w PPP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkujawy    67

@ mrobak- Dzięki.... Takie linki na wagę złota. Pozwoliłem sobie skopiować  i wkleić na stronę Niech ludziska korzystają 

 

Ciekawe co w tym roku zrobi się z nasionami. Jak słyszę każdy sieje  Facelie ?

 

 

Facelia błękitna

Obiekty Dawka
[l,kg/ha]
Termin zabiegu
linuron 1,5 To
linuron + linuron 0,75 To
linuron 1,0 To
lenacyl 0,5 To
lenacyl 1,0 To
trifluralina 1,5 To
pendimetalina 3,5 To
mezotrion 1,2 To
chlomazon +linuron 0,2+1,0 To
To – po siewie

Edytowano przez Robertkujawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrobak    18

Z linuronem lepiej uważać. Zostało udowodnione w badaniach, że nie pozostaje bez wpływu na plon. około -30% przy 1,5 l/ha

Edytowano przez mrobak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sruba2    1

Witam serdecznie mam pytanko ponieważ wziąłem w dzierżawę 1.5 ha po kukurydzy który miała kiepski plon około 3 no 4 ton z tego kawałka, mam zamiar posiać tam facelię o nawożeniu się już naczytałem ale mam jedno zasadnicze pytanie czy ktoś stosował  Afalon + Comand. Czyli 1 L+0,1- 0,15 L na ha jeśli tak  to proszę o wszystkie uwagi z góry dzięki.  :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ozi22    0

Czy ktoś słyszał o firmie STEPPOL AGRO z Łykoszyna gdzies w okolicach Hrubieszowa , oni kontraktuja facelie . Podpisujesz umowe , gwarantuja cene 2,6 eury za kg i odbior . Czy to wiarygodna firma ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozik251    9

Witam. Mam zamiar posiać pierwszy raz facelie. Wczesniej była na tym polu łąka. Jakie zalecacie nawożenie . I ile nasion na ha? I jakie herbicydy w jakiej fazie ? Jaki termin siewu .Dodam ,że na nasiona

 

Edytowano przez kozik251

Mój kanał na YouTube:

Żywiec Akpil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek21    4

panowie siał już ktoś facelię? ja wsiałem już 3 ha i z zesztą wacham sie ze względu na przymmrozki....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

o widze ze duzo tego siejesz, ja posiałem ponad tydzien temu, facelia niewielkie przymrozki wytrzymuje jak sie nie myke to do -7


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek21    4

skoro tak to niech będzie :) siew faceli skończony. Zasiałem 7,5 ha łącznie odmiana Stala.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek21    4

Tak mam zakontraktowany odbiór nasion (kontraktowałem już w zeszłym roku bo takie zainteresowanie). A siew normalnie w każdą rurkę czyli co 12,5 cm. Przeciętnie wysiałem 8-9 kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nick    1

Ja dzisiaj posiałem 3,5 ha odmiany stalla ok 7 kg/ha. Pryskasz od razu po siewie czy czekasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Egzo    27

Po ile zakontraktowałeś o ile to nie tajemnica? Na jakiej klasie ziemi siejesz i jakie plony średnio osiągasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek21    4

Będe pryskał powschodowo.

Ja sieje na tych najsłabszych stanowiskach IVb, V, VI. Średnio to 400 kg z ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

czym powschodowo, pierwszy raz słysze ze mozna?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

afalonem pryskam, ale przedwschodowo, człowiek całe życie sie uczy, a i tak głupi umiera.

Mam pytanie czym doczyszczacie facelie, bo ja z tym mam problem czyms takim da rade http://olx.pl/oferta/wialnia-do-czyszczenia-zboza-m305-2-metalowa-z-silnikiemjaknowa-mlynek-CID757-ID9pHDx.html#03658b69b6;promoted 

Edytowano przez Pajej

Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek21    4

Ja takim młynkiem jak w linku czyszczę od razu po koszeniu i jak byś chciał sprzedawać rolnikom na poplon to w zupełności wystarczy. Ja jak już dosuszę tak oczyszczoną facelie to zaworze na punkt skupu i tam skupujący odpłatnie oczywiście czyści mi ją jeszcze raz na petkusie z trailerami tak że wychodzi idealnie czysta-ale ja sprzedaje jako kwalifikat więc musi być czysta bo inaczej są duże potrącenia do ceny.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez krencus90
      Witam Forumowiczów,
       
      Piszę z prośbą o doradzenie w kwestii uprawy facelii, a mianowicie, chciałbym na glebie po ugorze posiać facelię na nasiona. Z racji tego, że jeszcze nigdy (w tamtym roku ale w poplonie) nie siałem tej roślinki na nasiona, więc potrzebuje troche pomocy w tej uprawie. 
      Na powierzchni ok. 10 ha chciałbym posiać ta facelie, jak już pisałem na tej ziemii był ugór, klasa tej ziemi- V.
      I teraz pytania, jakie opryski proponujecie na ta uprawe i kiedy je wykonać oraz jak z nawożeniem pod ta roślinke?
      Za każdą pomocną odpowiedź serdecznie dziękuje
    • Przez kosma
      Witam.
       
      Bardzo chętnie nawiążę współpracę z rolnikami, plantatorami czy leśnikami.
      Szukam miejsc i roślin dla swoich pszczół.
      Rośliny letnie typu:GRYKA, FACELIA,AKACJA, LIPA.
      Mogę postawić ok. 100 szt uli.
      Oferuję za to pyszny miód oraz inne produkty pszczele z mojej pasieki.
      Szukam miejsc w województwach:POMORSKIM, KUJAWSKO-POMORSKIM LUB WARMIŃSKO-MAZURSKIM.
       
      Zapraszam i proszę o kontakt wszystkich chętnych i doceniających działalność pszczół.
      Mój tel. 698 537 643 lub mail: swan.malb@wp.pl

    • Przez DawidSakowski
      Mam na sprzedanie 70kg facelii błękitnej na kilogramy odmiany Stala. 
      Zbiór 2016,nie pryskana na dojrzewanie,wschody ok.95%
      Możliwość wysyłki za pobraniem jak i odbioru osobistego
      Dla zainteresowanych więcej w ogłoszeniu.
      https://www.olx.pl/oferta/facelia-blekitna-stala-na-kilogramy-CID757-IDjJtRt.html
    • Przez Dubne
      Kupie nasiona faceli - do 120 km od Krakowa. Wiadomość na meila:  tomasz68@op.pl
    • Przez niuniofon1
      Wywioze pszczoły na różne uprawy miarodajne rzepak, facelia, gryka,itp.Szukam także miejsca pod pasiekę ugór,łąka, sad,las,ogród, itp. Nawiąże współpracę z rolnikami.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj