Polecane posty

olekzelku2    1

dzieki koledzy :D do grajewa mam najblizej :) mnie juz pomogliscie i wam dziekuje za to :) moze komus sie jeszcze ten temat przyda :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcink2807    0

Potwierdzam w Kodeksie ruchu drogowego jest napisane, że posiadając prawo jazdu kategorii B + E można poruszać sie ciągnikiem rolniczym z przyczepami. Dlatego uważam, że łatwiej jest zdać prawo jazdy B + E jak kategorii T. Jednak życzę powodzenia. B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Potwierdzam w Kodeksie ruchu drogowego jest napisane, że posiadając prawo jazdu kategorii B + E można poruszać sie ciągnikiem rolniczym z przyczepami. Dlatego uważam, że łatwiej jest zdać prawo jazdy B + E jak kategorii T. Jednak życzę powodzenia. B)

Tylko że T można od 16 lat;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KacperMTZ10    0

Chyba od 16lat już nie można. Na motor chyba tylko można od 17lat do 125ccm

na 125 od 16


MTZ 82 + UNIA Combi 3,7 = Dobrze uprawione pole :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziadziac360    14

B+E uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą ale do 3,5 tony. Przechodziłem już to jak mnie policja złapała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcink2807    0

B+E uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą ale do 3,5 tony. Przechodziłem już to jak mnie policja złapała

 

Sprawdziłem jeszcze raz z kodeksie ruchu drogowego art. 88

Prawo jazdy:

1) kategorii B i C+E lub B i D+E – uprawnia do kierowania zespołem pojazdów

określonych w kategorii B+E;

2) kategorii C+E i D – uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych

w kategorii D+E;

3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 – uprawnia do kierowania pojazdem w

nich wymienionym z przyczepą lekką;

4) kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E – uprawnia do kierowania ciągnikiem

rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z

przyczepą (przyczepami).

 

Natomiast ten sam kodeks podaje definicję ciągnika rolniczego:

ciągnik rolniczy – pojazd silnikowy skonstruowany do używania łącznie ze

sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być

również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych;

 

Dlatego uważam że ci Policjanci mieli dziwną interpretację tego przepisu. Kodeks nie rozgranicza masy ciągnika ani masy ciągniętej przyczepy. Np. Taki Ursus C-330 ma określoną masę maksymalną przyczepy jaką moze ciągnąc, i tak jest również z ciągnikami których masa przekracza 3,5 tony. Ze względu na chrakter pojazdu (ciągnik rolniczy) nie trzeba mieć do jego prowadzenia prawa jazdy kat. C, choć jego masa przekracza 3,50 tony. Dlatego nadal twierdzę że B + E daje możliwość poruszania się ciągnikiem z przyczepą lub przyczepami (jak mówi art. 88 Kodeksu ruchu drogowego)

Potwierdzam kat. T od 16 lat a B od 18.

Pozdrawiam MK. B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radekk89    18

tak jak kolega marcink2807 wyżej napisał. kategoria B+E uprawnia do prowadzenia ciągnika z przyczepą (przyczepami), a w kodeksie nie ma nigdzie wzmianki o tonażu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

ale np są różnego typu oferty pracy gdzie jest wymagana kategoria T i w takim przypadku B+E nie wystarczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcink2807    0

Nie rozumiem dlaczego pracodawca ma nie zatrudnić kierowcy z prawem jazdy kat B+E tylko samym T. Przecież to jest to samo uprawnienie, a daje większą możliwość prowadzenia pojazdów. Kategoria T uprawnia do poruszania się tylko ciągnikami rolniczymi. Jeśli masz prowadzić jakiś inny specjalny sprzęt np. Walec drgowy to i tak musisz przejść kurs na prowadzenie takiego sprzętu. Może pracodawca nie wie o tych uprawnieniach kat. B+E. Jeśli są jeszcze jakieś pytania to chętnie odpowiem. Pozdrawiam. MK. B)

Edytowano przez marcink2807

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

pytanie dlaczego? bo ma takie życzenie i tego oczekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grandzik    89

Lepiej jest zrobić kat. T, nie wiadomo jak przepisy się później pozmieniają, przecież teraz przepisy zmieniają się w mgnieniu ogka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6400

Bo tu nie chodzi o masę przyczepy tylko o DMC zestawu.

No i pytanie - ile wynosi wg. polskich przepisów DMC ciągnika rolniczego - solo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcink2807    0

Słusznie pracodawca ma prawo dyktować warunki. Jeśli zechce to może wymagać prawa jazdy kat. T.

Jeżeli chodzi o DMC ciągnika rolniczego to w kodeksie ruchu drogowego nie znalazłem żadnej definicji na ten temat, dlatego uważam, że jeśli pojazd zarejestrowany został jako ciągnik rolniczy bez wzgledu na swoją masę to można nim kierować posiadając prawo jazdy kat. B lub T. Jeżeli chodzi o DMC całego zestawu (ciągnik, przyczepa, ładunek) to uważam, że wynika to z przepisów dotyczących samego ciągnika. Każdy ciągnik ma homologację z któej wynika jaka może być jego DMC i nie można jej przekroczyć bo w razie zdarzenia drogowego po zważeniu samego ciągnika wyjdzie że nie zostały zachowane przepisy o masie pojazdu. Ta sama homologacja określa masę pojazdu przeznaczonego do ciagniecia. Tu jest różnorodność to zależy czy pojazd ma hamulce, jaki jest jego sposób łączenia do ciągnika (np linka giętka, dyszel sztywny, przyczepa, naczepa) i jaki ma rodzaj hamulca (bez hamulców, najazdowy, pneumatyczny, hydrauliczny). Elementy te producent ciągnika określa i podaje maksymalne masy ciągnietej przyczepy.

Np. mam DF Agrofarm 420 - masa własna ciągnika to 4.280 kg. Ale producent określa, że maksymalna masa ciągnia nie moze przekroczyć 7.200 kg. Bo można na tym ciągniku zamontować ładowacz czołowy wraz z osprzętem, dodatkowe obciązniki na tył oraz przewozic ładunek np. materiał sypki w łyżcze. I to wszystko wraz z kierowcą nie może przekroczyć masy 7.200 kg.

Odnośnie przyczepy to moja homologacja podaje maksymalne masy całego zespołu:

- ciągnik i przyczepa bez hamulców - 8.700 kg

- ciągnik i przyczepa z hamulcem niezależnym - 13.200 kg (powiem szczeże że nie wiem jaki to hamulec niezależny)

- ciągnik i przyczepa z hamulcem najazdowym - 15.200 kg

- teraz najważniejsze ciągnik i przyczepa z hamulcem pneumatycznym lub hydraulicznym 38.700 kg. To jest DMC całego zestawu.

Trochę tego jest ale myśle że da się to zrozumieć.

Pozdrawiam MK. B)

Edytowano przez marcink2807

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sumik    80

a czy w zachodniej europie B upoważnia do jeżdzenie ciągnikiem ?? Mi się wydaje że tam jedynie T jest honorowane , przynajmniej tak słyszałem


"na nogach gumofilce ale jestem kozakiem"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcink2807    0

Niestety nie wiem jak jest w zachodniej Europie, ale uruchomię swoje kontakty i sprawdzę to napisze na AF. Jednak wydaje mi się że skoro jesteśmy w Unii Europejskiej to nasze uprawnienia odnosza się do państw członkowskich, jednak nie wiem jak jest z maszynami rolniczymi a tym bardziej z ciągnikami. Jak się dowiem to napisze na forum. Pozdrawiam MK. B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hanter150    2

Za zachodnią granicą raczej nie tolerują B+E. Raczej T jest wymagane...


KUBOTA ME8200, ZETOR 9641 + TUR, URSUS 3512, URSUS C360 + TUR --- Pracują na prawie 30ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcink2807    0

Z tego o udało mi się ustalić to na zachodzie jest odwołanie do masy pojazdu i również ciągnika. Niestety nie ustaliłem jak jest z prawem jazdy kat. B+E czy można poruszać się ciągnikami z przyczepą (tak jak w Polsce). Niestety najlepszy był by kontak z policją niemiecką ale to już poza moimi kontaktami. Pozdrawiam. MK. B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olekzelku2    1

dokladnie szef wymaga ode mnie prawka kat t jesli bede chcial w zime na ich sprzecie pracowac ... a mi na tej robocie zalezy bo na pewno wiecej zarobie niz w zakladach meisnych ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandcba    0

Hej mam pytanie gdzie w Warszawie lub okolicach są ośrodki egzaminacyjne na Kategorię T. Szukam już bardzo długo ale nic nie mogę znaleźć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klejnus    0

A co to ma wspólnego z kategorią prawa jazdy? Jeśli zmienią coś że na B+E nie będzie można jeździć ciągnikami to sorry ale ciągnikiem nie pojedziesz bo brakuje Ci kategorii. Wiec ta zasada tu nie zadziała:P Nikt Ci nie kazał robić B+E zamiast T :P


Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez RometOgar200
      Witam, mam pytanie otóż jak najlepiej usunąć ten luz prawo lewo. Myślałem, żeby dać grubsza rurę tam od dołu, ale dalej ten luz zostanie. Co myślicie, żeby tam zrobić, coś wspawac, czy jak. Z góry dziękuję za odpowiedź.
      20180329_171256.mp4
    • Przez RedPower
      Witam,
      Od  jakiegoś czasu wydaje mi się że spod kabiny słychać stuki podczas jazdy. Słychać je jedynie gdy jadę po nierównościach ... (dołkach lub gdy mocno skręcę) Na równej drodze jest dobrze.
      Dodatkowo gdy wcisnę ostro pedał hamulca to słychać właśnie takie stuki.
      Załączam nagranie: W 19-20 sekundzie słychać dwa charakterystyczne stuknięcia.
      Co może być nie tak... wyjąłem wałek od przedniego napędu bo myślałem że to on ma luzy jednak stukanie nie ustało.
      Z góry dziękuje za pomoc
       
      20180426_002.m4a
    • Gość
      Przez Gość
      Witam. Mam takie pytanie, czy sąsiad może postawić plot betonowy w granicy jezeli przy granicy (10cm od) jest mój budynek w którym jest duzo okien. Czy ma takie prawo zasłonić mi okna?
    • Przez majes
      Podczas jazdy i głównie pod obciążeniem słychać w kabinie takie nieregularne chrobotanie chyba ze skrzyni, raczej nie z silnika. Ostatnio nawet zauważyłem że jest to chrobotniecie jak ciągnik stoi i szarpne ładowaczem w dół. Co to może być? Byłem u mechanika, oglądał, zaglądał kamerą do skrzyni i nic nie znaleźli.
    • Przez Blusik
      Witam
      Mam pytanie jakie wymagania muszą spełnić np pług, siewnik,kosa konna aby poruszać się po drodze rejestrowac nie musze ale czy wystarczy że mają odblask czy nie? 
      Pozdrawiam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj